Základní parametry našeho bungalovu

Autor: Jiří Mayrich
Datum: 08.01.2018 19:36
uživatel: 119166

Dobrý den,

rád bych se (než dám projektantovi zadání), poradil ohledně teorie, jak bychom rádi postavili náš dům. Podotýkám, že jsem laik, který má "něco načteno" a jeden dům již za sebou.

Rádi bychom postavili přízemní rodinný dům s dvojgaráží na pozemku o délce 50m s převýšením cca 3m. zastavěná plocha by měla být 220-230m2. Základovou desku na pěnovém skle s betonáží drátkobetonem, obvodové zdivo 300mm Porfix + 15-20cm polystyrenu.

Rád bych se svépmocí vešel do rozpočtu cca 3mil Kč (pozemek máme vlastní). O co mi v první fázi jde, je dotaz, zda lze použít drátkobeton místo klasického armování na základovou desku na pěnovém skle. Moje představa je 40cm pěnového skla + cca 25cm drátkobetonu. Vše zadám projektantovi, nicméně rád bych dopředu věděl, zda jdeme správným směrem. Předpokládáme podlahové vytápění (17mm trubky uložené v anhydritu) zdroj měnší automatický kotel na tuhá paliva, případně tepelné čerpadlo.

Děkuji za postřehy a případné reference.

EDIT: PO PROJEDNÁNÍ SE STATIKEM PĚNOSKLO ZAVRŽENO, BUDE "KLASIKA", PASY, BEDNĚNÍ, ARMATURA, BETON.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 39   starší >>
Datum: 10.01.2018 17:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124246
reakce na ...
Pánové,
pokud si někdo do svého rd pořídí okna s dvojsklem je podle mě nerozum. Samozřejmě,linka a třeba dveře jsou o kvalitě a rozsahu. Ale se spotřebiči linka s dveřma je podle mě dvě stě nesmysl. Ale jak říkám,máme v plánu ostůvek,takže kvalitní pohledový odtah a podobně.
Je to o tom jak moc kdo chce šetřit a co si do domu pořídí. Takže jsem schopný říct že ok,milion ano ale pod něj to reálné není. Základová deska komplet s kopáním,kanalizací,prostupama,6 řad z.b. a deska 15 cm za 100 tis to dle mého reálné není prostě...
Na náš rd,deska dělaná v loni na podzim. Pouze cena termo tvarovek byla 37 tis...
Takže jak říkám,jde o to,jaký se použije materiál a jak každý svou stavbu chce vybavit a jaké materiály na stavbu použije...

Autor: Miroslav Sychra
Datum: 09.01.2018 21:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122524
reakce na ...
Pokud se chcete dostat do 3mega za takto velky dům tak počítejte s tím že musíte hodně věcí udělat svépomocí, jakmile budete muset někoho platit tak se tam nevejdete.
Mám osobní zkušenost jak je to s vybíráním vhodných materiálů na pasiv který právě stavím, pěnoskolo je v principu super věc ale ve skutečnosti je to hrozná investice, levnější varianta je vyzdít o jeden řádek navíc a dát do podlahy o těch 25cm více polystyrenu. S tím souvisí i deska která při použití drátkobetonu bude hrozně drahá oproti klasické variantě s pasama. Každopádně doporučuju při tvorbě rozpočtu sečíst všechny náklady a nakonec k tomu připočítat dalších aspon 20% z té částky, protože na spoustu věcí při tvorbě rozpočtu zapomenete a nebo se vám budou zdát malé.

Autor: Štěpán Janiss
Datum: 09.01.2018 18:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116028
reakce na ...
Jinak jsem měl v plánu stavět jako vy, na pěnoskle s deskou litou drátkobetonem. Ale po tom co jsem dostal asi tři nabídky na základovku v cenovém rozpětí od 550-800 tis, tak jsem si řekl, že si ji prostě udělám sám s pomocníky. Vykašlu se na drátkobeton udělám dvojitou kari síť. Rozměry 150m2 deska. 40 cm pěnoskla ( 100 tis. ), dvojitá kari síť 8mmx100x100 ( 45 tis ) beton i s dopravou 2.100,- m3 ( takže cca 100 tis). Šalování, drenáž, štěrk, kanalizace, svody, bagrování atd. ( dalších cca 100 tis). Zbytek hrubé stavby zhruba jako vy Porfix 300mm ( 160 tis ) + 250mm grafitový polystyrén. Vazníky nabídka za 105 tis.+ záklop z OSB ( 45 tis ) krytina s pojistnou hydroizolací cca 90 tis.

Datum: 09.01.2018 18:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
V příloze přikládám fotky hrubé stavby bungalovu o 150m2. Známý si dělal většinu prací sám, od výkopu až po stavbu a montáž oken. Jedině beton do základů ( základy na pasech ) si nechal dovézt v mixu. V tomto stavu ho stavba dosud vyšla na 700 tis. Takže vejít se 3 mil jde bez problémů.

Autor: Martin Černý
Datum: 09.01.2018 19:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
700 tis?
Za projekt a povolení??
Za výkopové práce?
Za základovou desku ??
Za komplet zdivo s překladama a věncem?
Za kompet střechu s vazníkama a krytinou?
Za okna s purenitovým podkladem?
To je kouzelník,měl by se tím živit a byl ba za vodou...
Nechápu jak tohle někdo může tvrdit...

Autor: Jan Kaluža
Datum: 10.01.2018 08:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125783
reakce na ...
Ja bych tomu veril. Na patrovy dum 110 m^2 z porotherm 30 jsme zaplatili za to same 1 250 000 a to jsme meli hrubou stavbu da se rict na klic (pracovala tam jen stavebni firma). Kdyz si vemu, ze pan ma o patro mene (i kdyz vetsi, ale nemusi resit betonovy strop treba, oken bude mit taky mene nez my s patrem), stavel si to sam, takze platil jenom material...

Jen treba za zemni prace si firma vzala 22 000, coz bylo kopani zakladu bagrikem 1 den. Kdybych si toho pana najal sam, tak platim tretinu te ceny. To same treba u kamenu 16/32, kdy je vozil do desky za 860 kubik, ja pak dovazel jako podklad pro zamkovku za 450. A to je v rozpoctu treba i ta vtipna polozka "Presun stavebniho materialu na stavenisti - 76 000". Celkove mi to vse prislo o 50% drazsi s firmou nez kdybych to delal jen ja sam. Ale moznost sehnat si nejake pracanty na tuhle fazi stavby jsem nemel a chteli jsme bydlet jeste tentyz rok a s vysledkem jsem spokojen.

Datum: 09.01.2018 20:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To postavil za polovinu toho co pan tady nize ... ty cenove rozdily jsou obrovske, az se divim ... ja dam 100tis jenom nez kopnu, a tady clovek za 3/4 mil Kč postavi hrubou stavbu ... no nevim, asi mel stesti ...

Autor: Roman Novák
Datum: 09.01.2018 20:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Štěstí asi moc nepomůže. Dá se to oddřít. Cena práce by u nás představovala víc než 50 procent ceny stavby. Samozřejmě záleží na stavebních technologiích.
Jako příklad mohu uvést laťování a pokládku střešní krytiny. Za den jsem ušetřil 6300 kč. No a není jednodušší to zaplatit i s úrokem ... :-)

Datum: 10.01.2018 06:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ta cena je nereálná... Zdivo z Ytongu na 150 m2 zastavěná stojí jen materiál 200 tis Kč.
Střecha materiál jen 250 tis Kč.
Deska určitě taky 200 tis Kč.
Okna pod 150 tis Kč taky nepůjdou.
A to se bavím jen o materiálech ne práci...
Nejsou v tom výkopové práce,povolení,projekt,zaměření,radon,hydroizolace,přípojky...

Takže to není o štěstí,cenu materiálu znám nyní detailně a proto říkám,je to zcela nereálné...!!!

Datum: 10.01.2018 07:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ytong je o dost dražší než Porfix takže se za tu cenu nechá udělat 220m2...

Jinak výkopové práce a další věci co píšete nejsou tak hrozné, nicméně je s nimi potřeba počítat.
Omítky budou velká položka, podlahy a topení...

Autor: Jan Růžička
Datum: 10.01.2018 14:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116917
reakce na ...
Trochu přeháníte bych řekl.
Mě základová deska 15 cm tlustá 140 m2 stála necelých 100 tis. a to tam mám 6 řad ztraceného bednění (pravda pouze šíře 30 cm) mám dřevostavbu.
Okna se na takovýto dům dají sehnat v klidu za 80 tis. pokud vám stačí platová dvouskla.
Střecha je dost o krytině, ale 250 tis. je dost nadhodnocené.
Kolik stojí Ytong netuším.
Pokud si jsem schpný sehnat bagřík, tak výkopové práce, přípojky, jsou skoro zadarmo. Radon, pokud není nějak vysoký v dané lokalitě, tak může být jen vrstva asfaltového pásu, to je levná věc.
Projekt je individuální, ale klidně může být do 40 tis. Zaměření si človek udělá prakticky sám, od geodetů je potřeba až ke kolaudaci a pro katastr.

Datum: 08.01.2018 21:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
Podle mého názoru se do 3 milionů vejít nelze. Zvláště pokud stavíte i v mírném svahu,máme převýšení "pouze 120 cm "Stavím 150 m2 bungalov,k tomu dvougaráž/sklad s krytým stáním 80 m2. Systém Ytong 375 + 20 cm EPS. Můj rozpočet je 3 miliony a myslím že to bude tip top...

Jen hrubá stavba :

Přípojky,oplocení 100 tis.
Základy 450 tis.
Hrubá stavby 350 tis.
Vazníky 200 tis.
Střechy 260 tis.
Okna + HS portál 230 tis.

Celkem hrubá stavba 1.590.00 Kč

Jen pro představu...

Datum: 08.01.2018 21:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Základy 450tis - deska komplet? Na klíč, svépomocí? Plánuji stavět se zedníky, živnostníky z okolí, a něco svépomocí. Právě proto se snažím velmi pečlivě počítat a ladit vše možné i nemožné. Nejvíce mne momentálně zajímá to pěnové sklo s drátkobetonem, tam vidím velký potenciál.

Mě zatím vychází:

Pěnové sklo cca 110m3..... 130.000,-
Beton /230m2 x 25cm/ cca 60m3 cca 140.000,-
+ šalování, geotextilie, výkop, přípojky, práce ... 100.000,-

čili v základové desce jsem cca 400.000,- a pak to pojede ...

Hrubá stavba 300tis
Zateplení 200tis
Okna + HS cca 250tis
Střecha 400tis

Vytapeni, ohřevo vody 150tis (kotel + rozvody PT svépomocí)
Podlahy anhydrit 100tis
Omítky, štuky, SDK 200tis
Rozvody vody, elektřina, kanalizace 200tis
Projektová dokumentace 80tis
Podlahové krytiny /přeážně dlažba/ + pokládka 150tis
Kuchyně, interiérové dveře 200tis
Hromosvod a další drobnosti 50tis
Koupelna + sanita 150tis

Tak nějak doufám, že bych se v této cenové relaci mohl pohybovat. Jde mi o to, než zadám projektantovi projekt, RD sem si nakreslil a navrhl sám), abych orientačně vedel co a jak. něco jsem záměrně přestřelil, jedná se o orientační rozpočet.

Mě to tak nějak plus mínus vychází a to sem některé věci podle mě přestřelil.

Autor: Jozef Homola
Datum: 08.01.2018 21:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Vaše úvahy by se měly odvíjet od tepelného výkonu z m2 podlahy a tomu se pak podřídit.
Šetřit se na stavbě dá.
- Nebude pěnosklo
- nebude ani tolik betonu
- vystavíte to na základových pásech
- dokonce nemusíte mít ani kopu železa.
Když tak to přizvedněte betonovými tvárnicemi.

Datum: 08.01.2018 21:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, tohle jsou cesty, kterými se chci dát pokud mi to po nakreslení projektantem nebude vycházet. Nerad bych opouštěl to pěnosklo :-) nevím tepelnou ztrátu, nevím v podstatě níc, pohybuji se v teorii zatím :-) chápu, že n můj dotaz se nedá moc konkrétně odopovědět, teď mi jde primárně o použití drátkobetonu místo kari sítí v základové desce (samozřejmě za předpokladu, že to podepíše statik). :-) nějak se mi špatně vlezl nadpis vlákna a nejde bohužel změnit, nicméně když už jsme u těch rozpočtů, tak zabrousíme i do nich (snad se z toho nebudu muset nějak složitě vybrušovat). :-))))

Autor: Mirek Svejda
Datum: 08.01.2018 22:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Na Vašem místě bych se obával toho převýšení. Pokud vím, tak na svahu jsou základy na pěnoskle min nedoporučované.

Datum: 08.01.2018 22:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tam je převýšení 3m na těch 50m délky, od poloviny se to láme výš, podle mě bude mít ten dům převýšení několik desítek cm, od oka 50-60cm.

Autor: Marcel Marcel
Datum: 09.01.2018 09:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122355
reakce na ...
Základovú dosku 25cm z drátkobetónu pod bungalovom (ale s jednoduchou karisieťou vo vrchnej vrstve) mám, tak že by to nemal byť problém ani pre Vás.
1) S drátkobetónom robí málo ľudí a tiež nie sú drátky ako drátky -dajte si na to pozor aby to počítal človek so skúsenosťami a použite len kvalitné drátky a tie sa musia správne zamiešať do betónu pri výrobe.
2) neviem ako máte vymyslenú kanalizáciu - resp. koľko cm bude medzi doskou a finálnou vrstvou podlahy....treba na to pamätať a premyslieť to do detailu vopred lebo miesta asi nebude navyše :)
3) vzhľadom na to že chcete stavať z Porfixu nevidím v penoskle veľkú výhodu....malo by to zmysel pri VPC alebo pri Vašej úvahe o výške rozpočtu a svojpomoci najlepšie z BST.

Datum: 09.01.2018 10:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kanalizace je cca ve 3m v silnici, asi 20m délky, takže spád bude dostatečný, předpokládám umístění ve vrstvě pěnového skla. Můžete prosím více rozvést proč je lepší BTS než Porfix v tomto případě a uvrhnout mě do dlouhých úvah, že bych stavbu přehodnotil?

Děkuji Vám!

Autor: Marcel Marcel
Datum: 09.01.2018 11:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122355
reakce na ...
Mal som na mysli kanalizáciu vedenú po povrchu základovej dosky......nad dosku sa vychádza iba s priemerom 110. Ostatné rozvody aj so spádmi potrebujete uložiť do podlahy....pokiaľ teda nevyvediete 110 ku každému odpadu (čo sa bežne nerobí).

Netvrdím že BST sú lepšie alebo horšie ako Porfix. BST sú zásadne iné....Porfix nevytvára taký tepelný most ako BST, preto nevidím dobrý dôvod použiť penosklo...pokiaľ trváte na penoskle tak BST nemá tepelno izolačné vlastnosti takmer žiadne a je preto použitie penoskla vhodné riešenie.... BST je lacné a preto pri nízkom rozpočte a svojpomoci ponúka výbornú alternatívu je ale pracnejšie....ja osobne som BST volil lebo má dobrú akumulačnú schopnosť ....má lepšie zvukovoizolačné vlastnosti ako napr. Porfix a zvolil som materiál na celú stavbu hrúbky 20cm.
BST má svoje špecifiká a treba s nimi počítať aby sa podarilo zabezpečiť dostatočnú vzduchotesnosť stavby.
Väčšina ľudí BST vôbec nepozná (zamieňajú si ho so šalovacími betónovými tvárnicami) a pozerajú sa naň s dešpektom.

Myslím si že najviac na stavbe sa dá ušetriť vlastnou prácou a nebýva to na úkor kvality, skôr naopak :-)

Autor: Mirek Svejda
Datum: 09.01.2018 12:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
BST v porovnání s Porfixem je kromě toho výrazně levnější. Nechte si udělat cenovou poptávku na obě sestavy. Já jsem je volil i z toho důvodu, že je to v podstatě klasické zdění.

Datum: 09.01.2018 06:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
450 tis svépomocí..
Pokud jste v převýšení,počítejta větší náklady,stavěl jsem opěrnou drenážní zeď a celkem odvezl 13 Tater zeminy...
Na klíč mi desky firma nacenila na 650 tis.
Jen omítky cca 450 mx240 Kč - 110 tis
SDK 90 tis.
Zateplení podhledů,parotěsy... 90 tis.
Celkem 300 tis.
Linka z dveřma počítejte 300 tis.
Nemáte tam fasádu,podbití přesahů,okolní teréní úpravy,garáže,vjezdy na pozemek,oplocení,komín,budete řešit nádrž na vodu? Chybí izolace podlah,topný systém,okna,omítky a podlahy v garáži.Budete řešit rekuperaci,venkovní stínění?
Nevím,zkuste to ještě propočítat ale s Vaší výměrou cca 220 m2 je to nereálné...

Datum: 09.01.2018 09:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S tou cenou tezko rict. Mam patrovy dum, zastaveno 110 m^2, a kdyz porovnam me ceny s vasimi odhady, tak to asi i sedi. Celkove ale hodne zalezi na tom, jak drahe vybaveni, dlazby atd si poridite.

Co mi prijde jako mala castka jsou ty Omitky, stuky a SDK. Za SDK se zateplenim stropu jsem platil 60 000 (36 cm vaty, rost, parozabrana, sdk), vy byste mel platit zhruba dvojnasobek. Nebo jsem ja platil zbytecne moc, ale to se mi nezda :). Kdyz porovnam cenu vnitrnich omitek naseho domu (i kdyz mame sadrove, ale cenovy rozdil tam neni tak velky), tak jsem platil 160 000.

U tech koupelen asi zalezi kolik toho mate a za kolik bude dlazba. Nase 2 koupelny a 2 wc by se do vaseho rozpoctu vesly a myslim, ze jsme na nich ani nejak nesetrili (takovy stred). Musim ale rict, ze nam tchan instalater bral sanitu levneji, pripadne mel z nejakych starsich zakazek zbyle zebriky na topeni, ktere nam dal zdarma, atd. Taky jsme meli stesti na levneho a dobreho obkladace z vesnice, ktery nam to po praci delal tak nejak ze slitovani kdyz videl tehotnou manzelku... :). Myslim ze u tech koupelen je docela jednoduche dostat se z rozpoctu hodne nahoru.

Myslim, ze kuchyn s dverma se da. Nase kuchyn je ta prvni tady: http://www.hon-kuchyne.cz/realizace.html a dali jsme za ni 180 000, 40 z toho je ta americka lednice, kterou jsme proste chteli. Takze by to mohlo vychazet na 150 000 s normalni. Za dvere jsme platili 52000, celkem 12 dveri a oblozek + asi 1500 za montazni penu a 3500 za kovani. Montoval jsem je sam. Nicmene dvere jsou ty nejlevnejsi a setrili jsme na nich, pokud chcete lepsi material nebo nejake proskleni a strukturu, bude to celkem priplatek.

Ohledne tech rozvodu nemuzu rict, jestli je to OK nebo ne, delal jsem sam - otec a stryc elektrikari, tchan voda topeni plyn. Takze jsem praci neplatil a dost materialu dostal darem.

Datum: 09.01.2018 09:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nepočítám spotřebiče, jen kuchyň jako nábytek. Ostatní beru na vědomí a děkuji za to. :-) budu stavět já, dva zeníci + sem tam někdo kdo má ruce a nohy jako přidavač. BUdu ještě počítat, děkuji Vám.

Datum: 09.01.2018 10:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jeste to pak trochu naskace na takovych vecech co stoji kolem 5000 az 10000 a cloveku se je nechce do tech vypoctu moc zahrnovat, ale nastradaji se.

Namatkou:

- Ventilatory a vzduchotechnicke potrubi z koupelen/wc, mrizky, u me tak 6000 kc.
- vnitrni parapety, cenu si uz nepamatuju, ale taky kolem 5000 az 7000 kc.
- Malovani, nase barva tak kolem 10000 az 15000 na cely dum + nejake to nacini.
- Osvetleni - clovek si rika ze usetri a pak si koupi krasny lustr do obyvaku za 5000 kc, protoze je proste pekny, atd...
- Pak ruzne veci jako mereni radonu, revize elektriny, kominu, zamereni geodetem pred kolaudaci. To u nas mohlo byt tak 10000 az 15000.

Pokud budete pracovat sam, tak neco spolkne taky nejake to naradi. Ja tady mel po dedovi vybavenou dilnu. Zkratka to chce mit i nejaky polstar nad spocteny rozpocet.

Datum: 09.01.2018 18:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak letos alespoň jedna dobrá zpráva. Podle nového zákona je zrušené kolaudační řízení a o tom, kdy začne stavbu užívat k bydlení si stavebník rozhoduje sám. .-D

Datum: 10.01.2018 14:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jo a vzniknou problémy v bankách, které zpravidla chtěji do úrčité doby doložit kolaudační rozhodnutí / souhlas s užíváním stavby. :D

Datum: 10.01.2018 16:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
já mám dojem že chtějí buď kolaudační souhlas nebo dokončení stavby na 97% ale asi záleží na každé bance...

Autor: Jan Růžička
Datum: 10.01.2018 14:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116917
reakce na ...
Proč chcete na základovou desku dávat ještě anhydritové podlahy? to jsou vyhozené peníze. PT dejte přímo do základové desky. V opačném případě moc nechápu proč stavíte na pěnoskle, vždyť to jsou vyhozené peníze.
Vážně myslíte že se vejdete u dveří a kuchyně do 200 tis? To je myšleno bez spotřebičů?

Datum: 10.01.2018 14:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pěnosklo nebude, jsme v poddolované oblasti, statik se vyjádřil s pochybami, půjdeme cestou "klasických základů se zateplením 100mm XPS, cca 24cm betonu, izolace, podlahovy polystyren a anhydrit (beton). Předpokládám cenu bez spotřebičů, truhláře mám, nebudu hradit plnou cenu... Tady v té části rozpčtu si sem téměř jistý

zobrazuji 1 - 30 z 39   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?