Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Současná problematika vytápění v ČR – první část

Autor článku: Ing. Vladimír Galád
Plné znění článku: Současná problematika vytápění v ČR – první část
Anotace článku: V posledních letech docházelo ke značným technickým i legislativním změnám v oblasti tepelné energie, účinnosti její výroby, distribuce a užití. Legislativa šla tak daleko, že začala i přes platnost pravidel vytápění, kde jsou poměrně dobře stanoveny technické podmínky pro projektování, dodávku a montáž otopných soustav, jejich regulaci a dodržování teplot ve vytápěných místnostech, zasahovat do práv uživatelů (spotřebitelů tepla). To se stalo na základě předpisů, které začaly rozdělovat náklady za spotřebované teplo způsobem, který neodpovídá fyzikální podstatě a realitě sdílení tepla a administrativně ukládá v této věci rozporů plné povinnosti (Vyhl. 372/2001 Sb.; zákon 318/2012 Sb. a zákon 67/2013 Sb.).

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jak je tomu na Slovensku:Petr Stoll09.01.2015 11:18
Problematika vytápěníMiroslav Strnad08.07.2013 12:31
PřílohaJan Košner02.07.2013 19:35
chyba montážeTomáš tom02.07.2013 18:35
Prostup tepla přes sdílené kce a obvodovéKarel Machalíček01.07.2013 14:31
Účtování tepla.Bohuslav Vintr01.07.2013 07:54

Příspěvky
Předmět: Jak je tomu na Slovensku:
Autor: Petr Stoll
Datum: 09.01.2015 11:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100221
reakce na ...
Dobrý den pane inženýre, dnes mi přišel emailem k tomuto tématu zajímavý článek z jednoho slovenského portálu. Myslím, že by nebylo od věci pokusit se o podobnou anketu i u nás.

ANKETA: ROZPOČÍTANIE NÁKLADOV NA VYKUROVANIE A TEPLÚ VODU

08.01.2015  

Zodpovedá z legislatívnej aj technologickej stránky súčasným potrebám? Názory z praxe, ktoré sme získali v našej ankete, ukazujú, že napriek pomerne veľkému technologickému pokroku v posledných rokoch je ešte stále veľa otázok, ktorým by sa mala pri rozpočítaní nákladov na vykurovanie a teplú vodu venovať pozornosť.

Zodpovedá   legislatíva na rozpočítanie nákladov na vykurovanie a teplú vodu podľa vašich skúseností a poznatkov súčasným požiadavkám? Ak nie, viete uviesť svoje výhrady, resp. návrhy na zmenu?

Ako vidíte uplatnenie nových technológií v oblasti zberu údajov z meračov tepla, pomerových rozdeľovačov tepla, bytových vodomerov vo svojej praxi?

http://www.asb.sk/tzb/energie/anketa-rozpocitanie-nakladov-na-vykurovanie-a-teplu-vodu?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=asb-enoviny_08_01_2015

Předmět: Problematika vytápění
Autor: Miroslav Strnad
Datum: 08.07.2013 12:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104991
reakce na ...
K účtování a topení vlastní zkušenost: byt 1+3 o ploše 82m2, přízemí nad nevytápěným sklepem, okraj budovy ve štítu, takže stěny s orientací V-S-Z. Jedna místnost sousedí s chodbou a druhá se schodištěm (nevytápěné prostory), takže kromě stropu (což je zanedbatelné a nvíc zde bydlí "šetřílek") nás nemá kdo "ohřívat". Běžná teplota v obýváku 22-23 st.C (kvůli nesmyslně velkému 5m dlouhému oknu!!), v ložnici a rohovém dětském se kromě mrazů pod -10st.C netopí. Přesto zde neklesá tepolta pod 20st.C!!!Také množství spotřebovaného tepla máme silně pod průměrem domu a to i u bytů uprostřed domu! Je opravdu nutné upravit účtování ve prospěch spotřeby oproti paušálu dle m2. Jinak je na našem případu jasně vidět, jak se chovají spotřebitelé - odběratelé tepla. Majitel domu, přesto, že mu to vyhláška ukládá neřeší - nechce řešit rozdíly, hledat důvody v rozdílné spotřebě tepla! Pro upřesnění: jsme 15 let zatepleni a 5 let máme plastová okna. A nakonec, ještě snad horší je účtování spotřeby vody, zde by měl platit paušál jako u plynu a nebo u elproudu a ne dle m2 bytu, je to holý nesmysl!!!

Předmět: Příloha
Autor: Jan Košner
Datum: 02.07.2013 19:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103866
reakce na ...
Dobrý den,
článek se neustále odkazuje na jakousi přílohu, ale ať koukám, jak koukám, nikde nic.

Předmět: chyba montáže
Autor: Tomáš tom
Datum: 02.07.2013 18:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Hluk v otopné soustavě byl vždy ve většině případů se kterými jsem se setkal způsobený chybou v montáži regulačních ventilů.
Většina ventilů má daný směr průtoku vody. Pokud se ventil namontuje opačně, nebo montéři ve sklepě popletou trubky tak ventil vibruje. Také jsme to tak měli v městském bytě. Dalo sice trochu práce vysvětlit úředníkům a technikům (kteří o tom překvapivě nikdy neslyšeli) že jsou ventily špatně namontovány (je na nich i většinou šipka, jak má voda proudit) a potom ještě dotlačit realizační firmu k nápravě, ale už máme klid.
„Na všetko je nám treba specialistov!“ Montáž ventilů a kontrolu provedení nemůže dělat někdo, kdo nechápe smysl šipky na ventilech vyznačené.

Předmět: Prostup tepla přes sdílené kce a obvodové
Autor: Karel Machalíček
Datum: 01.07.2013 14:31 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100881
reakce na ...
Množství tepla procházejícího z jednoho bytu do druhého nelze změřit, pokud nebudou měřeny rozdíly teplot v sousedících bytech včetně délky trvání tohoto teplotního rozdílu za celé topné období. Pokud bychom však dokázali do tzv. "přepočtené podlahové plochy" zahrnout poměrově i vliv ztrát na obvodové Kci, náležející ke každé bytové jednotce, dalo by se z rozdílů dodaného množství tepla na 1 m2 přepočtené podlahové plochy za rok dovodit s přihlédnutím k tepelně izolačním vlastnostem dělící mezibytové kce množství tepla, kterým "teplejší" byt přispěje na vytápění "chladnějšího" bytu. Současně by takto upravená "přepočtená podlahová plocha" vypovídala o tepelně izolačních kvalitách bytu. Ale to bychom se pak museli bavit i o slunečních ziscích a pod., že?

Předmět: Účtování tepla.
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 01.07.2013 07:54 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
V bytových domech je to velký problém.
Možná by stálo za úvahu udělat malý průzkum, jak to dělají jinde, než u nás.
Problémy jsou v zásadě tyto:
1) Technické
2) Legislativní
3) Aby se nájemníci domluvili na nějakém společném řešení.
ad 3) Není to jen o energiích: podobný příklad je - zatéká střecha. Vytopení nájemníci v horních bytech "tlačí" na urychlenou pořádnou opravu. Ti spodní schválí v lepším případě jen "flikování". Najdou se takoví, kteří nemají na vyšší příspěvek do fondu oprav. Ti, kteří opravdu nemají jsou však jen vyjímkou. Většinou je jim jen "bližší košile, než kabát". Raději si třeba koupí nové auto, nebo zaletí do karibiku.
ad 1) Nesouhlasím zcela s tvrzením v článku, že teplo "ukradené sousedům" nelze změřit. Lze přeci měřit vnitřní teplotu všech bytů a z toho odvodit (spočítat), kolik kdo "krade" sousedům.
Částečně (ale jen částečně) ten problém řeší rozúčtování části nákladů za teplo podle podlahové plochy.
Jedeno z možných řešení, které mne narychlo napadlo: Co takhle účtovat "natvrdo" podle skutečné spotřeby jen tepelnou energii nad dejme tomu 21-2=19°C vnitřní teploty ? Tepelná energie předávaná mezi byty s tepelným spádem jen 2°C by se dala zanedbat. Zbytek by se rozúčtoval podle čtverečných metrů.
Mělo by to několik důsledků:
a) Nebyly by (téměř vůbec) znevýhodněny okrajové byty. Těžko můžeme tyto nájemníky "trestat" za to že nebydlí ve středu. Kdo by tam pak taky chtěl bydlet?
b) Ani ve zcela opuštěných bytech by se nevyplatilo majitelům zcela netopit. Nejde jen o "kradení" tepla, ale také o stavební poruchy v takových bytech.
c) Kdo by přetápěl (tím myslím především nad 21°C), tak to navíc by si zaplatil v plné výši.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama