TČ země- kolektor/voda chlazení do podlahovky

Autor: Jan Kominek
Datum: 06.12.2017 15:53
uživatel: 125953

Zdravím , má někdo zkušenost s chlazením v letních měsících do podlahovky? Jedná se mi o aktivní př. pasívní způsob. Podle některých prodejců pasivní chlazení z kolektoru nebude moc fungovat neb se mi brzo zregeneruje kolektor a teplota primaru v letě nebude dost chladná / u vrtu by to bylo jiné/. Někdo s osobní zkušeností jak z využití aktivního tak pasivníhio chlazení. Nejde mi o TC vzduch /voda, kde jsou jiné parametry

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jakub Šafanda11.12.2017 07:07
Honza Kopřiva10.12.2017 23:04
Pavel Krátký10.12.2017 21:01
Honza Kopřiva10.12.2017 18:38
Pavel Krátký09.12.2017 11:15
Lubomir Švarc07.12.2017 17:36
Jan Kominek07.12.2017 14:22
Zdeněk Zdeněk07.12.2017 14:07

Datum: 09.12.2017 11:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122206
reakce na ...
Zdravím, pokud chcete realizovat tepelné čerpadlo země-voda není nic jednoduššího koupit čerpadlo, které již má integrované aktivní chlazení (tzn. reverzní chod kompresoru) a toto potom vyzkoušet v letních měsících, dokupavání pasivního výměníku nemá podle mě velký význam, jednak něco stojí v řádu 15-20tis a jednak pokud je aktivní chlazení, tak to je účinnější tzn. dokáže převést teplo (chlad) na jiné teplotní stupeň a jednak spotřeba, kdy je potřeba eventuelně chladit je zanedbatelná vzhledem k počtu dní, které by to jelo (největší horka předpokládám).

já to mám uděláno takto:

přízemní dům s obytným podkrovím o podlahové ploše cca 280m2, všude podlahové topení i v dvojgaráži, kolektor 2x 200m trubka 32mm uložený v hloubce cca 1,5 - 1,7m, tepelné čerpadlo Vaillant Flexotherm 58/4 tzn. výkon cca 5,3kw s integrovaným zásobníkem na TUV a aktivním chlazením, délka kolektoru je předimenzování vzhledem k výkonu čerpadla (stačilo by 1x300m ve 40mm), tak jako kolektor je uložen mírně hlouběji než se instaluje, nyní čerpadlo spuštěno teprve od října 2017, takže chlazení nemám vyzkoušeno, v létě se uvidí, pokud bude potřeba.

v domě je ještě stínění venkovními žaluziemi a pasivní rekuperační jednotka.

u domu rodičů aktivní chlazení přes čerpadlo vzduch-voda v létě fungovalo dobře, dokázalo ochladit interiér domu o cca 3 stupňě, jelo pouze pár hodin za sezonu v největších vedrech. chladící výkon má toto čerpadlo větší než topný.

pokud vezmu, že mezní plusová hodnota v kolektoru pro chod čerpadla pro aktivní chlazení je někde kolem 25 stupňů C dle výrobce (nevím už přesně, někde jsem to četl při výběru čerpadla), tak by to mohlo fungovat i delší dobu, jelikož v takové hloubce zase bude dobrá kapacita pro pobrání "tepla" zeminou...záleží samozřejmě i na typu zeminy(suchá, jílovitá, vlhká, atd.)

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 10.12.2017 18:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
... (tzn. reverzní chod kompresoru) ... to ale asi nemyslíte vážně.

Autor: Pavel Krátký
Datum: 10.12.2017 21:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122206
reakce na ...
a už jsem myslel, že se žádný rýpala neozve, ale pořád je jich tady požehnaně...slovíčkář....tak jsem měl napsat reverzní chod chladícího okruhu? :) nemám tam i nějakou hrubku třeba? :)

https://www.viessmann.cz/cs/rady-a-tipy/aktivni-pasivni-chlazeni-tepelna-cerpdla.html

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 10.12.2017 23:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 11.12.2017 07:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
Věřím, že nikdo nepoužívá veškerou terminologii vždy správně. Nikoho zde asi nenapadne roztáčet kompresor na druhou stranu a doufat, že místo topení to bude chladit.

Autor: Zdeněk Zdeněk
Datum: 07.12.2017 14:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126382
reakce na ...
Dobrý den,
mám podlahovku v obou patrech RD, anhydrit, povrch novilon. Máme sice vrty, ale dle mého by to u kolektoru mělo být stejné. V režimu chlazení jde topná voda, mimo tč, přímo na malý deskový výměník, který je vložen do primárního okruhu. To bohatě stačí. Nevím, proč by mělo dojít k "přehřátí" kolektoru v létě.....Je třeba si také uvědomit, že chlazení běží jen pár dnů v létě. Významně chladícímu výkonu přispívá, pokud podlahu ofukujete, v našem případě stoj. otočný ventilátor. Tím zvyšujete výkon teplosměnné plochy, zde podlahy. Chce to bez koberců. I v parných létech 2014/15 to stačilo, aby bylo v místnostech dobře zaizolovaného domu do 24C.
Je potřeba vědět, zda v režimu chlazení umí tč dlouhodobě pracovat, zda je na to určeno. Pokud ano, je to otázka automatiky. V našem případě nadřazený siemens, potom při chlazení nepustí teplotu vody pod 18C, čímž se jistí, že to nebude kondenzovat na dlažbě - a stačí to na chlazení. Ale slyšel jsem, že u některých automatik lze s touto teplotou hýbat...
Problém je v tom, že vám to žádný projektant nespočítá a nepodepíše se pod to, chce to vyzkoušet. Těžko lze totiž stanovit schopnost vrtu/kolektoru při předávání tepla do země, další neznámou je delta t topné/chladící vody - i výměník je tedy nutné předimenzovat.

Autor: Jan Kominek
Datum: 07.12.2017 14:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125953
reakce na ...
dík za zkušenost. U toho kolektoru je právě problém, že v létě už nebude teplota v kolektoru dostatečně studená, aby dokázala dostatečně ochladit podlahovku aspon na 20C. U vrtů to to není problém, to mi protvrdilo několik prodejců. U toho kolektoru je to prý diskutabilní. Jde mi o to jestli má smysl dávat docela vysokou částku za připlatkové pasivní chlazení, aby to pak uchladilo 1st C

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 07.12.2017 17:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Též jsem chladil s vrty,chladící výkon 1kw z vrtů šlo 16st. vracelo se 17st. Do objektu šlo 18-21st Celoplošné topení,chlazení.Po montáži malého tč chladím kompresorem s příkonem 180-300W.Celkově do 300Kč za sezónu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápění