Zásuvky pro TV - útlum

Autor: Vlaďa nevyplněno
Datum: 20.11.2017 22:08
uživatel: 121594

Pánové chci se zeptat ohledně TV rozvodů. Mám v domě problem že na poslední TV zasuvce mam již slabší signál. Mám antenu se zesilovačem, z ní koax do jedné zásuvky TV, z té další koax, další zasuvka, dalsi koax.....atd.
Vyměnil jsem koaxial za nízkoutlumovej, situace se trochu zlepšila, ale nevyřešila.
A ted k dotazu-zvažuju výměnu TV zasuvek pruběžnych, jestli nemaji třeba velky utlum do dalších větví. Koukal sem na internetu a je toho strašně moc, a tak se chci zeptat jaky utlum zasuvek se volí??
Je dobré dát k zesilovači zasuvku s větším utlumem? A zasuvku co je nejdál s nejmenším utlumem? A nebo mužu dat všechny zasuvky bez obav stejné s malym utlumem??
Delka koaxu je asi 30m celkem a jsou na něm pověšeny 4 zásuvky.
Děkuji za rady :-)

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Vlaďa nevyplněno22.11.2017 07:52
bob svaton22.11.2017 07:35
Petr Zíka21.11.2017 21:34
Jiří Kubíček21.11.2017 00:00
Vlaďa nevyplněno20.11.2017 23:34
Jiří Kubíček20.11.2017 22:47

Datum: 22.11.2017 07:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jsem se na to mrknul a mám to přesně takto: Antena se zesilovačem (pišou 30dB), z ní cca 5m koax do rozbočovače pasivního (takové to Tčko), pak cca 2m do zásuvky č.1. Zásuvka Emos EU 3607 - 7dB utlum a -3dB průchod), poté dalších 5m koaxu a zásuvka č.2 (stejný typ a utlum 3607), pak 8m koaxu a poslední zásuvka č.3 Emos 3503J ta je ukončovací, -3dB.
Takže nějaké odstupnování utlumu tam mám.
Koukal sem že se da koupit i zakončovací zasuvka s utlumem 1,5dB a průchozí také s -1,5dB **** pomohlo by to nebo je to zanedbatelný pokud bych vyměnil tu koncovoou zasuvku plus případně i ty mezi?

Autor: Petr Zíka
Datum: 21.11.2017 21:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Když tomu věnujete trochu času, můžete si správné prvky spočítat a navrhnout sám. Zásada je, aby od antény do každé televize byl stejný útlum v dB. Počítá se to snadno, protože se decibely jednoduše sčítají. Příklad: Od antény k první zásuvce je 10m kabelu, kabel má útlum 30dB/100m, to jsou 3dB. Další zásuvky jsou po 10m. První zásuvka má odbočovací útlum 15 dB, průchozí útlum 1dB, druhá 10 dB/3.5dB, třetí 7/4.5 dB, poslední je koncová s útlumem 1.5dB. Na výstup 1. zásuvky bude útlum od antény 18dB (3+15), na výstupu druhé 17dB (3+1+3+10), na výstupu třetí 20.5dB (3+1+3+3.5+3+7) a na výstupu čtvrté 22.5dB (3+1+3+3.5+3+4.5+3+1.5). Je vidět, že by bylo lepší první a druhou zásuvku použít s větším oddělovacím útlumem. Snad jsem v tom sčítání neudělal chybu :-).

Autor: bob svaton
Datum: 22.11.2017 07:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120077
reakce na ...
proste to bez zesilovace nepujde. jo koukam ze tam zesik jiz je.

Autor: Vlaďa nevyplněno
Datum: 20.11.2017 23:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ja dum takhle koupil takze bohužel parametry neznam. Zesilovač chci jako posledni variantu. Jinak je to jak píšete, jsou sériově.
Tak ja zkusim tedy tu poslední co zlobí vymenit za jinou s co nejmenším utlumem a uvidíme. Protože jinak problémy nejsou.
A čistě teoreticky, co kdybych na to poslední misto misto zásuvky dal koncovku rovnou do tv? Tim bych utlum neměl, fungovalo by to? Nebo by mi to ovlivnilo celou větev?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 21.11.2017 00:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zkusit to můžete, ona nějaký malý útlum bude mít i ten konektor a jestli na konci máte doopravdy koncovou zásuvku (zkontroloval bych, jestli náhodou někdo i nakonec nedal průběžnou zásuvku s velkým oddělovacím útlumem), tak ty koncové zásuvky mají útlum většinou jen 1,5 - 3,5 dB . Vy buď máte celkově slabý signál, což by pomohl už jen ten domovní zesilovač, nebo je signál dostačující pro 4 za sebou sériově zapojené zásuvky, ale jsou špatně zvolené oddělovací útlumy za sebou jdoucích průchozích zásuvek (nebo je průchozí i na konci), ale to byste je musel vymontovat a podívat se přesně, co tam máte za typy zásuvek. Asi by bylo lepší, než zapojovat všechny zásuvky v domě sériově za sebou, mít všude koncové a vést to vše odněkud z jednoho rozdělovače. Nejsem ale z oboru, jen jsem si s tím doma taky hrál a zjišťoval nějaké informace při rekonstrukci domu. Snažil jsem se vyhýbat sériovému zapojení, máme celkem 5 míst se zásuvkami a jen dvě zásuvky mám v sérii, jinak to jde vše hvězdicově z jednoho rozdělovače.

Podle mne byste měl zvolit ten postup, že byste nejdříve zkontroloval, případně vyměnil koncovou zásuvku za koncovou s co nejmenším útlumem. Další přichází na řadu kontrola všech průchozích zásuvek, jejich typů a útlumů, případně to upravit. Naposledy přichází na řadu domovní zesilovač.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 20.11.2017 22:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, s jakými útlumy oddělovacími/odbočovacími a průchozími máte ty zásuvky za sebou ? Jestli to dobře chápu, jsou zařazené všechny v sérii za sebou, takže první průchozí zásuvka (ta nejblíže k anténě a zesilovači) by měla mít největší oddělovací útlum a u další následující by měl klesat. Další věcí je, zda by vám nepomohlo ještě zapojení domovního zesilovače.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPokládka koberce na podložku. Jaké má výhody a jak připravit podklad?Vodu v nádržích znečišťuje fosfor a soli ze silnicPo katastrofě obnovená vesnice bere ohled na ekologii i místní obyvateleWC instalační prvky Nicol INEO pro mokrý i suchý proces zazdění