Bourání podlahy + nová podlaha RD

Autor: Ján Václavík
Datum: 04.01.2018 22:33
uživatel: 115258

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,

chtěl bych se zde poradit se zkušenějšími. Plánuju rekonstruovat RD ze 76. roku a chci dát do celého domu teplovodní podlahové topení + kond. kotel. Řeším teď ale probém s přízemím, protože přízemí je na úrovní terénu a kvůli podlahovému topení a vložení EPS izolace budu muset podlahu vybourat. Jedná se o 60m2. Co jsem si zatím udělal sondy, zjistil jsem skladbu cca 12cm beton + hydroizolace + nějaká bet. mazanina a pod ní to vypadá na křemičitý písek a pak už je zhutněná hlína.

V plánu mám vykopat až na hlínu, následně cca 10cm stěrku na srovnání, zhutnit, následně 10cm beton s kari sítěmi a na beton dát novou hydroizolaci a tu napojit na starou hydroizolaci vedoucí ze stěn. Pak už EPS 15cm, odrazová folie a samotná podlahovka + anhydrit.

Může mi někdo říct, zda je tento způsob správný? Nebo uvažuji špatně?

Děkuji za případné rady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Filip Filip05.01.2018 08:18
Jiří Kubíček05.01.2018 00:03
Ján Václavík04.01.2018 23:52
Jiří Kubíček04.01.2018 23:44
Ján Václavík04.01.2018 23:38
Ján Václavík04.01.2018 23:33
Jiří Kubíček04.01.2018 23:27
Jozef Homola04.01.2018 23:24

Datum: 04.01.2018 23:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, uvažujete velice správně, jen bych osobně trochu upravil tu sílu štěrku a podkladového betonu tak, aby se vám tam vešlo až 20 cm EPS. Tu podlahu už nikdy nebudete předělávat, EPS je celkem levný a s podlahovkou budete mít u podlahy větší teplotní gradient, takže více izolace se hodí. Další drobností je, že místo reflexní fólie bych použil obyčejnou PE fólii s mřížkou, protože bez vzduchové mezery stejně v podlaze žádná reflexe nenastává a je zbytečné vyhazovat peníze za reflexní fólii. Nakonec bych doplnil, abyste nezapomněl u roznášecí plovoucí vrstvy na dilataci kolem stěn. Jsou to jen taková drobná vylepšení, ale i kdybyste to udělal přesně, jak jste napsal, taky by to bylo v pořádku.

Datum: 04.01.2018 23:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za odpověď. Takže bude lepší, když použiju 5cm štěrku a raději 20cm EPS? Bude stačit těch 5 cm štěrku? Jinak co se týče té fólie, tak použiji tedy tu PE folii.

Finální vrstvu už bude realizovat topenářská firma, takže předpokládám, že dilatační pásky kolem obvodu použijí.

Mohu se ještě zeptat jaké složení by měl mít beton? Jaký cement použít? Ideálně v jaké poměru cement + voda + písek namíchat?

Nebo raději objednat domíchávač? Podle mě sice jednodušší, ale na těch 60m2 bych to namíchal i sám.

Děkuji

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 04.01.2018 23:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Podle mne 5 cm štěrku stačit bude, ta zemina je udusaná už nyní, celou dobu na ní byla podlaha. Vy byste měl mít ale před vylitím podlahy (myšleno tím vrchní plovoucí vrstvy) už připravený dilatační pás a nejlépe s igelitem, který přijde překrýt právě tou PE fólií. Jinak jste psal o anhydritu, ale asi máte na mysli ten podkladový beton. Z hlavy vám to hned nenapíšu, prostě udělejte klasický beton, nějaké poměry míchání určitě najdete, sám jsem ho dělal už před nějakým časem.

Datum: 04.01.2018 23:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jsem myslel, že u podkladového betonu se nemusí dávat dilatace kolem zdi a stačí až ve finální vrstvě (anhydridu). Nebo musí být ta dilatační páska i u podkladoveho betonu, na který se bude dávat EPS?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.01.2018 00:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi jsem to špatně naspal, ale samozřejmě jsem měl na mysli dilataci kolem vrchní plovoucí vrstvy, nikoli u podkladového betonu.

Autor: Filip Filip
Datum: 05.01.2018 08:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Dobrý den. To že na zemině byla celou dobu betonová deska automaticky neznamená, že zemina je dostatečně udusaná. Na to bych se vůbec nespoléhal. Také vrstva štěrku je tam zbytečná. Stačí zhruba srovnat zeminu a tu udusat. Jestli někde bude 10 cm železobetonu jinde 15 cm, je úplně jedno. Já bych se domácí výrobě betonu vyhnul a raději bych to vzal z betonárny. Samo domo beton nikdy neuděláte ve stejné kvalitě, nehledě na tu dřinu. Filip

Autor: Jozef Homola
Datum: 04.01.2018 23:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Odrazová fólie v podlaze je k ničemu, potvrzeno demonstrativní zkouškou.

Datum: 04.01.2018 23:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji pane Homola za odpověď.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?