Diskuse ke článku: Čím vytápět nízkoenergetický dům?

Autor článku: Ing. Jan Blažíček, redakce
Plné znění článku: Čím vytápět nízkoenergetický dům?
Anotace článku: Na tuto otázku hledá odpověď většina zájemců o jeho pořízení. Vyplatí se spíše tepelné čerpadlo, anebo plynový či peletkový kotel, a jak tomu bude za pár let? Volba zdroje tepla je jedním z klíčových rozhodnutí, která musí majitel domu učinit. A pestrost aktuální nabídky mu to rozhodně neusnadňuje.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
zdroj pro NED důmJosef Zapletal10.05.2016 23:39
Re: Individuálně stavěná kamna.Bohuslav Vintr09.05.2016 17:54
Individuálně stavěná kamna.Radim Polášek09.05.2016 11:49
Re: Politické rozhodnutíRadim Polášek09.05.2016 11:43
Politické topzhodnutí.Bohuslav Vintr07.05.2016 19:09
Politické rozhodnutíJozef Homola07.05.2016 11:15

Příspěvky
Předmět: zdroj pro NED dům
Autor: Josef Zapletal
Datum: 10.05.2016 23:39 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Řekl bych ,že záleží spíše na majiteli co zvolí. Pokud se jedná o menší stavbu , která se blíží pasivní nevyplatí se budovat otopnou soustavu a nejlevnější se topit el. energií. Typické pro domy ze ztrátou pod 3,5kW. Pokud bude mít dům vyšší ztráty cca 4,5 kW a bude v něm bydlet rodina , pak je výhodné nějaké levné tepelné čerpadlo vzduch /voda. Pokud v takovém domě budou bydlet jen 2 lidi vyplatí se spíše topení bez otopné soustavy el. energií + vytápění pomocí klimatizace v hlavní místnosti.

Předmět: Individuálně stavěná kamna.
Autor: Radim Polášek
Datum: 09.05.2016 11:49 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Co takhle zvážit pro vytápění nízkoenergetického domu kamna podobného typu jako v tomto článku?
http://vytapeni.tzb-info.cz/kotle-kamna-krby/14179-stanoveni-prubehu-tepelneho-vykonu-individualne-stavenych-kamen

Předmět: Re: Individuálně stavěná kamna.
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 09.05.2016 17:54 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
No nevím, jestli zrovna taková kamna jsou vhodná do PD jako hlavní zdroj.
Pokud dobře rozumím, nedá se s nimi prakticky topit s nižším výkonem, než 3 kW a to je pro PD (snad s vyjímkou min. výpočtové teploty) pořád moc. Navíc je to prakticky jen v jedné místnosti. I když se dům postaví "kolem kamen", tak i tak to nebude komfortní topení celého domu.
Tvrdí se, že do PD není vhodné PT pro dlouhý náběh a obtížnou regulovatelnost. Sám si to sice nemyslím, ale zde jsou problémy násobně vyšší. Zatímco pro PT je "potřeba vědět dopředu" jak bude potřeba topit za několik hodin (cca 3 hod), zde se píše o cca 40 hod náběhu. Přitom efekt samoregulace bude podstatně nižší. Porovnej povrchovou teplotu podlahy max. 28°C s povrchovou teplotou kamen. A to i v případě bez prosklených dvířek.
Případné úspory vzniklé použitím levného paliva (dřeva) jsou pak díky nízké spotřebě energie na topení v PD velmi nízké. Naopak cena samotného topidla (kamen) je vysoká.

Předmět: Politické topzhodnutí.
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 07.05.2016 19:09 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Jak píše p. Homola, je to v dnešní době se spoustou legislativních zákazů a na druhé straně dotací veskrze politické rozhodnutí.
Měli jsme tu už dobu přímotopů, pak zemního plynu, nyní TČ, FV a peletek.
Na druhé straně pro domy se skutečně malou spotřebou (tepelnou ztrátou) dává elektrické topení smysl. Především kvůli dobré regulovatelnosti už od malých výkonů. To je problém kotlů plynových i na pevná paliva, ale i TČ.
V tomto ohledu je "velmi zajímavá" dotační politika, kdy (dokonce ve stejné akci) je současně dotováno elektrické topení TČ a výroba elektřiny ve FV. Z toho nemůže vzejít nic dobrého, pokud by se to mělo masově rozšířit. V tomto případě jde výroba a spotřeba zcela proti sobě. V době největší spotřeby (navíc při klesajícím COP) nejmenší výroba. Povede to k velmi vysokému zatížení sítě a vysokým nákladům (včetně nutnosti záložních elektráren) v zimě a nadbytku elektřiny v létě.

Předmět: Politické rozhodnutí
Autor: Jozef Homola
Datum: 07.05.2016 11:15 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Čím topit a jak je nenejvýš politické rozhodnutí vedení státu. Musí být z toho patrné, zda je v úmyslu státu aby všechno topení přešlo na tepelná čerpadla nebo ne. Obdobně to platí u plynu a peletek. Na trhu není nabízen kotel který by optimálně topil v domě s tepelnou ztrátou 4 až 6 kW. Nevím jestli je to špatné nebo dobré ale my tak "žravé domy" a tak veliké jak je tomu v zahraničí nemáme ale kotle těchto výkonů jsou nám nabízeny.

Předmět: Re: Politické rozhodnutí
Autor: Radim Polášek
Datum: 09.05.2016 11:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110015
reakce na ...
Kotel na tuhá paliva s výkonem 4 - 6 kilowatt je víceméně nemožné vyrobit, pokud má být ekonomický.
Aby bylo dosaženo dostatečné stability hoření a účinnosti, musel by být mnohem složitější než větší kotel o výkonu 15 - 20 kilowat.
Kromě toho vytápět dům jenom čistě kotlem na tuhá paliva už v současné době neodpovídá požadavkům na životní prostředí, ať je kotel jakkoliv velký. Totiž maximální projektovaný výkon takového kotle je třeba v zimě v průměru jen 1 - 3 týdny. Po zbytek topné sezóny, od října po duben, je potřeba na vytápění poloviční až čtvrtinový výkon nebo ještě menší. Kotel na tuhá paliva v takovém režimu uvolňuje na jednotku spotřebovaného paliva množství prachu a exhalací a je výrazně neekonomický.
Jestli se má nízkoenergetický dům vytápět tuhým palivem, tak buďto jako doplňkové vytápění nějakým krbem a podobným zdrojem, kdy se teplo distribuuje ohřátým vzduchem.
Nebo je třeba použít kotel na tuhá paliva pro akumulační nádrž a k tomu nízkopotencionální podlahové teplovodní topení. To zajistí, že kotel na tuhá paliva do akumulační nádrže bude téměř vždy pracovat v optimálním výkonovém režimu. Při kterém dosahuje nejvyšší účinnost a nejnižších exhalací.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czČernobílý interiér obývacího pokoje je vyladěn do posledního detailuPraha zapracuje do územního plánu podzemní železniční tratěNový bezbariérový práh EasystepOdborná porota vybrala vítěze „Soutěže o nejlepší projekt“ společnosti Wienerberger