Plynosilikát

Autor: MilanZ
Datum: 28.02.2005 10:58

Dobry den,
nevite nekdo, jak se presne nazyvaji plynosilikatove tvarnice. Jsou to takove ty modre lehke kostky(cca 40x40x50 odhad) u nas se tomu rika plynosilikat. Potreboval bych zjistit jejich vlastnosti. Bohuzel nevim, kde se na netu odpichnout a vyrobce neznam.
Necha se z toho v soucasne dobe stavet, respektive nejsou s nimi nejake problemy?
Dekuji
Milan

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Peter Švančárek29.03.2005 08:57
Josef Černý24.03.2005 19:43
Jánoš24.03.2005 19:41
Tomáš24.03.2005 18:29
Jánoš28.02.2005 20:29

Příspěvky
Autor: Jánoš
Datum: 24.03.2005 19:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Poroterm je pálený cihlový systém-vyznačuje se velmi dobrou tepelnou izolací-podle síly a druhu páleného bloku např. Porotherm 440mm Si má prostup tepla U=0,23W. Dalšími výhodami pálených bloků jsou velmi dobrá difůzní propustnost, schopnost absorbovat a opět vydávat vzdušnou vlhkost , solidní tepelněakumulační vlastnosti. Na druhou stranu nevýhodami jsou hlavně omezený sortiment rozměrů bloků, problematické dělení bloků,(špatně se zdí např. zdi do oblouku), dost výrazná křehkost(podle výrobce a typu bloku), větší spotřeba omítkovin a při vnějším zateplování v tom někdy špatně drží fasádní hmoždinky:-)
Poring je porobetonový systém, má take výborné tepelně-izolační vlastnosti, snadno se dělí a tvaruje-pilou, sekerou-i do složitých tvarů, malá spotřeba omítek a lepidel, nízká pracnost a velká rychlost práce. Nevýhody jsou - po promočení vodou těžko vysychá-podle síly stěny až roky, je náročný na kvalitní založení stavby-při poklesu základů rád praská, taky je náchylný(ne každý) na dotvarování po vyzdění(to je ono záhadné bezdůvodné praskání zdí)Porobeton obecně má jenom průměrnou tepelnou akumulaci a také není nic moc zvukový útlum(má to souvislost s nízkou hustotou)

Autor: Peter Švančárek
Datum: 29.03.2005 08:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ani edno ani druhe nie je dobry stavebny material ak uvazujete o stavbe rodinneho domu. Jednak tehla nema tepelnoizolacne vlastnosti (U=0.023w/m2K teda R= 4.34m2K/W je za idealnych podmienok - absolutne suche murivo, pri murovani na termomaltu a omietnuti 5cm termoomietky) a nasiakava je este lepsie ako plynosilikat (aj ked za vhodnych podmienok dokaze podstatne rychlejsie vyschnut). Plynosilikat ma vyrazne lepsie tepelnoizolacne vlastnosti, pomalsie nasiakava ale aj pomalsie schne. Za podobnych idealnych podmienok dosiahne lepsie vlastnosti ako tehla... Aj mechanicke. Ale realita je niekde inde.
Oplati sa ich pouzit na nosnu stenu (co najtensiu) a izolaciu prenechat niecomu co izolovat dokaze- a to musi mat lambda aspon 0.04w/m2K.

Autor: Jánoš
Datum: 28.02.2005 20:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Podle mých informací je plynosilikát celkem dost přesný výraz. Dneska už je výrobců tohoto materiálu celkem hodně. Nejznámější obchodní značky jsou Ypor-velmi přesné a po Ytongu nejkvalitnější, Porfix přesné, ale s větší tolerancí, další obchodní názvy jsou třeba Poring, nebo Ecrit. Tento materiál se vyrábí obvykle v délkách 50, nebo 60 cm, se šířkou 25 cm a proměnlivou sílou 5-X cm. Jiné formáty jsou samozřejmě možné. Plynosilikát má vcelku solidní izolační vlastnosti(R stěna 36.5 okolo 3.1W) Dělá se ve 3 třídách hustoty 400,500 a 550 kg/m3, ale tvárnice pro obvodové zdi jsou stejně jenom z toho nejlehčího. Dá se lehce řezat pilou a tvarovat-je to přesná a rychlá práce. Známá je taky úspora mater. na omítky -dává se jenom pár mm silná vrstva. A taky se do toho lehce vrtají díry pro fasádní hmoždinky při zateplování. :-))) Nevýhodou je nízká tepelná akumulace-vyplývající z nízké objemové hmotnosti,vysoká nasákavost a dlouhé vysychání stavby, jenom průměrný zvukový útlum a taky má tendenci po zabudování do zdi se ještě dotvarovat a tím potrhat omítky-ne každý
Z hlediska stavby to není špatný materiál a u různých výrobců se dá občas koupit za opravdu skvělé ceny.

Autor: Tomáš
Datum: 24.03.2005 18:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Chtěl bych se zeptat, jaký rozdíl z hlediska vlastností je ve tvárnicích PORING a cihel POROTHERM? Chystám se stavět a nevím pro co se rozhodnout. Děkuji za odpověď.

Autor: Josef Černý
Datum: 24.03.2005 19:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Projděte si zdejší diskuse na téma "z čeho stavět". Docela široké spektrum názorů, už zbývá jen oddělit zrno op plev a začít stavět.
Přeji úspěšný lov :-)

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czWebinář: Otázky a odpovědi z Wienerberger fóra 2018 - Tepelná technikaČisté tržby mezinárodního koncernu Lindab v roce 2017 vzrostly na 826,6 mil. EURBřeclavská nemocnice vsadila na energetické úspory. Ročně na energiích ušetří okolo 40 %Luxusní a inteligentní bydlení ze staré prádelny vzniklo v Brně