sálavá akumulační kamna a podíl krytí potřeby tepla elektřinou

Reklama
DG Daniel Grmela @daniel.grmela před 6 roky13.01.2018 09:00:00
sálavá akumulační kamna a podíl krytí potřeby tepla elektřinou

DObrý den,

napsal jsem dotaz na SEI a rád bych poprosil o názor i zdejší odborníky:

projektujeme nízkoenergetické a pasivní domy vytápěné vysoce účinnými sálavými akumulačními kamny. Teplota v topeništi je cca 900°C, akumulace je do cca 2 tun šamotových tahů v délce cca 8m, kde dochází k ochlazení na cca 150°C a odvodu do komína. Povrchová teplota kamen je 50-60°C, topí se jednou denně cca 5-15kg dřeva, což stačí k pokrytí denní potřeby tepla na vytápění v našich domech. Účinnost spalování je 80-90%. Na rozdíl od jiných topidel je, ale také vysoce účinný reálný přenos tepla z topidla do vytápěných místností .

Již od architektonické studie jsou naše domu šité sálavým akumulačním kamnům na míru = otevřené dispozice, půdorys kamen poblíž středu dispozice zasahující do několika místností, ostatní místnosti navazující na místnosti s kamny dveřmi, otevřeným komunikačním prostorem anebo schodištěm.

Nejblíže u kamen typicky vytápíme na 22°C, v navazujících místnostech na 20°C, ve vzdálenějších na 18°C - tak se teplo šíří sáláním, prostupem skrze konstrukce (příčky, stropy) a přirozeným prouděním vzduchu skrze otvory (schodiště, dveře).

Kamna vytápějí 100% užitné plochy domu a jsou dimenzována ke krytí 100% tepelné ztráty.

Typicky v koupelnách, WC, případně pracovně zajištujeme tepelnou dynamiku, regulaci a dohřev elektro přímotopy o cca 2°C (resp. v koupelnách na cca 1-2 hodinu denně na 24°C o 6°C). Elektropřímotopy instalujeme typicky do místností s užitnou plochou cca 10-15% celkové užitné plochy domu.

Dle naší energetičky je nutné krytí potřeby tepla k vytápění elektřinou v PENB počítat podle užitné plochy, tedy že potřebu tepla kryje z 10-15% elektřina. Mým reálným zkušenostem (účty za dřevo a elektřinu) to ale neodpovídá. Realitě je mnohem bližší představa, že elektřna kryje potřebu tepla o 2°C (dohřev z 18°na 20°) / 16°(teplotní spád 20°- 4°C (= průměrná venkovní teplota během topného období)) x10-15% = 1,25 - 2%.

Naše energetička argumentuje tím, že posudek PENB musí být nezávislý na chování uživatelů. Dle mého názoru to ale není možné, ze zkušenosti i logicky si nikdo nepořídí kamna za 200-250tis. Kč a nezvolí si architekta a projektanta s hlubokým ekologickým cítěním a nepodřídí vytápění sálavými akumulačními kamny celý návrh a stavbu domu tak, aby v kamech nakonec netopil a topil z podstatné části elektřinou.

Argumentem, že se uživatelům nakonec "nebude v kamnech dřevem topit chtít" nebo že "dům koupí někdo jiný" je možné shodit vytápění dřevem (včetně varianty s kotlem a teplovodními rozvody) v jakémkoli objektu. Vždycky je možné přikoupit elektropřímotopy do zásuvky a vytápět jimi celý dům. S tím ale dle mého názoru počítat nelze. Musí se počítat, že dům bude užíván tak, jak byl navržen.

Prosím o informaci, s jakým podílem krytí potřeby tepla elektřinou, je v našich typických případech, nutné počítat.

Děkuji za vyjádření a zdravím,

Dan Grmela, slamak.info

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

3 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.