Diskuse ke článku: Tepelné solární soustavy pro rodinné domy v programu Nová zelená úsporám

Autor článku: Ing. Helena Křišíková, Ph.D., REGULUS spol. s r. o., Ing. Josef Hodboď, redakce
Plné znění článku: Tepelné solární soustavy pro rodinné domy v programu Nová zelená úsporám
Anotace článku: Tepelné solární soustavy mají své stabilní místo na trhu a přispívají ke splnění požadavků kladených kritérii na energetickou náročnost budov. Pro rodinné domy bude standard nZEB povinný od 1. 1. 2020 a ten není splnitelný bez podílu obnovitelných energií. V článku jsou naznačeny základní informace týkající se programu Nová zelená úsporám ve vztahu k rodinným domům a tepelným solárním soustavám.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (3): solární systémyDětřich Daněk11.12.2017 19:13
Re (3): solární systémyMichal Bartoš07.12.2017 09:24
Re (2): solární systémyJosef Zapletal06.12.2017 16:58
Re (2): solární systémyJosef Zapletal06.12.2017 16:58
Re (2): solární systémyMichal Bartoš06.12.2017 12:55
Re: solární systémyKarel Technik06.12.2017 06:50
solární systémyJosef Zapletal06.12.2017 00:19

Autor: Josef Zapletal
Datum: 06.12.2017 00:19 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Solární systém může a nemusí být dobrou cestou k snížení spotřeby energie. Jeho největší výhodnou je jednoznačně velmi dlouhá životnost a v případě dobře navržené samotížné soustavy pro ohřev TUV nulové náklady na údržbu. Nevýhody jsou zřejmé - neefektivita v chladném období roku a špatné využití energie u velkých soustav určených k přitápění, tyto systémy totiž v létě vyrábějí větší množství tepla než je možné racionálně spotřebovat. Nicméně pro vytápění budov pasivního standartu například se ztrátou 3kW je termický solární systém, pro ty co chtějí budovat otopnou soustavu lepší volbou než tepelné čerpadlo, systém totiž není příliš drahé předimenzovat a majitel si tak dokáže pokrýt téměř celou spotřebu energie vytápění z vlastních zdrojů. Při ceně solárních kolektorů, která začíná na 6500 kč kus vyjde tato investice podobně draho jako pořízení značkového tepelného čerpadla. Pokud je dům stavěn tak, aby co největší plocha střechy byla orientována jižním směrem v pod vhodným úhlem , zbyde ještě nejméně 20m2 střechy pro instalaci malé 3kW FV elektrárny. Takový dům už bude blízko energetické samostatnosti, přitom náklady nebudou tak astronomické jako u jiných řešení.

Předmět: Re: solární systémy
Autor: Karel Technik
Datum: 06.12.2017 06:50 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 120043
reakce na ...
Dobré ráno, znám dvě konkrétní instalace v domech s podobnou tepelnou ztrátou cca 3-4 kW. Oba majitelé se nechali ukecat na realizaci termického systému, který dle nabídek bude umět velmi slušně topit i v zimě a přechodné období téměř překlene. Oba byli velmi zklamáni již po první zimě. V přechodném období ten systém s odřenýma ušima stíhá připravovat TUV, i při slunečném dni v lednu zvedne teplotu v zásobníku o pár stupňů , o přitápění nemůže být ani řeč.
Jeden z nich šel pak cestou zdokonalení systému ( větší plocha, větší zásobník) , ten druhý po několika letech instaloval TČ vzduch/vzduch hlavně pro možnost letního chlazení.
Abych byl objektivní, oba systémy jsou cca 6 let staré, ale v té době TOP ( vakuové trubice), nebyly vůbec levné a oba majitelé se shodli, že investice do TČ by byla zásadně výhodnější.

Předmět: Re (2): solární systémy
Autor: Michal Bartoš
Datum: 06.12.2017 12:55 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121828
reakce na ...
Každý dům je jiný a každá rodina může mít jiné potřeby. Mám 80 let starý dům a i když je zrekonstruovaný i v létě byla v koupelně na severní straně zima. Teď je tam teplíčko. 4 roky mám 12 m2 panelů. Nádrže používám v létě na solár a v zimě na krbová kamna. Sluníčko mi dodává asi třetinu veškeré energie. Loni v prosinci mi sluníčko vyrobilo 184 kWh. Mám ale systém navržený na míru a jsem fanda, kterému nevadí hrát si s nastavením.
Roční zisk za rok 2016 = 7680kWh.

Předmět: Re (3): solární systémy
Autor: Dětřich Daněk
Datum: 11.12.2017 19:13 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 126328
reakce na ...
Pane Bartoši není divu že máte v koupelně teplíčko, když přitápíte. V prvním příspěvku se nepřitápělo a doufalo se ve 100% sluníčka. Bylo by zajímavé posoudit náklady na smysluplně spotřebované teplo u termického systému a náklady na výnosy z elektřiny u fotovoltaiky. Protože nízkoenergetické domy nepotřebují vytápět od května, nemusela by na tom být fotovoltaika tak špatně.

Datum: 06.12.2017 16:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A pod jakým úhlem byly kolektory instalovány ? U takových soustav určených pro přitápění domu je výhodný úhel okolo 60° a přesný jih, systém se musí dimenzovat tak, aby v přechodném období plně pokryl ztráty domu a TUV, dům musí mít podlahové topení. V zimě se pak přehodí priorita solárního systému pro přitápění. TUV se může předehřívat na nízkou teplotu a dále dohřívat solární soustavou jen pokud je přebytek energie. U málo skloněných kolektorů směrovaných na JZ, JV s prioritou ohřevu TUV i v zimě jsou výsledky špatné.

Datum: 06.12.2017 16:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A pod jakým úhlem byly kolektory instalovány ? U takových soustav určených pro přitápění domu je výhodný úhel okolo 60° a přesný jih, systém se musí dimenzovat tak, aby v přechodném období plně pokryl ztráty domu a TUV, dům musí mít podlahové topení. V zimě se pak přehodí priorita solárního systému pro přitápění. TUV se může předehřívat na nízkou teplotu a dále dohřívat solární soustavou jen pokud je přebytek energie. U málo skloněných kolektorů směrovaných na JZ, JV s prioritou ohřevu TUV i v zimě jsou výsledky špatné.

Předmět: Re (3): solární systémy
Autor: Michal Bartoš
Datum: 07.12.2017 09:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 121828
reakce na ...
Sedlová střecha asi 45°. Ploché kolektory. Bez podlahového topení, ovšem po zateplení mám trochu naddimenzovanou plochu radiátorů, takže mi stačí nízká teplota. Odchylka od jihu asi 12°k východu. Systém v zimě prostě topí tam, kde je studenější voda. To je většinou v bojleru, protože tam přitéká voda o teplotě 6-8°. Na základě mých osobních zkušeností mám dojem, že se přeceňují technické parametry a podceňuje návrh vhodnosti systému podle uživatele, jeho zvyklostí a typu domu.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czNová generace vysavačů UltraOne: Vysoký výkon, snadné ovládání a nízká hlučnostVánoce ve znamení tepla, to jsou nízkoenergetické radiátory RADIK RCOhřev teplé vody: Velikost a výkon ohřívačů a zásobníků na ohřev teplé vodyStavebnictví příští rok vzroste o 3,5 procenta, odhadují stavaři