Vytápění/chlazení RD - VRF nebo Fancoil?

Autor: Adam adam
Datum: 28.10.2017 00:51
uživatel: 126345

Dobrý den,
plánujeme instalaci TČ vzduch/voda pro vytápění radiátory, podlahovkou + ohřev TUV. Kromě toho máme požadavek na klimatizování (i vytápění) RD vnitřními jednotkami.

Nabízí se nám dvě možnosti – instalace VRF systému s ext. hydroboxem a vnitřními jednotkami na chladivo nebo klasické TČ s fancoily.

Jaký systém preferujete? Jaké jsou úskalí fancoilů? Firma, od které jsme si nechali vypracovat projekt a nabídku nám doporučila VRF systém namísto fancoilů. Jaký na to máte názor?

Jinak obyč klimatizací vytápím již přes rok jiný objekt a jsem nad míru spokojen, proto bych se nerad ošidil o možnost chlazení/vytápění vnitř. jednotkami když budeme instalovat TČ.

Předem děkuji za příspěvky.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Adam adam29.10.2017 21:53
Adam adam29.10.2017 21:46
Jiří Hejčík29.10.2017 07:51
Šalý Jaroslav29.10.2017 07:02
Pavel Bozek29.10.2017 05:19
Šalý Jaroslav28.10.2017 11:56
Adam adam28.10.2017 11:51
Šalý Jaroslav28.10.2017 07:53

Datum: 29.10.2017 07:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100806
reakce na ...
Dobrý den,

Osobně preferuji Fancoily. Nainstalujete jedno kompaktní tepelné čerpadlo s reverzem a 2 zásobníky. V jednom připravujete buď studenou, nebo teplou vodu (chlazení nebo topení) a ve druhém teplou vodu. Topnou (chladicí) vodu můžete pouštět jak do radiátorů, podlahovky, tak i do Fancoilů. Osobně bych navíc v případě instalace fancoilů vypustil radiátory, čímž bych měl 2 vodní okruhy (podlaha, fancoil), které jsou dnešní tepelná čerpadla schopna uřídit v režimu topení/chlazení a to i s ohledem na riziko vzniku kondenzace v režimu chlazení (podle vlhkosti v místnosti směšují zvlášť vodu pro podlahovku a Fancoil).
K fancoilu přivede 2 trubky + odvod kondenzátu. To je stejné jak u VRF, jenom to nemusí dělat chlaďař. Pokud chcete chladit, tak izolovat budete muset v obou případech. Cenově je nástěnný fancoil hodně podobný vnitřní jednotce VRF. Z pohledu vnitřních instalací teda moc rozdílu není.
V případě VRF je venkovní jednotka propojena chladivovým potrubím s hydroboxem a jednotlivýma místnostma. Roste tedy množství náplně chladiva. Na přísnější režim kontrol se sice u Vaší instalace nedostanete, ale méně chladiva je lepší než více i z pohledu případného servisu při úniku chladiva (R410A by se mělo při úniku vyměnit a ne doplnit). Naproti tomu u Fancoil systému jde ven do TČ buď jenom voda, nebo je venkovní jednotka propojena chladivovým porubím minimální délky s hydroboxem uvnitř. Náplň chladiva je tak menší, chladivový okruh méně rozsáhlý = snadněji kontrolovatelný.
Největším lákadlem u VRF je "rekuperace" energie. Ta má smysl, pokud chladím a vyrábím teplou vodu. Bohužel stále platí, že v ČR trvá topná sezona cca 200 dní, tedy po většinu roku rekuperaci nevyužiji. Využitelnost VRF je i tak jenom v přechodných obdobích, neboť v létě je výkon chlazení mnohonásobně větší než požadovaný výkon pro přípravu TV.
Snažil jsem se najít nějaké hodnoty k VRF Gree, ale najít něco jako energetický štítek je problém. V produktovém listu jsou u venkovní jednotky uvedeny výkony a příkony a z nich stanovené COP (3,32) a EER (2,7) jsou stadardem pro multi split klimatizace (vyvstává tak otázka, jak to bude s namrzáním TČ). Když se podívám na současná reverzibilní TČ, tak jsem při letním provozu s COP i EER někde kolem 4, což mi přijde lepší.
Další věc je záloha systému. U Fancoilu, mohou selhání TČ dohnat patrony v elektrokotli, popř. jiný zdroj zavedený do AKU. Co u VRF? Jak v případě "obnovy" zařízení? Většinou otopná soustava přežije 2 -
3 zdroje. U Fancoilu vyměníte TČ, případně nástěnnou jednotku, což se dá zvládnout za den. U VRF to bude na několik dní a výrazně dražší.
Jedinou výhodu u VRF pak vidím v tom, že topí a chladí rychle, neboť nepřipravuje žádný zásobník vody. V případě nabídnutého systému snad ještě cena.

To je můj pohled na věc. Finální rozhodnutí, ale stejně zůstane na Vás.

Datum: 29.10.2017 21:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
velice děkuji za rozsáhlou odpověď, přesně tohle jsem potřeboval vědět :)

Ano, okolnosti VRF systémů mám dobře nastudované, jen ten fancoil mě vrtal hlavou. Vidím zde hlavně problém v tom, že potrubí a kabely budou vedené kompletně přes půdu, jak k hydroboxu tak i vnitřním jednotkám. Výhodou chladiva je, že nezamrzá a pokud se nemýlím, tak i teplotní ztráty jsou minimální. Problém u vody je, že v případě selhání systémů (např. výpadek proudu) může voda v potrubí zamrznout (podobně jako u monoblok TČ). Tohle je pro mě strašákem a dle mě kvůli vedení potrubí raději firma zvolila systém VRF. + u VRF žene chladivo kompresor, u vody je nutné počítat příkon čerpadla, který z dlouhodobého hlediska není zanedbatelný).

Radiátory se vypustit úplně nedají, v celém domě podlahovka není nainstalována. WC, garáž a jedna technická místnost je třeba stále vytápět radiátory. Napadá mě, že by v těchto místnostech bylo možné nainstalovat na radiátorový okruh fancoily, otázkou pak zůstává cena, zda by se to vyplatilo.

Do 5 kg chladiva R410A se stejně nevlezeme, takže revizní kontroly nás neminou. To potrubí k hydroboxu bude poměrně dlouhé, cca. 20 m a převýšení 5 m. Při pohledu na zvyšující ceny chladiva by bylo nejlepší, kdyby již systém pracoval s chladivem R32, které lze jednoduše doplnit, ale toho se zatím u VRF asi nedočkáme.

Jinak k navrženému systému, máte pravdu v tom, že je to v podstatě multi-split klimatizace určena na celoroční provoz. Jedná se o starý model někdy z roku 2011. Novější systém GMV5 již dosahuje podstatně vyšší účinnost, ale kvůli příliš výkonnému a drahému hydroboxu by se instalace prodražila o 80 tisíc. Což si myslím, že není rentabilní, když se COP zvýší jen o 0,6.

Parametry GMV Home
https://greeaircondition.gr/en/home-gmv-technical/

Parametry GMV5 Home
https://greeaircondition.gr/en/home-gmv5-techs/

Jinak jsem poptával TČ Mitsubishi u společnosti Mtech. Nabízí podobný VRF systém - PUMY+, ten dosahuje poměrně slušného SEER/COP (něco kolem 4,0). Nicméně tento systém mi nedoporučily kvůli hlučnosti a nízké účinnosti. Chtějí klasiku (asi) Zubadan + fancoily. Slyšel jsem chválu na ten PUMY+, jak je super tichý atp. tak nevím jestli jen nechtějí prodávat skladové zásoby :)

Edit: Jako zálohu máme v obývacím pokoji krb, který je schopen vytopit většinu domu, takže když byl před pár lety dvoudenní výpadek proudu, nezmrzli jsme a ještě si pochvalovali, že jsme v cajku :) Elektropatronu opravdu nechci uvažovat, vzhledem k tomu, že je dům na jižní Moravě a navíc v místě, kde bývá z celé ČR po celý rok nejtepleji, nepředpokládám že je elektro dohřev potřeba. I letos, kdy jsme zažily z mého pohledu snad nejbrutálnější zimu, neklesla teplota pod -15 a i obyč. klimatizace GREE neměla problém s odmrazováním a vytápěním jiného objektu.

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 28.10.2017 07:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
Jakou máte ztrátu objektu a na kolik Vás celá tato sranda přijde? Proč nepoužijete kompaktní zařízení které je určeno pro takové účely.

Datum: 28.10.2017 11:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co máte konkrétně na mysli pod pojmem kompaktní zařízení? Tepelnou ztrátu nemáme přesně vypočítanou (odhadem 12 kW). Venkovní jednotka bude mít 16 kW (chlazení), méně výkonné modely postrádají smysl z hlediska zanedbatelné úspory.

Jedná se o VRF systém GREE HOME GMV. Cena kompletu je 250k bez DPH, z toho cena venkovní jednotky 97 tisíc, hydrobox 16 tisíc, vnitřní jednotky 32 tisíc (5 jednotek). Zbytek je akum. nádrž, práce, materiál.

Datum: 28.10.2017 11:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
např. www:frigotech.cz včetně větrání s rekuperací.

Autor: Pavel Bozek
Datum: 29.10.2017 05:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125355
reakce na ...
Fotogalerie:
Můžete poděkovat panu Homolovi, nicméně musím použít jeho slova a cit pro férovost a spravedlnost:

Dáváte si sem reklamu. Myslím, že podle pravidel diskuze to moderátor smaže.
V předchozím případě to moderátor také udělal. A to šlo jen o správný výpočet zdarma.
Možná že jde o "kdo komu" nosí švestičky.

Datum: 29.10.2017 07:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
musíte číst v konextu. Pan Adam se ptal
"Co máte konkrétně na mysli pod pojmem kompaktní zařízení?" Tak jsem uvedl jen příklad. Nic víc, nic míň.

Datum: 29.10.2017 21:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V pořádku, na stránky jsem se podíval a řešení se mi líbí (sám bych si něco takového do svého RD nainstaloval), nicméně není to můj RD a řeším jen jak levně vytápět/klimatizovat dům rodičů :) Tohle řešení je pro ně už příliš komplikované ;)

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápění