Diskuse ke článku: Měřáky tepla jsou k ničemu

Autor článku: RNDr. Jaromír Pohanka, Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu
Plné znění článku: Měřáky tepla jsou k ničemu
Anotace článku: Nadpis článku pana Jana Sůry na titulní straně čtvrteční MF DNES (26.1.2017) je provokující, ale zcela falešný. Již ve druhém sloupečku článku se čtenář dozví, že po namontování „měřáků“ dochází k výraznému snížení spotřeby tepla.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Úspory ne, ale zabránit plýtváníJosef Hodboď03.02.2017 18:18
SníženíVladimír Křen03.02.2017 06:24

Příspěvky
Předmět: Úspory ne, ale zabránit plýtvání
Autor: Josef Hodboď
Datum: 03.02.2017 18:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123662
reakce na ...
Nezastávám se ani jedné nebo druhé strany, které stojí proti sobě v otázce rozdělování nákladů za odebrané teplo, ale pokud není bič, nedojde ke snížení doběru tepla, i kdyby to bylo technicky možné. Protože proč by kdokoliv investoval do technických opatření, když mu to nic nepřinese? Proto je na cestě tepla do domů fakturační měřidlo. Co se děje za ním v bytovém obkektu, to je složitá záležitost, kterou nelze paušalizovat. V kolika domech a bytech je otopná soustava nastavena tak, aby neumožnila přetápění nad normativní podmínky, tedy 20 až 21 °C? Přitom existují a v praxi se osvědčují technická řešení, která toto zjistí. A pokud se k takovému řešení přidá i nízká spotřeba tepla na vytápění, například po zateplení objektů, pak má smysl se bavit o tom, zda a jakými prostředky má vůbec smysl řešit rozdělování nákladů za teplo k vytápění mezi byty. Pokud však otopná soustava umožňuje přetápění bytů, objekty mají velkou potřebu tepla, tak jedině bič lidí donutí nevypouštět teplo ven, chovat se úsporně ve smyslu neplýtvat tím, co z části zaplatil soused. Žádná měření či jiné náhradní metody samy o sobě úspory nazajistí, v tom s vámi souhlasím. Čemu však mohou zabránit, je plýtvání. Slova zabránit plýtvání by měla být s rozdělováním nákladů za teplo rozhodně spojena.

Předmět: Snížení
Autor: Vladimír Křen
Datum: 03.02.2017 06:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Ke snížení spotřeby tepelné energie nedochází účinkem měřáku ale změnou chování uživatele bytu. Před instalací uživatele nic nenutilo.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czKarlovy Vary začnou s přístavbou a rekonstrukcí domu pro senioryV noci ze soboty na neděli bude uzavřená část dálnice D1Čína staví letiště pro ptáky na bývalé skládce odpaduSmíchovská zákoutí na výstavě v Galerii Portheimka