Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Tepelné čerpadlo vzduch vzduch

Autor: Tomáš
Datum: 05.01.2006 12:19

Stavím podkrovní domek Porotherm 44 tepelně izolační malta obytná plocha 180m2 tepelné ztráty v projektu s 5cm izolace 8,4kW Tu izolaci ale asi nebudu dávat, chtěl bych totiž dům obložit cihlovým obkladem, nevím ale o kolik se mi zvednou tepelné ztráty. V oběktu chci instalovat elektrické topení. Přízemí a koupelny topný kábel ostatní sálavé topné panely a navíc do tří místností 27m2,35m2,54m2 klimatizace s tepelným čerpadlem. V přízemí bude krbová vložka hned vedle schodiště. Rozvody teplého vzduchu nechci dělat z důvodu přenosu zvuku . Teplo se i tak bude tlačit nahoru samo. Regulaci chci ponechat na jednotlivých přímotopech prostě termostat si ten svůj úsek uhlídá. Tak že mám takovou vizi topit klimatizacemi s tepelným čerpadlem dokud to půjde, poté elektřina a ve špičkách a o vánocích krb. Co vy na to? Je to blbost nebo reálná možnost jak za rozumné peníze dostat do domu tepelné čerpadlo. Vím že klimatizační jednotky mají velice rozdílné užitné vlastnosti i cenu Já se díval snad už po všem ale v rozumné ceně/výkon energetická účinnost A, topí do -15 jsem našel jen Hitachi SUMMIT - invertor ceny bez daně podle topného výkonu 2,5kW...15900,- 3,4kW...17600,- 4,2kW...21000,- 6,5kW...31800,- Prosím o vaše názory nebo zkušenosti s něčím podobným.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 782   starší >>
Datum: 21.02.2019 12:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 106690
reakce na ...
Třeba to někomu pomůže:

http://www.topten.eu/english/building_components/air_conditioners/monosplit-3kw.html

Autor: Josef Frýza
Datum: 05.02.2019 12:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107232
reakce na ...
Zdravím,
vybírám klimatizaci jako primární zdroj vytápění bytu a chtěl bych proto obnovit tuto diskuzi zejména s ohledem na Vaše zkušenosti s topením TČ/klimatizací vzduch-vzduch s delším časovým odstupem.

Rovněž se chci zeptat, jaké by jste dnes doporučily modely? Díval jsem se, že nejčastěji zmiňovaná Mitsubishi FH25VE se stále prodává.. ale nepředběhla ji již dávno konkurence, popř. nenahradil lepší model? Přece jenom za 5 let by se ten vývoj měl někam posunout..

Autor: Martin Nový
Datum: 05.02.2019 12:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112688
reakce na ...
Tak to by mě také zajímalo, já topím už 13 let pouze vzduch / vzduch čerpadlem IVT(SHARP) a už mu postupně začínám vybírat nástupce. Už musí přece kleknout. Jede 13 let , v zimě topí hlavní , jediný zdroj tepla, v létě chladí a furt jede.

Datum: 05.02.2019 12:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já bohužel zkušenosti nemám, takže spíše jen obavy, jak a jestli to bude fungovat.. jaký výkon máte a jaký prostor s jakou TZ vytápíte? Pozoroval jste nějaké snižování účinnosti, popř. byly v průběhu nějaké poruchy?

Autor: Petr Březina
Datum: 05.02.2019 12:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109569
reakce na ...
Topím 5. zimu FH35 a naprostá spokojenost. Při těch dnešních -10 jsem ráno musel přidat na ventilátoru na 3. stupeň aby to více " rozfouklo" ale jinak v pohodě topí.
Novější jednotky samozřejmě jsou ale přijde mi to stejné jako u os. aut, cpe se tam pořád více řídící elektroniky :-( ale ta důležitá mechanická část je pořád stejná.
Na podzim vyčistím vnitřní filtr a zapnu, nastavím teplotu a ventilátor na 2 a topí, když si myslím, že je mi zima, tak "přiložím" zmáčknu + a za chvíli je o stupeň více.

Datum: 05.02.2019 13:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak moc vnímáte hlučnost na 2. a 3. stupeň?

Popř. prosím o vyjádření se k mým dotazům v následujícím tématu (ať zde nemusím vypisovat všechny parametry - zejména mi jde o to jaký výkon klimatizace vůbec zvolit).

https://forum.tzb-info.cz/143742-vytapeni-klimatizaci-umisteni-jednotek-potrebny-vykon-a-doporuceny-vyrobce-model

Autor: Vítězslav Kolek
Datum: 05.02.2019 13:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105249
reakce na ...
My topíme 5 let, mám klimu LG, psal jsem zde do fóra už před léty. Taky jsme spokojení, stále to funguje, jen jsem jednou rozebral vnitřní jednotku, abych udělal čistku. Co se týká hlučnosti - ano jde to slyšet. K čemu bych to přirovnal nevím. Myslím že nás to nijak neruší, běžný stolní ventilátor je hlučnější. Až se jednou odporoučí, určitě do klimy půjdeme znova :-)

Datum: 06.02.2019 17:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Kolek využíváte nějak tu zabudovanou Wifi nebo je to věc, kterou člověk použije na začátku párkrát a potom už stejně nechá klimu běžet na automat? Jinak pěkná klima ta LG Prestige H09AP.. ale chtějí za ni ranec :/

Datum: 05.02.2019 13:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No, bydlím na vesnici a mám rolety před oknem= téměř 100% ticho na 2 stupeň není nic slyšet z cca 5m. Když sedím na pohovce a jednotku mám cca 1m za sebou nahoře a běží televize tak nic není slyšet, když sedím za rohem u stolu tak také nic. Na 3. stupeň u stolu slyším lehký šum a tel. musím o 1-2 dílky zesílit.
Ale pozor, ještě existuje odmrazování vnější jednotky a to se na vnitřní projevuje takovým "pšouknutím" a vrzáním.

Umístění na zeď/zem - na zdi uslyšíte opět odmražování, běžný chod ne, na zemi bude překážet. Dejte si pozor na vodu, která se odmražuje, je jí poměrně dost! a je ji potřeba "někam"odvést!?

Lepší drážkovat/schovat do zdi ale je to 2x cca 30mm + ovládací kabel.

Pokud si dobře pamatuju, tak FH 35 má vyšší rozsah regulace výkonu, dokáže topit na nižší výkon než 25

Už se mi zobrazily Vaše fotky: klidně tak jak má "soused" na zeď, tam vibrace nebude tolik slyšet.
Tento odvod vody vám nebude fungovat,když bude mrznout ale když bude nad 0°tak OK
Vnitřní jednotku bych dal do rohu dle Vašeho obrázku hned k vnější jednotce a nastavil vnitřní "směrovače" směrem ke dveřím do předsíně a máte teplo v celém bytě, teda v pokojích třeba o 2°méně :-)

Datum: 05.02.2019 14:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, pamatujete správně FH25 má rozsah topení 1.8-5.5kW a FH35 má 1.0-6.3kW... cenový rozdíl je 5000Kč. Kterou by jste teda pro mne spíše doporučil? Na pokrytí TZ celého bytu by stačila i ta 25 s přehledem.

Jak vhodněji vyřešit ten odvod vody? Popř. co se stane, když ten odtok zamrzne? Bude se kondenzát "hromadit" až začne pak ve vnitřní jednotce přetékat, nebo to jde ještě přes vnější jednotku, takže začně "přetékat/tvořit rampouchy" venku?

Umístění vnitřní jednotky jsem volil záměrně do středu místnosti, protože to bude ke dveřím na chodbu blíže než z toho rohu (místnost cca 4x5m) s tím, že pak jednu část lamel nasměruji do kuchyně a druhou na chodbu.. jen tedy jestli ten úhel nastavení lamel bude dostatečný a jde to tak nastavit - bude to fungovat nebo bdue lepší to dát na tu stejnou stěnu až k rohu jak píšete?

Datum: 05.02.2019 17:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
já jsem bral 35 právě pro tentoširší rozsah výkonu a prý má nějaký lepší kompresor, který to právě umí. Tu Vaší tepelnou ztrátu máte spočítanou z minulých spotřeb nebo z nějaké teorie?
Beru to tak, že kyž něco běží na 100% tak to dlouho nevydží ale když se to jen převaluje tak to běhá dlouho :-)

Odvod vody: to co tam má soused je podle foto si myslím jen odvod kondenzátu z vnitřní jednotky. Protože FH má odvod odmražené vody ve středu venkovní jednotky, takovou velkou dírou :-) dolu- na kterou dodávají nástavec na hadici a ktrá prostě zamrzne :-( tam není jiné řešení než udělat pod jednotku vanu s odvodem do okapu(nebo co to je) když nemrzne (80%) a když mrzne, tak spodní vana namrzá a namrzá - no a pak je přes den teplo a ono to rozmrzne a odteče do okapu:-)))

Umístění si osobně myslím, že je jedno, je pravda, že proti dveřím je jistější.
Ještě nezapomeňte na odvod kondenzátu z vnitřní jednotky při chlazení :-( toho je také dost a dost a to čerpadýlko co ho čerpá tak vrčí(bzučí) :-( je dooost dobrý ho tam nedat a vyřešit samospádem :-) to nic nestojí

Datum: 05.02.2019 17:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ztráty mám jen spočítané.. reálný odhad neexistuje protože se nedávno zateplovalo. Momentálně připravuji ke komplet rekonstrukci, takže se tam netopí a při -5°C je nejnižší hodnota co po bytě naměřím nějakých 15°C.. ale neznám na kolik topí sousedi, takže se stejně nedopočítám.

Ono to vytížení 25/35 verze je rozdíl asi 10%, ale pokud bych se s tím pokusil vytápět celý byt (čemuž moc nevěřím, že se povede) tak půjdu do FH35VE (tedy pokud to bude Mitsubishi, ještě musím nastudovat co je na trhu).

Hmm.. ten kondenzát bude na vnitřní jednotce vznikat jen při chlazení a při topení ne že?.. takže nehrozí, že by mi v zimě zamrzl odvod a z vnitřní jednotky se stala sprcha..?? Odvod chci určitě řešit samospádem bez čerpadla. To propojení mezi jednotkami a odtok kondenzátu z vnitřní jednotky jdou všechny v jednom "obalu", nebo se to vede každá hadice zvlášť?

Z té vnější jednotky to pak prostě přeteče a teče případně po zdi při zamrznutí odtoku, nebo to stíhá rozmrzat a odtékat tak aby to šlo přes tu hadici zespodu?.. tu bych taky asi napojil do toho svodu dešťovky.. zamrzání asi nijak nepotlačím..

Datum: 05.02.2019 17:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To není jednoduché, si myslím,že když půjdete třeba do práce a byt bude prázdný, tak ventilátor na 3. supeň vyhřeje celý byt :-) a když budete doma, tak 2 to potom udrží na dané teplotě.
Kondenzát na vnitřní jednotce je jen při chlazení.
Hadice jsem měl zvlášť, myslím 10měď+8měď+ izolace a ovládací ele a odvod kondenzátu.

Pokud Vám zamrzne spodní odtok, tak to poteče všude kolem po zdi

Datum: 06.02.2019 23:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak jsem si udělal průzkum toho co je dostupné a někteří výrobci aby se předešlo tomuto zamrzání "vany" u vnější jednotky tam dávají topný kabel.. škoda, že to Mitsubishi nemá.. přijde mi už tak nějak vzhledově/morálně zastaralá, ale parametry stále špičkové..

Je užitečný ten senzor na detekci přítomnosti osob (3D i-see senzor) nebo je to jen věc, kterou stejně za týden vypnete? Popř. by mě zajímala i využitelnost rozdělených horizontálních lamel.. jiné značky to nenabízejí.

Zatím se nejvíce rozhoduji nad Mitsubishi FH35VE, Toshiba RAS-10G2KVP-E (Daiseikai 8), a překvapivě Samsung AR12HSSFBWKNEU (AR9600). Samsung na tom bude hůř se spotřebou, ale zase je asi nejtišší (soudě podle parametrů, nemám přímé srovnání). U Toshibi se mi líbí velký rozsah výkonu 0.45-5.8 kW (SCOP 5.2), ale má nižší nominální výkon, vyšší výkon už je dražší... samozřejmě je diskutabilní, zda tato katalogová čísla mají něco společné s realitou. Všechny zmíněné jednotky jsou za prakticky stejnou cenu. Pěkné je také LG H09AP (Prestige) s rozsahem výkonu 0.3-6.9 kW, SCOP 5.2 a do -25°C, ale to je o 10k cenově výš, což už je dost. Daikin je obecně drahý (ale Ururu Sarara by se mi líbila až na tu cenu..).
.

Autor: Ivo Procházka
Datum: 07.02.2019 08:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116421
reakce na ...
Mitsubishi to má taky, ale musíte se poohlédnout po arktické verzi - mívá označení ZUBADAN.

Autor: Josef Šritr
Datum: 11.02.2019 17:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102352
reakce na ...
Mitsubishi s topným kabelem a kompletní arktickou výbavou do -25°C má označení FH35VEHZ. Tyto jednotky jsou o cca 10tis dražší.
Bližší informace o cenách, nových jednotkách, o instalacích, případných závadách a chybách a zkušenosti z 1200 montáží po celé republice, na adrese

Autor: Josef Šritr
Datum: 11.02.2019 17:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102352
reakce na ...
Mitsubishi s topným kabelem a kompletní arktickou výbavou do -25°C má označení FH35VEHZ. Tyto jednotky jsou o cca 10tis dražší.
Bližší informace o cenách, nových jednotkách, o instalacích, případných závadách a chybách a zkušenosti z 1200 montáží po celé republice, na adrese

Datum: 07.02.2019 18:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
no, topný kabel je takový "prasopes" :-) pokud necháte volný odtok spodní velkou dírou tak to nijak moc nenamrzá, ale pokud tam dáte jakoukoliv hadici a povedete to někam do odpadu tak to zamrzne. já mám jednotky 2,5m nad zemí a volný odtok dolu a nic se neděje.

3D senzor je dobrý při chlazení, nastavíte si aby studený vzduch nefoukal na vás a to je super (třeba když usnu na gauči) a rozdělené lamely právě směřují proud vzduchu kolem

wifi nemám, chtěl jsem ale nenašel jsem smyslupné využití.

všechny značky které uvádíte jsou špička, mají drobné rozdíly, já jich oslovil několik a ten člověk který o Tč něco věděl tak montoval Mitsubishi

Datum: 11.02.2019 21:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No pokud nemáte tu arktickou verzi do -25°C, tak tam topný kabel údajně není.. jen teda nechápu proč Mitsubishi nedává topný kabel i do těch co jsou do -15°C.. ono voda mění skupenství mnohem dříve než je -15°C.. a zase tak velký technický počin to není (určitě se dá i podomácku dodělat.. je to prostě jen odporový kabel se zpětnou vazbou přes termostat).. a připlácet 10tisíc za arktickou verzi nemá na většině našeho území smysl.. taky připlácet si za Wifi modul tisíce mi přijde dnešní době zcestné.. trochu mi chybí od Mitsubishi nějaká invence.. stačilo by trochu zmodernizovat (novodobější design, vytápění vnější jednotky, integrovaná wifi, uživatelsky programovatelný pohyb lamel) původní verzi při zachování jejích parametrů, pak by byla nepřekonatelná :)

Záleží kde máte tu venkovní jednotku.. mě by popravdě vadilo, kdyby mi z toho neustále kapala voda na balkon a pod jednotkou by bylo pak kluziště.

Každý bude vždy propagovat nějakou značku :) Samozřejmě to neznamená, že ta značku musí být špatná, jen pokud nemáte dlouholeté zkušenosti s různými značkami, tak těžko hodnotit.

Datum: 12.02.2019 10:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nějak tady řešíte dvě věci, které spolu nesouvisí. Topný kabel vám k ničemu nepomůže, pokud je venkovní jednotka dobře udělaná, tak ho k ničemu nepotřebujete, protože námrazu (kondenzující vzdušná vlhkost), která namrzá na venkovním výměníku už někdy od +3°C jednotka podle nastavených hodnot odmrazí. Tato voda (a je jí dost) musí někam odtéct.
Odteče dírou ve spodní vaně (u mě na zem), pokud tento odtok chcete přímo jakkoli svést hadicí do nějakého odpadu, tak to zamrzne, a od toho vám nepomůže ani topný kabel pokud ho neprotáhnete celým tím svodem ale to zase nedodává výrobce jednotky a musel by jste dodělat :-(
Proto jsem psal, že pokud nechcete mít na balkoně mokro, tak budete muset dát pod jednotku další vanu, ve které to při mínusových teplotách bude prostě namrzat no a časem to rozmrzne a odteče do odpadu.

Datum: 12.02.2019 21:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, teď už rozumím, myslel jsem, že to funguje trochu jinak. Jaký průměr má přibližně ten odtokový otvor? Třeba by se na něj dalo napojit silnější potrubí, kde by to hned nezamrzlo. Popř. o jakém množství vody mluvíme abych věděl jak velkou nádržku by bylo potřeba dodělat pod jednotku? Tedy nevím jen jestli se to tak běžně řeší, a nebo se to prostě neřeší..

Datum: 13.02.2019 09:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten otvor má 35-40mm , nevím jak to kdo řeší ale většinou co jsem viděl tak to teče na zem případně na nějakou střechu. Pokud máte možnost to svést do okapu, tak bych osobně volil 40-60mm odpadovou trubku. Berte to tak, že nejvíc vody odtéká při teplotách +4 až -4°C což je takové to období, kdy přes den je nad 0 a v noci trochu pod 0 a to je 95% současných zimních teplot. No a to co vám v noci zmrzne tak přes den roztaje a pohoda. A těch 5% uvidíte, max budete mít na balkoně klouzačku :-) ale jen na chvilku. Jak velkou nádržku opravdu nevím to by jste musel zkusit ale odhaduji tak cca 10l/den. Osobně v tomto systému topení vidím jen samé +++

Datum: 14.02.2019 07:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, nejspíš neinstaluji jednotku, uvidím co to bude dělat (jak velké kluziště) a potom případně dořeším ten odtok silnější trubkou.

Datum: 05.02.2019 14:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
vymazáno - 2x stejný příspěvek

Autor: Milan Rohel
Datum: 05.02.2019 14:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112140
reakce na ...
Zdravím,také topím -chladím FH35VE už šestou sezonu a spokojenost.Zaujalo mne,že čistíte vnitřní filt,mohu se zeptat co je to a jak to děláte?Při instalaci mi bylo řečeno,že žádné čištění krom filtrů na povrchu není potřeba,díky

Datum: 05.02.2019 16:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No, myslel jsem ty plastové sítě co jsou vidět po odklopení dvířek - vyndat a osprchovat. Potom vpravo nahoře je černý elektrostatický fitr - vycvaknout, osprchovat a nechat uschnout. Potom je dobré, když chladíte a chcete vypnout tak přepnout z chlazení jen na foukání a tím vysušíte vnitřní hliníkový výměník a nezůstává tam kondenzovaná voda a nesmrdí to jako v autě:-)

Autor: Martin Nový
Datum: 07.02.2019 08:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112688
reakce na ...
Snížení účinnosti jsem žádné nezjistil a poruchy také žádné nebyly.

Autor: Jan Kopúnek
Datum: 11.02.2019 20:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121260
reakce na ...
A co SINCLAIR? Já jím topím už 4 roky a jsem spokojen, jejich jednotky mají v podstatě jako standart vyhřívání šasi venkovní jednotky a předehřev kompresoru a model Spectrum plus nevypadá vůbec špatně, řekl bych, že parametry solidně konkuruje Mitsubishi. A cena taky zajímavější ;-) https://levnetopeni.info/klimatizace-sinclair
https://www.sinclair-solutions.com/cs/produkty/nastenne-klimatizace-168/spectrum-plus-serie/6467-ash-13bis2-w-053011000003880.html#specification

Datum: 11.02.2019 20:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na Sinlair jsem se taky díval a Spectrum plus (konkrétně ASH-13BIS2/W) byla jediná schopná jednotka. Jen teda nevěřím, že dokáže fungovat do -30°C, tak aby to bylo ještě efektivní (ale taková teplota nikdy nebude, stačí mi funkčnost do -15°C). Co mě odradilo byla udávaná podstatně vyšší hlučnost vnitřní i vnější jednotky a nejsem si jistý, jestli má týdenní plánovač. Využíváte nějak tu Wifi?

Autor: Jan Kopúnek
Datum: 12.02.2019 05:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121260
reakce na ...
Tohle je novejsi model, ja mam starsi Matrix 2, 5,8kw, bez wifi taky ma vyhrivane sasy a co se mi u sinclairu jeste libi je to, ze maji funkci i feel a ovladac jde pouzit jako prostorovvy termostat, regulace teploty je presnejsi a jednotka mi tolik necykluje v prechodnem obdobi, jak kdyz snima teplotu v jednotce ktera je pod stropem.

zobrazuji 1 - 30 z 782   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.