Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Stříška nad komínem

Autor: Jarda
Datum: 20.09.2005 08:50

Dobrý den. Nedávno jsem vložkoval komín a chtěl bych na komín umístit takovou tu stříšku (myslím že se jí říká "napoleon"). Mám dotaz, jak vysoko musí být nejvyšší bod stříšky od okraje komínu, případně od okraje vložky, která komín přesahuje o 10 cm. Stříška má tvar A, není to takový ten oblouk. Asi nepoužívám správné termíny, ale snad mi rozumíte. Díky za jakoukoliv informaci k dotazu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Miroslav Klíma01.10.2018 18:13
Jan Leksa26.06.2006 14:04
Drahomír Janíček13.06.2006 10:33
Pavel Mareček04.10.2005 16:26
Pavel04.10.2005 15:57

Datum: 13.06.2006 10:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Taky by uvítal nějakou informaci k velikosti a materiálovému provedení stříšky, zajímalo by mně, jak silný by měl být nerezový plech na zhotovení stříšky, aby byla dostatečně tuhá. Uvažuji o tvaru obloukovitém.

Autor: Jan Leksa
Datum: 26.06.2006 14:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážený pane,
normou není stanovena velikost, tvar ani materiál komínové stříšky. Norma pouze přesně specifikuje rozměry tzv. Meidingerovy hlavice. Doporučuji se obrátit na dobrou kominickou firmu, která vám komín posoudí, zda-li je stříška vhodná a doporučí vhodné řešení. Komínové stříšky vyrábí a dodává většina renomovaných výrobců, např. Schiedel, VK Group...

Autor: Pavel
Datum: 04.10.2005 15:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den , mě se napoleon nelíbí a byl docela problém sehnat někoho kdo by ho chtěl udělat celého z nerezu. Slyšel jsem, že měď není odolná síře a také z 0,55mm tlouštky je to málo a 1mm je střešně drahá. Nakonec jsem se rozhodl pro Meindingerovu hlavici. Vzdálenost stříšky od konce komínu - 1x průměr,velikost stříšky 2x průměr, to celé na 4x nožičkách a mám sucho. Před tím mi tam dost celkem pršelo. Mám komín schiedel 18cm, divím se proč třeba výrobce něco takového nedodává, nebo se nepočítá s zabetonovanými packami v lité vrchní desce.

Autor: Pavel Mareček
Datum: 04.10.2005 16:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Meidingerovu hlavici prakticky na každý komín nabízí všichni prodejci komínového systému EKO.
Vzhledem k rozdílnému uchycení Meidingerovy hlavy na systém EKO (uchycení na dilatační manžetě průměru "d") a systém SCHIEDEL (uchycení na šamotové vložce o průměru "d+2x tl. šamotu"), doporučujeme u případné objednávky toto uvést a bude Vám tato hlava prodána.

Autor: Miroslav Klíma
Datum: 01.10.2018 18:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128577
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den, poškození komínové stříšky z mědi při spalování paliva se sírou jsem viděl na vlastní oči. Je to patrné spíš na měděném oplechování komína v místech, kde vyúsťuje sopouch a kde je na jeho obvodu o cca 5 mm zvednutý okraj plechu kolem otvoru, aby nezatékalo do komína. Nevím, jak ten plech byl silný, ale v tom místě je už ten okraj "okousaný" a ztenčený natolik, že se dá snadno odlomit prstem. Na oplechování a z vnitřní strany stříšky jsou modrozelené drolivé nánosy síranu měďnatého (modré skalice). Na chatě na to stačilo cca 5 let spalovat v zimě cca každý druhý, třetí víkend černé uhlí... A to byla představa, že to vydrží už nafurt. Za pár let už asi začne děravět i stříška.

Další vedlejší (a závažnější) efekt je v tom, že modrá skalice se dobře rozpouští ve vodě a pokud stéká např. na ocelový pozinkovaný zemnicí drát, uchycení stožáru apod., tak to je velice rychle naleptané. Naleptání se zde projevilo tak, že doslova přerezl ocelový pozinkovaný pásek, kterým byl přichycen stožár na komínu. Hodně narušený je i zemnicí drát (žárově zinkovaný, instalován spolu se stříškou). Mrkněte na fotky...

Pokud by se topilo jen dřevem, tak by asi nebyl problém. Každopádně až se to za pár let proděraví, tak už bude instalována stříška i oplechování z nerezu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.