Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Tepelné čerpadlo vzduch vzduch

Autor: Tomáš
Datum: 05.01.2006 12:19

Stavím podkrovní domek Porotherm 44 tepelně izolační malta obytná plocha 180m2 tepelné ztráty v projektu s 5cm izolace 8,4kW Tu izolaci ale asi nebudu dávat, chtěl bych totiž dům obložit cihlovým obkladem, nevím ale o kolik se mi zvednou tepelné ztráty. V oběktu chci instalovat elektrické topení. Přízemí a koupelny topný kábel ostatní sálavé topné panely a navíc do tří místností 27m2,35m2,54m2 klimatizace s tepelným čerpadlem. V přízemí bude krbová vložka hned vedle schodiště. Rozvody teplého vzduchu nechci dělat z důvodu přenosu zvuku . Teplo se i tak bude tlačit nahoru samo. Regulaci chci ponechat na jednotlivých přímotopech prostě termostat si ten svůj úsek uhlídá. Tak že mám takovou vizi topit klimatizacemi s tepelným čerpadlem dokud to půjde, poté elektřina a ve špičkách a o vánocích krb. Co vy na to? Je to blbost nebo reálná možnost jak za rozumné peníze dostat do domu tepelné čerpadlo. Vím že klimatizační jednotky mají velice rozdílné užitné vlastnosti i cenu Já se díval snad už po všem ale v rozumné ceně/výkon energetická účinnost A, topí do -15 jsem našel jen Hitachi SUMMIT - invertor ceny bez daně podle topného výkonu 2,5kW...15900,- 3,4kW...17600,- 4,2kW...21000,- 6,5kW...31800,- Prosím o vaše názory nebo zkušenosti s něčím podobným.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 804   starší >>
Datum: 07.02.2019 08:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116421
reakce na ...
Mitsubishi to má taky, ale musíte se poohlédnout po arktické verzi - mívá označení ZUBADAN.

Autor: Josef Šritr
Datum: 11.02.2019 17:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102352
reakce na ...
Mitsubishi s topným kabelem a kompletní arktickou výbavou do -25°C má označení FH35VEHZ. Tyto jednotky jsou o cca 10tis dražší.
Bližší informace o cenách, nových jednotkách, o instalacích, případných závadách a chybách a zkušenosti z 1200 montáží po celé republice, na adrese

Datum: 11.02.2019 17:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mitsubishi s topným kabelem a kompletní arktickou výbavou do -25°C má označení FH35VEHZ. Tyto jednotky jsou o cca 10tis dražší.
Bližší informace o cenách, nových jednotkách, o instalacích, případných závadách a chybách a zkušenosti z 1200 montáží po celé republice, na adrese

Autor: Petr Březina
Datum: 07.02.2019 18:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109569
reakce na ...
no, topný kabel je takový "prasopes" :-) pokud necháte volný odtok spodní velkou dírou tak to nijak moc nenamrzá, ale pokud tam dáte jakoukoliv hadici a povedete to někam do odpadu tak to zamrzne. já mám jednotky 2,5m nad zemí a volný odtok dolu a nic se neděje.

3D senzor je dobrý při chlazení, nastavíte si aby studený vzduch nefoukal na vás a to je super (třeba když usnu na gauči) a rozdělené lamely právě směřují proud vzduchu kolem

wifi nemám, chtěl jsem ale nenašel jsem smyslupné využití.

všechny značky které uvádíte jsou špička, mají drobné rozdíly, já jich oslovil několik a ten člověk který o Tč něco věděl tak montoval Mitsubishi

Autor: Josef Frýza
Datum: 11.02.2019 21:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107232
reakce na ...
No pokud nemáte tu arktickou verzi do -25°C, tak tam topný kabel údajně není.. jen teda nechápu proč Mitsubishi nedává topný kabel i do těch co jsou do -15°C.. ono voda mění skupenství mnohem dříve než je -15°C.. a zase tak velký technický počin to není (určitě se dá i podomácku dodělat.. je to prostě jen odporový kabel se zpětnou vazbou přes termostat).. a připlácet 10tisíc za arktickou verzi nemá na většině našeho území smysl.. taky připlácet si za Wifi modul tisíce mi přijde dnešní době zcestné.. trochu mi chybí od Mitsubishi nějaká invence.. stačilo by trochu zmodernizovat (novodobější design, vytápění vnější jednotky, integrovaná wifi, uživatelsky programovatelný pohyb lamel) původní verzi při zachování jejích parametrů, pak by byla nepřekonatelná :)

Záleží kde máte tu venkovní jednotku.. mě by popravdě vadilo, kdyby mi z toho neustále kapala voda na balkon a pod jednotkou by bylo pak kluziště.

Každý bude vždy propagovat nějakou značku :) Samozřejmě to neznamená, že ta značku musí být špatná, jen pokud nemáte dlouholeté zkušenosti s různými značkami, tak těžko hodnotit.

Datum: 12.02.2019 10:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nějak tady řešíte dvě věci, které spolu nesouvisí. Topný kabel vám k ničemu nepomůže, pokud je venkovní jednotka dobře udělaná, tak ho k ničemu nepotřebujete, protože námrazu (kondenzující vzdušná vlhkost), která namrzá na venkovním výměníku už někdy od +3°C jednotka podle nastavených hodnot odmrazí. Tato voda (a je jí dost) musí někam odtéct.
Odteče dírou ve spodní vaně (u mě na zem), pokud tento odtok chcete přímo jakkoli svést hadicí do nějakého odpadu, tak to zamrzne, a od toho vám nepomůže ani topný kabel pokud ho neprotáhnete celým tím svodem ale to zase nedodává výrobce jednotky a musel by jste dodělat :-(
Proto jsem psal, že pokud nechcete mít na balkoně mokro, tak budete muset dát pod jednotku další vanu, ve které to při mínusových teplotách bude prostě namrzat no a časem to rozmrzne a odteče do odpadu.

Datum: 12.02.2019 21:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, teď už rozumím, myslel jsem, že to funguje trochu jinak. Jaký průměr má přibližně ten odtokový otvor? Třeba by se na něj dalo napojit silnější potrubí, kde by to hned nezamrzlo. Popř. o jakém množství vody mluvíme abych věděl jak velkou nádržku by bylo potřeba dodělat pod jednotku? Tedy nevím jen jestli se to tak běžně řeší, a nebo se to prostě neřeší..

Datum: 13.02.2019 09:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten otvor má 35-40mm , nevím jak to kdo řeší ale většinou co jsem viděl tak to teče na zem případně na nějakou střechu. Pokud máte možnost to svést do okapu, tak bych osobně volil 40-60mm odpadovou trubku. Berte to tak, že nejvíc vody odtéká při teplotách +4 až -4°C což je takové to období, kdy přes den je nad 0 a v noci trochu pod 0 a to je 95% současných zimních teplot. No a to co vám v noci zmrzne tak přes den roztaje a pohoda. A těch 5% uvidíte, max budete mít na balkoně klouzačku :-) ale jen na chvilku. Jak velkou nádržku opravdu nevím to by jste musel zkusit ale odhaduji tak cca 10l/den. Osobně v tomto systému topení vidím jen samé +++

Datum: 14.02.2019 07:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, nejspíš neinstaluji jednotku, uvidím co to bude dělat (jak velké kluziště) a potom případně dořeším ten odtok silnější trubkou.

Datum: 05.02.2019 14:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
vymazáno - 2x stejný příspěvek

Autor: Milan Rohel
Datum: 05.02.2019 14:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112140
reakce na ...
Zdravím,také topím -chladím FH35VE už šestou sezonu a spokojenost.Zaujalo mne,že čistíte vnitřní filt,mohu se zeptat co je to a jak to děláte?Při instalaci mi bylo řečeno,že žádné čištění krom filtrů na povrchu není potřeba,díky

Datum: 05.02.2019 16:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No, myslel jsem ty plastové sítě co jsou vidět po odklopení dvířek - vyndat a osprchovat. Potom vpravo nahoře je černý elektrostatický fitr - vycvaknout, osprchovat a nechat uschnout. Potom je dobré, když chladíte a chcete vypnout tak přepnout z chlazení jen na foukání a tím vysušíte vnitřní hliníkový výměník a nezůstává tam kondenzovaná voda a nesmrdí to jako v autě:-)

Autor: Martin Nový
Datum: 07.02.2019 08:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112688
reakce na ...
Snížení účinnosti jsem žádné nezjistil a poruchy také žádné nebyly.

Autor: Jan Kopúnek
Datum: 11.02.2019 20:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121260
reakce na ...
A co SINCLAIR? Já jím topím už 4 roky a jsem spokojen, jejich jednotky mají v podstatě jako standart vyhřívání šasi venkovní jednotky a předehřev kompresoru a model Spectrum plus nevypadá vůbec špatně, řekl bych, že parametry solidně konkuruje Mitsubishi. A cena taky zajímavější ;-) https://levnetopeni.info/klimatizace-sinclair
https://www.sinclair-solutions.com/cs/produkty/nastenne-klimatizace-168/spectrum-plus-serie/6467-ash-13bis2-w-053011000003880.html#specification

Datum: 11.02.2019 20:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na Sinlair jsem se taky díval a Spectrum plus (konkrétně ASH-13BIS2/W) byla jediná schopná jednotka. Jen teda nevěřím, že dokáže fungovat do -30°C, tak aby to bylo ještě efektivní (ale taková teplota nikdy nebude, stačí mi funkčnost do -15°C). Co mě odradilo byla udávaná podstatně vyšší hlučnost vnitřní i vnější jednotky a nejsem si jistý, jestli má týdenní plánovač. Využíváte nějak tu Wifi?

Autor: Jan Kopúnek
Datum: 12.02.2019 05:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121260
reakce na ...
Tohle je novejsi model, ja mam starsi Matrix 2, 5,8kw, bez wifi taky ma vyhrivane sasy a co se mi u sinclairu jeste libi je to, ze maji funkci i feel a ovladac jde pouzit jako prostorovvy termostat, regulace teploty je presnejsi a jednotka mi tolik necykluje v prechodnem obdobi, jak kdyz snima teplotu v jednotce ktera je pod stropem.

Datum: 15.02.2019 13:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
U arktických jednotek Mitsubishi FH25VEHZ je cena opravdu min. o 10tis, vyšší než u běžných FH25VE. U arktických ovšem není rozdíl pouze v přidaném vyhřívacím kabelu. Arktická řada HZ mají lepší kompresory s většími komorami. Tím jsou schopné dosáhnout vyšších výkonů při hlubokých mrazech. U FH25VEHZ 2kW při -25°C. U sinclairu si o takových výkonech mohou nechat tak leda zdát.

Datum: 15.02.2019 12:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Sinclair konkuruje Mitsubishi? Vždyť Mitsubishi má SCOP 5,0 a Sinclair u všech modelů podzřele rovných SCOP 4,0, aby se vešly do nějaké normy. Dále Mitsubishi má možnost použití v ložnici se svou hlučností 20db, kdežto čínský Sinclair se zastaralou technologií 26db. Sinclair bych si do bytu nedal, možná tak nanejvýš na chodbu nebo do koupelny.

Autor: Oldřich Fojtík
Datum: 03.09.2019 14:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117206
reakce na ...
Pokud pominu Mitsubishi, rozhoduji se mezi Toshiba Daiseikai 9 a Sinclair SPECTRUM PLUS ASH-09BIS2 W, tedy týká se to o zastaralé technologii u Sinclairu i těchto nových modelů? Papírově mají SCOP stejný, stejně jako třídu A+++. U Sinclairu mne zrazuje ta "Čína", na druhou stranu rozdíl v ceně při více kusech u celého domku je už značný.
Poněvadž půjde o hlavní topení (v záloze je kotel na TP a krbovky, plyn není), prioritou je pro mne nejen účinnost a hlučnost, ale i výdrž a vzhledem k onemocnění zejména kvalita vzduchu (v současné době mám všude čističky vzduchu).
Díky za názor.

Autor: Jan Šlezingr
Datum: 03.09.2019 15:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100723
reakce na ...
Co se týče kvality: pokud dnes někde volím "značkové" výrobky, dělám to nikoli proto, že bych věřil v nějakou lepší kvalitu (výdrž), ale proto, že u některých značek existuje servis a distribuce náhradních dílů.

Používám dvě klimy Mitsubishi, kde jsem rozhodl na základě tvrzení montéra, že na M sežene všechno i za deset let a na S nesežene nic. Jestli kecá, nebo ne, to nevím, ale nechal jsem volbu na něm, on bude ten, kdo přijede opravovat, až to v mrazech klekne :)

Datum: 13.02.2019 17:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Před dvěma týdny jsem nainstaloval ke tchánům místo dožilého přímotopu Mitsubishi MZZ-SF25VE.

Zatím se to projevuje tak, že to topí a když dá pánbůh, snad to i něco uspoří.

Zaujal mě energetický štítek, který sice udává topný výkon a SCOP, ale nikoli pro pro "východní Evropu":

Jinak pro do Mitsubishi jsem se rozhodl pro to, že montér deklaroval, že pro tuhle značku dokáže i po letech sehnat díly, pro Sinclaira nikoli. Jak to doopravdy je, těžko říct, montáž jsem neplatil, tak uvidíme.

Autor: Jozef Homola
Datum: 13.02.2019 18:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
To je špatné.
Podle direktiv EU. "Labeling" neprovádí výrobce čerpadla ale na základe podkladů od výrobce to je dovozce patřičné země nebo tzv. "národní autorita". Má to svůj význam.
Výrobce obecně neví v jakých podmínkách bude instalované a pokud vím tak Evropa je rozdělena na tři klimatické pásma a ještě to souvisí zda to bude vzduchové nebo geotermální. Do jisté míry to osdpovídá i počtu denostupňů.

Datum: 14.02.2019 07:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Neplatil jste montáž? Tj. byl to Váš známý nebo byla cena klimatizace již včetně montáže? Případně poprosím o nasměrování na obchodníka.

S těmi energetickými štítky je to divné, původně jsem myslel, že se prostě u výrobku musí povinně zveřejňovat, ale když se podíváte po e-shopech, tak nikde zpravidla uváděny nejsou a když se je snažíte hledat, tak většinou najdete jen štítek od nejslabšího modelu dané řady klimatizací (protože má pochopitelně nejnižší spotřebu) anebo nenajdete nic.. asi to tedy povinné není, nebo nevím..

Jinak se na štítku uvádějí tři klimatické zóny Evropy (chladné klima - Helsinky, mírné klima - Štrasburk, a teplé klima - Atény), ale zpravidla tam jsou údaje jen pro mírné klima (výjimečně pro teplé a mírné klima). Bohužel, ČR podle té mapky spadá do chladného klimatu, který jsem vyplnění na štítku ještě nikde neviděl.

Datum: 14.02.2019 08:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Byl to známý, barterový obchod.

Vůbec tu legislativu neznám, jen si tipnu, že pro chladné klima vychází oficiálně změřený COP tak blbě, že ho raději neuvádějí a na našem trhu se to oficálně jako "topení" neprodává.

Co já jsem si všiml, tak na stránkách prodejců se(v posledních dvou letech) hodně inzeruje možnost topení klimou, ale Mitsubishi tuhle možnost nijak nekomenetuje (a odkazuje vždy na Zubadan).

Datum: 15.02.2019 13:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To že Mitsubishi málo propaguje topení vzduch vzduch je škoda. Přitom právě jejich jednotky a již i běžná řada FH a to i ta pro pouze -15°C patří ke špici na trhu. Viděl jsem na vlastní oči v testovací místnosti firmy Daikin v Plzni právě jednotky Mitsubishi FHVE pro porovnání! Takže Jsou známé jako špice i mezi konkurenty!

Datum: 15.02.2019 13:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To že Mitsubishi málo propaguje topení vzduch vzduch je škoda. Přitom právě jejich jednotky a již i běžná řada FH a to i ta pro pouze -15°C patří ke špici na trhu. Viděl jsem na vlastní oči v testovací místnosti firmy Daikin v Plzni právě jednotky Mitsubishi FHVE pro porovnání! Takže Jsou známé jako špice i mezi konkurenty!

Autor: Jozef Homola
Datum: 14.02.2019 09:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Máte dobrý postřeh, že někde je zádrhel. Není problém najít direktivu EU jak se má "národně" postupovat ve štítkování a to platí jak u tepelných čerpadel, tak kondenzačních kotlů neboť i ty mění účinnost s klimatem sice méně ale mění. UK to má ošetřené tzv. SAP. Evropská asociace tepelných čerpadel oficiálně konstatovala, že v CS nastal nezdravý odklon od TČ země voda ve prospěch vzduchových a na vině je reklama. Klima hraje zejména u vzduchových velkou roli a ještě větší pokud se ignoruje bivalentní zdroj.
Letos jsem si občas zaznamenal teploty u mého domu versus pár náhodně zvolených míst a docela bych je v zimě klimaticky vyměnil. Prostě jsem jim záviděl. Ukázka v tabulce.

EDIT
Místní podmínky
https://reader.elsevier.com/reader/sd/pii/S2352710218300159?token=453FEE841BA82ADAF9085FF04841410AAA88E3088E32B8475B3EF6F9BA2E11B685B9E8958719EC7302441A23CCD3DA9D

Datum: 15.02.2019 13:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
U vytápění klimatizacemi či tep. čerpadly vzduch vzduch nehraje ani tak významnou roli teplota, ale vlhkost vzduch. Při suchých mrazech -20°C topí klimatizace bez problémů (pokud mají samozřejmě kvalitní dvojvačkový kompresor), ovšem při mlhavých ránech se dovedou namrazit při náhlém zvýšení teploty na ovladači po ránu, že se úplně obalí ledem.

Datum: 15.02.2019 13:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jednotky SF jsou běžné klimatizace, mají jednočinný obyčejný kompresor, příliš malou vnitřní jednotku pro účel vytápění a tím i horší účinnost. Dosažitelný výkon při -15°C je u SF25VE 2,0kW , SCOP 4,4 a u FH25VE s dvojvačkovým kompresorem je výkon pši -15°C 2,8kW a SCOP 5. Rozdíl ceny je přitom asi 4tisíce. FH řada má navíc Jonizátor, kvalitní přídavné filtry, otočné prostorové čidlo. dálkové pro naklápění i vertikální žaluzie.

Datum: 15.02.2019 13:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jednotky SF jsou běžné klimatizace, mají jednočinný obyčejný kompresor, příliš malou vnitřní jednotku pro účel vytápění a tím i horší účinnost. Dosažitelný výkon při -15°C je u SF25VE 2,0kW , SCOP 4,4 a u FH25VE s dvojvačkovým kompresorem je výkon pši -15°C 2,8kW a SCOP 5. Rozdíl ceny je přitom asi 4tisíce. FH řada má navíc Jonizátor, kvalitní přídavné filtry, otočné prostorové čidlo. dálkové pro naklápění i vertikální žaluzie.

<< novější   zobrazuji 31 - 60 z 804   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama