Samotíž a dakon dor25max za krb s výměníkem na stávající rozvody?

Reklama
PK Pavel Kopinec @pavel.kopinec před 6 roky26.12.2017 03:36:00
Samotíž a dakon dor25max za krb s výměníkem na stávající rozvody?

Dobrý den,

mám na chalupě samotíž s kotlem dakon dor 25max. Jakž takž v něm topím, zkouším ho různě ladit, ale pořád nejsme kamarádi. Plno lidí v něm topí úplně v pohodě, ale mě se to nedaří. Jednou hulí z komína jako prase, pak zase vybuchuje násypka a mám zahulenou celou chodbu (bohužel to mám řešené tak, že je kotel v hlavní chodbě a všechen kouř mi jde do celýho baráku), pak buď jede jako blázen nebo naopak moc nehoří. Ještě se mi nestalo, že bych ho roztopil a kotel jel nějakou dlouhou dobu. Např večer třeba ve 21 hod dosypal a ráno pořád teplý radiátory. Ráno mám vždycky kotel studenej, plnej strusky a po proroštování nesu vrchovatej popelník do popelnice. Další vadou je to, že si v něm manželka nezatopí. Bojí se toho a já sám to ještě pořádně nemám v ruce, natož abych ji to vysvětloval a učil.

Proto mám laický nápad zaměnit kotel za krbovou vložku s výměníkem, nebo krbovky s výměníkem, kam budu házet jen polena a nic se extra nemusí ladit (tak si to představuju). Zajímá mě, jestli bych to mohl napojit na stávající samotížné rozvody s minimální úpravou, abych nemusel měnit komplet celu otopnou soustavu. Taky jestli mi to vůbec vytopí barák. Teď mám kotel 27 kw a krb s výměníkem jsem nejsilnější našel 25 kw+- celkem. Vytápím 270 m2 starej kameno cihlovej barák, starý okna, žádný zateplení (na štítku máme G). Teď když je kolem nuly zatopím odpoledne, nasypu plnou násypku a večer mám vedro na chcípnutí. Přes den si přitápíme krbem v obýváku, jinak by jsme se pekli už od rána, ale zase potom co se netopí, tak je cítit, jak barák docela rychle vychladá. Co jsem se bavil s jedním kamarádem, který teď topí krbem s výměníkem, tak obyč kotel (natopil se v něm až až) už nikdy víc v porovnání s tím krbem. Jednodušší, žádný vymýšlení, jenom hodí poleno a má vystaráno. Tak by se mi to líbilo a manželce tuplem. Jde to tímhle způsobem udělat?

Předem vám děkuji z radu.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

10 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.