hluk v radiátorech a kotli

Reklama
PC Petr Csabai @petr.csabai před 6 roky16.01.2018 23:50:00
hluk v radiátorech a kotli

Dobrý den všem,
rád bych se tu domohl rady nebo příčiny problému, případně pomohl ostatním, kdo jsou v podobné situaci. Předem říkám, že jsem ve zdejším i jiných forech hledal mnohokrát ale nikdy jsem se nedostal k uspokojivé odpovědi. Vždy se jednalo o jinou příčinu a jiné projevy.
Moje situace je asi taková:
v květnu 2017 byla dokončena rekonstrukce bytu (2.np, objekt z 60. let, zateplen) vytápění elektřinou, kotel protherm ray 9kw, 5 radiátorů(11,12,12,12,22) kermi x2 profil, spodní rohové připojení uzavíratelné H, na všech radiátorech hlavice heimeier (v podstatě všude kromě ložnice nastaveny na nejvyšší teplotu,ale spínání kotle je na pokojovém termostatu, který je na nižší teplotu), trubky Cu, radiátory v jedné výšce, kotel asi o 1 m výš na stěně, expanzka nevím, asi z výroby 1,5, pokud někdo ví, rád se to dozvím, teplota OV 50-55°C, topenářské sítko na zpátečce před kotlem je čisté, žádný jiný filtr není, tlak na kotli za studena bez čerpadla je 1,5 (protože po zvýšení tlaku z 1,0 se mi subjektivně zdálo, že hluk ustal nebo se ztišil), při natopeném systému je tlak 2.0-2.1.
PROBLÉM: nepravidelný hluk z radiátorů, kotle i rozvodů, nejedná se o zvuk vody, která prochází přes trv( čerpadlo má nastavení napevno buď 1,2,3 nebo, opravte mě, podle diferenčního tlaku? je tam 1-4-7, já to mám mezi 1 -4 a vodu neslyším, pouze když hlavice přivírá průtok tělesem), nejedná se ani o hluk způsobený tepelnou roztažností trubek, ani o rezonanci čerpadla nebo kotle samotného.
Odvzdušnění nepomáhá, pořád teče jenom voda, odvzdušňuji za vypnutého čerpadla nebo při zavřeném přívodu na šroubení a i na výměníku v kotli, aut. odvzdušňovací ventil v kotli je povolený, nekape.
Zmiňovaný hluk bych popsal jako průchod bublin přes radiátor a je slyšet jak cestuje v rozvodech i přes kotel, tam je slyšet jak ho čerpadlo rozmetá do výměníku, objevuje se nepravidelně, především při topení, večer (když uspáváme dítě :-D ) několik hodin je topení potichu a pak to vypadá jako by se to někde nahromadilo, uthrlo a pak to lítá celým systémem. vypozoroval jsem, že když pustím večer radiátor v ložnici, tak se to z něho roznese po zbytku (ale nemusí to být jen radiátor v ložnici, dělají to i jiné po zapnutí do teplého systému) jenže někdy je zvuk slyšel i když je celý systém kompletně natopený, nechápu.
odkazy na zvuk (uloženo na onedrive):

https://1drv.ms/u/s!AiKENXhfWphPhvA951vA…
https://1drv.ms/u/s!AiKENXhfWphPhvA-VQYu…
https://1drv.ms/u/s!AiKENXhfWphPhvA_nT7x…

Snad je to trochu srozumitelné. Pokud se s tím někdo setkal nebo někdo ví co s tím dělat, tak budu neskonale vděčný. Pokud chybí nějaká informace v popisu rád jí doplním nebo nákres soustavy. Ještě bych rád dodal, že nejsem odborník.

Předem děkuji a přeji hezký den
Petr Csabai

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

122 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.