Ekonomický provoz plynového kotle

Reklama
JH Jozef Homola @jozef.homola562 před 17 roky28.10.2006 18:55:00
Ekonomický provoz plynového kotle

Zadal jsem dotaz na ekonomiku provozu plynového kotle do poradny i-EKIS, ale ne zcela jsem spokojen s odpovědí a protože tam se diskutovat nedá, tak bych prosil kdo má zájem a ví poradit ať se zůčastní myslím, že to bude zajímat mnoho lidí, kteří by také rádi něco uspořili.
[tisk dotazu]

Ekonomický provoz plynového kotle (dotaz č. 3962)

obor: Kotle a kotelny
stav: přiděleno (Město Boskovice)

Dotaz Ing. Homola 17.10.2006 21:31
Prosím o odpověď na vznesené otázky týkající se maximálně možného ekonomického provozu plynového kotle v době hlavně podzimní a jarní, kdy se potřebuje snížený výkon. Myslím, že to bude zajímat i jiné majitele nástěnných kotlů v rodinných domcích. Problém mimo jiné tkví i tom, že doprovodná literatura kotlů je velmi skoupá na vysvětlení činnosti jednotlivých knoflíků (nevyjímaje servisního technika) a dopad na hospodárnost a pochybuji vůbec o tom, zda majitelé během otopné sezóny něco mění v nastavení ve prospěch větší dosažitelné účinnosti.

1. Jaká je účinnost kotle při hoření na velký plamen a jaká na malý plamen? Jedná se o tzv. provozní ovladač topení. Pro můj konkrétní kotel Protherm 12 KOO je udáno 91% a nevím, kdy to platí.

2. Jakou nastavovat teplotu otopné vody, tedy na jakou hodnotu? Taky má svůj knoflík a určitě pro účinnost to není jedno, hlavně v přechodném období topné sezóny.

3. Do jaké polohy nastavit skrytý knoflík za hlavním panelem, který pro běžného uživatele je nedostupný a řídí vlastně doběh čerpadla. Já osobně nepotřebuji doběh žádný a to z toho důvodu, že podle mého názoru se ztrácí velké množství tepla tím, že voda obíhající kotlovým výměníkem je zchlazována komínovým tahem. Komínová klapka je u tohoto kotle zakázaná pravděpodobně proto, že kotel má čidlo komínového tahu.

4. Jaké nastavit otáčky oběhového čerpadla, když jsou tam 3 možnosti? Určitě to pro maximální možný prostup tepla ze spalin do otopného média není jedno a mne jde o maximálně možný tepelný zisk.

Děkuji za odpověď předem.

P.S. 12 kW kotel otápí 112 m2 zastavěné plochy přízemního domku postaveného z cihel POROTHERM se zatepleným stropem a podlahou. Okna plastová, nadmořská výška 450 m. Průměrná roční spotřeba plynu na otop a přípravu TUV (samostatný bojler) 2500 m3.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

13 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.