Ekologické vytápění

BV Bohuslav Vintr @bohuslav.vintr235 před 18 roky17.01.2006 20:43:00
Ekologické vytápění

Jaké máme v současnosti možnosti vytápění (a ohřevu TUV):
1)Zemní plyn. Ekologie-výborná. Zásoby (ložiska) ve světě prozatím dostatečné. Problém je absolutní závislost na nestabilním trhu a stoupající cena.
2)Propan-butan, topné oleje. Ekologické. Vysoká cena, poměrně nízké světové zásoby. Ropa by se měla šetřit jako surovina pro chemický průmysl, případně pro pohon vozidel.
3)Spalování uhlí mimo elektrárny. Ekologické dopady značné. Domácí zásoby ještě na dlouhou dobu. Cenově dostupné. Lze použít, jestliže v dosahu není plyn. Pro snížení dopadů možno použít i v rod. domcích moderní kotle s optimalizovaným spalováním (automaty).
4)Elektřina. Vzhledem k nízké účinnosti (ke spotřebiteli 30%) a k tomu, že se vyrábí převážně spalováním uhlí nejhorší ek. dopady. Proti spalování v místě spotřeby výhoda v odsíření a odprášení. Pořád se ale spotřebuje cca 2,8 krát více uhlí, než v moderním kotli u spotřebitele.
Tepelná čerpadla poháněná el. energií. V důsledku to z ekologického hlediska není o moc lepší, než přímé spalování uhlí v moderním automatu o účinnosti přes 80%.
5)Biomasa. Nejčastěji přímé spalování. Ekologické. Za podmínky vysazování jediný obnovitelný zdroj z jmenovaných. U spalování bývá problém s vlhkostí.
Další možné zdroje neuvádím z důvodu nízkého dostupného množství, obtížné realizace apod.

Chtěl bych upozornit (a začít debatu) na možnost využití olejnatých rostlin. Zcela ekologický, technicky proveditelný a ekonomicky zajímavý model si představuji takto:

1)Pěstování olejniny (nejspíše řepky) běžným způsobem. Využití půdy, zaměstnanost, nezávislost.
2)Lisování oleje v malých decentralizovaných provozech (omezení dopravy suroviny i produktů) na jednoduchých zařízeních. Nižší výtěžnost oleje není na závadu.
3)Spalování zbytku po lisování v místě pro energetické potřeby nejbližšího okolí.
4)Distribuce oleje pro vzdálenější okolí. Spalování v kotlích podobných, jako pro LTO, nebo lépe pohon tepelných čerpadel upraveným dieslovým motorem.

Výhody:
Při použití oleje se elegantně obejde problém s vlhkostí při příměm spalování biomasy.
Na rozdíl od dřevin rychlý cyklus růstu.
Energetický obsah řepkového oleje (výhřevnost) se uvádí 37 MJ/kg = 10,3 kWh/kg. Uvažujeme-li cenu 20 kč/kg (a ta je nadsazená) potom vyjde 1kWh po spálení v kotli ( přes 90% účinnosti) asi na 2 kč. To už začíná být ekonomicky zajímavé.
Domácí a obnovitelný zdroj, uzavřený cyklus CO2.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

152 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.