Diskuse ke článku: Inspekce začala plošně kontrolovat PENB. Chyby obsahuje skoro polovina

Autor článku: redakce
Plné znění článku: Inspekce začala plošně kontrolovat PENB. Chyby obsahuje skoro polovina
Anotace článku: Na nekvalitní zpracovatele průkazů energetické náročnosti budov (PENB) se od loňského roku zaměřila Státní energetická inspekce (SEI). Zkontrolovala už přes tisíc průkazů. Jak se ukazuje, chyby obsahuje cca 40 % z nich. Nejvyšší pokuta byla zatím uložena ve výši 36 000 Kč.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
PENBAndy Bonde13.12.2016 08:39
Kvalita PENBAdam Houska12.12.2016 10:55
PENBOndřej Jurásek10.12.2016 19:48

Autor: Andy Bonde
Datum: 13.12.2016 08:39 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120053
reakce na ...
Jak už to tak bývá (jako ve všech odvětvích) jsou kvalitní a nekvalitní zpracovatelé. Někdo se tomu věnuje, někdo to sází jak na běžícím páse. V tom je asi i dobře, že SEI kontroluje průkazy, jenže jsem se setkal i s tím, že vytýkají naprosté kraviny, které nemají žádný vliv na výsledek nebo je to i diskutabilní. A navíc je to i člověk od člověka, někde SEI připomínkuje věc, jinde to neřeší...takže je to opět spíš subjektivní.
A co se týká stavebních úřadů, tak to je bohužel pravda, většina CHCE penb mít přiložený, ale nejsou ani schopni ověřit, zda splňují podmínky vyhlášky a případně zda tam nejsou fatální "ohyby" jako např. u těch krbových vložek, u kterých by asi měla být nějaká metodika jaký podíl může být použit na vytápění.

Předmět: Kvalita PENB
Autor: Adam Houska
Datum: 12.12.2016 10:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 124076
reakce na ...
Dobrý den, největší problém vidím ve stavebních úřadech, které PENBy řádně nekontrolují a ani jim nerozumí. Poslední dobou je mnoho PENBů, kde zdrojem je elektrokotel a krbová vložka. Aby vyšla neobnovitelná primární energie, tak zpracovatel PENBu uvede, že elektrokotel bude pokrývat 15% spotřeby a ostatní bude pokrývat krbová vložka. A stavební úřady na to nic. Úplný nesmysl! A investor? Ten je spokojený, neboť krbová vložka je v RD skoro vždycky a investiční náklady elektrokotle jsou 10% s porovnáním k TČ. V posledním roce jsem měl PENBů v ruce doopravdy mnoho a z mého pohledu hlavní nedostatky: špatně vypočtené součinitele prostupu tepla, zpracovatelé vůbec nezónují, nejsou uváděny pomocné energie čerpadel a ventilátorů. Myslím že SEI by měla dělat semináře na toto téma, aby zpracovatelé měli větší přehled.

Předmět: PENB
Autor: Ondřej Jurásek
Datum: 10.12.2016 19:48 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 124063
reakce na ...
Dobrý den, diskuzím na internetu sem se do ted vyhýbal, ale stav v ČR je potažmo v EU je dle mě horší a horší,
DOSÁHNUTÍM PLNOLETOSTI SE ČLOVĚK STÁVÁ PRÁVNĚ ZODPOVĚDNÝM, předpisy ale ze mě dělají nesvéprávného,
TOTO JE TYPICKÝ PŘÍPAD, PENB a podobné je obecně v pořádku z důvodu snižovaní energie.......,
ale proč když se prodávající a kupující dohodnou (například faktury za posledních 5 let) mě nutí k dalším výdajům za vypracování PENB. Obecně stejně je požadavek na vypracování za nejnižší cenu........tomu odpovídá výsledek a jelikož podnikám v oboru snahu o získaní oprávnění jsem vzdal protože za výše uvedené peníze to prostě zodpovědně udělat nedá při rozumné hodinové sazbě nejde 2500kč 10h*250Kč, kde je nějaká cesta fyzická prohlídka. Ano někdo namítne za informace zodpovídá vlastník......, ten ale je laik.....,
TEDY DLE ME JEN DALŠÍ BYROKRATICKĚ ZATÍŽENÍ OBYVATEL.
Obdoba u novostaveb PENB je předkládán u stavebního povolení, a téměř u každé stavby dochází ke změnám a PENB neodpovídá reálnému stavu stavby......... omlouvám se za délku příspěvku
Jurásek

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czNemovitosti a ochranná pásma: Pásma vznikající vydaným rozhodnutímVinyl – materiál pro podlahoviny. Jak se vyrábí a recykluje?Jak vybrat a správně instalovat filtraci k bazénuRekonstrukce okálu s použitím technologie Activ´Air®