Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Pokojový termostat Honeywell CM 27

Autor: Jozef Homola
Datum: 24.10.2005 13:19

Dobrý den,
prosím o radu ohledně programovatelných termostatů. Mechanický termostat poměrně dobře reguluje plynový kotel Protherm Tiger KOO 12kw, bohužel mám problém, když chci použít programovatený termostat. Pokus použít termostat PT 20 naší výroby měl tu necnost, že spínal a vypínal kotel po 2 minutách, což mne vadilo a přepokládal jsem, že dojde ke zničení kotle množstvím cyklů. Na radu technika jsem si zakoupil termostat Honeywell CM 27 a ten má podobnou tendenci, že spíná 6 x za hodinu i když žádáná veličina teploty se zhoduje se skutečnou. Nešlo by tuto vlastnost nějak ovlivnit, tak aby termostat sepnul až se hodnota teploty odchýlí a deklarovaný krok t.j. 0,5°C. Pro informaci uvádím, že otopná soustava má ploché radiátory s malým množstvím vody (40 l)a tudíž je velmi rychlá, takže termostat i po malé chvilce pozná, že se topí a opět vypíná. Další nevýhodnou vlastností domu je, že je postaven z nových stavebných materiálů, které mají minimální schopnost akumulovat teplo a tím také vznikají problémy s uspokojivým ragulačním režimem. Jednoduše řečeno, potřeboval bych nějak ovlivnit hysterezi aby regulátor nebyl tak citivý a aby přibližně vykazoval podobný počet cyklů jako termostat mechanický nebo jen o trochu více.

Za informaci předem děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Václav Bartošek06.09.2013 18:04
Vláďa z Valach20.05.2010 10:01
Zdenek Cerý20.05.2010 09:45
Churles Churles13.02.2009 14:14
Bernard LUKÁŠ Ing.29.09.2008 18:27
Ján Fortiak27.09.2008 20:33
Bernard LUKÁŠ Ing.15.11.2006 16:57
Biener06.02.2006 22:10
meky13.12.2005 14:13
Pavel03.11.2005 12:50
Homola03.11.2005 10:14
Pavel03.11.2005 08:30
homola01.11.2005 12:45
Pavel01.11.2005 09:53
homola01.11.2005 08:52
Homola26.10.2005 10:21
Bartel26.10.2005 08:50
Homola26.10.2005 08:08
Bartel25.10.2005 19:26
Pavel25.10.2005 14:43

Datum: 06.09.2013 18:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114032
reakce na ...
bohužel u nových topných rozvodů s malým obsahem otop.vody je problém a nové stavební materiály druhý, takže kotel nestačí dostatečně modulovat výkon na hořáku když se mu vrací skoro stejně teplá voda zpátečkou, měl by se snížit výkon kotle aby natápěl pomaleji aby rozdíl teplot byl minimálně 8 stupňů. Kotel by měl být výkonem nastaven na tepelnou ztrátu objektu, pokud posílá moc tepla najednou tak potom dochází k teplotním rázům, zkuste snížit výkon na polovinu než máte nastaveno nyní.

Autor: Bernard LUKÁŠ Ing.
Datum: 29.09.2008 18:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pokojový programovatelný termostat Honeywel CM51 jsem koupil v podnikové prodejně DAKON Nova s.r.o Sv. ducha č. 5 Krnov PSČ 79401 . Jsou rovněž v prodeji : Severomoravská Plynárenská a.s., prodejna spotřebičů Ostrava 1, nebo v prodejně plynových spotřebičů Gas -eko Hlučín. Závada, o které jsem psal nebyla způsobena termostatem, ale vadným regulátorem "bay-pasu" v kotli.

Autor: Bernard LUKÁŠ Ing.
Datum: 15.11.2006 16:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Náš rodinný domek je dvoubytový (přízemí a podkroví) z dutých cihlových tvárnic "INA" , tloušťka zdiva 365 mm bez omítek,domek má vnější zateplení systém "Terranova" z polysterenových bloků 50mm. Domek je vytápěn plynovým kotlem DAKON DUA turbo 24 a je spínan pokojovým termostatem HONEYWEL CM 51. S regulátorem nejsem spokojen.Po nočním klidu zapíná z teploty 19 st. C na programem nastavenou teplotu 22st. Po cca 1 hodině (záleží na venkovní teplotě)se teplota zvedne na 22st. a začnou problémy. Termostat začne cyklovat, zapíná a vypíná někdy často, průměrně ve 2 min. intervalech, což způsobí postupné vychlazení jednoho teplovodního okruhu, který přestává topit. Teplovodní trubky uvedeného chladnoucího okruhu začnou mít opačnou teplotu, přívodní jsou chladnější než odvodní. Podotýkám, že tak zvanou tepelnou zátku nemáme, protože při topení na pevná paliva "samotížkou" topí všechny radiátory. Chtěl jsem vyměnit termostat ( mám již druhý), ale jak vidím, problém může být jiný. Mám nechat vyměnit v kotli čerpadlo, může mně někdo poradit? Byl mně doporučen termostat AURATON 2005, má to vůbec smysl?

Autor: Biener
Datum: 06.02.2006 22:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravím Vás, zaujal mě váš problém, který jsem pociťoval úplně obráceně. Když jsem si nechal nainstalovat plynové topení, připojil jsem pokojový termostat EUR O91.Celý rok jsem chodil nešťastný kolem topení, termostat spínal až na pokles teploty, to již byly studené radiátory a naopak vypínal při zvýšení nastavené teploty o 0,5 C,takže chvíli zima, chvíli horké radiátory. Tyto regulátory udávají sice nastavení po půl stupni C, ale tímto způsobem regulace se jedná vlastně o celý stupeň a když k tomu přičtete setrvačnost teploty tak jsou rozdíly docela velké.Další zimu jsem nainstaloval Honeyvell CM27 a jsem maximálně spokojen. Termostat, jak je popsáno v návodu, kontroluje každých 10 minut skutečnou teplotu s teplotou nastavenou a sepne na potřebný čas topení, takže radiátory zůstávají pořád teplé a v bytě je pociťován maximální komfort. Navíc má tento termostat možnost nastavení 6 teplot denně, čehož se dá využít při postupném zvyšování teploty a podobně, což je opět příjemné. Jakožto elektrikář, jsem od té doby zapojil v rodině několik těchto programátorů a všíchni byli spokojeni.Dle vyjádření servisního technika kotel (protherm)nemá se zapínáním po 10 minutách žádný problém a i tento technik doporučil tento způsob regulace jako nejvhodnější.

Autor: Ján Fortiak
Datum: 27.09.2008 20:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Kde sa dá spomínaný termostat Honeyvell CM27 kúpiť ?Prosím odpíšte. Dopadol som rovnako s termostatom thermo 091. Najprv horúce radiátory a potom dlho nič a studené... Nepomohlo ani zmeniť umiestnenie termostatu. 1 stupeň hysterézia + dobeh je pre moje potreby priveľa. Doteraz som používal vyladený a upravený staručký typ REGO 942 54 :).Akurát sa už unavil bymetál a občas ostal zlepený.

Autor: Pavel
Datum: 25.10.2005 14:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
dobrý den , mám úplně stejný problém s termostatem CM27, který jsem dostal zdarma ke kotli Dakon DUA28BT (BojlerTurbo).Kotel mám stažený na min. výkon 12Kw a stejně vzhledem k malému vodnimu objemu radiátorů (v podkroví mám termostatické hlavice) se zbylé radiátory natopí celkem rychle a kotel zapne/vypne...Je nějaké řešení jak to celé vyladit ? Děkuji

Autor: Bartel
Datum: 25.10.2005 19:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Při malém obsahu vody v topném systému a velkém výkonu je to problém. Lze si pomoci regulátorem s PID charakteristikou, ale nic moc to není. Jedinou radou je termostat vyřadit a jet jenom na kotlovou teplotu spolu s ekvitermem. Prostě vyřadit vliv pokojové teploty. Další možností je najít takové místo v domě, kde kolísání teploty je malé a tam natáhnout dráty a osadit pokojový termostat. K tomu se hodí termostat bezdrátový, který si umístíte kamkoliv v domě. Nebo dát bimetalový termostat, který má hysterezi plus mínus autobus.

Autor: Homola
Datum: 26.10.2005 08:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Na základě reakce na můj problém s regulací plynových kotlů soudím, že je mnoho nespokojených zákazníků. Příčin je povícero a pokusím se podrobněji rozebrat některé příčiny. To už proto, že jsem problém podcenil ačkoliv jako absolvent VUT se specializací Přístrojová a regulační tecnika bych měl mít jasno i když v tomto oboru nepracuji. Předně nutno říci, že se nové domky stavějí z materiálů, které mají malou akumulační schopnost. Například bloky POROTHERM obsahují z velké části vzduchové mezery a tudíž není kam teplo akumulovat, které by se při poklesu teploty zpětně vybíjelo a tak přispělo ke zklidnění regulačního pochodu. Druhou příčinou je malé množství otopné vody v systému a kotle které poměrně rychle dopraví vodu do radiátoru. To vede až k neskutečným jevům. Např. že programovatelný termostat po 2 min. poznal, že se topí a vypnul a po dalších 2 min. opět zapnul. Jelikož jsem usoudil, že je fyzikálně nemožné aby za tu dobu se teplota místnosti zvýšila třeba o 0,1 °C, tak jsem celkem správně předpokládal, že termistor je ovlivněn radiační složkou tepla. Udělal jsem pokus a otvory nad termistorem jsem přelepil páskou a skutečně to pomohlo a regulační pochod se prodloužil buhužel po pár hodinách, až se pravděpodobně teplota v uzavřeném prostoru vyrovnala opět regulátor spínal po 2 minutách. Tudy cesta nevede. Na trhu opravdu chybí jednoduchý programovatelný regulátor, který musí mít možnost nastavovat pásmo 0,5 až 1°C necitlivosti a zároveň mít možnost naprogramovat na každý den asi 6 teplotních pásem s přesností po 10 minutách. Některé regulátory např. vydávají dosti velký zvukový doprovod (větší než klasické mechanické i když jsou elektronické), který když je v domě klid, tak ruší a když to má být 12 x za hodinu nbo 200x za den, tak to opravdu vadí nehledě na to, že člověk zároveň slyší zapnutí kotle a jeho servoventil a nehledě na to, že se opotřebvává nadměrně zařízení kotle. Např. termostat má deklarovanou životnost 100000 cyklů a při počtu 200 cyklů za den a za 200 otopných dnů je to 40 000. Co je moc toje příliš. Mnoho regulátorů má naprogramované časové pásma, které uživateli nevyhovují. Nebo na víkend mají jenom 2 pásma. Dalším opomíjeným problémem je potřeba účinně větrat po krátkou dobu celý byt, protože nové materiály mají nízkou infiltraci a v bytě roste vlhkost. Je potřeba sledovat hlavně v zateplených bytech a v bytech splastovými okny vlhkost, která by neměla překračovat hranici 70%. Po tuto dobu obvykle pravidelnou je potřeba vyblokovat topení, nebo nastavit teplotu na 10°C aby nespínal po tuto dobu kotel. Mne se osvědčil tento dení režim:
24:00 - 7:00 T=20,0°C, 7:00 - 7:30 T=10°C (větrání), 7:30 - 16:30 T=21°C, 16:30 - 19:30 T=21.5°C, 19:30 - 22:30 T=22°C, 22:30 - 24:00 T=20°C.
P.S. Možná, že podoné příspěvky budou inspirovat výrobce termostatů aby zapracovali na nových termostatech.

Autor: Bartel
Datum: 26.10.2005 08:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdokonalit pokojové regulátory tak, aby šlo i u nich měnit a nastavovat zesílení, čas integrace a derivace je sice možné, ale přístroj by se stal z ekonomického hlediska neprodejným. U pokojových regulátorů jsou pro uživatele potřebné časová pásma nastavení. O přizpůsobení topné soustavě se u termostatů ON-OF dá mluvit jen velmi sporadicky. To dokáží jenom regulátory s komunikací a kotle s modulovaným výkonem. Určitým řešením jsou opravdu termostaty bezdrátové ON-OF, které nejsou připevněny na prochladlé zdi, u televize, nad gaučem kde se sedí apod., ale můžete je přemístit kde je libo. Nevýhodou a cenovou zátěží je fakt, že potřebují samostatný přijímač-koncový spínací prvek.

Datum: 26.10.2005 10:21 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji předem všem, kteří reagují na mé otázky. Snažím se přemýšlet o problémech ekonomického vytápění i za jiné uživatele, kteří do problému tolik nevidí. Dnešní kotle mají obvykle 2 ovládací prvky, kterými se dá ovlivnit teplota otopné vody a doba kdy hořák kotle hoří naplno a kdy malým plamenem. Správné nastavení těchto točítek a to hlavně v přechodném období může zklidnit a prodloužit jednotlivý otopný cyklus. Pochybuji, že to běžný uživatel umí správně využívat, neboť přiložený návod ke kotli ne vždy to jasně umí vysvětlit. Osobně by mne zajímala skutečnost zda když spálím např. 1 m3 plynu "malým plamenem" nebo "velkým plamenem" kdy je účinnost spalování vyšší, protože ekonomika by měla být též prvořadá. Odborněji řečeno zda spalné teplo, které přechází do otopného média je větší při intenzívnějším hoření nebo naopak. Uvažuji možná nesprávně ale si myslím, že při intenzívnějším hoření odchází více spalin teplejších do komína a tudíž méně zužitkovaných. Samozřejmě gradient teploty který nutí teplo přestupovat do otopného média je vyšší u velkého plamene. Při menším plameni je gradient teploty menší ale doba hoření zase podstatně delší. Z tohoto pohledu by odpověď určitě veděli výrobci kotlů a tento fakt by měli uvádět do návodu aby uživatel se mohl chovat ekonomičtěji.

Autor: homola
Datum: 01.11.2005 08:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
K problému autora dotazu "Pavel" mohu sdělit můj názor a již i zkušenost, že regulátory typu CM27 a podobné které mají charakter PI regulátoru nelze rychlou otopnou soustavu zklidnit. Tomu může napomoci jedině programovatelný regulátor, který je proporcionální a má stavitelné pasmo necitlivosti stavitelné v rozsaho 0,1 až 1°C a tam si každý uživatel najde optimální pásmo frekvence spínání otopného cyklu. PI regulátory se snaží výkyvy teploty téměř nulovat a to má za následek mnoho zbytečných cyklů a "doprovodného rámusu", přičemž praxe to nevyžaduje a ani nevím posoudit zda je to z hlediska ekonomiky procesu hoření přínosem. Mnoho chyb se dělá již při návrhu otopné soustavy domu nebo bytu v tom, že je špatný projekt, který nerespektuje nové stavební materiály a jejich chování. Je např. běžné, že instalatéři zasahují do projektu a mění počet a velikost otopných těles. Uvedu konkrétní případ. Do obývacího pokoje, kde jsou 3 menší okna a navržené 3 panelové solo panely instalují jeden větší dvojitý u prostředního okna. Pak se vyskytuje jedno lokální místo přehřáté a jiné místa poměrně studená nehledě na možné rosení oken pod kterými není těleso. Navíc v tomto místě je tak intezívní proudění vzduchu, že se nadměrně zaprašuje a černá zdivo kolem. Ideální stav z pohledu nauky o technice prostředí je mít co nejvíce otopných těles rovnoměrně rozmístěných aby mohly být provozovány na co možná nejnižší teplotu. Pak tzv. pocit tepelné pohody (označ. CLO, složitější vysvětlování) je lepší a nestane se, že na záda působí tzv. studené sálání. Zároveň je dobré aby voda vracející se do kotle byla co nejvíce vychlazena neboť jen tak může pojmout více tepelné energie ze spalin a u kondenzačních kotlů je to ještě důležitější.

Datum: 01.11.2005 09:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den pane Homolo ,
děkuji za odpověď se kterou máte pravdu : najít prostorový termostat který má - "stavitelné pasmo necitlivosti až do 1°C". Existuje vůbec takový? Koukal jsem se na stránky Honeywellu a třeba CM67 má pouze nastavitelné pásmo proporcionality,ale citlivost zůstává zřejmě stejná +-0,5°C. CM67 by mi moc nepomohl, jen se nechá v menu nastavit min. počet cyklů za hodinu, standardně nastavených na 6. Pokud by se našel na trhu termostat, který po dosažení 20°C sepne až např. při 19°C bylo by to super.Já budu situaci zatím řešit tak, že rozdělím topení v 6 cyklech po dvou hodinách a dvou hodin pauzy. Nastávající zimu budu trávit v paneláku a tu další to budu muset nějak řešit. Do té doby ušetřím aspoň kotel. Otázkou zůstává co je ekonomičtější. Natápět celou soustavu znovu a nebo jen dotápět cykly, kterých je min. 6 / hod ? Na druhou stranu jestli má cenu kotel vůbec šetřit, protože těch 10-15 let určitě vydrží a potom už bude na trhu úplně něco jiného a bude to stát možná i méně než teď.
Ale máte pravdu, čím méně doprovodného rámusu tím lépe.

Autor: homola
Datum: 01.11.2005 12:45 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Takový termostat existuje např. od firmy Elbock - ČR (internetový obchod DUFA)a to typ PT 21 a možná jich bude i vícero typů jejichž parametry lze najít na internetu. Zde je dobré poznamenat, že termostaty, které mají udávanou hodnotu regulace 0,5°C tím míní, že s takovou přesností udržují teplotu regulované soustavy t.j. kotel + vytápěný prostor a aby to mohly dodržet tak jakoby předvídaly spínají již při odchylce třeba 0,1°C aby eliminovaly včas tzv. přejetí požadované teploty a potom z toho rezultuje velký počet cyklů. Samozřejmě soustava, která reaguje poměrně rychle, má malou zásobu otopného média a jiné stavební materiály vyžaduje jiné kostanty a tam je pes zakopán.

Datum: 03.11.2005 08:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za odpověď,
koupím PT21 a věřím, že budu spokojen. Vy ho máte ? Díky

Datum: 03.11.2005 10:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zatím nemám PT 21 ale o tom uvažuji. Bude to v pořadí třetí, který se přibližuje mým potřebám. Chci upozornit na další podobný typ, který má ale některé programy pevné a jenom 3 programy nastavitelné. Nevím zda to v praxi vyhoví časovým potřebám uživatele. Jedná se o typ EUR 091, který je dostupný na www.elektropuchner.cz/maloob/page3_1.htm

Datum: 03.11.2005 12:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Právě jsem ho koupil,jsem zaregistrován v jednom velkoobchodě a cena s DPH cca 750,- Provedení zdá se být dobré, spínač je Omron Japan.Tlačítka jsou celkem měkká,ale zastak často se po
nastavení na to nešahá. Zatím jsem ho nezapnul,ale celkem zajímavá je funkce hodin kotle, kde je vidět čas po jaký je kotel v provozu. Jinak dělají i bezdrátový, ale ten je samozřejmě dražší.

Autor: meky
Datum: 13.12.2005 14:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tiež som váhal, aký termostat použiť a nakoniec som kúpil PT 30 od Elbock. Ten má možnosť zmeny PI regulácie na hysteréznu v rozmedzí 0,1 - myslím 1°C po kroku 0,1. S hysteréziou som ani neuvažoval, kupoval som ho kvôli 2-týždennému programu. Po asi 2-mesačnej prevádzke a menení konštánt som predsa len PI reguláciu zmenil na hysteréznu s h 0,1°C. Regulátor totiž "bezdôvodne" spínal, ako vo vyššie popisovaných príspevkoch. Teraz zopne až vtedy, keď je to skutočne potrebné a nepociťujem žiadne veľké výkyvy teploty, lebo reguluje skutočne presne.

Autor: Zdenek Cerý
Datum: 20.05.2010 09:45 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Reaguji na doporučení termostatů od firmy Elektrobock. Koupil jsem "inteligentní prostorový termostat PT30". Vytápím starší rodinný domek.
Systém samotíž, tedy větší množství vody. Termostat mi nevyhověl a firma odmítá poskytnout podrobný návod k obsluze a posléze nekomunikuje. Mám nastavenu PI regulaci. Teplota v místnosti se mění od chladno (a studené radiátory) po vedro (rozpálené radiátory, kdy se i při vypnutí kotle teplota v místnosti zvyšuje). Prvé nastavení bylo podle doporučení výrobce "pro většinu případů". Nevyhovělo. Termostat jsem v záruce dodal výrobci, údajně je v pořádku. Další nastavení provedl přímo technik firmy, opět bez efektu. Protože u termostatu uživatel nastavuje několik konstant, požádal jsem výrobce o zaslání podrobného návodu k obsluze, ve kterém by byly veškeré potřebné údaje a závislosti, abych si mohl konstanty jako uživatel nastavit správně. Bylo mi sděleno, že je to jejich výrobní tajemství a návod mi neposkytnou.

Autor: Vláďa z Valach
Datum: 20.05.2010 10:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Co má termostat podle pokojové teploty řídit?

Autor: Churles Churles
Datum: 13.02.2009 14:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tak co termostat? máte předpokládám eur091. Spokojenost?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama