TZB-info - Regulace podlahového,…
Moderní topné systémy jsou schopny pracovat ve velké škále výkonů a jsou schopny se velmi rychle přizpůsobovat novým požadavkům na právě potřebný výkon. V souvislosti s tím je stále více kladen…
Rubriky:
Chci stavet rodinny dum a rozhodl jsem se pro podlahove vytapeni. Na pozemku nikdy nebude plyn a ja premyslim jestli zvolit vodni podlahovku s elektrokotlem nebo vytapet podlahu primo elektricky.
Dobrý den, pro většinu systémů podlahového vytápění je postačující nastavení pomocí tzv. indikátoru průtoku. Tyto…
před 16 roky
Dobrý den,když už se tu nakousla diskuze o podlahovém vytápění,chtěl bych se zeptat jestli neexistují kvalitnější…
před 16 roky
Zálohování čerpadel řeší elektro Ptáček http://www.sweb.cz/ptacek.e/ Zkoušel jsem měnič s obdelníkovým prubehem napeti…
před 18 roky
42 odpovědí
Zobrazit všechny reakceDobrý den,když už se tu nakousla diskuze o podlahovém vytápění,chtěl bych se zeptat jestli neexistují kvalitnější regulační ventily,kterými by šlo evektivněji a přesněji nastavit průtok do jednotlivých okruhů.Mám pocit,že klasickými kloboučky jsem schopen pouze zavřít nebo otevřít okruh.Děkuji.
RŠ Roman Šotola @roman.sotola941Dobrý den,
pro většinu systémů podlahového vytápění je postačující nastavení pomocí tzv. indikátoru průtoku. Tyto průtokoměry má většina výrobců a dodavatelů komponentů k podlahovému vytápění ve svém katalogu, jako např.:
http://www.ostaco.cz/download/technicke-…
http://www.ostaco.cz/download/technicke-…
Chcete-li regulovat pouze ventilem , můžete použít např. některý z výrobků fy Heimeier:
http://www.imi-internationalcee.com/cz/p…
U těchto ventilů však nemůžete měřit průtok, takže musíte vyvažovat podle teploty média v jednotlivých smyčkách /na zpátečkách/.
Naopak průtok je možné měřit a nastavovat např. na ventilech typu STAD. U rozdělovčů a sběračů pro podlahové vytápění to ale není tak běžné /cena, rozměry, nutnost měřicího přístroje/.
http://www.imi-internationalcee.com/cz/p…
http://www.imi-internationalcee.com/cz/d…
1.1.2. Podlahové vytápění
V objektech s podlahovým vytápěním, které slouží jako hlavní topná plocha, lze aplikovat další komponenty firmy Heimeier a Tour & Andersson. V budovách s podlahovým vytápěním je podlahový rozdělovač a sběrač, na kterém již mohou být nainstalovány plovákové průtokoměry pro seřízení průtoku jednotlivými okruhy. Je tedy nutno vyřešit přívod topné vody dle momentálního požadovaného výkonu otopné plochy.
https://www.tzb-info.cz/3772-regulace-po…
https://www.tzb-info.cz/3758-regulace-po…
Fy Rehau nabízí ke svým rozdělovačům a sběračům tyto doporučené armatury :
HKV - jemný regulační ventil pro každý topný okruh na přívodu
použití termostatu na vratném potrubí každého okruhu
HKV-D - průtokoměr na přívodu každého topného okruhu použití
termostatu s průtokovým regulátorem na vratném potrubí
každého topného okruhu
str. 34
http://www.rehau.cz/files/Technicke_info…
Dobry den,
Plánuji stavbu RD a uvažuji o instalaci podlahového topeni v kombinaci s akumulační nádrží nabíjenou krbovou vložkou ( doplňkovým je elektrika a později přidám sluneční kolektory ).
Slyšel jsem názor, že umístění krbu a podlahovky do jedné místnosti je hloupost, protože po zatopení je tam nesnesitelné horko. Myslím si, že je to záležitostí MaR. Máte s tím někdo nějakou zkušenost ? Jsem v této problematice nováčkem a nechám si poradit.
Děkuji
Mirek
MS Mirek Silný @mirek.silnypokud jde o to natápění krbovou vložkou, tak spíš bych být vámi zvážil, zda si chcete dělat z obýváku kotelnu, jestli by nebylo lepší jen nějaká menší krbová kamna pro radost a na dohřívání mít někde raději nějaký menší kotel na TP. já vím že to zabere místo, ale když už chcete topit TP, tak budete muset skladovat pár kubíků dřeva kolem domu atd...
Vážený pane, pokud Vás zajímá to, jaké vlastně podlahové vytápění doopravdy je, neptejte se "odborníků" ani projektantů, protože ti o tom ve většině případů pouze někde četli. Navštivte někoho ve svém okolí a dovíte se PRAVDU a ne domněnky a mnohdy i nesmysly. Podlahové topení máme téměř 15 let a můžu Vám říct, že to nemá chybu. Žádné teplotní šoky pro návštěvy ani víření prachu. Takové blbosti může napsat jen naprostý diletant. Kromě toho vám umožní použít velice výhodné tepelné čerpadlo. Pro inspiraci se můžete podívat na
https://www.tzb-info.cz/1468-stavime-tep…
ZD Zdeněk Dvořák @zdenek.dvorak081Diky za nazor z praxw. Nekdo rika ze to prach viri, nekdo ze ne... Je sice pravda, ze radiatory byvaji teplejsi nez podlaha, lae zase podlaha ma daleko vetsi plochu nez ty radiatory.
Take rekonstruuji Stare vesnicke staveni a chtel jsem instalovat podlahove vytapeni. Pry ale toto stale viri prach z podlahy a podporuje tak onemocneni astmatem ci jine dychaci neduhy. Nevite prosim co je na tom pravdy? Dekuji
DO David Orsen @david.orsenV dnešní době je snahou vytvářet esteticky čisté interiéry, tedy prostředí bez viditelných rozvodů technických zařízení. Otopná soustava podlahového velkoplošného sálavého vytápění Pedotherm od stejnojmenné firmy je díky zabudování v podlaze zcela skryta zraku uživatele a neklade po montáži žádné dodatečné nároky na prostor. Také ničím nenarušuje estetický vzhled interiérů a nevyžaduje žádná protipožární opatření. Navíc se tento podlahový systém vyznačuje vysokou kvalitou materiálu, který oproti srovnatelným systémům zaručuje dlouhodobou životnost.
JENOM KRŮČEK K IDEÁLU
Nezanedbatelnou výhodou jistě je, že užitná plocha vytápěné místnosti není zmenšena otopným tělesem. To však není jediná přednost tohoto topení. Vytápěcí systém Pedotherm přispívá především k zvýšení celkové úrovně bydlení, protože z hlediska provozních nákladů umožňuje ekonomický provoz (až 15 % úspory energie oproti klasickým topným systémům) a současně se podílí i na čistotě ovzduší v bytech (nepráší se).
Jedná se o topnou soustavu s nízkou povrchovou teplotou, kde teplota topné vody je maximálně 50 °C. Sálavá složka způsobuje, že odráženým teplem jsou ozařovány okolní neotápěné plochy místnosti (stěny, strop), včetně zařízení i osob. Část tepelného toku okolní plochy absorbují, a tím se oteplují, druhá část tepelného toku je okolními stěnami odrážena zpět do prostoru, takže tyto plochy působí jako sekundární zářiče.
Čim rovnoměrněji je vzduch ohřátý a čím vyšší je podíl sálání při předávání tepla z top.systému ,tím dříve vnímáme okolní teplotu jako příjemnou.Vzhledem k příznivému výškovému rozložení teploty vzduchu podlahového topení stačí topit na vnitřní teplotu cca 18 C a máte pocit tepel.pohody jako při teplotě 20 C.Každý stupeň snížení teploty znamená úsporu 6%tepla.Z toho vyplývá,že podlahové topení Pedotherm šetří cca 12% energie.S reflexní folií Pedotherm pak dosahujeme úspor okolo 20% tepla.
Srovnání pro a proti
:Argumenty,že podlahové topení je škodlivé,mají opět svůj původ v historii.Hygienická norma říká,že povrchová teplota podlahy by neměla být vyšší,než 28 °C v místnostech s trvalým pobytem člověka (obýv.pokoj)a 32 °C v místnostech s krátkodobým pobytem (koupelna,bazén a pod.).Teplota lidského těla je 36,5 °C.Pokud je systém správně navržený a zaregulovaný ,nehrozí žádné zdravotní potíže,právě naopak.Velmi si tento systém chválí lidé starší a nemocní a zvláště revmatici a alergici.Dalším často používaným argumentem je prašnost. Podle vyjádření hygieniků není čistší topení jako právě podlahové vytápění,protože teplota povrchu podlahy okolo 27 °C nemůže zvedat prach jako topné těleso s povrchovou teplotou okolo 80 °C.Zároveň je v místnostech vytápěných podlahovým topným systémem vyšší relativní vlhkost vzduch,než v místnostech vytápěných radiátory.Je to opět dáno nízkou povrchovou teplotou topného tělesa.Příjemná tepelná pohoda obyčejně přesvědčí i ty nejváhavější.Také možnost úspor za vytápění bývá dobrým argumentem pro zvolení vyšších pořizovacích nákladů na vytápěcí systém,které se při současném trendu zvyšování cen energií se v brzké době vrátí na ušetřené spotřebě tepla ( cca 22%).Nutno všem zájemcům připomenout,že topenařina je dosti důležité řemeslo a správný návrh systému již v projektu dokáže uspořit v budoucnosti nemálo finančních prostředků.Nejhorší jméno podlahovému vytápění mohou dělat různí všeumělkové.Na každé stavbě,která potřebuje vytápět,by se měli podílet od projektu až po realizaci pouze odborníci vlastnící certifikát,který je k této práci opravňuje.Tento závěr také dává odpověď na původní otázku.Podlahové vytápění pouze z kvalitních materiálů a od odborné firmy.Toto vše dokáže fi.Pedotherm zajistit.
MALÉ NAHLÉDNUTÍ POD POVRCH
Příjemná povrchová teplota podlahy je bez obtíží docílena i v takovém interiéru, jehož podlaha je tvořena keramickou nebo kamennou dlažbou, či u budov nepodsklepených. Na podkladní beton je totiž možno položit téměř libovolnou nášlapnou vrstvu podlahy s minimální izolační vrstvou (PVC, koberec, keramická dlažba apod.).
Z textilních podlahových krytin se však mohou pokládat pouze takové, u nichž výrobce použití podlahového vytápění výslovně povoluje (jekor, kovral apod.). Jednoznačně nejlepší jsou značkové kobercové krytiny s maximální tloušťkou pět milimetrů.
Podlahové topení je možné umístit i pod dřevěné parkety, ale platí určité zásady. Při zalití trubek takzvaným potěrem – horní ochrannou vrstvou, by mělo být topení již funkční (postupně zvyšovat a snižovat jeho teplotu). Před vlastním položením parket má prováděcí firma vyplnit protokol o opatřeních pro potěry nad topením. Ten slouží jako záruka, že byl dodržen správný postup prací.
Pokud je mezi ochlazením a pokládáním parket doba delší než jeden týden, je nutné před zahájením prací pustit topení dva dny na plný výkon. Aby byla energie co nejúčinnější, je lepší zvolit parkety s menší tloušťkou, například deset milimetrů. Použijete-li parkety kratších a užších rozměrů (třeba mozaiku), je menší riziko vzniku nepříjemných spár.
Parkety by měly být pokud možno bez suků. Nedoporučují se bukové. Buk je velice „nervózní dřevo“, které reaguje na klimatické změny mnohem rychleji a více než ostatní dřeviny. Dub bývá tvarově mnohem stálejší.
Systém Pedotherm je možno využít k vytápění většiny prostorů, kde se běžně používá otopných těles, a navíc je vhodné i v prostorech s požadavkem na čistý provoz.
Jak ale ve skutečnosti tento malý zázrak vypadá? Podlahové vytápění Pedotherm by se asi nejsnáze dalo popsat jako soustava plastových trubek, položená na tepelné izolaci a zalitá betonovou směsí. Právě plastové potrubí (jako náhrada za potrubí ocelové) posunulo díky svým vynikajícím vlastnostem tento typ topení do oblasti moderního, energeticky úsporného vytápění interiérů. Cena plastů postupně klesá, montáž je jednodušší a rychlejší, k přednostem patří i snadné zpracování, chemická odolnost a dlouhá životnost. Odpadá použití otevřeného plamene na svařování, ohýbání a spojování. Vnitřní povrch trubky má u plastu nižší koeficient drsnosti oproti potrubí ocelovému. Tím se snižují teplotní ztráty i spotřeba energie oběhového čerpadla. Jedinou nevýhodou plastového potrubí je nebezpečí jeho mechanického poškození v podmínkách stavby ještě před jeho zabetonováním. Reflexní fólie přispívá také k rovnoměrné povrchové teplotě podlahy a umožňuje až o čtvrtinu kratší dobu, potřebnou k dosažení optimální teploty
Také stále větší tlak na hledání úspor energií pro vytápění, rozvoj nových technologií spojených především s využíváním alternativních forem energií (solární kolektory, tepelná čerpadla, odpadní teplo a využívání geotermálních vod), předurčuje nízkoteplotní podlahové systémy ke spojení s těmito zdroji, bez potřeby dalšího zvyšování teploty média.
CO JE NUTNÉ ZNÁT,
NEŽ SE ROZHODNETE
Stejně jako jiné způsoby topení, má i tento svá určitá specifika. Díky větší tepelné setrvačnosti není vhodný jako jediná otopná plocha v objektech s lehkým obvodovým pláštěm. K dotápění takových budov se proto musí užít ještě druhá otopná soustava, napojená na jiný, dostatečně výkonný zdroj tepla, který dovoluje pružně reagovat na vzniklé změny. Tímto uspořádáním se jednak dosáhne dalšího snížení spotřeby paliva na vytápění, a jednak lze důsledně využívat tepelných zisků pomocí individuální regulace teplotního režimu v jednotlivých místnostech, čímž se také odstraní nerovnoměrnosti ve vytápění. Kombinace s klasickými otopnými soustavami je u menších zařízení relativně drahá, proto se jako dodatková plocha doporučuje použít elektrický přímotopný spotřebič. Otopná soustava, která nemůže rychle reagovat na vzniklé změny, má za následek nedodržení tepelné pohody a současně zvyšuje energetickou náročnost.
Dalším specifikem je také skutečnost, že podlahový topný systém je nutné stavebně zapracovat do projektové dokumentace stavby již ve fázi stavebního řešení, protože ovlivňuje tloušťku konstrukce i celkovou koncepci.
To však v žádném případě neznamená, že dodatečné položení není možné; pouze rekonstrukce bude náročnější než u klasických způsobů vytápění. Zde nabízí fi.Pedotherm podlahový systém bez mokrého betonování tzv.“suchý systém „o celkové výšce 65 mm bez povrchové dlažby!Principem je systémová izolační deska do které se vkládají rozváděcí plechy do kterých se zamačknou vlastní trubky podlahového systému.Pak se takto položený systém zakryje speciálními cementotřískovými deskami Fermacel 2x12,5 mm.Tento suchý systém vyžaduje dokonalý povrch před vlastní montáží..
Důkaz o tom, že podlahové topení Pedotherm je možné použít téměř všude, přináší i tento snímek z katedrály sv. Petra a Pavla v Brně, na kterém je vidět položené potrubí těsně před zalitím do betonu
Podlahové topení nemusí obsahovat jen trubky či el.odporové kabely.Při vytápění objektů s velmi prosklenou stěnou dochází k studenému sálání těchto prosklených ploch a tím k tepelné nepohodě.Proto firma Pedotherm začala vyrábět jako doplněk k podlahovému vytápěni podlahové konvektory.Tyto pak slouží k odclonění studeného sálání protože jsou umístěny před celou prosklenou plochou.Jako novinka se vyrábějí typy PK s ventilátorem,které mají až několikanásobně vyšší výkon než typy bez ventilátoru.Umisťují se podélně před okny do zimní zahrady,před francouzské okna,okolo bazenů,v prostorách autosalonů,prostě všude tam,kde použití klasických topných těles je neestetické.Jsou to nerezové žlaby se specielním topným registrem, který je vyjimatelný,takže se dá Fan-coil čistit.
Velmi výhodné je jeho použití ve spojení s podlahovým vytápěním ,v situacích,kdy ani zahuštěná okrajová zóna podlahového okruhu nedokáže předat potřebný topný výkon,aniž by se podařilo odclonit studené sálání velmi prosklených stěn ,kde vzniká nebezpečí vzniku kondenzace vodních par na chladných stěnách. Podlahový konvektor vytváří jemnou tepelnou clonu ,která odděluje vzduch v místnosti od studeného prosklení.Tím je člověk stejně jako rostliny v zimních zahradách a verandách uchráněn od chladu,sálajícího z prosklených stěn.Pomocí tříotáčkového bezhlučného ventilátoru se během okamžiku dosáhne pocitu tepelné pohody.Výkon takového PKV je několikanásobně vyšší a reguluje se pomocí specielního regulátoru otáček v závislosti na nastavené teplotě.Podlahové konvektory s nuceným prouděním vzduchu se vyrábí jak kombinované,tak pouze s nuceným prouděním.Protože motory ventilátorů jsou napájeny bezpečným napětím 12V,mohou se používat jak do vlhkého tak do suchého prostředí.Lze jej použít i na chlazení těchto prostor.
Rad bych na vesnicke usedlosti s nepravidelnym bydlenim instaloval vodovodni podlahove topeni ve dvou mistnostech, v ostatnich normalni radiatory ve stejnem okruhu pouze pro temperovani (garaz, kotelna, hala). Zroj tepla krbova vlozka a plynovy kotel, propojeni okruhu s TUV prihrivanou solarnim kolektorem. Na miste neni nic, jsem pred totalni rekonstrukci. Dalsim pozadavkem je inteligentni regulacni technika se spravou na dalku, rovnez tak modularita - rad bych jednotlive casti zprovoznoval postupne kvuli financim. Rad bych zadal projekt nekomu, kdo uz s takovym hibridnim systemem ma zkusenosti a ma nejake referece. Mohl byste se mi nekdo ozvat? Zdravim Jan Koubsky
JK Jan Koubsky @jan.koubskyPodobné zařízení uvádím v současné době do provozu. Mým projektantem je ing. Milan Srogončík z Českých Budějovic. Jsem s ním celkem spokojen. Je odborníkem na topenařinu a současně na měření a regulaci. Můžete se na mě odvolat. Přeji pškný den František Marek.
Rozhodně doporučuji teplovodní podlahové vytápění, a to především s možností využití alternativní energie - tepelného čerpadla - jako zdroje tepla, neboť jde o nízkoteplotní vytápění a pro TČ je podlahovka optimální. Nedoporučuji však řešit ÚT pouze s podlahou, ale v kombinaci s radiátory, je to nezbytné při potřebě rychlého dosažení teploty v místnosti, např. po nočním útlumu, rovněž povrchová teplota podlahy by neměla přesáhnout 23 C, i když norma připouští vyšší, dlouhodobě to ale není příjemné.
Dobrý den.
V současné době něco podobného realizuji. I když se jedná o rekreační chalupu. Jenom jsem to trochu pootočil. Používám aku nádrž a hlavním zdrojem nabíjení je krbová vložka, doplňkovým je elektrika a později přidám sluneční kolektory. O víkendu topím v krbu pro tepelnou pohodu a přitom stačím nabít aku nádrž, která mi potom (během týdne) udržuje nastavenou teplotu (10 - 12 °C). V pátek navečer přijedu, zatopím a tak se to opakuje. Pokud by mi nabití nádrže nestačilo (příjezd na chalupu později), tak mám elektrické dohřívání přídavného bojleru a ten udržuje nastavenou teplotu v podlaze. Krbová vložka slouží k přímému ohřevu v obýváku, k rozvodu teplého vzduchu do dalších místností a k ohřevu vody (teplovodní výměník) v aku nádrži. Musím přiznat, že inspiraci jsem našel, kromě jiného i na tomto portále. Díky za Vaše komentáře. F.Marek
FM Ing. František Marek @ing.frantisek.marekJsem před zadáním projektu na RD a toto řešení se mi velice líbí. Bohužel bychom chtěli v některých místnostech dřevěnou podlahu, což je pravděpodobně problém.
Dobrý den.
Doporučuji Vám zvolit teplovodní podlahový systém. Zdrojem tepla by měla být akumulační elektrokotelna s dodávkou el.energie v nočním pásmu.
Zásadní výhodou tohoto řešení je možnost nabíjení akumulátoru i z dalšího zdroje (kotel na dřevo, uhlí, krbová vložka, tep.čerpadlo). Investičně se jedná o dražší variantu ale s výrazně nižšími provozními náklady ve srovnání s elektrickým přímotopným vytápěním.
ZR Ing. Zdeněk Ryšavý, PROTECH @ing.zdenek.rysavy.protechvelmi děkuji za inspiriatiní odpověď. Hned mně napadá několik další dotazů. Kde seženu další informaci o akumulační termokotelně? Kolik stojí? Jaké má rozměry?
Kdo je dodává?
Vím, že z hlediska regulace a tím i provozních nákladů podlahové topení není úplně optimální varianta, ale já bych chtěl teplou podlahu. Co si myslíte o kombinaci normálního topení radiátory a regulované přitápění do podlahy elektrikou?
Nevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení
Přihlášení
nebo se přihlaste emailem
Nemáte účet?
Vypadá to, že nejste přihlášen
Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.
Technická podpora
Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.