Životnost TČ země/voda (kolektor)

Autor: Jan Kominek
Datum: 02.11.2017 20:38
uživatel: 125953

Stále se mluví o ekonomické návratnosti , zda se TČ vyplatí nebo ne. Zajímalo by mě, zda někdo tady má osobní zkušenost nebo o někom ví, že skončila životnost a musel měnit TČ. Opravdu mi nejde o ekonomickou návratnost, ale skutečnou životnost prověřenou časem.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 54   starší >>
Datum: 04.11.2017 11:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115134
reakce na ...
IVT E11; instalováno 8/2002; 50 600 h.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 04.11.2017 12:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, byla potřeba za tu dobu nějaká oprava, třeba jen drobná, nějaké čidlo nebo něco podobného ? Je účinnost toho TČ stále podobná nebo šlo časem trochu dolů ? Budete měnit celé TČ, nebo jen kompresor, jak na tom ten stroj po těch letech celkově je ?

Autor: Vojtěch Žabka
Datum: 04.11.2017 20:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslím, že někdy před 5 roky jsem měnil teplotní čidlo na kompresoru. Stálo mě asi 300,- (Eltex). Originál byl kolem 1200,-

Řekl bych, že stroj funguje pořád stejně. Účinnost systému se za poslední 4 roky zvýšila o 12%, Ale to souvisí s úpravami na primárním okruhu (popisoval jsem zde dříve).

Podle mého názoru není životnost kompresoru zásadní diskusní téma.
Pokud výrobci dávají 10 let záruku, tak mají jistotu, že aspoň 100 000 vydrží.
A opakované starty? Jedu bez aku nádrže. Odhaduji že v průměru startuje aspoň 2x za hodinu (takže má za sebou > 250 000 startů).

Opravit nebo vyměnit za nové? Jednoznačně opravovat. Náklady na opravu vs. nové budou asi jako u toho čidla kompresoru.

Autor: Jozef Homola
Datum: 04.11.2017 21:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.828.4895&rep=rep1&type=pdf
Nevěřím, že Scroll kompresor vydrží ekonomický provoz 100 000 hodin. Obvyklá očekávaná životnost se všude pro tč uvádí pro tento typ 14-15 let. Opotřebení nelze zastavit a tak se zvyšují třecí ztráty a snižuje se taky objemová účinnost plnění. To znamená, že musí klesat COP. Očekávaná životnost nejlepších kuličkových ložisek je 45 000 provozních hodin.

Autor: Josef Zapletal
Datum: 04.11.2017 22:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105248
reakce na ...
Těžko hodnotit hraniční životnost scrollu, ale mám doma obyč. pístový kompresor v mrazáku z roku 1974. I kdyby běžel jen 6 hodin denně je to 94 tisíc hodin. Tehdy koupeno v tuzexu.... Na scrollu mám 30 tisíc hodin, spotřeba mi nevzrůstá. Jinak s těmi kuličkovými ložisky nemáte dobré informace. Vezměte si oběhové čerpadlo v provozu je 220 dní v roce cca 5300 hodin denně. Tyto čerpadla se mění většinou proto že za 15 let provozu odejde rozběhový kondenzátor a morálně už je nemá smysl provozovat mají za sebou 80 tisíc hodin a ložiska jsou OK.

Datum: 04.11.2017 23:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S konstrukcí mám celoživotní zkušenosti, takže mohu soudit co kolik vydrží a znám katalogové údaje. Výpočet kuličkových ložisek a jejich životnost je pro strojaře běžná záležitost. Na oběhovém čerpadle odejde první grafitové kluzné ložisko, protože je kluzné a mazané tím co plave v okruhu. Pokud čerpadlo pracuje 5300 hodin ročně tak těch 15 let nevydrží. Mám doma rozebrané a můžu vyfotit zítra stav hřídele a rotor už drhnul o nerezový separátor.

Datum: 05.11.2017 08:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud výrobci dávají záruku na kompresor 10 let, potom musí platit:
minimální životnost = 10 [rok] *365 [den/rok] * 24 [h/den] = 87 600 [h].

Datum: 05.11.2017 09:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Copeland uvádí, že scroll by měl startovat max. 10 x za hodinu.

Potom tedy životnost (starty) = 10 [rok] * 365 [den/rok] * 24 [h/den] * 10 [start/h] = 876 000 [start]

Datum: 05.11.2017 10:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Copeland doporučuje, že maximální počet startů by neměl překročit 10 za hodinu a ideální počet je 2x za hodinu.

EDIT
přidám graf testu, který potvrzuje kromě jiného pokles COP se zkracování doby chodu.

Datum: 05.11.2017 09:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
"Asociace tepelných čerpadel počítá 15- 20 let při 2400 hodinách ročně".
Když někdo dává záruku na 10 let, tak je dobré se podívat na co se přesně vztahuje. Je to moc zajímavě definované.

Datum: 05.11.2017 17:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Emerson:
Q: What is the life expectancy for our solenoid valve and Copeland Scroll Digital?
A: The external solenoid in the Copeland Scroll Digital is a specially-designed long-life valve. It should never be replaced by a standard solenoid valve. This valve has a life of 40 million cycles – equivalent to 15 years of continuous operation. All of the components in the Copeland Scroll Digital have been qualified to handle continuous loading and unloading.

Takže nepřímo říkají, že to dimenzují na 15 let nepřetržitého provozu (131 400 h).

http://www.emersonclimate.com/asia/en-AP/Resources/FAQ/Copeland_Scroll_Digital/Pages/Compressor_Related_Questions.aspx

Datum: 05.11.2017 17:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ano to může platit, protože se jedná o součást mimo hermetizovaný prostor. Rád bych ale uvítal odkaz na katalog nebo jinou literaturu, kde bude udaná životnost ložisel L 10 (vydrží to 90% ložisek) větší než 45 000 hodin (pro tepelně namáhané). Tolik udává u plynového mixeru přední výrobce ebmpapst. U ventilátorů je to dokonce méně.

Nebo že by se u ventilátorů mýlili.

Datum: 05.11.2017 18:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Asi se nemýlí. Předpokládám, že svoji aplikaci znají.

Tipuji ale, že radiální zátěž ložiska ve ventilátoru bude vyšší než u scroll kompresoru.

Navíc ložiska ve ventilátoru a kompresoru nemusí být stejná:

http://www.astbearings.com/radial-ball-bearings-life-and-load-ratings.html

Řekl bych že limit životnosti scrollu bude spíš na axiálním utěsnění spirál.

Datum: 05.11.2017 18:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
L10,h = Basic Rating Life [hours]

Datum: 05.11.2017 19:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Mám podobnou tabulku ale tam už takový optimizmus neplatí. Nicméně lze požadovat i životnost 100 tis. hodin ale tam jsou podmínky kdy to platí. Čistě radiální zatížení, bez nějakých velkých teplot, nepřerušovaný provoz, možnost posunu a už vůbec kombinace zatíšení axiálního a radiálního, navíc vystředěná zátěž jak je tomu u scrollu. Jakmile se do výpočtů dosadí podmínky, tak se životnost zkracuje. Podle u scrollu je kritické tření v ložisku co se jenom smýká a má velký tlak od slačovaného plynu na ploše uvnitř. Taky ten excentr má vlv na opotřebení a to následně na GAP mezi VANES. To se nesmí dotýkat ale ani mít velkou fugu.

Datum: 05.11.2017 20:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zajímavá diskuse. Myslím, že dál už jí posunout nemůžeme.

Teď jen počkat, až ten můj kompresor chcípne (dám vědět).

Věřím, že nejede poslední sezónu a ty "heavy-duty bearings" jsou aspoň na 100 000 h :-)

A když ne, tak 20 tis. za nový scroll zas není taková hrůza.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 05.11.2017 20:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Onehdá jsem zde dal informaci známého,který montuje a servisuje chladírenské komplexy.Po sedmi létech mění agregáty.Zdejší odborníci se do mě pustili.Počítá s tím zákazník i dodavatel.V sázce jsou potraviny za miliony.Asi vědí,proč to tak mají ve smlouvách.

Datum: 05.11.2017 21:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
7 let nepřetržitého provozu je 61 320 provozních hodin.

Pokud dělají preventivní výměnu, tak to asi není na 95% plánované životnosti.

A co je to za agregáty nevíte?

Datum: 05.11.2017 21:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Důvodem té výměny kromě bezpečnosti provozu může být dobrá diagnostika, která vyhodnocuje hlukové spektrum ložisek a nebo i účinnost provozu. Není obhajitelné, že stroj - kompresor nemění objemovou účinnost a to u chladíren může dělat velké prachy.
Na jaderné elektrárně se u hlavních komponent (oběhová čerpadla) mění ložiska po 5-ti letech a dříve v odstávkách ty, které mají zhoršené vlastnosti (hlídala to aparatura Brüel & Kjær ).

http://docplayer.cz/11104396-Vibroakusticka-diagnostika.html

Datum: 05.11.2017 23:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přesně tak, pokud u mě počítám s 20 letou životností kompresoru a oběhových čerpadel dostanu k ceně za údržbu TČ cca 2500 kč ročně. Kdo topí plynem zaplatí podobnou částku ročně jen za revizi a servis kotle. Tepelné čerpadlo země /voda + plošný kolektor pokud je dobře navrženo je ve výsledku velice levný zdroj tepla , bohužel většina uživatelů si to neuvědomuje a kupuje různé invertory vzduch/voda nebo plynové kotle.

Datum: 05.11.2017 23:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Se servisem kotlů nemáte až tak pravdu. Letos budu platit asi po 16-té a posledně jsem platil 700 Kč (vždy je demontován výměník). Ano kondenzační stojí jak říkal servisman o 2 až 3 stovky více. Mám už druhý kotel nízkoteplotní a pořizovací cena kotle byla cca 13 400 Kč. Jede asi 8 nebo devátou sezónu.
EDIT
ještě obrázek kotvy a ložiska oběhového čerpadla, tedy na co odejde. Dnes jsem to vyfotil. Není to mé čerpadlo.

Datum: 06.11.2017 21:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No nevím kdo je ochotný za 700 k vám dojed a dělat revizi a čistit kotel. Nedej bože jestli tam něco mění. Když udělá 3 lidi denně má 2100,- 500 auto 600 daně máte 1000 korun čistého. Když započítám dovolenou dává mi to cca 20 tis čistého měsíčně. Bez cen školení , držení náhradních dílů, pojištění rizika výbuchu.... Takže kolik zbyde ve skutečnosti 17 tisíc čistého. Šikovná montážní dělnice bez kvalifikace si vydělá u dobré firmy více.

Datum: 06.11.2017 23:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jestli něco mění, tak připlácím, zatím to byl tlakový snímač za cca 130 Kč. Když chci měřit účinnost taky si připlatím ale to se měřilo ze zvědavosti. Jinak servis nedělá ani hodinu, takže těch zákazníků udělá určitě více. Ke mne nejezdí schválně ale když má zákazníků v místě více. Kotel otevře, odpustí vodu, vyndá výměník, vyčistí, vysaje kotel, očichá sondou, dotlakuje a zavře. Mám o tom fotodokumentaci. Letos to bude ještě kratší, výměník nebude čistit (už čistím sám) jenom se přehodí (mám dva).

Datum: 05.11.2017 23:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Správně píšete různé invertory.Mám vrty v garáži,přesto používám levnou jednotku vzduch-voda pátým rokem a v případě poruchy bych ji opět vyměnil za pár korun,dnes jede na 280w.
U velkých výkonů musíte vzít fakt,že na vstupní investici mnozí zákazníci nemají.S kotlíkovkou mohou mít 16kw třeba jen za 35k.

Datum: 06.11.2017 23:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud Vám dnes stačí 280W. Má váš dům ztráty do 2kW při -15°C. Na to jste budoval otopnou soustavu a vrty ?

Datum: 07.11.2017 06:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
280W je příkon kompresoru,při -15st. potřebuji výkon 3,8kw,vrty jsem dělal v 06,kdy ještě nebyla technologie DC invertorů,dům jsem měl spočítaný na TZ 7kw.

Datum: 10.11.2017 22:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ale Ano tomu rozumím , ale při 4°C a nulovém slunečním zisku potřebujete na topení 1.8kW , při 280W je to topný faktor 6,4 bez ohřevu TUV. Neexistuje tepelné čerpadlo vzduch voda ,které by mělo při těchto podmínek takový topný faktor, proto moje poznámka. Změřte si spotřebu za den a určitě vám nevyjde při podobně chladném dni průměrný příkon 280W.

Datum: 11.11.2017 05:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
4st. nebyly.Dnešní invertory celoročně pod 3 nejdou,tomu odpovídá kwh za 0,70 Kč.Provozní náklady jak na uhlí,dřevo s komfortem,bez prachu atd.
V MSK je k mání ještě skoro půl miliardy,kraj se s dotacemi prosí.Někde jsou až 150k,celková investice za 16kw tč 170k.Musíte uznat,že s vrty se na tu cenu nelze dostat.Výměna kotle 8 hodin.

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 06.11.2017 08:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Tak ono pro každé ložisko jsou jiné pracovní podmínky. V kompresoru asi nehrozí jakákoli nečistota, ložiska jsou průběžně mazána. U ventilátoru je velký nepřítel prach. Těsnost ložisek proti průniku prachu asi není dokonalá a nebo ložisko odejde právě na problém s utěsněním.
Na druhou stranu jsme jako telekomunikační firma provozovali spoustu koncentrátorů (z dnešního hlediska historických) kde byla ventilátorů spousta a to, že by nějaký odešel bylo velmi, velmi zřídka. Zařízení pracovalo 24h denně po dobu minimálně 10let (tak dlouho jsem to zařízení zažil v provozu, bylo tam ale už dávno před mým příchodem).

Autor: Šalý Jaroslav
Datum: 06.11.2017 08:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118337
reakce na ...
OK. Letos jsem měnil po 13ti letech nepřetržitého provozu ložiska motoru ventilátoru vzduchotechnické jednotky. Je pravda, že to nejsou normální ložiska, ale nestandardní "zesílená". Průměry 12,5 / 32mm.

zobrazuji 1 - 30 z 54   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápění