Montáž nových oken - komprimační páska nebo pěna ?

Autor: Karel Mařík
Datum: 16.12.2017 09:31
uživatel: 118039

Zdravím,

V cca 10 let starém RD budu dávat pryč dřevěná okna a místo nich plastová, konečně se mi povedlo vybrat typ i dodavatele a řeším poslední věc - jakým způsobem provést montáž.

- způsobem, jakým je to v případě rekonstrukcí běžné, tedy pěnu ?

- nebo nechat vybourat stará okna, dokonale srovnat a začistit oknenní otvory a použít komprimační pásku Illbruck (illmod Trio+)

Páska by se dala v obou případech zevnitř i zvenku.

Můj dotaz zní, vyplatí se pracnější a dražší řešení nebo to zbytečně řeším ? Priorita je pro mně co nejvyšší kvalita, beru to jako investici na 20-30 let.

Předem děkuji za každou radu

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Vladimír Buk20.12.2017 22:45
Karel Mařík20.12.2017 15:35
Jan Šlezingr20.12.2017 12:13
Karel Mařík20.12.2017 09:51
Jan Šlezingr19.12.2017 10:35

Datum: 19.12.2017 10:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100723
reakce na ...
Ať už pěnu, nebo komprimační pásku: pokud máte možnost a chuť, rozhodně si okna vysaďte předem, obourejte otvor a novou omítkou začistěte ostění.
Já jsem na to udělal šablonu a všechny otvory jsem nechal nahodit na stejnou velikost, přísně pravoúhlé, parapet vodorovný. Pak teprv jsem nechal změřit otvory (všechna okna jsem chtěl mít stejná) s tím, že mezi oknem mi vznikla 1cm mezera.

Začistěním otvoru si zajistíte větší pravděpodobnost, že montéři vám osadí okna do správné výšky, hloubky a svisle. Parotěsnou pásku, pokud neuděláte začištěný otvor, nenalepíte. Odeální je otvor natáhnout lepdlem, na něj páska krásně chytne, omítka je příliš hrubá.

Potom už příliš nezáleží na tom, jestli budete mít pěnu, nebo komprimační pásku.

Rozhodně trvejte už při sjednávání kšeftu na montáži "dle ČSN" a několikrát jim to zdůrazněte, oni na to rádi "zapomínají".

Datum: 20.12.2017 09:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Narovinu, moc se mi do toho nechce - přecijen to znamená minimálně jednu noc bez oken (jedná se o rekonstrukci).

Ale pokud tam bude nějaký zásadní přínos, klidně to tak udělám a pak bych tedy použil komprimační pásku, když už bych se s tím vším, ať je to co nejlepší.

Díky za tip ohledně normy, bude ve smlouvě a předpokládám, že stavební dozor který budu mít si to v tomto ohledu pohlídá.

Autor: Jan Šlezingr
Datum: 20.12.2017 12:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100723
reakce na ...
Jedna noc bez oken- já jsem těch nocí měl mnohem více, ale na stavbě se nebydlelo.

Okenní rám se dá vybourat vcelku. Po začištění otvoru jsem rámy nasadil zpět do otvoru a zaklínoval. Mezery by se daly utěsnit hadry, nebo třeba pěnou.

Každopádně, stará okna se nemusí dělat tak jak to dělají montážníci, aby ušetřili čas.

Datum: 20.12.2017 15:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
V mém případě se v domě bydlí, což poněkud komplikuje situaci...

Standardní postup (v případě rekonstrukce) je předpokládám takový, že se vybourají stará okna, stavební otvor se "nějak" nahrubo začistí a případné nerovnosti pobere pěna, že je to tak ?

Jsou tam nějaká zásadní úskalí ?

Zvažoval jsem, že bych na tu noc pro klid duše zajistil ostrahu, ale při mám štěstí se určitě spustí déšť...

Autor: Vladimír Buk
Datum: 20.12.2017 22:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100029
reakce na ...
Pane Mařík, kupte si rychle tuhnoucí maltu, nebo cement /při větších nerovnostech/, tím srovnáte ostění a za 3 hod. můžete montovat. Doporučuji nízkoexpansní pěnu /dodává Ilbruck/; já osobně moc nedoporučuji místo pěny osazovat pásku, ta mnohdy způsobuje při její nevhodné volbě i prohnutí rámu okna-proto pozor. Uvedená páska má několik rozměrů, podle velikosti okenní spáry, a tam kde není spára stejná po celém obvodu rámu tak může právě dojít k uvedenému jevu prohnutí. Použití parozábrany z interiéru a venkovní protideštové ochrany není tímto samozřejmě dotčeno.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápěníPraha 8 chce jednat s majitelem o budoucnosti chátrajícího Paláce Svět