Zápach na WC

Autor: Jan Linhart
Datum: 15.10.2017 13:21
uživatel: 126265

Fotogalerie:

Dobrý den,
prosil bych o radu.
Na WC máme často velký zápach. Jedná se o byt v prvním patře v pětipatrovém domě z roku 1930. Stoupačky byly již měněny a jsou plastové, ovšem bylo to prováděno někdy na začátku 90. let. Odpadní potrubí je v podlaze přímo pod mým bytem mírně zalomené (viz obrázek).
- jedná se o problém pouze s jednou stoupačkou, na které je WC a umývátko, v ostatních místnostech - v koupelně a v kuchyni se tento problém nevyskytuje.
- po spláchnutí mého WC se po chvíli zpět vrátí bublinky, které probublají přes sifon
- při spláchnutí někoho nade mnou se mírně hýbe hladina v míse, ale nedojde k odcucnutí vody
- zápach je přítomen zejména při změně tlaku
- subjektivně zápach nejde přes sifon umývátka, ale pouze přes WC

Je pravděpodobný problémem způsoben pouze odvětráním kanalizace, nebo může být na vině i zalomení potrubí?
Čím jsou způsobeny bubliny, které se vrátí přes sifon? (jak vznikne takový přetlak, který je větší, než vodní sloupec v sifonu?)
Pomohla by mísa s vyšším sifonem? (jestli tedy nejsou všechny stejné - máme Jika Dino Rimless)

Děkuji, Honza

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Linhart04.11.2017 20:40
Zdeněk Zdeněk03.11.2017 12:32
zdeněk Žabička25.10.2017 08:24

Datum: 04.11.2017 20:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126265
reakce na ...
Fotogalerie:
Děkuji za příspěvky. Co se týká kolena, tak to bylo dáváno nové při rekonstrukci bytu (včetně napojení WC), tam bych problém nehledal. Důvod proč stoupačka nevede rovně celým domem jsem bohužel nepochopil, ale je to tak. Každopádně jsem vše podruhé rozebral, abych se ujistil, že vše těsní a s velkým údivem jsem nalezl zdroj zápachu a rád bych znal názor odborníků, jestli je to normální.
Zápach se z WC šířil pouze při změně tlaku a šel každopádně z kanalizace. Přes sifon ve WC bubliny unikaly pouze při mém spáchnutí a ne při spáchnutí sousedů, takže jsem neviděl důvod aby to zapáchalo. Pak jsem ale pořádně prohlédl mísu a našel jsem to, co je na obrázku.
V odpadní trubce ještě před sifonem je díra pro přivzdušnění splachovacího systému. Jakmile tedy smrdí v odpadu, tak zápach bez nutnosti projít přes sifon prochází skrz splachovací otvory - je toto normální u všech mís? Přijde mi to postavené na hlavu, předpokládám, že vodní bariéra je tam především proto, aby to nezapáchalo a když je mimo ní díra, tak to je jako by tam nebyla, nebo se pletu? Ta díra tam opravdu je - zkusil jsem to protáhnout drátem (viz fotka)

Děkuji za postřehy.
Honza

Autor: Zdeněk Zdeněk
Datum: 03.11.2017 12:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126382
reakce na ...
Dobrý den Honzo,
odvětrání potrubí nahoře by mělo být v každém případě funkční, to si zkontrolujte zda tomu tak opravdu je.
Obávám se ale, že problém bude v tom napojení do kolena: pokud to nebyla originál tvarovka, autor musel "nějak hluboko" do kolena zasunout přívod od WC, čímž změnšil jeho světlost a časem se to může ucpat...to by vysvětlovalo i ony zpětné bublinky: nejde o přetlak, že překonají vodní sloupec v sifonu, ale pomalý a nedostatečný odtok při spláchnutí.
Obávám se, že vám větší/vyšší sifon nepomůže a měl byste se soustředit na to napojení :-(
Také mohou být již neprůchodné ležaté rozvody, což způsobí "nastoupání" vodního sloupce i ve stoupačkách, to bych vám nepřál..

Autor: zdeněk Žabička
Datum: 25.10.2017 08:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101170
reakce na ...
Nevím, co to je za tvarovku. V 90. létech zřejmě HT takovou tvarovku neměl. Jestli to je staré PVC a někdo to zbastlil, jak je naznačeno na obrázku, tak je to klasický příklad špatně provedené práce v kombinaci s nefunkčním odvětrání stoupacího potrubí.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?Vodu v nádržích znečišťuje fosfor a soli ze silnicPo katastrofě obnovená vesnice bere ohled na ekologii i místní obyvateleWC instalační prvky Nicol INEO pro mokrý i suchý proces zazdění