Diskuse ke článku: Cenová rozhodnutí ERÚ pro regulované ceny v elektroenergetice a plynárenství pro rok 2018

Autor článku:
Plné znění článku: Cenová rozhodnutí ERÚ pro regulované ceny v elektroenergetice a plynárenství pro rok 2018
Anotace článku: Regulované ceny elektřiny pro příští rok v průměru klesnou pro zákazníky připojené na hladinách vysokého a velmi vysokého napětí, mírně naopak vzrostou pro domácnosti a malé podnikatele. Nárůst cen pro zákazníky na hladině nízkého napětí pohybovat na úrovni 2,5 % a po odečtení inflace tak půjde o změnu v desetinách procenta.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
regulované ceny Ludvík Moučka07.12.2017 13:46
"nezávislé" ERÚ nechce nižší jističe, chce pouze vyšší cenyTomáš tom05.12.2017 08:23
ERUJosef Zapletal26.11.2017 22:35
RegulaceKarel Technik25.11.2017 14:04
Zvýšení o 6%Jozef Homola25.11.2017 10:13

Autor: Ludvík Moučka
Datum: 07.12.2017 13:46 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 118375
reakce na ...
Já jsem si zvykl tohle už neřešit, protože po tom minulém zmatku co byl s jističi mě to vzalo takového času, že si počkám až co mi přijde ve vyúčtování. Žádné oznámení mi zatím nepřišlo a dodavatele mám teda levnější alternativu takže možná zkusím zjistit nějaké info od comfortu jestli ti by mi třeba k tomu nebyli schopni říct něco víc, ale jinak na to kašlu a nechám se překvapit.

Předmět: "nezávislé" ERÚ nechce nižší jističe, chce pouze vyšší ceny
Autor: Tomáš tom
Datum: 05.12.2017 08:23 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Souhlasím se zdražením dle jističe, ale proč musím platit za 1x25A když mám 1x16A? Klidně bych si dal časem i nižší hodnotu kdyby to mělo nějaký význam. Ale jak si mám snižovat hodnotu jističe když na to nejsou připravené tarify? Na dobíjení akumulátoru by mne stačil jistič i 1x2A.
Jakže jsme v pasti a musíme jen stále více platit, i když tolik nepotřebujeme.

Přípojky jsou v ČR zbytečně předimenzované, v USA domácnosti 3 fáze vůbec nedostanou, mají pouze 2 fáze a to mají ještě poloviční napětí a také jim to stačí. Mají tam třeba jen 2 x 25A to je při napětí 115V maximální příkon 5,750kW a v ČR je na domech nejčastěji 3 x 25A to je při napětí 230V = 17,25kW a to je 3 krát víc. V dnešní elektronické době různých softstartérů a frekvenčních měničů je to zbytečné pokud tam nejsou přímotopy.
I když i s přímotopy jsem nedávno řešil projekt domu kde byla regulace s měřením odběrového maxima a aktuální disponibilní výkon se pomocí SSR rozděloval plynulou regulací výkonu mezi přímotopy dle potřeby a nastavení. Takže i jistič 3x25A jim tam bude bohatě dostačovat.
I s obyčejným přepínačem Y-D jsem rozjel 5kW motor historické cirkulárky na jističi 3x16A. S frekvenčním měničem bych stačil i 3x10A. A to i ten 5kW motor je na cirkuli je zbytečně moc. Daleko lepší je stejně řetězová ruční pila ať už elektrická (aku. nebo kabel) 3kW tedy 1x16A stačí nebo benzínová.

Máme klasické vybavení bytu, pračka. myčka, el. truba, mikrovlnka, 3kW rychlovarná konvice a dvouplotýnkový indukční vařič. a hlavní jistič na přetížení nikdy nevypadl, jen při zkratu. Roční spotřebu elektřiny máme cca 800kWh průměrně tedy 2,2kWh denně. Když v budoucnu (po schválení jaderného tunelu a dalšího zdražení) nainstaluji akumulátor 3kWh tak ty 3kWh můžu za 24 hodin přenést v pohodě přes 150W nabíječku a to odpovídá kontinuálnímu proudu 0,7A. Takže i jistič 2A by byl bohatě dostačující.
A na balkón nějaký ten solární panel co vykompenzuje ztráty akumulace a pokryje spotřebu po většinu roku. Takže ve výsledku by nám bohatě stačil jistič 2A a to jen přes zimu, a ještě bychom měli zálohu energie při výpadku sítě a nižší spotřebu se sítě.
Jenže dokud ERÚ nezačne být skutečně nezávislé a nestanoví jednotnou spravedlivou cenu za 1kW rezervovaného příkonu pro všechny stejně a spravedlivě, bez rozdílu jestli jde o NN nebo VN atd… tak to nemá význam řešit. A maloodběratelé jsou tak rukojmí zvůle „nezávislého“ ERÚ, snižování jističe nemá význam (pod 1x25A se platí stále stejně) a nezbývá jim než platit a poslouchat v této souvislosti lži o tom, jak mají předimenzovaný rezervovaný příkon a že je nutné zdražovat. Problém je ten, že ERÚ to ví, a ve skutečnosti nechce aby si někdo snižoval jistič, oni jen chtějí zvýšit paušální ceny a by měli své jisté i bez práce.

Předmět: ERU
Autor: Josef Zapletal
Datum: 26.11.2017 22:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Eru by měl zajistit, aby odběratel energií platil takové náklady, které způsobuje. Pokud se podíváme na el. energii NN odběratele, je jasné že určité skupiny odběratelů jsou zvýhodňovány na úkor druhých. Je také vidět, že sazby jsou tvořeny v Praze, protože nejvíce zvýhodňovanou skupinou proti ostatním jsou chataři. Paušál za 25 A jistič je u ČEZ 33 korun měsíčně. A od pátku v poledne do neděle 22 00 mají el energii za 2.5 kč. Pokud bych vzal stejný týdenní rozsah nízkého tarifu cca 8 hodin denně pak D26d má paušál 127 kč tedy 4 x vyšší a levnou elektřinu mají většinou někdy v noci a ne v pátek ve špičce.
Další věcí je, že u topného tarifu fakticky zmizel nízký a vysoký tarif což vede k neřiditelnosti sítě na straně spotřeby a tím k vyšším cenám pro všechny účastníky trhu., přitom ERU má nastavit takové podmínky , aby byla el. energie co nejlevnější pro všechny. Jenže to by pak někteří výrobci co regulují síť a berou za to poplatky nevydělali tolik co při současných sazbách tak jak je nastavil nezávislý úřad...

Předmět: Regulace
Autor: Karel Technik
Datum: 25.11.2017 14:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120043
reakce na ...
Dobrý den,
je velmi potěšitelné, že státní orgán, který si odběratelé platí ze svých daní aby hájil jejich zájmy, postupuje tak, jak postupuje. Průměrné regulované ceny zůstávají zhruba stejné, ovšem zlevnění na straně VVN a VN je kompenzováno zdražením na straně NN, tedy domácností - převážně. Jsme asi zase v socializmu, tam se taky zdražení mléka a másla vykompenzovalo zlevněním dieselelektrických lokomotiv. Místo takovýchto pseudoregulací by ERU měl konečně zatočit s nehoráznou zelenou kompenzací pro FVE a VTE.

Předmět: Zvýšení o 6%
Autor: Jozef Homola
Datum: 25.11.2017 10:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100172
reakce na ...
Soused topí elektřinou a už mu přišlo oznámení, že bude mu zvýšena cena o 6%. Nevím kdo je dodavatel ale můžu to zjistit.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czNová generace vysavačů UltraOne: Vysoký výkon, snadné ovládání a nízká hlučnostVánoce ve znamení tepla, to jsou nízkoenergetické radiátory RADIK RCOhřev teplé vody: Velikost a výkon ohřívačů a zásobníků na ohřev teplé vodyStavebnictví příští rok vzroste o 3,5 procenta, odhadují stavaři