Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Bojler Hlavačka a Čech

Autor: Matějíček
Datum: 06.11.2004 17:07

Mám v RD nerezový akumulační ohřívač OVL 200 K. Přestože má záruční dobu na těsnost nádoby deset let, začal téct už asi za rok. V roce 96 ho firma bez problémů vyměnila za nový. Ten začal po nějaké době opět kapat. Protože času je málo a kapání provizorně vyřešil kbelík, začal jsem se problémem zabývat až letos. Firma Hlavačka a Čech mně nabídla řešení záruky formou výměny za nový, revoluční typ OV200KM stím, že doplatím 8900Kč. Můj typ už prý nevyrábí. Cena se mně zdá velmi vysoká a ještě moc nevěřím takovým novinkám. Jde vlastně o obrácený systém, kdy se voda ohřívá průtokem měděným šnekem. Jsem laik, ale nezdá se mně reálné, že v RD s dvěma (třemi) byty bude tento systém fungovat například při současném puštění vody na několika místech. Jaký máte názor na toto řešení. Kdybych tenkrát koupil obyčejný, levný bojler, bylo by to asi lepší. Jenže dvakrát jsem už zažil potopu po dosloužení starého bojleru a doufal jsem, že nerezový vydrží do konce života. Bohužel nevydržel ani tolik, co obyčejný.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 192   starší >>
Datum: 10.02.2019 18:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Nedokážu zhodnotit kvalitu či nekvalitu daného bojleru. Obecně však platí, že nerezové bojlery jsou citivé na výskyt některých kovů, např. ten pozink. fitinek ze železné litiny, možná pozink. nebo měď. potrubí rozvodu pitné vody, železný výměník v kotli atp. a pak korodují. Proto i do nerez. bojleru patří ochrana proti korozi - magnesiová tyč, co se musí hlídat a měnit nebo ochrana elektrická - dlouhodobě spolehlivá. Když se sejdou nepříznivé chemické poměry, možné je proreznutí i za rok. Nerez nenamená že nikdy neprorezne - za určitých podmínek neprorezne!
Nezkoumal jsem, jaké konkrétní podmínky výrobce pro instalaci svých nerez bojlerů předepisuje, ale měl by tam mít o tom zmínku.

Autor: Jiří Burda
Datum: 11.02.2019 08:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100079
reakce na ...
Bavíme se o výskytu kovů ve smyslu trubek nebo ve smyslu prvků ve vodě?
Mně nerez prorezl :( a je to barák 1939 tzn. asi plný železa, ale i v naší vodě je železo a mangan nad limity.

Autor: Josef Hodboď
Datum: 11.02.2019 12:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
To je ten problém, ve vodě, která doteče do bojleru, jsou ionty nebo atomy jiných kovů a ty ten nerez zpravidla důlkovou korozí zničí. Je to na první pohled zajímavé, ale nerez ocel se nemá ráda ani s běžnou černou ocelí. Takže proto je zásadní instalace té ochranné anody, která může zmizet i během pouhého 1 roku nebo elektrickou, dražší, ale trvalou. Rozebírat elektrochemické potenciály kovů atp. je nad rámec diskuze.
Zkuste si třeba přečíst:
https://voda.tzb-info.cz/materialy-voda-kanalizace/8493-zarove-pozinkovane-ocelove-potrubi-a-koroze
a jiné další odborné články

Autor: Milan Hloušek
Datum: 23.01.2019 17:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124103
reakce na ...
Tak já mám tento bojler v provedení nerez a zatím mi funguje dosud. Nedávno jsem ale měnil značně korodovane přívodní hadice a začal mi ukapavat redukční ventil teplé užitkové vody asi 1 l za 3 týdny. Nevíte někdo jak se to dá opravit, případně vyměnit, odstranit ventil, jaká tam jsou těsnění atd. nebo to nechat raději kapat. Dík za rady.

Autor: Jiří Bílý
Datum: 28.01.2019 10:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102059
reakce na ...
nevím, o jaký redukční ventil se jedná. U bojleru je obvykle pojistný ventil a ten při ohřevu odkapává, vámi uvedené množství by asi odpovídalo.

Autor: Milan Hloušek
Datum: 30.01.2019 10:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124103
reakce na ...
Psal jsem, že se jedná o kohout který reguluje množství vypouštěne teplé vody a tak je na vývodu teplé vody.

Datum: 30.01.2019 14:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
rozumím, nepochopil jsem. Ještě jsem to u žádného OV neviděl a nevím, proč tam je, tak se omlouvám

Autor: tomas hruska
Datum: 03.12.2014 18:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117281
reakce na ...
problém vidím v tom že vyměník funguje opačně a spíše odebírá teplo z bojleru problém bude v instalaci s dražicema problém opravdu není

Autor: Jiří Burda
Datum: 07.07.2014 13:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100079
reakce na ...
Mně právě neuznali reklamaci na nerez Baxi - asi půl roku po záruční době (2 roky). Prý, že by to museli rozřezat a pokud by to nebylo ve sváru tak bych to neuznali - 17 tis. Kč.
Takže velmi doporučuji Baxi.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 08.07.2014 17:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
me taky odesel mobil chvilku po zaruce za patnacku.. a taky to nikde nevytrubuju :) a urcite zasobnik na vodu je dulezitejsi nez mobil tak hura pro novej :)

Datum: 08.07.2014 18:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
mám mobil nokia 32.. mnoho a mnoho let. A jede a taky s tím nikde nemachruju. Tady jde o výměnu zkušeností a upozornění na "takypodnikatele". Nejste od "nich" Ondřeji ?

Autor: Ondřej jjj
Datum: 08.07.2014 19:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
ne nepochopil jste, to se proste muze stat ze to po zaruce chcipne ci dokonce v zaruce..je to jen blba spotrebni vec a my jsme spotrebitele ktery kdyz se neco rozbyje jdeme koupit neco novejsiho..

todle je jedna spatna zkusenost co se tady pise kor jeste dle vseho s neuzemnenyma trubkama.. myslim ze baxi prodava mnoho zasobniku minimalne v nuvolach takze by tu bylo mnohonasobne vic stiznosti pokud by ta vec byla z vyroby poruchova

Autor: karla šplíchalová
Datum: 25.12.2013 22:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115136
reakce na ...
Také mám velmi špatné, ale někdy i dobré zkušenosti s hlavačkou a čechem. Jedná se zřejmě o to, že někdo dokáže vychytat nejen výrobní problémy, ale i provozní problémy ke spokojenosti zákazníků, tzv. pro všechny něco. Co všechno dokáže ovlivnit výdrž boileru, to si člověk může jen představovat. Voda, kvalitní sváry, komponenty, princip ohřevu, atd. atd. Je pravda, že HČ jsme přestali doporučovat. Avšak zrovna nedávno jsem na dva 160 litrové narazil. Takže jak říkám, kus od kusu a kdo měl štěstí, ten se směje do teď.

Žiju v paneláku, teplá voda z centrálu. Tento rok jsem při těch vedrech zjistil, že studená voda je docela dobrá a dá se vydržet. Od té doby se koupu ve studené. Někdy sice žehrám na svoje rozhodnutí, ale držím se směle dál. 1 - ušetřím. 2 - otužím se. 3 - nebude mi vadit jakýkoli výpadek. Když nepoteče studená, hupsnu někde do řeky. Praktické, zdravé, jednoduché. Je pravda, že na mytí nádobí to zrovna moc příjemné není, ale kdo jí jen namazaný krajíc chleba, i ten by možná řekl, že teplá voda je příliš velký komfort. Tak to jen můj postřeh. Zdravím. K.

Autor: Tomáš Tomáš
Datum: 30.06.2012 01:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110060
reakce na ...
Dovolte, abych vám o bojleru Hlavačka a Čech napsal takový lehce humorný román.
Koupili jsme do RD ležatý nerez bojler 180l od této firmy v roce 1999. Po dvou letech nastalo první překvapení. Malá loužička. Dal jsem pod něj kýbl s tím, že se to druhý den prozkoumá a vyřeší. Odešel jsem pryč z domu a po dvou hodinách jsem přišel zpět a slyšel "šumění niagáry". Ve sklepě 8 cm vody, která přes práh tekla do dalšího sklepa. Vypouštěcí kohout ustřelený z bojleru a plný průtok 3/4 trubky se řinul ven. "Expert výrobce" totiž k mosaznému vypoušťáku dodal pozink redukci na šroubení v bojleru. Ta pochopitelně vlivem galvanického článku "zmizela" až ji nemělo v bojleru co držet. Jestli to byl krutý žert výrobce, jeho záměr, nebo naprostá neznalost...těžko soudit. Zakoupen nový mosazný vypouštěcí kohout, který měl průměr závitu odpovídající průměru nátrubku a tak nepotřeboval redukci. Je tam dodnes a bez problému!
Asi za rok najednou bojler studený. Proměřil jsem topné těleso a zjistil, že odešlo. Telefonát do Lobodic. Na topné těleso se záruka nevztahuje. Takže zakoupeno nové topné těleso značky ELTOP.

Po dalším půl roce opět studená voda. Těleso? Zase? Ne jen tepelná pojistka začala vyskakovat s železnou pravidelností. Pomohlo na termostatu nastavovat nižší a nižší a nižsí teplotu.

Finále ovšem teprve příjde vážení. Okolo příruby topného tělesa se začal tvořit nános sanitru, který zlověstně značil, že v tom místě začíná bojler lehce prolínat. Nějaký čas se to neřešilo-koho by pořád bavilo tancovat okolo bojleru...stačilo se to odpařit. Jenže pak už začaly loužičky větší a větší. Velkopotopa se nekonala, ale jednoho dne to prostě začalo téct jak Dunaj v Bratislavě. Proč? "Chytrý" výrobce totiž zavařil do nerezové nádoby přírubu na topné těleso z klasického "rezu" !!! Stačilo vzít malý magnet a bylo jasno. Ve sváru-i když masivním-opět vznikl článek a tak příruba pro topné těleso mizela a mizela až téměř zmizela.

To bylo po pěti letech od koupě. Záruka 10 let. No co..tak zavoláme výrobci. Je to v záruce-dodají nový a bude. Chyba lávky. "Tento typ už nevyrábíme, ale nabízíme vám řešení nad rámec záruky: špičkovou revoluční novinku Miroterm, který stojí 11500,- vám necháme za 5000,-". No udělali jsme si výlet do Lobodic a Miroterm přivezli. Jenže nátrubky má jinak než stávající a napojit ho by znamenalo překopat prakticky všechno. Takže Miroterm byl uložen v nepoužitém stavu na horší časy-ve kterém zůstal dodnes. Napadá mě úvaha dle zdejších obrázků-jestlipak to dřevo už v něm nesežral červotoč :-D

Protože jsme chtěli pokud možno nějak resuscitovat stávající bojler bez výměny a přepojování-byla zahájena operace Příruba. Tu starou(to co z ní zbylo) jsme z bojleru vyřezali a u soustružníka nechali udělat novou přírubu na topné těleso z nerezu. Upravili vybroušením velikost otvoru v nádobě a navařili ji tam-pochopitelně elektrodami na nerez.

Jelikož otvor do bojleru byl velký na pěst-mohli jsme pohledem zkontrolovat i stav vnitřku. Nádoba opravdu stále v dobré kondici bez známek koroze, vypláchli jsme tedy usazeniny a začalo napouštění.

Nu co dodat. Bojler od té doby funguje výtečně, zatím neteče. ZATÍM !!. Čili tento výrobek bych nazval DODO. Dodělej doma. Nevím jestli bylo záměrem výrobce zcela úmyslně vytvořit několik slabých míst tak, aby bojler odešel před zárukou a oni měli zajištěný odbyt nového Mirotermu...nebo to bylo naprostou neznalostí povahy a kombinace materiálů.

Nicméně...vypadá to, že námi upravený bojler těch 10 let zdárně přežije. Budiš to jako němá výčitka pro výrobce. Když "amatéři" dokáží výrobek dotáhnout, narozdíl od výrobce, do konce.

Autor: Mike Milbal
Datum: 30.06.2012 11:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109100
reakce na ...
Re Autor: Tomáš Tomáš
Vářený pane!
Hezký příběh, nezávidím ani nepřeji! Nezdá se mi ale toto "Po dvou letech nastalo ...... k mosaznému vypoušťáku dodal pozink redukci na šroubení v bojleru. Ta pochopitelně vlivem galvanického článku "zmizela" ". Myslím, že takhle rychle, by redukce "nezmizela"! Nebyl zádrhel v něčem jiném? Redukce je vlastně ocelová, zinku je tam nulnulanic (při vrstvě 400 μm). Typuji na prosak a vyrezavění závitů redukce. Mike

Datum: 01.07.2012 21:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
vážený pane, výrobci je to jedno, vydojil, z nevím kolika zákazníků, prachy, zrušil firmu a dělá jinde jiný byznys. Jen doufám, že není podobný tomu, jaký nám předvedl

Autor: Marek Máslo
Datum: 01.07.2012 22:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103941
reakce na ...
zhruba pred 3mi lety jsem vymenil Hlavacku za Drazice a mam svatej klid a pokoj bez jedineho problemu.Radim to vsem

Autor: Radek Zetory
Datum: 29.06.2011 10:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105424
reakce na ...
Mám po tátovi 10 let starý bojler od H&Č typ OVL 160 KM (nerezový, záruka 10let), zakoupený v lednu 2001. Nevím jaké opravy na něm otec prováděl, ale vím, že minimálně do roku 2010 fungoval dobře. Asi cca 1 rok byl vypuštěný a nepoužíval se.

Teď jsem ho připojil a napustil vodou. Nikde nic nekape, termostat funguje, na teploměru je cca 65 stupňů. Problém je, že když pustím teplou vodu, tak po cca jednom kýblu horké vody začne teplota vody z kohoutku klesat až je skoro chladná (průtok i tlak je pořád stejný). Na bojleru je teplota pořád 65. Po cca dvou minutách pustím opět teplou vodu a opět teče a takhle se to opakuje. Tlak studené vody je konstantní (měststká voda).

Nevíte někdo co je špatně? Nejsem instalatér, nemám zkušenosti, poraďte prosím. Mám investovat do opravy bojleru od Hlavačky se mi po pročtení několika fór moc nechce,ale zase je mi ho lito vyhodit. Vypada jak nový. Neteče, hřeje...

Autor: Petr Jasiok
Datum: 02.07.2011 22:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104439
reakce na ...
Dobrý den. V r. 2001 vyráběli ještě relativně kvalitně, proto je škoda ho vyhodit. Já mám také nerezový (od r. 1999) a po odstranění konstrukčních vad ho používám nadále a bez problémů. Takže, jestli mohu radit, pokud neteče, a funguje, nevyhazovat.
K Vašemu problému: předpokládám, že se jedná o dvouplášťový bojler, kdy uvnitř je 160 l TUV a ve vnějším plášti je topná voda z kotle, která ohřívá vodu uvnitř.
Při montáži zřejmě došlo k záměně vstupních a výstupních hrdel topné a ohřáté vody. V bojleru je tedy 160 l topné vody a v plášti cca 10 l TUV. Po odpuštění Vámi uvedených 10 l teplé vody začne téci opět voda studená, po uzavření se voda v plášti nahřeje horkou vodou z bojleru a opět teče teplá. Teplota takto ohřáté vody závisí jednak na množství odebírané vody a jednak na teplotě "vnitřní" vody.
Zdali tomu tak skutečně je, je potřeba najít návod na použití a na přiloženém plánku by měl být popis hrdel. Pokud se návod nenajde, domluvte se s dobrým instalatérem a zkuste jednu vodu vypustit - z vnějšího "topného" pláště jí bude výše zmiňovaných cca 10 l.
Odstranění problému je pak jednoduché - bojler správně zapojit.

Autor: Radek Zetory
Datum: 14.07.2011 00:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105424
reakce na ...
Zapojene to mam dobre. Podle navodu, stejne jako to mem tata a i podle tech, stale citelnych, oznaceni primo na bojleru.

Ten bojler ma 2 trubky na privodu studeny vody, ktere jsou propojene pres kohout. Nevite jaka za tim byla myslenka?

Dal jsem bojler trosku nakrivo ted a je to o neco lepsi, ale porad dost mizerny teda :(

Autor: Petr Jasiok
Datum: 16.07.2011 22:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104439
reakce na ...
Začíná mne to zajímat čím dál více. Chtělo by to vidět, zkuste mi poslat na pár fotek - hlavně připojení. Není možné, že bychom na to nepřišli.

Autor: Miloslav Barčevský
Datum: 07.04.2015 14:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119512
reakce na ...
Dobrý den,

nemáte náhodou návod na zapjení stejného bojleru jako máte vy. Mám problém se zapojením teplé i studené vody.

Děkuji za odpověď. Barčevský Jablonec

Autor: Papája Sajmon
Datum: 10.05.2010 18:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Přečetl jsem si fórum o boilerech a ten Hlavačka & Čech je opravdu krám. Prohlížel jsem i fotky a je to hrůza. Bydlím v paneláku, ale jezdím na barák. Tam mám Tatramatky 120 litrů a to dva. Byli zakoupeny v roce 1993 současně a jeden z nich odešel v roce 2008. Porušilo se to někde uvnitř. Do oběhu kotle se tlačila voda z vodovodu. Tím pádem zvýšil tlak a manometr u kotle ukazoval 0,6Mpa místo nějakých 0,25Mpa. Prorezl někde uvnitř. Zvenčí to neteklo nikde. Je tam nějaká anodová tyčka, nevím z čeho. A elektrika byla v pohodě. Žádné problémy. Topné těleso je původní. Nic jsem s tím boilerem po zakoupení do roku 2008 nedělal. Druhý původní jede dále. Boilery jedou každý den. Barák je obývaný. Takže ten boiler vydržel 15 let. Přidávám fotky. Voda se ohřívá na 60°C. A minimálně 2 dny se udrží teplá. Zlatej Tatramat. Vtip je v tom, že Tatramat vyrábí boilery desítky let a tím pádem má hromadu zkušeností. Pan Hlavačka žádné. To se musí někde odrazit. Příště sem hodím fota štítků, zapojení elektriky apod. Nový boiler mám znovu Tatramat. Neosvědčené šunty nekupuji. Teta má Boiler Dražice. Taky jí vydržel 10 let. Teď má znovu Dražice. Ať si to každý přebere jak chce.

Autor: Marek Maslo
Datum: 10.05.2010 20:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Presne moje rec.Drive kdyz jsem bydlel u nasich tak tatramat vydrzel cca 20 let a to je diky tomu ze prorezl.Drazice na tom budou podobne.teda aspon doufam.)))

Autor: kocina petr
Datum: 12.05.2010 18:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
v roce 1994 jsem instaloval do baraku 2x160l bojler Drazice.zatim jsou funkcni oba.az odejdou rozhodne se jim podivam na streva :-) a dodam foto.
kazdopadne je ta doba uz uctyhodna :-)

Autor: Bílý Jiří
Datum: 12.05.2010 21:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jj, taky mam drazice, nekde jsou tu moje foto hlavakovy vyrobny. I presto, ze jsem s tu handrkoval s nekym, kdo novy prutocny typ od hlavacky propagoval a vychvaloval, do hlavacky uz nikdy v zivote. Mam od te doby kombika z drzic a zatim, asi 3. rok, v pohode, uvidime. Prvni kombi bojler (sice byl lezaty) z Haje u opavy mi jel 2O let bez problemu, bohuzel nevim, jestli ta vyroba tam jede, ale at je jak chce, sel jsem do osvedcene znacky a myslim, ze nebudu litovat
JB

Autor: Milan Havelka
Datum: 18.05.2010 16:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážení pánové.
Jsem již 11let ,,šťastným majitelem" kombin.bojleru H§Č 160L a nechápu vaše negativní příspěvky ohledně kvality.Tento bojler mi slouží až na drobné opravy a ůpravy celkem spolehlivě.Pro vaši orientaci vám jich pár popíšu:
1) 1999 šťastný majitel
2) 2002 2x výměna topné tyče (tento bojler má 1x pár)
3) 2004 1x topná tyč -vypadával chránič+ výměna těsnění pod přírubou
4) 2005 2x topná tyč z důvodu prorezivění trubek na topné tyče a jejich zničení prolínající vodou-výměna příruby.
5)2007 Drobná oprava asi 6cm sváru kudy začala prolínat voda-zavařeno
6)2008 1x topná tyč a opět únik ve sváru- oprava a rozhodnutí o přemístění bojleru na chalupu kde není chlórovaná voda.Po spočítání nákladů za 5 let provozu se mi začíná mimo těsnění pod přírubou pěkně rosit i čelo a rozhodl jsem se pro poslední pokus.Vyrobil jsem si novou přírubu z nerezu 6mm do které jsem zapájel stříbrem měděnou trubku 54mm na keramické topné těleso z Dražic a od té doby mám klid.
Jsem opravdu rád že jsem nemalou kupní cenou přispěl k podpoře podníkání takových firem jako H§Č,kde znalost technologie použití a zpracování nerezu dosáhlo skutečně úrovně mimo chápání spotřebitele.Jenom mi není jasné jestli tu záruku na 10 let nemyslel tak,že nejpozději do této doby bojler zaručeně vyhodíme.

Autor: John Denver
Datum: 18.05.2010 16:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No...to mate NAPROSTOU pravdu, a ten zaver Vaseho prispevku mne skutecne pobavil. Podobne firmy a jejich vyrobky se mohou diky naprostemu nedostatku kontroly a pravnimu vakuu uplatnit pouze v tomto Absurdistanu, ...fuj hanba, jesttli je jeste nevzal cert, doufam, ze je ma BRZY na programu...

Autor: Marek Maslo
Datum: 18.05.2010 22:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Malem se mi zastavilo srdce kdyz jsem cetl zacatek ale konec byl gradujici a melo to paradni scenar.O te vlastni prirube jsem kdysi premyslel taky ale za cenu materialu a prace jsem usoudil ze budu mit novy bojler z Drazic.Vy jste taky pekne sponzoroval Vas bojler ze?kdyz vezmu ze jen ten par patron stoji 1800kc.A urcite to vyhorelo v patek v 6 hodin jako me )))))))))))

Autor: František Jančárek
Datum: 21.07.2010 17:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100507
reakce na ...
Myslím že zkušenosti mají z tímto zmetkem všichni.Firma zmizela ze světa a tím si za sebou zavřela vodu co se týče ostatních objednávek na jiné bojlery i kdyby byli ze zlata.A jestli se jmenují jinak tak jsou pro mne nedůvěryhodní a konec.Těm co nerez bojlery drží ale odcházejí spirály tak je možno vyměnit nerez 6/4 přírubu 14011 www.eltoppraha.cz/cs/14011-ohrev-vody/ Smozřejmě jsem přešel k firmě z Dražic www.dzd.cz/cs/elektricke-ohrivace-vody-zavesne-svisle-d-lux/ tak se uvidí.A starý bojler nechám jako rezervu.Alespoň se uvidí jak ten nerez dlouho vydrží.Franta

zobrazuji 1 - 30 z 192   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.