Vaillant aroTHERM VWL vs. MasterTherm BoxAir Inverter vs. Daikin Altherma

Autor: Luděk Čermák
Datum: 26.11.2017 16:53
uživatel: 114639

Dobrý den, vybírám TČ (včetně ohřevu TUV) mezi třemi nabídkami do RD s TZ 11kW, kombinovaný otopný systém (přízemí podlahovka, patro radiátory) jakožto náhradu za stávající elektrokotel + bojler. Elektrokotlem topím během sezóny na výstupní teplotu vody max 50°C. Nabídky realizace na klíč včetně DPH jsou tyto. Vaillant aroTHERM VWL 253.000 CZK, MasterTherm BoxAir Inverter 267.000 CZK a Daikin Altherma 230.000 CZK. Rád bych se zeptal, kterou alternativu byste volili Vy a proč? Předem děkuji za odpovědi, raději ty ze zkušeností než marketingové.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
jiri holub09.12.2017 04:49
Luděk Čermák28.11.2017 22:39
Pavel Krátký28.11.2017 18:02
Luděk Čermák28.11.2017 10:08
Pavel Krátký27.11.2017 23:07
Luděk Čermák27.11.2017 21:03
Pavel Krátký27.11.2017 15:32
Karel Technik27.11.2017 07:40
Luděk Čermák26.11.2017 22:33
Lubomir Švarc26.11.2017 21:15
Karel Technik26.11.2017 20:33

Datum: 27.11.2017 15:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122206
reakce na ...
Dobrý den, ze své zkušenosti vím, že by se Vaillant aroTHERM VWL jak v 11 tak v 15 kw verzi dal pořídit levněji než tady uvádíte, záleží ještě co tam máte všechno naceněno...díval jsem se teď do ceníku Vaillantu kolik vychází samotná venkovní jednota + řidící modul, který obsahuje řídící jednotku, elektrokotel, 3-cestný ventil a expanzní nádrž + potřeba nějaká nádrže na TUV většinou dražice...aspoň tak jsme to měli naceněno (arotherm) my než jsme se rozhodli pro Vaillant Flexotherm, záleží taky na instalační firmě. my jsme měli jednu, která provádní instalace na Jižní, Severní Moravě a ve Zlínském kraji.

jinak můžu říct, ze své zkušenosti, že jsou to kvalitní německá čerpadla.

zde jsem psal recenzi na naše čerpadlo u domu se stejnými tepelnými ztrátami:

http://forum.tzb-info.cz/138623-recenze-a-zhodnoceni-provozu-tepelneho-cerpadla-vzduch-voda-vaillant-flexotherm-11kw

Datum: 27.11.2017 21:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer, Pavle, děkuji za hodnotnou reakci i za odkaz na článek ze zkušenostmi - takových není při rozhodování nikdy dost. Rád slyším i to, že lze toto řešení pořídit levněji. Jelikož budu záměr realizovat až po topné sezóně, doufám, že dostanu ještě nějaké komparativní nabídky. V ceně, co jsem uvedl je aroTherm VWL 155/2 400V + VWZ MEH 61 + VWZ MVT 150 + VRC700 + bojler DZD OKC 300NTR/HP - vše s dovozem, montáží, zprovozněním a zaškolením. V ceně naopak není podstavec a vystrojený podružný rozvaděč. Mohu se Vás ještě zeptat, proč jste nakonec volil Flexotherm namísto aroThermu?

Autor: Pavel Krátký
Datum: 27.11.2017 23:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, když to vezmu tak ceníková cena celkově co jste napsal(čerpadlo, vnitřní jednotka s elektrokotlem, trojcestným venitlem, oddělovací výměník a zásobník) je cca 220 tis bez dph (cenu tam navýší ten oddělovací výměník s oběhovkou).

když vezmu Vaillant Flexotherm 11kw (menší výkon, ale na ztrátu by stačil) + venkovní jednotka arocollect je 271tis kde již máte vše v jedné bedně..elektrokotel, trojcestný ventil, dostačující nerezová nádrž na TUV 175litrů je to odděleno od venkovního "provozu", nepotřebujete oddělovací výměník, atd.

vše jsou ceníkové ceny, kde firmy co to montují nabízí různé slevy, tak jako výrobce může dát slevu, potom ta cena za celou instalaci s dph může být uplně jiná....

pokud na to nespěcháte jak píšete, máte čas to všechno promyslet, udělat si představu, porovnat nabídky i od více firem a taky na jaro většinou jsou na čerpadla obecně nějaké akce, které se opravdu promítnou do celkové cenovky.

jinak Vaillant Flexotherm jsme zvolili kvůli příznivé ceně co nám montážní firma nabídka a nevadilo si připlatit pár tisíc oproti flexothermu vzhledem k přednostem, které toto čerpadlo má jak jsem již popisoval v mé recenzi. to co jsme očekávali se splnilo a po roce provozu bez problémů a s velmi dobrým topným faktorem a výkonem. byli jsme se i podívat na instalaci Arothermu u jednoho pána a byl s tím taky spokojen, vytápěl s tím větší dům - menší penzion asi 2 roky od instalace.

osobně bych šel klidně i do Arothermu a nebo některého z čerpadel firmy Nibe, ikdyž jsem více nakloněn čerpadlům fix-speed...jsou méně složitá, naběhají méně provozních hodin, podle mě vyšší životnost i o několik let.

Datum: 28.11.2017 10:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Právě, že jsem zadával poptávku přes poptávkový server a nabídek přišlo docela hodně. Je v tom vidět, jaký přetlak je v nabídce TČ a přitom jsou ceny v důsledku dotačních titulů vyšponované. Velké procento jsou nabídky noname čerpadel nebo klimatizačních jednotek různých exotických názvů, ale i tyto si neberou servítky a nebojí (nebo spíše nestydí) se udělat nabídky okolo 200.000CZK. To nechci riskovat a za tu cenu uz vůbec ne. Napřímo jsem oslovil Nibe (F2120 12 - 295.000), IVT (Air X 130 - 308.000) - kvalitni kousky, ale šílené částky. Pak PZP (Economic 10 - 240.000) + ty tři zmíněné v úvodním příspěvku. Osobně je mi technicky nejsympatičtější MasterTherm Box Air Inverter, kdyby ho nějaká firma nabídla do 250.000, tak se dohodneme. V opačném případě bude Vaillant aroTHERM.

Autor: Pavel Krátký
Datum: 28.11.2017 18:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
no ono je asi nejlepší zadat si poptávku přímo přes firmu, která montuje ten určitý typ čerpadel, ale až po obhlídce na samotném místě instalace, jelikož se tam může lišit např. délkou propojovacího potrubí, délkou a složitostí napojení na systém topení, umístněním venkovní jednotky, jaká je příprava pro elektro, atd. pokud toto firma nevidí, tak přes poptávkový server může ta firma cenovou nabídku nadsadit a tím se jistí, že ikdyby byla složitější instalace, tak se do toho vleze...pošle nabídku, kterou posílá x dalším lidem, jen změní např. položky dle požadavku.

je to těžké zorientovat se v nabídkách, měli jsme jich taky několik i přímo firmy co se byli podívat na naši situaci a až na základě toho dali přesnou cenovku.

a zasahují do toho samozřejmě kotlíkové dotace a zelená úsporám, což je určitě dobrý počin od státu, sice se nedostane hned na všechny zájemce, ale prostě postupně ty obměny kotlů jsou, jinak by to trvalo delší dobu a ono je rozdíl pokud v konečném důsledku zaplatíte za čerpadlo třeba 260tis a nebo díky kotlíkovce 140tis.

předpokládám, že jste asi někde z čech, kdyby jste měl cestu přes Zlínský kraj náhodou můžete se zastavit a mrknout na naši instalaci. kontakt na mě je u recenze čerpadla. my jsme viděli taky několik instalací před finálním rozhodnutím...to je nejlepší co se dá udělat...zkušenost konkrétních lidí co mají TČ...montážní firmy či obchodní zástupci jednotlivých značek TČ vám můžou navykládat cokoliv.

Datum: 28.11.2017 22:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, zrovna ta nabidka Vaillantu byla az po obhlidce na miste, takze je to rozpoctovane az na uroven fitinky. Z tech dotaci na "kotlikovku" nedosahnu, ale zkusim NZÚ - tam je to 60.000 (C.2.7) + 5.000 (C.5), z toho odectu 10.000 platba externistovi za vypracovani a podani zadosti. Rad bych samozrejme videl referencni instalace toho Vaillantu, zkusim pres montazni firmu. Dekuji za nabidku, ale jsem od Tabora, takze Zlinsky kraj je trochu z ruky, leda by tam nekdy byla nejaka sluzebni cesta :).

Autor: Karel Technik
Datum: 26.11.2017 20:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobrý večer,
odpovím velmi stručně - DAIKIN.
Asi chcete vědět proč. Protože v této zemi asi nenajdete uživatele, který by si poslední dobou namontoval Vámi dotazovaná TČ. Většina prodejců-instalačních firem se pak soustřeďuje jen na jednu -dvě značky, takže jejich odpovědi budou více či méně marketingové. Ovšem jakékoliv TČ z těch tří a i všech jiných se ve vašem domě může velmi snadno změnit v luxusní předražený kompresorový elektrokotel. Na to si dejte velký pozor. Hodně zdaru.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 26.11.2017 21:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Zase příspěvek o ničem,tak jako minule o špatné montáži.

Datum: 26.11.2017 22:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry vecer, Karle, dekuji za reakci, ale jsem z ni trochu zmateny. Doporucujete Daikin a vzapeti rikate, ze nenajdu uzivatele, co by si jedno z dotazovanych TC (tedy Mastertherm, Daikin, Vaillant) instaloval. Zni mi to trochu jako oxymoron. Potom nerozumim tomu "jakekoliv TC se ve vasem dome muze velmi snadno zmenit v luxusni predrazeny kompresorovy elektrokotel". Je to tedy tak, ze nedoporucujete vubec (generalne) vytapet pomoci tepelneho cerpadla nebo pouze v mem pripade? Jaky vidite hlavni duvod pro toto tvrzeni? Vysoke TZ objektu nebo kombinovany otopny system nebo jeste neco jineho?

Autor: Karel Technik
Datum: 27.11.2017 07:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobré ráno.
Špatně jste mne pochopil. Najít uživatele těch 3 tč není problém, těžko vám ale někdo řekne, že je to špatný stroj a už by to nekoupil. A žádný zákazník vám neporovná ty stroje mezi sebou.
Osobně znám všechna tč, na která se ptáte. Pracuji desítky let v telekomunikacích, sám jsem si koupil a namontoval dvě sestavy vzduch/voda doma i na chalupě. Jeden je právě ten daikin i když převlečený do jiné značky. Mám desítky známých majitelů tč, k nimž jsem se dostal jako poslední záchrana po marných servisních pokusech dodavatelů.
TČ aby správně pracovalo potřebuje odpovídající zátěž( topnou soustavu). U vás může být problém v podlahovce a radiátorech, pokud podlaha jede na jiném teplotním spádu. To bývají 100% nejzmršenější instalace. Máte výhodu elektrokotle, neboli zcela přesně víte tepelnou ztrátu a pak dokážete 100 % přesně ověřit nutný teplotní požadavek vaší soustavy. Od toho lze naprosto přesně stanovit vše potřebné tak, aby tepelko jelo co nejefektivněji.
Osobně tč doporučuji, je to současně nejlevnější způsob vytápění mimo případu, že máte vlastní les.
Na případný servis mám názor jako automechanik na opravy vlastního auta. Tady skutečně nemohu dát nestrannou odpověď. Dokonce jsem zašel tak daleko, že mohu dělat i povinné kontroly těsnosti, když už to ti blbci z EU nařídili. TČ co mám doma této povinnosti podléhá.
Na netu i tzb je nespočet diskuzí o tč, většinou se záhy zvrhnou a najít seriózní info je pro laika nemožné.

Autor: jiri holub
Datum: 09.12.2017 04:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100123
reakce na ...
a co si myslíte o těch našich malých tč z klimošek, která nebudeme 20 let servisovat?
tak se o běžně dělá, prostě sto zapne a jede se..
většinou se říká, že odchází elektronika
na mém bývalem tč běhaly po desce myši, pak jsem měl problém s "teplým" výparníkem , ale ten jsem nepochopil.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápění