Diskuse ke článku: ERÚ: pokroky v nové tarifní soustavě a notifikace podpory OZE na příští rok

Autor článku: Mgr. Jiří Zilvar
Plné znění článku: ERÚ: pokroky v nové tarifní soustavě a notifikace podpory OZE na příští rok
Anotace článku: Na včerejší tiskové konferenci ERÚ představil aktuální přístup ke svým dvěma nejvíce diskutovaným tématům v posledním roce – k nové tarifní soustavě a k podmínění výplaty podpory OZE notifikací od Evropské komise.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (11): Parametr soudobostiPetr Zíka06.09.2016 16:42
Re (10): Parametr soudobostiBohuslav Vintr05.09.2016 19:54
Re (9): Parametr soudobostiJosef Zapletal04.09.2016 22:59
Re (9): Parametr soudobostiJosef Zapletal04.09.2016 22:41
Re (8): Parametr soudobostiBohuslav Vintr01.09.2016 20:08
Re (8): Parametr soudobostiPetr Zíka01.09.2016 17:33
Re (7): Parametr soudobostiJosef Zapletal31.08.2016 23:22
Re (6): Parametr soudobostiBohuslav Vintr31.08.2016 19:14
Re (5): Parametr soudobostiJosef Zapletal31.08.2016 00:44
Re (4): Parametr soudobostiBohuslav Vintr30.08.2016 20:41
Re (3): Parametr soudobostiJosef Zapletal29.08.2016 23:09
Re (2): Parametr soudobostiBohuslav Vintr29.08.2016 21:32
Re: Parametr soudobostiJosef Zapletal28.08.2016 01:25
Parametr soudobostiPetr Zíka23.08.2016 21:25
Re (6): Chytré sítěVladimír Křen23.08.2016 06:07
Re (5): Chytré sítěJosef Zapletal22.08.2016 22:37
Re (4): Chytré sítěBohuslav Vintr22.08.2016 20:26
Re (4): Chytré sítěVladimír Křen22.08.2016 05:58
Re (3): Chytré sítěJosef Zapletal22.08.2016 01:17
Re (3): Chytré sítěJosef Zapletal22.08.2016 00:57
Re (2): Chytré sítěVladimír Křen21.08.2016 10:01
Re (2): Chytré sítěVladimír Křen21.08.2016 06:11
ERU... Josef Zapletal20.08.2016 23:15
Re: Chytré sítěJosef Zapletal20.08.2016 22:58
ERÚ sabKarel Srdečný18.08.2016 13:31
Chytré sítěVladimír Křen18.08.2016 06:28

Autor: Petr Zíka
Datum: 23.08.2016 21:25 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100057
reakce na ...
"4. Využít stávající matematický model nové tarifní struktury se zaměřením na parametr soudobosti s koeficientem 0,2".
Tohle není dobré. Mám v RD roční spotřebu kolem 2 MWh, ale jistič 3x25A (velká cirkulárka, v chodu dva dny v roce). Můj koeficient soudobosti vychází na 0,014. Abych dosáhl 0,2, musel bych mít spotřebu 30 MW, to bych platil asi 150.000 Kč ročně za elektřinu.

Předmět: Re: Parametr soudobosti
Autor: Josef Zapletal
Datum: 28.08.2016 01:25 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Když si k té cirkulárce dáte kompenzační kondenzátor klesne provozní proud o 1/3. Pak Vám stačí 16A jistič. Pokud budete snižovat z 25A můžete požádat o jistič s charakteristikou typu C a budete mít cca stejně nastavenou zkratovou spoušť jako u 25A verze. Většina lidí má dnes zbytečně silné jističe , kromě lidí , kteří mají topné sazby , tam mnozí používají různé hlídače maxima , nebo přednostní relé, aby ušetřili několik tisíc korun ročně na paušálech. Na jednogenerační dům Vám stačí 16A jistič ,25 A jistič je nutný jen pro 2 generační domy kvůli vaření. I když se používají běžně silné jističe je to fakticky pro běžné domácnosti zbytečné protože všechno ostatní včetně el. topení můžete během vaření odpojit. Navíc pokud máte RD ,pak není výhodné mít spotřebu jen 2MWh. Platíte zhruba 10 tisíc korun za el. energii ročně. Kdybyste si koupil klimatizační jednotku , splnil podmínky pro sazbu pro el. topení a snížil jistič na 16A , pak zaplatíte za dvojnásobek spotřeby el. energie přibližně stejně jako dnes a můžete vesele vytápět část domu klimatizací.

Předmět: Re (2): Parametr soudobosti
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 29.08.2016 21:32 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Tak jistě.
Pořídíme si kompenzační kondenzátory, omezovače proudu, nebo jiné "vymyšlenosti". O něco málo, nebo i více si snížíme komfort a tím snížíme hodnotu hlavního jističe.
A jaký to bude mít efekt pro dimenzování sítě, nebo potřebu výroby špičkové (drahé) elektřiny?
Už za prvním transformátorem v té mé "vesničce střediskové" žádný.
Protože ten motor v cirkulárce bude pořád brát stejně a ojedinělý větší rozběhový proud se ve spotřebě celé vesničky "ztratí".
A co se týká omezovačů proudů, tak protože jednotlivé domácnosti stejně nemají špičky odběru přesně ve stejný čas, tak ani ty téměř nic nezmění. Špičky jednotlivých domácností budou sice plošší, ale o to více se budou překrývat.
Naopak ti co by žádoucím způsobem mohli vyrovnávat spotřebu (třeba 8 hod akumulační vytápění s akumulací do vody) budou vždy potřebovat cca 3*větší jistič oproti topením přímotopy (s nežádoucími podběry i v širší špičce) a těžko dosáhnou soudobosti.

Konečně se začíná uvažovat správným směrem:
Sítě i kapacita výroby se přece musí dimenzovat na dny s nejvyšším odběrem. Ty nastávají pravidelně v zimě v souvislosti s topením elektřinou. A protože elektrické topení včetně TČ se rozšiřuje (dokonce pobídkami dotací), budou tyto odběrové špičky i v budoucnu. Pravděpodobně ještě vyšší i přes snižování energetické náročnosti budov.
Celoroční vícenáklady na dostatečné dimenzování sítí i potřeby záložních špičkových zdrojů je potřeba rozpočítat především na ty, kteří z nějakého důvodu odebírají hodně ve špičkách. Především v ročních špičkách.
Třeba na ty, kteří topí přímotopy (ale i TČ) téměř celý den. Protože odběrová špička je delší, než 2 hod. na které mohou být odpojeni (a to ani ne v kuse).
Nebo na majitele domácí FV, kteří odebírají nejvíce právě v době nedostatku elektřiny.
Obojí by se ale z větší platby mohli "vyvléknout" kdyby ve špičkách neodebírali maximum, ale dejme tomu celý (zimní) měsíc s největší spotřebou elektřiny ve dne topili místo elektřinou topidlem na biomasu, které stejně možná mají (ale nepoužívají).
V noci bývá elektřiny dostatek, tam problém nebude.
Rozhodně by ale neměli být přes hlavní jistič a soudobost postihováni ti, kteří (jak bylo uvedeno výše) mají jistič 3*25A kvůli cirkulárce, kterou používají několik dní v roce a navíc v době dostatku elektřiny i nízkého zatížení sítě.
V době chytrých elměrů a v podstatě kontinuálních odečtů spotřeby bude lehké odhalit a zpoplatnit ty spotřebitele, kteří skutečně zatěžují síť v kritické době a vynucují si potřebu připraveného vysokého špičkového výkonu (špičkových elektráren).

Předmět: Re (3): Parametr soudobosti
Datum: 29.08.2016 23:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
kompenzační kondenzátor nesnižuje komfort uživatele, ale vede k tomu , že neplatíte paušál za jalový výkon. To že se to neprojeví za trafostanicí toho pána , kterému jsem radil jak si může polepšit vůbec nezajímá , já radím konkrétnímu člověku jak si on má polepšit a ne aby hrál roli užitečného idiota ,který platí paušál za možnost odebírání jalového výkonu , který si distributor zkompenzuje u trafostanice.

Dále nemáte pravdu v tom, že odpojovače z globálu nic neřeší domácnosti se chovají fakticky podobně - vaří se na 12:00 a pokud během vaření jde topení nebo nejde topení pak to je prostě rozdíl ,který se projeví na na snížení denního i ročního maxima , což je vcelku logické , proto nechápu proč to popíráte. Jistě že efekt není takový a dojde k překryvu, ale dojde k prodloužení období vysokého odběru na úkor výše odběru, protože odpoledne budou domácnosti více dotápět. Navíc pokud jsou paušální platby za jistič v topných sazbách vysoké je přece výhodné koupit si omezovač proudového maxima a rozložit svůj odběr do delšího časového období a taková investice se zaplatí za jeden až 2 roky.

Tepelná čerpadla mají trochu jinou odběrovou křivku než přímotopy, domy vybavené čerpadlem mají nejvyšší odběry v noci , protože není výhodné dělat noční útlumy. Naopak kolem poledního za nejvyšších denních teplot mají čerpadla nejnižší příkon. Inteligentní elektronika může kvůli odběru pro vaření tepelné čerpadlo vypnout nebo moderní invertorové pouze utlumit, lze také zakázat ohřev TUV. Samozřejmě že máte pravdu a ideální by bylo kdyby majitel za větších mrazů nechodil do práce a topil si přes den doma dřevem a tepelné čerpadlo zapínal jen večer a v noci - buďme ale realisti takové řešení je utopistické , jediné co je reálné je kombinace TČ vzduch /voda a plynovým kotlem , tím se samozřejmě sníží špičky , protože od určité teploty se čerpadlo vypne a naskočí kotel , jenže zdání někdy klame , protože špička je okolo poledního a to jsou teploty nejvyšší a plynový kotel pojede hlavně v noci. Takže přepínání mezi plynem a čerpadlem by musel kromě teploty ovlivnit i distributor.

Je tedy třeba si otevřeně přiznat, že prostě není žádný univerzální zdroj , který by mohl nahradit současné fosilní zdroje a že i tepelná čerpadla může využívat bez problémů zhruba milion budov a pak nevyhnutelně nastane problém s dimenzováním a regulací sítě, budou třeba nové sazby tepelná čerpadla se budou provozovat s plynovými kotly , možná s kotli na pelety atd. Na druhou stranu si myslím ,že se toho nedožiju , v současné době je max 100 000 tepelných čerpadel. Přibývá jich 10 0000 ročně - teď to bude více díky dotacím , ale ty odezní. To máme 90 let při současných trendech než bude problém. a to ještě nepočítám to , že tepelná čerpadla a klimatizace nahrazují přímotopy takže ve skutečnosti problém nastane až při instalacích okolo 1,5 mil strojů což je současným tempem za 150 let. Podle mého názoru nemá smysl řešit problémy sítě , které nastanou za 150 let díky rozvoji teplených čerpadel naopak je vhodné aby vývoj urychlil a využila se volná kapacita sítě a el. energie se uplatnila doma místo v Rakousku.

Předmět: Re (4): Parametr soudobosti
Datum: 30.08.2016 20:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Neuhýbejte od tématu.
Máme tu jasný příklad, kdy má odběratel jistič 3*25A kvůli občas užívané cirkulárce.
Mimochodem jsem na tom podobně. 5kW 3f. občas užívaná cirkulárka s vysokým rozběhovým proudem. Ale třeba taky občas používaná svářečka, která někdy sama dokáže vybavit i 16A jistič. Hlavní jistič obvyklý u RD 3*25A.
Co radíte Vy: Jištění 1*16A typu C ?
To by znamenalo, že při sváření by nemohl být puštěn už žádný elektrospotřebič. Na cirkulárku by to nestačilo ani bez uvažování rozběhového proudu.
To vše za snížení bezpečnosti.
Tak budeme uvažovat jištění 1*20, nebo 25A ? Koneckonců tu radili i takové věci, jako si pořídit frekvenční měnič, aby se "daly udělat z jedné fáze tři".
Nehledě na to, že frekvenční měnič není zadarmo a také má své ztráty, tak se z hlediska sítě nic nezmění. I když vlastně ano. Místo souměrného zatížení na 3 fázích bude o něco větší zatížení nesouměrné na jedné fázi.
To samé jsou jističe C. Vlk se nažere a koza zůstane celá. Opět celkové zatížení sítě se nezmění, ale při redukci ze 3 na 1 fázi bude zatížení nerovnoměrné.
Příklad odpojovačů (a nízkého hlavního jističe):
Mám ve zvyku o víkendu pracovat v dílně a současně vařit po 12 hod, (obědvám až tak po 14 hodině).
To bych si asi s odpojovačem dovolit nemohl. Prostě bych musel nečinně sedět u plotny a trouby a pracovat až jindy a moc bych neudělal.
Dejme tomu, že mám při současném vaření i práci špičkový odběr až těch 25A ve fázi. 12,5A na vaření a 12,5A v dílně.
A nyní pozor: Můj soused na tom bude podobně, ale u nich se vaří oběd na 12 hod a pracuje před obědem a odpoledne už odpočívá.
Takže bez odpojovače za oba domy:
Dopoledne před 12 vaří a pracuje soused se špičkovým odběrem až 25A na fázi. Po 12 hod to samé já, také 25A na fázi.
S odpojovačem a nízkým hlavním jištěním:
před 12 soused vaření 12,5A na fázi + já práce 12,5A, celkem 25A, po 12 já vaření 12,5A, soused práce 12,5A, také celkem 25A.
Celkový výsledek pro síť úplně stejný.
To je samozřejmě jen modelový příklad.
Ovšem čím více je odběratelů na 1 transformátoru, tím méně je pravděpodobné, že se jejich vysoké odběry sejdou ve stejný čas.
Dokonce i v případě topení, pokud se používá akumulace a nesoudobé spínání HDO. Lépe řečeno topení je přesměrováno na nejvhodnější dobu s nejnižším zatížením. Ovšem s potřebou vysokého 3 fázového hlavního jističe. Celý denní příkon topení/ohřevu vody se totiž musí vejít do kratší doby nízkého zatížení.
Vyjímkou bývají právě přímotopy, ale i TČ provozované v režimu poklesu teploty v nepřítomnosti, které sepnou na plný výkon při příchodu domů. A to bývá v poměrně úzkém časovém období odpolední špičky.
Ale právě od toho je blokování spotřebičů pomocí HDO, nebo lépe chytrým elměrem. A vysoká sazba za odběr v tuto dobu. Zvláště je-li to ještě špička celoroční.
V případě vysoké ceny, případně blokace by pak takoví odběratelé:
1) Neprovozovali topení s útlumem, aby za vysokou cenu nemuseli dotápět na komfort.
2) Nebo, aby nemuseli draze topit (dotápět) by po příchodu zatopili v krbu apod.
Bohužel dnes je u přímotopné, nebo sazby pro TČ rozdíl ceny NT a VT tak malý, že se ani nedodržuje blokování v době VT.

Předmět: Re (5): Parametr soudobosti
Datum: 31.08.2016 00:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pokud se pamatuji pak 5kW motor má proud 7,5 A a rozběhový proud cca 57A při přepínání hvězda trojúhelník 19A. Opravdu nevím k čemu je třeba 3x 25A na cirkulárku.
Když bych chtěl můžu k ní připojit softstartér a rozbíhat jí na téměř jmenovitém proudu. Ale chápu pokud to někdo potřebuje musí platit. Záleží na životním stylu. Pro mě je prostě výhodné rozložit svojí spotřebu v čase a některé věci prostě nedělat v době vysokého odběru. Pokud dokážete vařit a zároveň pracovat v dílně , pak klobouk dolů.
Jinak i když se Vám to nezdá odpojovače mají svůj smysl jak jste řekl šance že se sejde více a více domácností nebo spotřebitelů klesá s počtem. Výsledná křivka je součtem všech křivek odběrů na odběrných místech. Čím více je odběr v jednotlivých místech více plochý tím menší jsou i rozdíly celkové , takže odpojovače snižují odběrové maximum i když si vymyslíte stovky příkladů kdy ne a stovky příkladů kdy naopak dojde je zvýšení odběru u skupiny odběratelů statisticky , ale je větší šance na menší špičku při použití odpojovačů než bez nich a proto také ta nižší špička je a proto také velikost jističe hraje u větších odběratelů takovou roli jakou hraje. Tím samozřejmě netvrdím ,že nevím že současné způsob rozúčtování nákladů za energie není nespravedlivý - samozřejmě je nespravedlivý , protože 90% ceny distribuce je o existenci samotného odběrového místa a přivedeného příkonu a jen 1/10 je o odebraném množství energie.
Reálně se ovšem vybírá spíše z odběru a paušály jsou malé .

Předmět: Re (6): Parametr soudobosti
Datum: 31.08.2016 19:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
1) Doma mám kromě té cirkulárky a svářečky i jiné spotřebiče. Na samotnou cirkulárku, nebo svářečku samozřejmě nepotřebuji hlavní jistič 3*25A. Jenže se nechci dostat do situace že při sváření/řezání dřeva mi vyhodí hlavní jistič zapnutí jakéhokoliv dalšího spotřebiče typu el. trouby, vysavače, varné konvice apod.
2) Vymysleme a přijměme dobrý systém tarifů a ne paskvil, kde se budou vysoké poplatky za hodnotu hlavního jističe stejně obcházet montáží jističů, které vydrží větší přetížení a redukováním souměrného připojení ze 3 fází na nesouměrné zatížení na 1 fázi.
To situaci sítě nezlepší, ale ještě zhorší. Stejně jako přechod z topení akumulačního 3 fázového s vysokou hodnotou jističe (a vysokými poplatky za jistič) s odběrem mimo špičku na topení přímotopné 1 fázové s nižším jističem (a nižšími poplatky za jistič) s odběrem i ve špičce.
Samotné nižší jističe spolu s odpojovači sice za snížení komfortu trochu (odhaduji do 10%) špičky sníží, ale to nevyváží shora popsaná zhoršení.

Ona totiž myšlenka, že 100 domácností s jištěním 3*25A potřebuje transformátor (a vedení) dimenzované na 3*2500A je zcela mylná.
Je tam soudobost a i při radikálním snížení hodnot hlavních jističů bude špičkový odběr této vesničky na společném transformátoru téměř stejný (jen o málo nižší), jako s nynějším jištěním, ale zase budou jiná negativa.

Zkuste stejně uvažovat o své domácnosti (za elměrem).
To je přeci také síť velmi podobná té vesničce. Jen tam nejsou připojeny celé domy, ale jednotlivé okruhy a spotřebiče.
Pokud bych já uvažoval stejně, měl bych mít hlavní jistič cca 3*65A. Protože mám 2 obvody jištěné 10A, 7 obvodů 16A jednofázových a k tomu jeden 3*20A. A to nebudu v RD žádná vyjímka.
Samozřejmě, že hlavní jistič 3*65A je u mne zbytečný. Je tam soudobost stejně, jako u připojení domů ve vesnici na transformátor.
Nicméně těch 3*25A je tak akorát, když mám okruh 3*20A. A to jištění jsem si nevymysle já, to tam dali elektrikáři a asi k tomu měli důvod. Je to totiž okruh do dílny a současně příprava na případné vaření na elektřině. Zatím vařím na plynu a je tam dílna + el. trouba.

Náklady na naddimenzování sítě a zdrojů elektřiny pro špičky je potřeba rozpočítat na ty kteří především tyto špičky způsobují.
A to rozhodně nejsou ti, co mají vyšší hlavní jistič kvůli občasnému odběru cirkulárkou, navíc určitě ne v době celoroční špičky, nebo ty, kteří mají vyšší jištění kvůli 8 hod akumulaci a vhodným způsobem tak vyrovnávají zátěž sítě.

Předmět: Re (7): Parametr soudobosti
Datum: 31.08.2016 23:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
dobře celkově 10% dolů díky odpojovačům , nevím jestli máte pravdu těžko to simulovat, ale šlo by to. Já snižuji díky změně chování a odpojování maximum asi o 30% mezi 10-12 hodinou asi od jedné odpoledne mám zase odběr díky tomu vyšší, ale už ne tolik co v poledne.

Píšete , že špičky by měli platit ti , kdo je způsobují , no a to je právě to, dnes platí za špičky průmysl 15 minutové maximum - určitě znáte. Takže průmysl je maximálně objektivně zpoplatněn. Toto maximum také jak asi víte platí jen zhruba 15 hodin denně , takže mimo špičku si každý může odebírat podle toho co mu dovolí připojení. Zákazníci typu C a D ovšem žádná 1/4 hodinová maxima neplatí , platí paušál za připojený příkon dle sazby a jsou to oni kdo zatím neplatí za odběrové špičky. Nevím co Vás vede k tomu přesvědčení , že má ty špičky platit někdo jiný , vždyť vy jste přesný prototyp odběratele , který má silný nárazový odběr a ještě okolo poledního. Pokud by se zavedlo spravedlivější rozpočítání distribuce, měl byste 15 minutové maximum stejné jako má 2 generační dům a jsem zcela přesvědčen že byste si rozmyslel jestli musíte najednou vařit , prát a ještě řezat dřevo. A bylo by to spravedlivější , protože by byl zvýhodněný ten kdo bude řezat dřevo třeba o víkendu , a jak jste psal používat 8 hodinový tarif a podobně. Já bych na tom vydělal, nicméně vy na tom proděláte to mi věřte.

Předmět: Re (8): Parametr soudobosti
Datum: 01.09.2016 17:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ještě se vrátím k té mé cirkulárce. Je tam poměrně moderní siemens motor 1LA7, 5.5kW s reverzním přepínačem hvězda trojúhelník. Na hřídel se může nasadit štípací kužel. Rozběhový proud je 11.8A (do hvězdy), klidový odběr na hvězdu je pouhých 350W (dle elektroměru). Čtvrhodinové maximum při běžném řezání dřeva by určitě bylo hluboko pod pračkou. K "vyražení" jističe dochází při štípání zkroucených metrů dřeva, kdy se jednou dvakrát stane, že dojde k zastavení kužele. Obvykle stačím motor vypnout, ale někdy je prostě jistič rychlejší.

Předmět: Re (9): Parametr soudobosti
Datum: 04.09.2016 22:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No jo ,jenže vypadnutí jističe při zastaveném rotoru motoru je správné , protože jde o poruchový stav, který motor zničí.

Předmět: Re (8): Parametr soudobosti
Datum: 01.09.2016 20:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Máte hodně zmatek v tom, jak odebírám ze sítě. Něco jsem už psal, ostatní doplním:
Dřevo řežu tak 1 den v roce, o víkendu a v létě. Vařím na plynu, mám pouze elektrickou troubu. Peru zásadně odloženým startem v NT v noci. Stejně pekárna chleba, nebo uhřev vody - blokováno jen na NT (mám možnost plynem, nebo elektřinou).
Když se podíváte, tak odběrová špička nebývá v poledne, ale kolem 17 hod a z pohledu dimenzování sítě a zdrojů elektřiny nás hlavně zajímá ta celoroční.
Zde údaje o výrobě po měsících. A protože u elektřiny výroba=spotřeba je to také spotřeba.
http://energetika.tzb-info.cz/elektroenergetika/12644-prispevek-k-diskuzi-o-vlivu-vyroby-elektriny-na-zivotni-prostredi-v-cr
Celoroční špička byla ve 2013 29.listopadu v pátek a špička byla poněkud netypicky v 9 hod. Ovšem ona ta špička byla vlastně cca od 8 do 18 hod.
Hned vedle máte den s 2 nejmenší spotřebou (16.června neděle).
Rozdíl je přibližně dvojnásobná spotřeba v zimě.
Z hlediska dimenzování sítě i zdrojů (elektráren) nás tedy zajímají vlastně jen měsíce 11,1,2 a 3.
Po zbytek roku není potřeba ani spotřebitele nějak omezovat.
Už to je indikátor toho, že cesta přes hodnoty hlavních jističů je zcestná. Ty omezují zbytečně celý rok.
Abych se vrátil k té cirkulárce (ale i svářečce) - určitě je nebudu používat za mrazů (v měsících 11, 1,2 a 3)- tj. nebudu zatěžovat síť. Proč bych tedy měl být penalizován?
Stejně tak nezatěžuji síť ohřevem vody v zásobníku 8 hod nočním tarifem. Případně bych nezatěžoval akumulačním topením. Přesto, že bych k akumulačnímu topení potřeboval vysokou hodnotu 3 fázového hlavního jističe.

Vy totiž uvažujete od počátku špatně:
Není důležité, že bych teoreticky mohl odebírat hodně (protože mám hlavní jistič 3*25 A)
Důležité je, že (až na vyjímky - rozběhový proud) tolik nikdy neodebírám.¨
Ale hlavně já nemám vysoké odběry v dobách ročních špiček.
Není totiž důležité, kolik bych odebírat mohl (jistič), ale kolik opravdu odebírám, ale nejdůležitější je, kdy kolik odebírám.
A to hlavní jistič vůbec neřeší.

Pro síť by totiž byl ideální odběratel takový, který by měl vysoký na 3 fázích rovnoměrně rozdělený příkon v období kolem června a to nejlépe v noci. A naopak pokud možno žádný odběr v období v listopadu, lednu a únoru a už vůbec ne přes den.
Ovšem kdyby existoval takový ideální odběratel, který by svou spotřebu ze zimních měsíců a dne přesunul na letní měsíce v noci, potřeboval by vysokou hodnotu hlavního jističe. A paradoxně by byl platbami za jistič za tento ideální odběrový diagram vysoce penalizován.
Ale podobně je to i s přesouváním spotřeby jen ze dne na noc.
Porovnejte 2 domy se stejnou spotřebou na topení:
1) Topení přímotopem se stálým odběrem 5 kW 22 hodin nepřetržitě.
2) Topení akumulační do vodní nádrže příkonem 13,75 kW 8 hod v noci.
Pro síť je samozřejmě lepší 2). Ale bude platit daleko větší poplatky za jistič.
Systém, tak jak byl navržen by vedl ke zhoršování parametrů sítě. Navíc ve spojení s domácími FVE.

Předmět: Re (9): Parametr soudobosti
Datum: 04.09.2016 22:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já vám rozumím co chcete říct. Ano máte rámcově pravdu , ale jde jen o zachování funkce sítě opravdu není problém , aby byly letní špičky stejně vysoké jako zimní a síť včetně zdrojů to zvládne , jenže to co je technicky možné není ekonomicky stejné. Elektrárny jsou zařazovány do sítě podle ceny , za kterou dodávají el. energii ( - kromě OZE), takže když je spotřeba menší dodávají jí levnější zdroje než když je spotřeba vyšší. A další fakt P = RI*I takže zdvojnásobení proudu vedením nevede na dvojnásobné Jaulovy ztráty , ale 4 násobné neboť odpor vodičů se nemění. Proto není z hlediska ztrát jedno jestli se přenáší 1kWh po stejném vedení hodinu nebo minutu a je lepší přenášet méně stále. Příklad pokud my proud 1A přenese 1kWh po vedení 0.1 ohm za hodinu mám ztráty 0.1*1.1 =0.1W a přenáším hodinu tak i 0.1 Wh
pokud to chci přenést za 1 minutu mám 0.1*60*60 =360W a přenáším minutu 6Wh ztráty. Jsou to 60x vyšší ztráty než při pomalém přenosu.

To všechno vede na to, že ani v létě není výhodné pokud jsou denní špičky vysoké naopak v létě je to ještě horší , protože vysoká denní spotřeba znamená nízkou noční a to vede na útlumy bloků a jejich opětovnému najíždění - další ztráty , používání přečerpávacích el. s 35% ztrátou atd. Tedy z technického hlediska máte pravdu , ale je to drahé.

S tím máte pravdu , protože poplatky za jistič jsou sice í a kWh také , ale rozdíl není tolik významný jak tomu bylo dříve. A vytápět dům pomocí akumulace oproti přímotopům není ve většině případů - u typických odběrů příliš výhodné , takže NT se dnes uplatňuje jen pro ohřev TUV a majitelé těchto sazeb více či méně využívají pro pračky a myčky -

Předmět: Re (10): Parametr soudobosti
Datum: 05.09.2016 19:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nakonec se shodneme.
Samozřejmě, že ani v létě není dobré, když jsou špičky. I kvůli té ztrátě P=R*I*I. Jenže V zimě je ta situace daleko horší, tam je to významější. Viz odkaz.
Protože těžko přesuneme spotřebu ze zimy na léto (hlavě kvůli elektrotopení), soustředme se na přesun ze dne (v den s největší spotřebou je to cca 8-18 hod) na noc, kdy je spotřeba nižší.
To znamená, že je potřeba podporovat noční 8 hod NT na úkor 20-22 hod NT.
Ale to právě hlavní jističe a nejspíše ani hodnota soudobosti neřeší. Naopak ponouká spotřebitele odebírat místo hodně v noci raději sice méně, ale v širší špičce (v 8-18 hod).
Koneckonců ti co topí přímotopy je mají dimenzované (včetně hlavního jističe) na výpočtovou ztrátu, případně i s rezervou.
To znamená, že když přijdou odpoledne domů do bytu, kde se topí s přestávkou, sepnou přímotopy s tímto max. výkonem, aby rychle po přestávce dosáhli komfortní teploty. To znamená vysokou špičku prakticky každý den v topné sezóně.
Tu pro snížení špičky při vytápění nepomůže ani nižší hodnota hlavního jističe, ani omezovače proudu. Spotřebitel není ničím motivován odebírat méně, než je dimenzováno na výpočtovou ztrátu. Dokonce i ve šičce. A to je hodně.

Zaujalo mne, že max. roční špička je v listopadu a ne v době největších mrazů (někdy v lednu-únoru).
Je to jen moje domněnka, ale myslím si že tato špička byla způsobena tím, že zrovna začala topná sezóna. Tj. v mnoha domech netopili i při snižování vnitřní teploty, ale v jeden okamžik (den) patrně v souvislosti s nějakým skokovým snížením vnější teploty začali topit (zahájili topnou sezónu). S tím, že přímotopy a TČ se spustila na plný výkon a celý den (nebo několik dní) se stálým chodem snažila vyrovnat předchozí deficit vnitřní teploty.
Vypadá to, že tento efekt je dokonce významější, než stálé topení v době minimálních výpočtových teplot.

Předmět: Re (11): Parametr soudobosti
Datum: 06.09.2016 16:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
S tou teplotou to vypadá na trefu do černého. V listopadu bylo relativně teplo a najednou spadla teplota k -8°C.
http://www.meteo.jankovic.cz/zaznamy/rok-2013/

Předmět: ERU...
Datum: 20.08.2016 23:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pokud se podíváme na rozhodování ERU , nezbývá mi jen konstatovat ,že tento úřad jehož rozpočet raketově roste se už hodně vzdálil původnímu účelu k jakému byl založen. Jeho posláním bylo , aby spotřebitel platil co možná nejnižší cenu. ERU se ovšem začal chovat jako politická strana , která někomu dává a někomu bere ve výsledku jsou tady preferovaní zákazníci , kteří platí za el. energii nízké ceny a naopak.
Nejhůře jsou na tom domácnosti ,které nemají nárok na žádnou speciální sazbu - ti platí nejvíce , při vyšší spotřebě - více lidí v bytě se už fakticky jedná o velice nefér cenu. Největšími příjemci jsou uživatelé sítě s minimální spotřebou a nárazovým požadavkem na připojení, např. chataři a majitelé FV el. a - ti naopak platí jen zlomek skutečné ceny, takže jsou se současným stavem spokojeni. Další zvýhodněnou skupinou lidí jsou uživatelé zneužívající levné distribuční sazby, tito lidé mají nízkou cenu el. energie , protože s ní topí ve skutečnosti však el. topení nepoužívají a díky relativně nízkým poplatkům za připojení jsou tito lidé zvýhodněni i když jejich spotřeba a časové rozložení neodpovídá deklarovanému využití el. energie. Za tento současný stav je plně odpovědný ERU. A jediné na co se zmohl bylo skokové zdražení ceny za připojení pro vybranou skupinu lidí se starým tepelným čerpadlem v řádu tisíců korun ročně.

Předmět: ERÚ sab
Autor: Karel Srdečný
Datum: 18.08.2016 13:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104174
reakce na ...
Tím, že ERÚ říká "za elektřinu se bude se platit jinak, ale nevíme jak a kolik a odkdy" celkem účinně odrazuje od investice do úspor.
Například: mám ve firmě investovat do nového osvětlení? Za současných cen je návratnost třeba 4 roky. Ale co když ERÚ za dva roky změní ceny a nová technologie už nikdy nezaplatí? Do rizika zmařené investice se nikomu nechce.
Sabotovat úspory energie - tohle se Vitáskové opravdu povedlo!

Předmět: Chytré sítě
Autor: Vladimír Křen
Datum: 18.08.2016 06:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Zatím není nikde dokonale specifikováno co to je "Chytrá síť"? Co je mi platné mít instalovaný "chytrý el. měr" když zrovna nebudu doma a nebudu mít připravený žádný spotřebič který by chytrou síť využil. Jaká je představa kdo bude mít přednost v připojení když součet požadavků pro start spotřebičů bude vyšší než kapacita zdrojů chytré sítě.

Předmět: Re: Chytré sítě
Datum: 20.08.2016 22:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Chytré sítě jsou jako yeti , nikdo je nikdy neviděl , ale vážně jde jen o to řídit spotřebu a výrobu efektivněji než dnes o nic jiného nejde. Zatím nejsou ani chytré sítě ani chytré spotřebiče. Dám příklad 15% spotřeby el. energie způsobují chladící systémy , mrazáky , lednice , klimatizace , tepelná čerpadla , když tyto spotřebiče budou připojené na internet k portálu distributora , pak se budou moci chovat tak , že v nějakou hodinu pojednou s nižním výkonem a v nějakou s vyšším to samozřejmě předpokládá , hodinový tarif. Stejně tak se může v určitém čase spouštět myčka , pračka sušička , ve výsledku to vede k tomu ,že můžete mít v síti méně regulačního výkonu a více nestabilních zdrojů. Takže provoz VTE a FV el. je levnější. Běžný uživatel klimatizace nebo lednice nic nepozná a bude na každém jestli potřebuje např. prát hned nebo později podle pokynu na z internetového portálu za lepší cenu. Vcelku se tedy jedná o vylepšenou regulaci na straně spotřeby, proti současnému systému HDO s velkým krátkodobým regulačním efektem.

Předmět: Re (2): Chytré sítě
Datum: 21.08.2016 06:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Mrazák potřebuje nejvíce chladit po doplnění (chvíli vydrží z nachlazeného). Lednice dtto. Klimatizace pokud bude vypínat v době kdy jí budu potřebovat tak ztrácí smysl. Myčka musí po zapnutí být trvale v provozu při mycím programu kdy ohřívá obsah jinak chladne a po opětovném zapnutí musí dotápět tím by rostla spotřeba energie. Tak že zbývají tepelná čerpadla a přímotopy. Největší výroba tzv. levné energie je v letních měsících a to přímotopy asi nepojedou a tepelná čerpadla pro topení asi taky ne. Tak že chytrá síť je jenom takové téma pro prázdnou diskusi.

Předmět: Re (3): Chytré sítě
Datum: 22.08.2016 01:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Mrazák , je vlastně akumulátor , můžete mrazit na -18 , ale i na -21 , takže tu existuje nějaký regulační rozsah jinými slovy můžete třeba hodinu nemrazit aniž to nějakých způsobem ohrozí kvalitu potravin. To samé ledníce . Stejně tak klimatizace nebo topení , teplota v bytě se Vám může houpat o 0,5°C a také to není problém. Já vím , co řeknete , že pásmo špičky je dlouhé a že to stejně nepomůže, protože by bylo nutné snížit spotřebu alespoň od 8 do 14:00. Takový potenciál jsem neměl na mysli, ale jsou i období v roce , kdy máte výrazné krátké špičky - příklad říjen , Březen , duben , špička okolo 17 hodiny , lidé přijdou domu , vaří večeři , přitápí elektřinou, v této chvíli také nabíhá veřejné osvětlení. Pak je tu denní špička bývá někdy před 12 hodinou než jdou lidé na oběd - je do denní i roční maximum, obojí lze tímto snížit.

Myčky a pračky , sušičky mají větší potenciál , protože můžete spustit cyklus kdy chcete ,takže o době (mytí) může rozhodovat pokud by to bylo pro Vás výhodné distributor. Je to možná 20% spotřeby domácností to je 2,8TWh regulační energie. Teoreticky 1GW po dobu téměř 8 hodin. Kdyby byla na spotřebiči volba čekat na slevu , pak si myslím ,že polovina lidí by raději volila odložení startu než mytí (praní, sušení) za plnou cenu.
Ve výsledku byste mohl mít o 0,5GW nižší špičku než máte dnes a naopak večer by se spotřeba snižovala pozvolněji.
Technologicky je vše už zvládnuté, jediné co chybí jsou hodinové sazby a chytré spotřebiče - pokud by něco měla prosadit EU , pak toto, protože tímto se ušetří všichni i ti , co to nebudou využívat , protože celá síť i zdroje budou lépe využity a to vede k nižší ceně.

Předmět: Re (4): Chytré sítě
Datum: 22.08.2016 20:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Chytré sítě a hlavně rozdílné ceny (tarify) elektřiny závislé na zatížení sítě a dostupné výrobě sice pomohou, ale zase bych to tak moc nepřeceňoval.
- Lednice a mrazáky: Stejně to nakonec dopadne tak, že po příchodu ze zaměstnání v době odběrové špičky budete potřebovat uložit a hlavně zchladit přivezený nákup. Následně budete do lednice a mrazáku "courat" při přípravě večeře. Takže nějaká malá akumulace se celkově mine účinkem. To přes noc do lednice nikdo nebude "courat", ani dávat chladit a mrazit. Jenže v tu dobu zase tu akumulaci nepořebujeme.
Navíc ve spotřebě domácnosti lednice není zrovna podstatná.
- To pračky, sušičky a myčky, tam už je příkon podstatně vyšší a i přesunutí spotřeby snažší.
Ovšem ti co mají 8 hod NT jsou většinou už nyní dost motivováni k odloženému startu v NT. U 8 hod NT je totiž rozdíl sazby v NT a VT značný. Píšu z vlastní zkušenosti. Mimochodem prádlo suším na půdě, což je rozhodně ekologičtější i ekonomičtější, než sušička i kdyby řízená. Já osobně pouštím v noci v NT i pekárnu chleba. Kromě ekonomiky a ekologie je bonusem ráno čerstvě upečený teplý chléb.
Problém jsou ovšem ostatní NT (20 a 22 hod). Tam nejenže není pro regulaci sítě moc prostoru (pouze 2-4 hod), ale hlavně je malý rozdíl mezi NT a VT. Ten je tak málo motivující, že se dokonce obchází blokování, i když je to proti podmínkám udělení.
V každém případě nám chybí 8 hod NT i bez podmínky blokování. Ale mohla by tam být podmínka nějakého nejmenšího podílu NT/VT. Bylo by to založeno jen na dobrovolném přesouvání spotřeby. Tuším, že něco podobného mají na Slovensku.
- Ovšem největší potenciál je v ohřevu UV a topení. Oproti lednicím asi tak o 2-3 řády a i oproti ostatní spotřebičům, kromě vaření o řád.
Možná přijde čas na renesanci 8 hod topných systémů s akumulací do vody.
Je potřeba si však uvědomit, že po většinu roku není potřeba spotřebitele příliš omezovat. Klíčové jsou krátká období v roce s max. odběrem (v zimě) s absolutními ročními špičkami odběru. Hlavně kvůli nim a zdrojům, které v této době nedodávají (především FV, ale částečně i VtE) bude nutno držet mnoho záloh a vyrábět hodně drahé špičkové elektřiny. A to z fosilních zdrojů.
Čím více bude zdojů nevyrábějících v ročních špičkách (především FV, ale i VtE) oproti těm co vyrábějí (VE, BioPE, JE, apod) - z těch nízkoemisních, tím více bude nutno špičkových. A to jsou v současnosti kromě PVE, částečně VE a poměrně čistých na ZP hlavně uhelné, které bychom měli utlumit.
V této souvislosti by určitě stálo za úvahu finančně motivovat ty příjemce dotací z programu ZÚ, co si kvůli obnovitelné energii k elektrickému topení museli pořídit ješte další zdroj na biomasu. Oni ho třeba vůbec nepoužívají, ale bylo by záhodno "donutit" je aby ho místo elektřiny používali k topení a ohřevu vody alespoň krátkodobě v době nejvyššího zatížení v zimě. Tam je velký potenciál k snížení ročního špičkového zatížení.

Předmět: Re (2): Chytré sítě
Datum: 21.08.2016 10:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Trochu odbočím. Pane Zapletal nebyl jste v zahraničí v roce 1985?

Předmět: Re (3): Chytré sítě
Datum: 22.08.2016 00:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
V roce 85 jsem chodil do školy...

Předmět: Re (4): Chytré sítě
Datum: 22.08.2016 05:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A Váš otec?

Předmět: Re (5): Chytré sítě
Datum: 22.08.2016 22:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ne otec byl doma určitě celý rok.

Předmět: Re (6): Chytré sítě
Datum: 23.08.2016 06:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Omlouvám se, byla to pouze shoda jmen.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czVodní elektrárnu staví již přes 45 let. Stavbu dokončí čínská firmaAirbnb omezí v Paříži pronájmy na 120 dní v roce pouze v bytech v centruCez zimu si dajte urobiť ponuku na zariadenia OZE a na jar máte energie takmer zadarmoMěsta s nejvíce znečištěným ovzduším na světě