Hrubka sadrokartonovej steny

Autor: jan Janko
Datum: 30.12.2017 20:46
uživatel: 126506

Fotogalerie:

Ahojte chcem postavit na poschodi izbu. Steny chcem spravit zo sadrokartonu.
1) chel by som sa spytat aku hrubu stenu treba spravit aby bola izba obytna a nebolo v nej zima pri standartnom kureni - hrubka steny, izolacie v nej. Nakolko poval bude neobytny a nevykurovany.
2) zo strany izby sadrokartonove dosky zo strany povele OSB dosku a nasietkovat lepidlom - je to dobre riesenie dat z vonkajsej strany (cize z povala) OSB dosky?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček06.01.2018 22:18
Filip Filip06.01.2018 21:00
jan Janko06.01.2018 19:26
jan Janko06.01.2018 17:12
Jiří Kubíček06.01.2018 17:11
Filip Filip06.01.2018 15:29
Jiří Kubíček06.01.2018 13:10
jan Janko06.01.2018 12:40
jan Janko06.01.2018 12:38
Jiří Kubíček01.01.2018 16:56
jan Janko01.01.2018 14:29
Jiří Kubíček31.12.2017 16:42
jan Janko31.12.2017 16:00
Jiří Kubíček31.12.2017 15:34
jan Janko31.12.2017 14:51
Jiří Kubíček30.12.2017 22:52
jan Janko30.12.2017 22:40
jan Janko30.12.2017 22:38
Filip Filip30.12.2017 21:39

Datum: 30.12.2017 22:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, leccos už bylo naznačeno. Co s týká těch stěn, souhlasím, že pod 30 cm běžné izolace bych nešel, když použijete třeba PIR desky, bude vám stačit menší síla. Z vytápěné strany SDK a z ochlazované OSB desky je špatný nápad kvůli difúznímu odporu OSB desek, musela by být ještě pod SDK deskami parozábrana a stejně to není to pravé ořechové. Navíc se mi nelíbí kovové prvky v ochlazované stěně a podle mne by bylo nejlepší to řešit jako dřevostavbu, tedy z hranolů, a pak máte na výběr, zda to udělat difúzně uzavřené nebo difúzně otevřené, což je podle mne lepší řešení, ale i u difúzně otevřené konstrukce by měla být z vnitřní vytápěné strany alespoň parobrzda buď ve formě parobrzdné fólie nebo OSB desek. Takže jestli chcete mít zevnitř SDK desky, skladba by byla třeba následující: SDK, OSB, izolace mezi hranoly, z venkovní strany opláštění pomocí dřevovláknitých desek s malým difúzním odporem, třeba Pavatex, nebo by byl na venkovní straně rošt kolmo přes hranoly, v něm další izolace a opláštit by to šlo třeba pomocí fermacellu nebo třeba zeleného sádrokartonu.

Datum: 31.12.2017 14:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jiří chcel by som sa vas spytat nakolko odporucate PAVATEX je mozne pouzit nasledovne v neobytnej casti domu povale: Zlozenie by bolo nasledovne zo spodu (izba) -> hore (poval): sadrokarton, parozabrana, konstrukcia SDK s vyplnou izolacie ISOVER, dreveny zaklop spodny, drevene hrady s izolaciou medzi nimi, dreveny zaklop z vrchu, geotextilia 300gramova, dosky PAVATEX: PAVABOARD.
Je potrebne na tieto dosky v neobytnej casti dat este cosi na ne aby sa tam mohlo chodit??

V obytnej casty na poschodi by som chel na tieto dosky PAVATEX polozit system suchej podlahovky (systemova doska z polystirenu, rurky, dosky FERMACELL) a plavajuca podlaha.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 31.12.2017 15:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, podle mne ty desky pavatex v podlaze slouží jako kročejová izolace, ale když kročejovka není potřeba, např. u nevytápěné půdy, která slouží jako skladiště, tak bych za ty desky peníze neutrácel, ty desky nejsou nejlevnější, jen bych to nechal zaklopené prkny (s mezírkami mezi prkny) nebo OSB deskami (s mezerou mezi izolací a OSB deskami a mezerou po stranách u stěn).

Datum: 31.12.2017 16:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
p. Jiří takto nejako by to mohlo byt?
OSB dosky v neobytnej casti poukladat priamo na laty a priskrutkovat nakolko laty na hradach nie su v rovine a takto sa mi spravi pekna rovina s minimalnimi spojmi.

Bojim sa vsak ze OSB doska je paronepriepustna a bude sa mi zrazat voda pod nou a bude nasiakavat do lat a nasledne do nosnych hrad

Datum: 31.12.2017 16:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže co se týká konstrukce mezi dvěma vytápěnými prostory, tak tam parozábrana není nutná, pouze bych ji dal do místností s přechodně zvýšenou vlhkostí vzduchu, třeba do koupelny, a nebo by se použila v případě, že by mohla nastávat situace, kdy se v horním podlaží topit nebude. Další věcí je, což platí pro obě konstrukce, že by asi bylo lepší tu parozábranu dát až nad tu spodní izolaci, tedy na dolní bednění a tím by se vytvořila instalační mezera a nebyla parozábrana tolik provrtána vruty. Je nutné však dodržet pravidlo, že pod parozábranou smí být maximálně 1/4 síly izolace, než je nad parozábranou. Pak si ještě říkám, zda je nutná ta geotextilie, ale nic s ní nezkazíte.

U té konstrukce mezi vytápěným a nevytápěným prostorem platí to, co už jsem psal o umístění parozábrany a použití geotextilie. Navíc budete asi překvapen, že třeba taková prkna těsně u sebe nebo na perodrážku mají větší difúzní odpor, než OSB desky, a to až 3x větší, ale hodně záleží na druhu použitých OSB desek, protože se dělají OSB desky s různým difúzním odporem, obyčejné však mají difúzní odpor kolem 50, dřevo až kolem 150. Přijde mi tedy celkem zbytečné a je to pak více difúzně z ochlazované strany uzavřené, když chcete použít prkna a na to ještě OSB desky. Použil jen jedno z toho, za podmínek, které jsem vám už psal.

Datum: 01.01.2018 14:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Prikladam fotky horneho zaklopu ktory som osetril naterom. Z fotiek vidiet nerovnost lat aj to ze je medzi nimi medzera. OSB doskami som to chcel prekrit a utesnit aby sa mi dovnutra cez medzery nedostali mysi.

Alebo ako mam zamedzit tomu aby sa mi tam nedostaly mysi. Hlavne z tej neobytnej casti (povala)

Alebo na povale spravit nejaky cementovy poter???

Datum: 01.01.2018 16:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, to už je na vás, jestli tam ty OSB deky dáte. Já jen říkám, že se to tím více difúzně uzavře, mně osobně by na půdě stačila jen ta prkna a už vůbec nevím, proč na tom dělat ještě nějaký cementový potěr. Když to uzavřete ještě OSB deskami, tak pak i ty mezírky mezi prkny budou z difúzního hlediska celkem k ničemu. Ono jde proti sobě úplné utěsnění konstrukce a dobré difúzní vlastnosti konstrukce, kdy máte trochu nějakou pojistku proti nedokonalostem v provedení parozábrany. Co si zvolíte, je na vás, a případný výskyt myší bych spíše řešil nějakou elektronikou, ony si případně stejně cestu najdou, i když si bude myslet, že to máte dobře utěsněné. Jestli tam budete dávat ještě ty OSB desky, tak bych tam asi tu geotextilii mezi to dal, mělo by to omezit případné vrzání.

Datum: 06.01.2018 12:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Odpoved nizsie

Datum: 06.01.2018 12:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Takato skladba na povale teda by mohla byt??
V OSB doskach by boli teda vetracie otvory

Zabudol som urobit popis ze medzi nosnimy hradamy sa nachadza izolacia

Datum: 06.01.2018 13:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, udělal bych tyto změny. U obou případu bych dal parozábranu až nad ty profily a vytvořil tak instalační mezeru, parozábrana by nebyla tolik narušená. Navíc mezi dvěma vytápěnými prostory nutně parozábrana nemusí být, jen bych ji dal do míst s přechodně zvýšenou vlhkostí. Tu skladbu mezi vytápěným a nevytápěným prostorem bych řešil tak, že bych vůbec nedělal ten horní záklop z prken a rošt bych dal křížem přes trámy. Ta difúzní fólie tam taky nutně nemusí být, ale když už ji použijete, použijte raději kontaktní vysocedifúzní. Horní záklop buď může být z těch prken, které byste nedával mezi rošt a trámy, nebo stačí jedna vrstva OSB desek (síla se určí podle osové vzdálenosti těch hranolů roštu), dvě vrstvy slepených a sešroubovaných OSB desek se používají u plovoucí roznášecí vrstvy na kročejovce, což není váš případ, zde stačí jedna deska přichycená k roštu. Ale jestli tam chcete dát dvě vrstvy OSB desek, tak můžete, ale je to zbytečné.

Autor: Filip Filip
Datum: 06.01.2018 15:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. Mě by zajímal nějaký technický argument, proč byste dal parozábranu do míst s přechodně zvýšenou vlhkostí, když se mezi stropy nebude žádný teplotní rozdíl. Díky. Filip

Datum: 06.01.2018 17:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je otázka, zda nenastane teplotní rozdíl, protože zpravidla zvýšená vlhkost přináší i zvýšenou teplotu a vždy nějaký tlak. Osobně bych např. do koupelny dal parozábranu vždy, i když prostor nad koupelnou bude obývaný, mám rád jistotu.

Datum: 06.01.2018 21:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den. Jistota je jistota. ( řekla jeptiška a nasadila na svíčku kondom ). Filip

Datum: 06.01.2018 22:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Už jsem to chtěl napsat od prvního dne, co jste se tu objevil, ale čím dál tím více mi připomínáte jednoho zdejšího dlouholetého přispěvatele -)). Asi podoba čistě náhodná.

Datum: 06.01.2018 17:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Keby tu parozabranu co je na prizemi v strope uplne vynecham. A ak teda dal by som ju az pod stresne hrady medzi ktorymi by bola izolacia

Datum: 06.01.2018 19:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ako je to mozne ze tu stavaju cely strop len OSB
http://www.drew-ekotrend.cz/adaptacja-projektu/stropy-na

Datum: 30.12.2017 22:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Prepacte za spam. Odpoved nizsie ako reakcia na uzivatela Filip

Datum: 30.12.2017 21:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ahoj Janko. Jak tlustou izolaci použiješ je jedno. Dáš slabou - protopíš hodně, dáš tlustou a protopíš méně. Také jde o letní přehřívání. Slabá izolace - bude Ti v létě teplo a tak, že hodně. Můj děda takové konstrukce řeší jako difuzně otevřené a tudíž Tvoje kombinace uvnitř sádrokarton ( v teple ) a venku OSB deska ( v zimě ) je špatná, protože tam bude kondenzovat voda. Co se týká tloušťky izolace, tak tam děda doporučuje min. 30 cm ve stěnách a 40 cm na povale. Tak tlustou příčku nelze udělat jako jednoduchou, ale musí se udělat dvojitá příčka. Vnitřek se opláští sádrokartonem a venek nemusí mít opláštění žádné. Stačí difuzní fólie. Lepidlo
( stěrka ) na sádrokartonu je zrůdnost, která naprosto degraduje systém suché výstavby. Dědu by z toho kleplo ).
Ahoj Filip

Datum: 30.12.2017 22:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Rozmyslal som na 20cm ale 30cm je lepsie 😀. Z vnutra dam sadros bez sietky a lepidla to je jasne. Este som rozmyslal ze ho dam dvojmo nech to je pevnejsie. Konstrukcia v pripade 30cm musi byt dvojita. Original je max 10cm.
Neuzavriet zo strany povalu je tiez riesenie ale bude mi to pripadat ako nedorobene 😂. Radsej by som tam dal sadros ako len foliu.
Co sa tyka povalu mam hrady na krove len 11 ci 14cm siroke takze tam asi 40cm vaty nenatlacim. Na strechu medzi hrady som chcel natlacit vatu dat parozabranu a obit tatranskym profilom nech to je z vnutra zo strany povalu "pekne".

OSB dosky som dal na povale na podlahu. Na prizemy bude sadrokarton s parozabranou tak hadam sa mi tam az taka velka vlhkost nedostane.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?