Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Současná problematika vytápění v ČR – druhá část

Autor článku: Ing. Vladimír Galád
Plné znění článku: Současná problematika vytápění v ČR – druhá část
Anotace článku: V posledních letech docházelo ke značným technickým i legislativním změnám v oblasti tepelné energie, účinnosti její výroby, distribuce a užití. Legislativa šla tak daleko, že začala i přes platnost pravidel vytápění, kde jsou poměrně dobře stanoveny technické podmínky pro projektování, dodávku a montáž otopných soustav, jejich regulaci a dodržování teplot ve vytápěných místnostech, zasahovat do práv uživatelů (spotřebitelů tepla). To se stalo na základě předpisů, které začaly rozdělovat náklady za spotřebované teplo způsobem, který neodpovídá fyzikální podstatě a realitě sdílení tepla a administrativně ukládá v této věci rozporuplné povinnosti (Vyhl. 372/2001 Sb.; zákon 318/2012 Sb. a zákon 67/2013 Sb.).

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (3): Problematika vytápění a účtováníBohuslav Vintr09.07.2013 14:48
Re (3): Problematika vytápění a účtováníVladimír Křen09.07.2013 14:21
Re (2): Problematika vytápění a účtováníMiroslav Strnad09.07.2013 10:59
Re: Problematika vytápění a účtováníBohuslav Vintr08.07.2013 19:16
Problematika vytápění a účtováníMiroslav Strnad08.07.2013 13:01
HodnoceníBohuslav Vintr08.07.2013 08:37
HodnoceníVladimír Křen08.07.2013 06:45

Příspěvky
Předmět: Problematika vytápění a účtování
Autor: Miroslav Strnad
Datum: 08.07.2013 13:01 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104991
reakce na ...
Odkázal bych na svůj příspěvek z dnešního dne u článku č. 1 s doplněním, aby bylo jasno: v ložnici a dětském není topení vypnuté - ventil je nastaven na 3, v obýváku na 3,5 (netopí se protože ventil nepustí topení)!! A k tomu přetápění stoupačkami, no při jejich ploše zejména v poměru k radiátorům: coulová trubka verzus 1,75 m litinový čtyřsloupcový radiátor - no nevím a to vracečka je pochopitelně chladná a to při teplotě na přívodu většinou 42 - 50 st.C (mimo přechodné období a nebo velké mrazy)!! Také se nám nelíbí umístění poměrových měřičů 15 cm od horní hrany radiátoru, dle nás by měly být dle normy v horní třetině, ale logicky spíš uprostřed na výšku, aby brali opravdu průměr..

Předmět: Re: Problematika vytápění a účtování
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 08.07.2013 19:16 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Střední teplota otopné vody by pro systém 90/70°C měla být nejčastěji (pro 5°C venkovní teploty) 50°C. Pro modernější systémy např. 70/50 úměrně méně.
Jestliže máte 46°C znamená to, že máte po zateplení špatně nastavenou teplotu topné vody. Je moc vysoko, jako by nebylo zatepleno. Potom je přetápění pochopitelné. Zvláště, jestliže byly v místnosti chybně počítány pouze radiátory a nepočítalo se s výkonem stupaček.
Jste si tak jist, že opravdu chcete, aby Vám bylo účtováno podle skutečné spotřeby a myslíte si, že na tom budete lépe?
Nyní Vám není účtováno (úmyslně nepíšu, že neplatíte - viz dále) vytápění ve dvou místnostech, kde Vám topí pouze stupačky a TRV Vám odstavují radiátory (to znamená poměrová měřidla neúčtují).
Co ti chudáci, co stupačky nemají (třeba poslední patro). Těm je účtováno naplno i za Vás.
On má totiž dodavatel určitě velmi dobře ošetřeno účtování dle množství tepla na patě domu. Potom už záleží jen na tom jak se to (v jakém poměru) rozúčtuje jednotlivým bytům. Proto poměrová měřidla.
Dokonce i kdyby měl každý radiátor svůj kalorimetr (investičně nepředstavitelné), stejně by to byla jen poměrová měřidla. Díky těm stupačkám, ale také prostupu tepla mezi byty by součet hodnot naměřených jednotlivými kalorimetry nesouhlasil s měřidlem na patě budovy a muselo by se to přepočítat.
V případě přispěvatele, kde k vytápění nějaké místnasti zcela, nebo z velké části stačí stupačky se to potom rozpočítá na všechny nájemníky. Proto jsem dříve napsal, že není pravda, že neplatí. Minimálně část stejně zaplatí. Jak velkou část (jestli více, nebo méně, než opravdu spotřebuje) záleží na tom, kolik v poměru k ostatním bytům se mu takto ze stupaček bez měření podaří "ukrást" tepla.
Vůbec ale nechápu, proč by se naopak teplá voda měla platit paušálně. Tam je to jasně podle skutečné spotřeby. A za předpokladu stálé a u všech bytů stejně teplé (přívod) se pak měří velmi jednoduše jen vodoměrem na teplou vodu.

Předmět: Re (2): Problematika vytápění a účtování
Autor: Miroslav Strnad
Datum: 09.07.2013 10:59 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104991
reakce na ...
Asi jsem nenapsal dost srozumitelně svůj příspěvek, neboť:
- nejde o placení TUV paušálem, ale o jiný výpočet pevné složky: ne za m2, ale paušálem jako u elproudu a nebo plynu, pohyblivou složku pak dle přepočítané spotřeby vodoměrů (vodoměry v bytech jsou také jen v podstatě poměrové, rozhodující je pata domu). Přece plocha bytu nemá spotřebu vody a neměla by ji tedy udávat, nemá to logiku!!
- nepsal jsem o přetápění, ale o tom, že zanedbatelná plocha stoupačky nemůže vytopit místnost, notabene, když v ni stoupačka vůbec není (stoupačky pro dvě místnosti) a to je prosím místnost rohová bez stoupačky nad nevytápěným sklepem orientovaná S-Z jak jsem se již zmínil a to v přízemí, doplňuji ovšem, že lodžie je zasklená izolačním dvojsklem na naše náklady (na což se vůbec nebere ohled při účtování - koeficienty), jako v jných případech!
- uvádíte, že přetápíme (46 st.C jsem navíc neuváděl) ale sám udáváte , že by mělo být 50st.C!? Navíc o přetápění nemůže být řeč, neboť i když je ventil nastavený na 5tý stupeň - tedy bez regulace, tak teplota nevystoupí v místnosti výše než na 24st.C!!
- měl jsem kdysi velkou a dlouhou diskuzi při připravě zákona a vyhlášky, kdy jsme chtěli co nejnižší pevné složky a hlavně pohyblivou složku neomezovat rozmezím 40% od průměru domu, ale bohužel odborný předkladatel nám zdůvodňoval, že jinak by lidé šetřili a teplota v bytech by klesala dle odborných posudků pod 16st.C, což nelze dovolit! Na našem příkladě právě, a to souvisí s mými příspěvky, je reálně vidět že tomu tak není a občan nabývá poze dojmu, že se na jeho úkor pouze živí různí "odborníci" a firmy a hlavně dodavatelé tepla.

Předmět: Re (3): Problematika vytápění a účtování
Autor: Vladimír Křen
Datum: 09.07.2013 14:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Vaše poslední věta je úder do černého. Na jedné straně je dodavatel tepla, na druhé straně je odběratel. To že se bude zateplovat je všeobecně známo. Všichni jsou informováni v rámci povolovacího řízení. Dodavatel dělá mrtvého brouka a na svém zařízení nic nedělá. Proč nutí odběratele se podílet na provozních nákladech zařízení které vyhovovalo provozu před zateplením. Je to již zpravidla zastaralé zařízení, se špatnou účinností a i kdyby mělo dobrou účinnost při provozu dle původních podmínek tak v nových podmínkách se o vyhovující účinnosti může jenom zdát.

Předmět: Re (3): Problematika vytápění a účtování
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 09.07.2013 14:48 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
O 46 °C jsem psal, protože Vy jste uvedl rozmezí 42-50°C a 46°C je z toho střední hodnota.
Mělo by to vypadat asi takto: původní projektované topení 90/70, střed 80.
Po zateplení dejme tomu na poloviční výpočtovou ztrátu by pak měla být střední teplota topné vody 50°C pro minimální výpočtovou teplotu.
Pro průměrnou venkovní za otopné období (5°C) okolo 35°C.
Předpokládám, že vy jste v bytě s vůbec nejhoršími tepelnými podmínkami (okrajovém). To znamená, že není důvod, aby u Vás při otevření radiátorů naplno docházelo k přetápění na 24°C.
Ekvitermní regulace na patě objektu by měla do topení přivádět právě tak teplou vodu, aby to stačilo na vytopení na 21°C (případně s malo rezervou do plusu). V případě zisků (solární, vnitřní) v jednotlivých místnostech by měly TRV ventily proporcionálně omezit výkon příslušného topného tělesa.
Pokud je přiváděná topná voda moc teplá, tak většina TRV v objektu zcela zavře (pokud jsou nastaveny na takový stupeň, aby se nepřetápělo) a to je pro systém úplná pohroma.

Předmět: Hodnocení
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 08.07.2013 08:37 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
S většinou tvrzení v článku nelze než souhlasit.
Legislativa a účtování tepla, zaregulování a provozování soustav tepla rozhodně nejsou v pořádku.
Nicméně některa tvrzeními v článku jsou příliš radikální a lze s nimi polemizovat.
Zde některá kontroverzní tvzení:
Citát: " Klasická ekvitermní regulace a mnoho dalších metod škrcení průtoků již nestačí."
- Ze stavby věty vyplývá, že ekvitermní regulace by měla být škrcením. Doufám, že je to jen neobratný slovosled. Ekvitermní regulace přece není škrcení.
- Právě ekvitermní regulace by měla být základní regulací na patě domu, kde by se namíchala teplota topné vody adekvátní venkovní teplotě a danému objektu. Tím by se eliminovaly různé kvality zateplení stejných objektů. Také by nemohlo docházet běžně k tomu, že i při odstavených tělesech dochází k přetápění jen od stupaček.
Dále mám dojem, že od jednoduchých a levných řešemí (IRTN - indikátorů a běžných termoregulačních ventilů) očekáváte příliš (více než dokážou). Jistě by bylo možno nainstalovat lepší, přesnější a dražší řešení. Je jen otázka, zda je to nezbytné a kdo to zaplatí.
Je nutno si uvědomit, že např. běžný radiátorový termostat reguluje jakžtakž proporcionálně jen ve velmi uzkém teplotním rozmezí a to jen při dokonalém seřízení celé soustavy. Jinak je to stejně jen on-off. Těžko pak uživatelům vyčítat, že ho také používají on-off (i když to dále zvyšuje problémy se zarugulováním).
Ještě k tomu "topení a přetápění" stupačkami: Jistě by bylo ideální, kdyby stupačky v bytech nebyly (byl by rozdělovač pro každý byt z tep. izolovaných přívodů v instalační šachtě). Ale to ve stávajích domech se stupačkami asi není reálné a ani nutné. Přece i v současném stavu by měl být instalovaný výkon otopného tělesa daleko větší, než je výkon trubek procházejících stupaček. To aby stupačky (společně s otopným tělesem) nepřetápěly musí zajistit i po zateplení snižení teploty otopné vody pomocí ekvitermní regulace.
Tu část spotřebované energie, kterou nelze regulovat a ovlivnit (např. stupačky, ale také větší spotřebu krajních bytů k dosažení stejné vnitřní teploty) je nutno účtovat rozpočítanou na podlahovou plochu.
Opět tvrdím, že "nelze trestat" obyvatele okrajových bytů. Jinak by tam nikdo nechtěl bydlet a koneckonců oni "za to nemůžou", že bydlí v bytě s větší plochou vnějších stěn. Zvláště "pikantní" je to pak na schůzi družstva, kde se má rozhodnout o nemalé investici do zateplení. Logicky obyvatelé okrajových bytů budou spíše pro zateplení, zatímco ti ze středních proti. Pro střední byty to totiž nemá téměř žádný význam, protože i z toho mála obvodové stěny jsou většinou plochy okna. (Oni zateplení nepotřebují, tak proč platit ?)
Znovu tedy nastoluji k debatě poměrně jednoduchou možnost:
Měřit vnitřní teplotu obytných místností a spotřebu tepla pro udržení smluvního rozsahu vnitřní teploty (pracovně 20-22°C) rozúčtovávat dle podlehové plochy. Zbytek nad 22°C účtovat v plné výši jednotlivým bytům. Pod účtovat také. Buď výpočtem přesně jako "kradené teplo", nebo jednoduše třeba např. jako 75% navíc ze spotřeby paušálně.
- Nevyplatilo by se "krást teplo" (pod 20°C). Zvláště u bytů zcela nevytápěných.
- Nevyplatilo by se šetřit tím, že by se vůbec nevětralo.
- Podporovalo by se udržování vnitřní teploty na projektovaných hodnotách, což by pomáhalo také udržovat projektované hodnoty otopné soustavy. Za předpokladu správného seřízení.
- Krajní byty by platili energii za topení navíc jen pokud by přetápěly.
- Posílila by se společná odpovědnost všech nájemníků za spotřebu tepla celého objektu. Zvýšená spotřeba okrajových bytů, která nejde (nebo velmi obtížně a nákladně) srovnat se středními byty by byla rozpočítána mezi všechny.

Předmět: Hodnocení
Autor: Vladimír Křen
Datum: 08.07.2013 06:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Opravdu velmi vypovídající článek. Skutečně nevidím jinou možnost k řešení než je likvidace stoupaček přes místnosti a pouze jednobodové připojení každého bytu, kde je skutečně možno jednoznačně definovat přiváděnou energii. Dále je zde prostor pro instalaci bytových regulátorů tlakové diference. Sebelepší regulátor tlakové diference je schopen kvalitně regulovat při průtocích blízkých jmenovitým a protože je požadován regulační proces mimo konstrukční možnosti dochází k zvýšení tlakové diference s následnými zvukovými projevy. Dále by mne zajímala zainteresovanost dodavatele tepelné energie na úsporách když jsou zatím všichni placeni dle výroby. Provede se zateplení a protože se nikdo nový nepřipojí tak jak realizovat zvýšení výroby když penízky jsou třeba.

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama