Jakou tlakovou řadu PPR pro teplou vodu

Autor: Adam Deštěnský
Datum: 05.12.2017 07:59
uživatel: 116297

Dobrý den,

Jakou PPR jste použili pro rozvod teplé vody ?
Běžně se používá PN20, kde wavin udává při 50 leté životnosti a 60°C přípustný provozní přetlak 12,9 bar. PN16 má pak udávaný 10,2 bar.
Cenový rozdíl mezi PN20 a PN16 je minimální, ale PN16 má o 6mm tenčí stěnu a tudíž o 19% větší průřez. Tedy voda "snáze poteče" (napříkald se rychleji napustí vana atp.).
Maximální možný přetlak potrubí je 6 bar (bojler je vybaven pojišťovacím ventilem - zrovna tak samotný bojler je konstruován právě na oněch 6 barů), s tím že doma mám standardně 3,5 bar.

Úplně mi tak nedochází, proč se tedy používají PN20, když jsou prakticky o 100% předimenzované proti maximálnímu možnému přetlaku.

P.S.
Nepatřím k těm, co si myslí, že je něco na věky - já kalkuluji s životností 30 až 40 let a poté v rámci rekonstrukce (koupelny, kuchyně) se bude dávat opět nové vodovodní potrubí a tak mi pořád vychází jako rozumnější použít PN16.

Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
bob svaton08.12.2017 20:24
Miroslav Sychra08.12.2017 15:52
Petr Kuaze07.12.2017 18:21

Datum: 08.12.2017 20:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120077
reakce na ...
to je zde rec o panelaku o 100 bytovych jednotkach? protoze jinak si nedovedu predstavit trubku co ma stenu o 6mm tenci. takze dimenze 110mm?

Autor: Miroslav Sychra
Datum: 08.12.2017 15:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122524
reakce na ...
Vy říkáte že to má o 6 mm tenčí stěnu a bude lepší proudění, já bych zase řekl, že díky 6 mm materiálu navíc bude trubka pevnější a riziko poškození menší....

Autor: Petr Kuaze
Datum: 07.12.2017 18:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115202
reakce na ...
na stupačku u panelaku použijete tu silnejsi protoze stupacka do bytu staci pak ta slabsi.

životnost bude vysoka určitě větší než u železa a pozinku co se dělali

mimochodem tlak pn16 tam v trubkach stejne nikdy mit nebudete sotva se dostanene na 20%

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápění