Když se Fonaly sejdou v rozvodu s mědí... je to velký problém? ;-)

Reklama
FR František Ryšánek @frantisek.rysanek před 6 roky04.09.2017 19:19:00
Když se Fonaly sejdou v rozvodu s mědí... je to velký problém? ;-)

Dobrý den vespolek,

rodina se mentálně připravuje na upgrade zdroje tepla v rodinném domku. Doteď Dakon na tuhá paliva, rozvod ocelovými rourami patrně 3/4" (páteře 6/4"), samotíž, ve dvou patrech dohromady 8 těles skládaných z Fonalů. Chystá se připojení na dálkový zdroj tepla skrz výměník, s tím souvisí že do systému přibyde nějaká ta měď. Ne že by tam doteď žádná nebyla, ale zatím tam byly jenom bronzové/mosazné kohouty a tuším asi 2 m měděných trubek někde kolem bojleru. Během dosavadních asi 35 let provozu nebyl s Fonaly žádný problém (snad kromě toho, že se uvnitř usazuje prach). No a teď potenciální dodavatelé namítají, že "hliník v oběhu", že to rozhodně nemohou doporučit, že mají ve své "směšovací stanici" docela dost mědi atd.

Z dřívějšího čtení si vybavuji různá varování, nedávat měď do soustav s nerezovými prvky, že pak nerez díky měďnatým kationtům začne reznout. Ale to neříká nic o hliníku.

Než jsem tohle napsal, přečetl jsem si zajímavý příspěvek na tomto serveru, který řeší elektrochemické potenciály v souvislosti s vývojem plynů v otopné soustavě:
https://vytapeni.tzb-info.cz/provoz-a-ud…
Probírá se tam především zavzdušňování a okrajově i koroze.

Jestli jsem to správně pochopil, horší průser než měď v oběhu je právě hliník, protože jeho potenciál "víc vyčnívá" - a bude víc korodovat, protože je na záporném konci řady.

Co myslíte: nechat tam Fonaly a zkusit co to udělá? Bát se toho předem? Pokud tam zůstane atmosférická expanzka, bude v radiátorech tlak kolem 1 Baru. Plyn myslím není velký problém, odvzdušnit je to nejmenší. Je riziko, že budou hliníkové kationty korodovat zařízení na místní straně domovního výměníku?

Předem díky za názory :-)

F.Ryšánek

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

0 odpovědí

Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.