Jak tedy dál?

Rubriky:

Ing. Tomáš Černý @ing.tomas.cerny před 22 roky31.10.2002 08:24:00
Jak tedy dál?

Co dělat v době, kterou trefně popsal jeden článek v časopisu Sedmá generace? ("Žijeme v panické situaci"-http://www.sedmagenerace.cz/8_02/8bondy.… Co dělat aby naše snažení nebylo jen empty talk, prázdné řeči? Co konkrétního dělat v době, kdy energetické společnosti dokáží úspěšně lobovat pro své zájmy? Kde je síla vzdorovat?
Dovolím si citovat z článku -Plyn ve vytápění(I): "Využití zemního plynu pro vytápění zaznamenalo v polovině minulého desetiletí nevídaný rozvoj. Snaha o zlepšení kvality ovzduší ve městech a obcích,podpořená příznivou cenou zemního plynu a uvolněním 6,1 mld.Kč (z prostředků Fondu národního majetku), byla hlavní hybnou silou rozvoje plynofikace. Bohužel nepříznivý vývoj ceny zemního plynu, která se odvíjí od cen ropy a ropných produktů, a směnného kurzu koruny, přinesl razantní zvýšení cen zemního plynu pro všechny odběratelské kategorie. To mělo za následek, že řada odběratelů přešla na jiná paliva nebo nezačala zemní plyn vůbec odebírat", konec citace. Ptám se - kdo je odpovědný za státní investici 6,1 mld.Kč? Investici do neperspektivního paliva a jeho distribučních sítí, které jsou navždy pohřbeny pod povrchem vozovek a chodníků našich měst a obcí. Nebylo by lepší tyto obrovské prostředky, investovat do podpory a zavádění rozumnějších technologií nízkovýkonových tepelných zdrojů? Mám na mysli malé obecní výtopny na biomasu, kotle na kusové dřevo, peletky, sluneční kolektory... Co dělat v situaci, kdy uhelná lobby se snaží těžit a těžit. A vláda spalovat a spalovat. Budou se skutečně stavět nové elektrárny na uhlí? Jak říci své "nechci"?
Co tedy konkrétně dělat v případě, když se již mnoho lidí rozhodlo, jako pan Hrůza "důrazně podporovat peletky"? Jak donutit odpovědné státní instituce aby nesmyslně nezlevňovaly plyn? Aby aplikovaly, v minulém příspěvku zmíněnou, částku 2,50 Kč na každou 1kWh vyrobenou v uhelné elektrárně. Aby začaly seriózně přemýšlet nad principy ekologické daňové reformy (viz.článek "Ekologická daňová reforma a financování v oblasti alternativní energetiky v ČR"-http://www.vurv.cz/czbiom/biom/8/05.html ). Pokud máte nějaký nápad, nenechávejte si ho pro sebe. Mnoho lidem byste udělali radost.
Mám jednoho známého. Postavil kamna-kotel na peletky. Právě dává dohromady finance na zaplacení zkoušek ve státním zkušebním ústavu. Stát za schválení zařízení na spalování biomasy totiž chce zaplatit. Není to paradox? Neměl by mu naopak vyjít vstříc? Možná, kdyby stát ušetřil nějaké peníze na plynu a uhlí, mohl by mému známému pomoci. Co myslíte?
S přáním pěkného dne, Tomáš Černý

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

3 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.