MALÝ DOPRAVNÍ VÝTAH

Reklama
JD Jiří Dušek @jiri.dusek před 15 roky18.08.2008 11:38:00
MALÝ DOPRAVNÍ VÝTAH

Dobrý den,
Chystáme si stavět přízemní, podsklepený, rodinný dům, který by měl mít jako jeden ze zdrojů tepla krbovou vložku na dřevo. Tento krb by měl být v prvním, obytném patře. Ve sklepě plánujeme mít sklad dřeva. Zajímalo by mne, zda je z hlediska legislativy příliš složité vybudovat dopravní výtah, který by sloužil k dopravě dřeva ze sklepa do prostor krbu.

Moje představa je vytvořit otvor ve stropu sklepa (podlahy přízemí) o rozměrech cca 1200x1100. Tento otvor by byl po obou delších stranách a jedné kratší straně obezděn od podlahy sklepa až po strop přízemí. Ve zbývající stěně (ve sklepě i v prvním patře) by byly dveře do šachty 1000x2000 opatřené lamelovou roletou. Uvnitř této šachty by na obou delších stěnách byly namontovány ocelové profily tvaru „T“, které by sloužily jako vodící koleje pro klec. Klec by byla svařená z ocelových profilů rozměry 1000x1000x2000. Na stranách klece ba byly dvě (na vrchu a dole) vodící kladky, které by vedli klec po „T“ profilech.

Jako pohon bych použil stavební naviják PROMA LN-600 (viz http://www.promacz.cz/stroje-naradi/inde… ). Naviják by byl instalován ve sklepě, v montážní jámě pod úrovní podlahy, před dveřmi do výtahové šachty. Lano z navijáku by pomocí tří kladek zdvíhalo klec.

Elektrické ovládání navijáku dodávané výrobcem bych nahradil PLC systémem SIEMNS LOGO! (nebo podobným), které by zajistilo pohodlné a bezpečné ovládání výtahu. Pomocí koncových spínačů v šachtě a na roletových dveřích by bylo zajištěno, že dveře nepůjdou otevřít, pokud klec výtahu není v příslušné poloze (pře dveřmi) a že se výtah nerozjede, pokud dveře nejsou úplně zavřené. Ovládání výtahu by bylo jak ve sklepě tak v přízemí.

Jsem přesvědčen, že takovéto zařízení by výrazně usnadnilo užívání našeho domu. Zajímalo by mě jak postupovat při získávaní potřebných povolení. Prosím informujte mě, pokud některý z detailů uvedený výše nevyhovuje platným normám v ČR.


Mnohokrát děkuji za vyjádření a odbornou radu,
Jiří Dušek.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

6 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.