Diskuze ke článku: Připojování krbů a kachlových kamen ke komínům

Autor článku: Ing. František Jiřík
Plné znění článku: Připojování krbů a kachlových kamen ke komínům
Anotace článku: Řada nově postavených i rekonstruovaných domů a bytů je vybavována krby a kachlovými kamny, které slouží jako výtvarný prvek v interiéru, ale současně plní i funkci záložního alternativního spotřebiče na tuhé palivo. Jaké mají tato topidla požadavky na odvod spalin?

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re: dotaz na připojeníIng. František Jiřík20.04.2005 08:21
dotaz na připojeníMartin Poloha16.04.2005 22:57
krb supra kondenzdr. culba21.03.2004 11:41
Re: připojení krbové vložkyIng. František Jiřík05.02.2003 08:02
připojení krbové vložkyJarda Cehovsky01.02.2003 19:43
Re: připojení krbových kamenIng. František Jiřík29.01.2003 08:23
Re: připojení krbových kamenČehovský Jaroslav24.01.2003 08:56
Re: připojení krbových kamenIng. František Jiřík23.01.2003 09:39
připojení krbových kamenČehovský Jaroslav23.01.2003 08:51
Re: připojení krbových kamenČehovský Jaroslav22.01.2003 13:10
Re: připojení krbových kamenIng. František Jiřík22.01.2003 08:42
připojení krbových kamenJarda Cehovsky18.01.2003 23:27
Re: pripojeni krbulavicka18.11.2001 12:03
Re: Re: pripojeni krbuJosef Markvart29.03.2001 15:43
Re: pripojeni krbuIng. František Jiřík26.03.2001 10:11
pripojeni krbuHUDEC PETR23.03.2001 21:40

Autor: Martin Poloha
Datum: 16.04.2005 22:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Chtěl bych připojit krbovou vložku na komín. Vložka by měla mít pokud možno nízkou obestavbu (cca 1.2 - 1.5 m)a kouřovod by měl tedy vést pod úhlem pokud možno blízkým 90st. do komína, který stojí stranou vedle vložky. Zajímalo by mne zda je to možné a jaké jsou mezní hodnoty pro takové řešení: minimální sklon kouřovodu, maximální vzdálenost osy komína od osy ústí vývodu spalin z vložky apod.
Děkuji

Předmět: Re: dotaz na připojení
Autor: Ing. František Jiřík
Datum: 20.04.2005 08:21 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Krbová vložka má obvykle spalinové hrdlo s vertikální osou. Kouřovod se napojí svisle a kolenem se přejde do vodorovné části. Kouřovod má stoupat ke komínu ve směru proudění spalin. Stoupání má být nejméně 5%. Kouřovod by měl být co nejkratší. V ČSN 73 4201:2002 je uvedeno, že rozvinutá délka kouřovodu by neměla být větší než jedna čtvrtina účinné výšky komína a současně by neměl být delší než 3 m.

S pozdravem Ing. Jiřík

Předmět: krb supra kondenz
Autor: dr. culba
Datum: 21.03.2004 11:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
v rekonstruovanom dome na starsi komin z azbestovou vložkou r-20 cm pripojili krbovu vložku Supra .
asi po 3 mesiacoch začal pretekat a voda zo zmesou sadzi
pretekala cez špary spojov pri kureni to starsne zapacha ,
krb je napojený vo výčke 2 m a vyberaci otvor nie je -je nim priamo krbova vložka.
prečo tam mam tolko vody?,
nemam ako spravit vyberaci otvor nie je ho kam umiestnit
existuje riešenie?

Předmět: připojení krbové vložky
Autor: Jarda Cehovsky
Datum: 01.02.2003 19:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Problémy nekončí. Nejříve problém s konstrukcí komínu a nyní mám problém, který jsem vůbec nečekal. Koupil jsem krbovou vložku s komínovým průduchem 18cm a zjistil jsem, že nelze sehnat komínou zděř 18cm, ani český výrobce podobné vložky je nemá.
Otázka : Lze namontovat redukci z 18 na 16 cm a pokračovat trubkou, kolenem a zděří o průměru 16 ??
Děkuji za odpověď.

Předmět: Re: připojení krbové vložky
Datum: 05.02.2003 08:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Je pochopitelně možné použít menší kouřovod s tím, že za kouřovým hrdlem se provede šikmé nebo kolmé zúžení, ale menší světlost kouřovodu poněkud zvýší tlakovou ztrátu na kouřovodu. Pokud vím, jsou firmy, které zhotoví kouřovody i ostatní prvky podle zadání. Zkuste firmu CAMINUS s.r.o. tel.224 319 338 nebo tel.fax. 224 312 202.

S pozdravem Jiřík, Komínservis

Předmět: připojení krbových kamen
Autor: Čehovský Jaroslav
Datum: 23.01.2003 08:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za odpověď.
Komín se mi opravdu bourat nechce. Jen jsem nepochopil, kde vložit dvířka. Momentální stav je takový, že tvarovka pro připojení kouřovodu je ve výši 2 metry a prostor pod ní je pravděpodobně vyzděn. V jedné prodejně kamen mi radili, že je možno připojit kouřovot šikmo a tím vyřešit čistění komína bez vyběrného otvoru tím, že spad sazí je přímo do topeniště krbu. Co na to říkáte ?? Prosím o Váš názor. (čeká mne samozdřejmě i kolaudace a nutnost revize).
Předem děkuji. Čehovský

Předmět: Re: připojení krbových kamen
Datum: 23.01.2003 09:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jestli je založený komín Schiedel na připojovací tvarovce ve výšce 2 m a pod touto tvarovkou není žádný průduch, ani vyzděný z cihel je to velice špatné. Za to prováděcí firma měla nést veškeré škodní následky. Bez prohlídky nemohu dát žádnou radu. Šikmé napojení kouřovodu a spad popele do krbové komory je sice řešení ale podle mého mínění také velice špatné. Rada na dálku bude opravdu problematická.
S pozdravem Jiřík

Datum: 24.01.2003 08:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Komín je postaven přesně podle Vaší předtuchy. Ještě jsem slyšel o jedné možnosti a to prokopat pod vyústěním průduch alespoň 0,5 m dlouhý a osadit rourou na čištění /průměr 10 cm/. To mi radil kominík. Co si o tomto řešení myslíte???

Datum: 29.01.2003 08:23 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Je to jakési řešení. Nedovedu si představit praktickou realizaci, vybíraní sazí by muselo být častější, ale svým způsobem by to svou funkci plnilo.
Firma která Vaší akci zrealizoval by potřebovala odstřelit.

Ing. František Jiřík

Předmět: připojení krbových kamen
Autor: Jarda Cehovsky
Datum: 18.01.2003 23:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Špatný projekt a špatná stavební firma, výsledkem je 10 m vysoký komín, ale průduch pro připojení krbových kamen nemá předepsaný vybírací otvor. Komín je dole ukončen tvarovkou pro napojení roury. Průměr vnitřní kolmína je 20 cm, průměr kouřovodu z kamen je 18 cm. Co s tím mohu dělat abych nemusel kopat ???
Předem děkuji za radu.

Datum: 22.01.2003 08:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážený pane,
Pokud je místo vybíracího otvoru v půdici komína použita tvarovka pro připojení kouřovodu, je to rozhodně chyba od dodavatele komína. Protože se jedná o krb a saze ze dřeva jsou jemné, bude možné odstraňovat saze z neúčinné výšky komína například průmyslovým nebo podobným vysavačem. Pokud
by otvor v půdici komína vůbec nebyl, je možné komínovou tvárnici i komínovou vložku vyříznout rozbrušovacím kotoučem, osadit a přilepit obdélníkové hrdlo pro dvířka vybíracího otvoru. Rozhodně není nutné komín bourat.

S pozdravem Ing. František Jiřík, Komínservis

Datum: 22.01.2003 13:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za odpověď.
Komín se mi opravdu bourat nechce. Jen jsem nepochopil, kde vložit dvířka. Momentální stav je takový, že tvarovka pro připojení kouřovodu je ve výši 2 metry a prostor pod ní je pravděpodobně vyzděn. V jedné prodejně kamen mi radili, že je možno připojit kouřovot šikmo a tím vyřešit čistění komína bez vyběrného otvoru tím, že spad sazí je přímo do topeniště krbu. Co na to říkáte ?? Prosím o Váš názor. (čeká mne samozdřejmě i kolaudace a nutnost revize).
Předem děkuji. Čehovský

Předmět: pripojeni krbu
Autor: HUDEC PETR
Datum: 23.03.2001 21:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
PROVADIME VLOZKOVANI KOMINU,VCETNE PRIPOJOVANI KRBU.ZDE VSEOBECNE,POKUD SE NEJEDNA O NOVOU STAVBU,KDE JIZ PRIPOJENI KRBU JE RESENO V PROJEKTOVE DOKUMENTACI,NELZE DODRZET NORMU S KOMINOVIMI DVIRKY.PREVAZNE DODAVANE FRANCOUZKE KRBY,SE PRIPOJUJI 50CM POD STROPEM,ANTIKORO PRUMER 180-200A ISOLACI 10CM.NELZE, ZDE VYTVORIT PATU KOMINA VCETNE VYBIRACICH DVIREK,PROTOZE JE PROSTOR OKOLO KOMINA OBESTAVEN.JEDNA SE SICE O NEDODRZENI NORMY,ALE NE VE SMYSLU BEZPECNOSTI PROVOZU,POUZE PRI CISTENI JE POTREBA VYCISTIT PROSTOR OHNISTE.JA VIDIM ,VETSI PROBLEM V TLOUSTCE ISOLACE PROTOZE,NOVE KRBY SE PRAVAZNE UMISTUJI VE STAVBACH KDE PREVAZUJE SADROKARTON A PRI TETO TLOUSTCE ISOLACE JE POVRCH KOUROVODU TEPLY ASI 40AZ 60STUPNU. S POZDRAVEM PETR HUDEC

Předmět: Re: pripojeni krbu
Datum: 26.03.2001 10:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
S příspěvkem lze souhlasit. K problematice vysokých teplot na kovovém
kouřovodu od uzavíratelných krbových vložek se budu zabývat v dodatku k
tomuto příspěvku, který napíši v nejbližší době.
S pozdravem Jiřík.

Předmět: Re: Re: pripojeni krbu
Autor: Josef Markvart
Datum: 29.03.2001 15:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
nejsem odborník krbař, ale nechal jsem si postavit krb "na klíč". A mám s tím určité starosti. Jedna z nich souvisí s napojením uzavíratelné vložky JOTUL na starý vyfrézovaný komín, vyvložkovaný kovovým kouřovodem 20 cm průměr. Vyfrézováním se komínové zdivo, původně klasický průduch 15 x 15 cm na jednu cihlu, ztenčilo. Jsou zde dva názory:
1) kovový kouřovod má být ve vyfrézovaném prostoru volně bez další tepelné izolace, a chladí se prouděním vzduchu. To je názor "kominíků".
2) kovový kouřovod izolovat ORSILEM (to je asi špatně, názor krbařů) nebo lépe jinou izolací, která vydrží teploty, hlavně v zaústěn krb. vložky. Ale ty "jiné" izolace zase (prý) nemají takové izolační vlastnosti jako ORSIL.
Jelikož do místa zaústění krbu do komína budu muset "šáhnout", chci mít jistotu že to bude O.K. Přece jen existuje tu riziko požáru.

Děkuji za případné zodpovězení dotazu v rámci avizovaného dodatku.
J.M.

Předmět: Re: pripojeni krbu
Autor: lavicka
Datum: 18.11.2001 12:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
chtěl bych se zeptat, kolik by stal bezny metr kominove vložky pri pripojeni na krbovou vložku v podkroví.prumer pripojeni 180mm, vnejsí ocelový povrch.dekuji

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Diskusní fórum

Hledání v diskusích

E-mailový zpravodaj

Nejnovější články

Reklama

Vysoká účinnost, úspora paliva a nízké emise. To je jen krátký výčet vlastností revolučních kamen a kotlů LS KAMNA. Krbová kamna a kotle prvotřídní kvality vyráběná českou firmou ze Strakonic.
Výprodej vybraných modelů kamen HAAS+SOHN
Oblíbená krbová kamna do nízkoenergetických domů s výkonem 1,5 kW - 4,4 kW za 17.991 Kč včetně dopravy po celé ČR!
Svítit „za“ 12 místo 80 Watů? Proč ne?! LED osvětlení do kuchyně, chodby nebo obývacího pokoje na www.led-house.cz. LED pro domácnosti i komerční a průmyslové prostory skladem. Nevíte jak na LEDky? Navštivte nás!