Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

INFRAVYTÁPĚNÍ

Autor: Petr Sládek
Datum: 19.02.2006 12:33

Chybí zde porovnání nákladů s nejlepším způsobem vytápění, a to s INFRATOPENÍM. Je to elektrické vytápění, založené na přenosu tepelných vln v infračervené části spektra. Vzhledem k nižší teplotě vzduchu a tím jeho vyšší vlhkosti a téměř žádné cirkulaci vzduchu vč. prachu je i mnohem zdravější. Provozní náklady jsou cca 60% proti zemnímu plynu, cca 40% proti přímotopu. Pořizovací náklady, např. proti teplovodnímu plynovému vytápění, mohou být cca od 50%. Více informací poskytnu na tel: 777 201 220.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 466   starší >>
Příspěvky
Autor: Josef Hodboď
Datum: 22.08.2018 12:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den,

na TZB-info je porovnávač nákladů na energie spotřebované v domě:

https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info

V něm lze individuákně nastavit řadu parametrů. Mimo jiné, v posledním úseku výpočtu, POROVNÁVANÁ PALIVA A ZDROJE TEPLA lze dole, u energie "Elektřina přímotop" lze vybrat ze čytř různých možností, a jednou z nich jsou i sálavé panely s účinností 99 %. Takže i ty lze do porovnání zadat a k tomu si tam zadat své tarifní ceny za elektřinu, měsíční paušál atd.
Nelze opomenout, že k instalci infrapanelů je třeba zřídit i elektrické rozvody, u elektroměru instalovat spínač HDO, extra jistič, nějakou regulaci úrovně tepelné pohody v místnostech, mít na to revizní zprávu.
Takže pro objektivitu nelze posuzovat jen cenu infrapanelů. Ale i náklady na instalci lze v porovnávači vynulovat, chce to jen si s ním porozumět a pak "pohrát".
Zmíněné snížení nákladů s infrapanely na 60 % oproti zemnímu plynu může být asi maximální, ale i reálná hodnota. Ovšem musíme přesně vědět, o jakou soustavu jde, jaký kotel tam byl, jaká regulace. Při záměnách starých atmosférických kotlů za nové kondenzační, jsou v některých případech dosahovány prakticky stejné úspory. Nejde jen o přechod na kondenzační provoz, zcela určitě v přechodném období, kdy se do kotle vrací otopná voda s teplotou pod cca 50 stupňů C, ale i o přechod na plynulé řízení výkonu, přesné řízení spalovacího procesu, uplatnění ekvitermní regulace, omezení přetápění atd.

Elektrický přímotop, zejména elektrické konvektory a sálavé panely (v závislosti na uplatněných materiálech) mají velmi malou tepelnou setrvačnost a tak mají výhodu velmi rychlého snížení výkonu, podle okamžitých požadavků regulace, takže omezují i přetápění.
Určitou nevýhodou elektrického přímotopu je, že musí být blokován proti odběru v době vysokého tarifu, celkem až 4 hodiny během dne. Toto může být někdy problém, pokud v místnosti není naakumulováno dost tepla a tepelná pohoda během doby vysokého tarifu by se pak mohla snížit. Takže zde zase ta vysoká rychlost regulace trochu ztrácí na významu.
Rychlost reakce může velmi rychle po přestávce ve vytápění zvýšit teplotu na požadovanou. K tomu je ovšem zapotřebí větší výkon a tedy i silnější jistič, poplatek dodavateli elektřiny za jeho zvýšení, vyšší měsíční paušální poplatek.

Co se týká té vlhkosti, tak ji posuzujeme jako relativní vlhkost a její orientační hodnotou si lze ověřit i na většině domácích metostanic. Pokud bych uvažovali s infravytápěním a teplotou vzduchu například 20 C oproti 22 C při vytápění otopnými tělesy, tak pokud se v místnosti nemění vzduch, tak snížení jeho teploty o 2 stupně bude znamenat zvýšení relativní vlhkosti o asi 3 až 5 % v rozsahu nižších relativních vlhkostí pod cca 50 %, kde to zvýšení vlhkosti můžeme brát jako příznivé. Toto zvýšení lze brát jako příznivé, ale většinou se neřeší problém snížené relativní vlhkosti vzduchu v řádu jednotlivých procent, ale jejich desítek.

Po většinu doby není problém s nízkou relativní vlhkostí, naopak je jí třeba odvádět větráním.
Nepřijemně nízká relativní vlhkost vzduchu bývá v zimě. Například venkovní vzduch s teplotou -5 C a relativní vlhkostí 50 % po vstupu do místnosti s teplotou uvažovaných 20 C při infravytápění sníží svou relativní vlhkost na cca 10 % a rozdíl mezi tím, kdyby zvýšil svou teplotu na 22 C při vytápění s tělesy je téměř zanedbatelný. Čím nižší relativní vlhkost venkovní vzduch bude mít, tím menší rozdíl bude a tedy i přínos infravytápění pro udržení relativní vhkosti v objektu. Samozřejmě že v místnosti po smíchání přiváděného venkovního vzduchu a stávajícího vnitřního vzduchu bude celková relativní vlhkost vyšší, ale většinou nedostatečná, často i pod 30 %. Ale tento nedostatek nelze odstranit přechodem z vytápění například otopnými tělesy na sálavé vytápění s uvažovanou nižší teplotou vzduchu v místnosti.

Větrat se musí, tedy i při sálavém vytápění se musí do místností přivádět čerstvý venkovní vzduch a s tím souvisí za určitých podmínek, právě v zimě s největší potřebou vytápět, snížení relativní vlhkosti vnitřního vzduchu pod přijatelnou hranici.

Autor: Jozef Homola
Datum: 22.08.2018 21:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Něco na doplnění k tématu převážně sálavého vytápění. Jedná se firmu FRENGER, která je na trhu více jak 50 let (podklady od ní byly i v učebních osnovách VUT). Je to topení vhodné pouze někam a rozhodně ne pro domov. To ale nevylučuje jej použít v některých případech. Kdyby to ale bylo tak dobré, tak se už jinak netopí. Bohužel má to své velké negativa a tím prvním je "nehygienická" teplota povrchu a ze všech topení nejvyšší asymetrie. Podle zásad komfortu se připouští maximálně disproporce v opertivní teplotě 4°C a u toho topení to může dosáhnout extrému až 20°C.
V některých krajinách je obecně problém topit elektřinou, protože nejsou vhodné tarify pro sníženou sazbu. Nappříkla v GB je pouze TARIF 7 a TARIF 10. Ten první umožňuje topit v noci 7 hodin v kuse (nabíjí se zásobníky) a nic více. Ten druhý umožní topit 10 hodin během 24 hodin ale je s třemi přestávkami.

Mýty o radiačním topení vyčerpávající
http://www.healthyheating.com/Radiant_Mythology/Radiant_Floor_Heating_Myths_.htm#.W31qWbgyXYB

FRENGER katalog
http://www.frenger.co.uk/pdfs/frenger-electric-v2.0.pdf

FRENGER TESTING
http://www.frenger.co.uk/technical/climatic-testing.html

FRENGER THEORY
https://cms.esi.info/Media/documents/Freng_ceilingheating_ML.pdf

Autor: Jan Jitřín
Datum: 21.08.2018 10:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 128181
reakce na ...
Zdravím,
ano konečně to někdo vyslovil. Mé zkušenosti:
1) loni jsem musel řešit kotel a komín kvůli plynu
2) ivestice cca 100 tis.
3) přešel jsem na infraobrazy
4) bolí mě hlava, jak se do ní mlátím , že jsem to neudělal dříve.

Pročetl jsem toho dost o infra, nakoenc jsem se jel podívat ke známým a šel jsem do toho.

Autor: Emanuel Volf
Datum: 21.08.2018 12:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103411
reakce na ...
Zdravím pane Jitřín, potěšil jste mne, že jste spokojen s vytápěním obrazových panelů. Také vyrábíme infrapanely, ale doporučujeme je montovat jen na strop.Pokud jsou na stěně jako obraz budete mít po určité době stěnu nad obrazem jakoby začouzenou. Je to tím, že teplý vzduch proudící podél panelu sebou nese mikroprach a ten se usazuje na stěně. Pokud dáte panely na strop tento negativní jev tam mít nebudete a vytápění infrapanely bude kvalitnější i rovnoměrnější. Pokud budete mít dotaz, napište na rád poradím. Zdraví Volf

Autor: Mojmír Juráň
Datum: 21.11.2011 22:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104985
reakce na ...
Vážený pane,taková krabička,která vypuzuje vlhkost v okruhu 12m,pokud to není překlep,je asi buď reklamní trik,nebo blbost,to by bylo proti všem fyzikálním zákonům.Vodu musíte oddrenážovat a vlhkost odvětrat.Samozřejmě,pokud v jednom roce postavíte a hned obydlíte,tak to jen tak nevyvětráte,ale to je nerozumné.Rád se poučím,ale nevěřím na pohádky.Přírodní zákony je nutné respektovat.Mějte se MFJ

Autor: Mojmír Juráň
Datum: 21.11.2011 22:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104985
reakce na ...
Vážený pane,taková krabička,která vypuzuje vlhkost v okruhu 12m,pokud to není překlep,je asi buď reklamní trik,nebo blbost,to by bylo proti všem fyzikálním zákonům.Vodu musíte oddrenážovat a vlhkost odvětrat.Samozřejmě,pokud v jednom roce postavíte a hned obydlíte,tak to jen tak nevyvětráte,ale to je nerozumné.Rád se poučím,ale nevěřím na pohádky.Přírodní zákony je nutné respektovat.Mějte se MFJ

Autor: Karel Beránek
Datum: 21.11.2011 22:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101638
reakce na ...
Dobrý den. Netvrdím, že to tak je, jen jsem v TV v Receptáři viděl na vlastní oči zástupce firmy, který to předváděl. Upozor\ńoval, že to funguje jen v neizolovaných sklepích a vlnění nacpe molekuly vody do země. Zjistím jak se to jmenuje a napíšu.

Nepsal jsem to pro to, že bych to chtěl propagovat. Naopak, ptal jsem se na zkušenosti těch, kteří to koupili.

Autor: Václava Přibilová
Datum: 26.03.2011 20:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104630
reakce na ...
Pánové Homola a spol.,děsím se kultury vašeho vystupování. Mám osobně velký zájem o infrapanely do nového domku a rozhodně si je nenechám vymluvit planým plácáním lidí,kteří chtějí kritizovat jen pro kritiku samu.Pokud má člověk opravdový zájem,tak si lidi ,kteří ho mají najde a zjistí si info přímo u spotřebitele. Můj známý si panely koupil ,a to dokonce starší,použité a je s nimi spokojen,mozek se mu nevaří,teplo mají a peněženku jim to nedere. To, co tady předvádíte je plácání o ničem. Prosím vás, nejsem prodejce!!! Zdravím Přibilová

Autor: Jozef Homola
Datum: 26.03.2011 20:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Víte paní, že toto je fórum, kde si beztrestně může každý plácat co chce což je i Váš zdárný příklad. Nikdy jsem osobně netvrdil, že panely netopí, to jaksi fyzikálně nejde pokud to odebírá proud. Horší je to už s tím infra, kolik ho tam je a zda název elektrický panel by nebyl dostačující tak jako ve světe a pak diskuse o infra je k ničemu. A kdyby šlo o kulturu, tak Vás odkáži na vlákno, kde se uvidí kdo komu a jak nadával.

P.S
To je ale nemilé sdělení počitače:
Na dotaz Václava Přibilová jsem nenalezl žádný dokument! zkuste nápovědu

Autor: Jozef Pilát
Datum: 03.10.2011 14:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 106876
reakce na ...
Dobrý deň pán Homola,sme spoločnosť Interclima,ktorá na Slovensku predáva vykurovacie systémy .Okrem iných sálavých vykurovacích telies máme v ponuke aj infrapanely.Máme s nimi svoje skúsenosti máme ich v ponuke 9-rok a ponúkame ich len ako doplnkové kúrenie.Obraciam sa však na Vás pán Homola ako na odborníka.Od roku 2010 máme v ponuke vykurovací systém Biosmartsolutions wal-stenový,ide o infra,ale šíry sa úplne inak ako pri paneloch a jeho princíp šírenia je cez ohrev molekuly vody. Poprosím Vás o názor na tento vykurovací systém,s pozdravom Pilát-Interclima

Autor: Jozef Homola
Datum: 03.10.2011 17:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Promiňte za tvrdý výraz ale jsou to samé kecy "bio" a to že to poskytuje stejné záření jako slunce. Na světě se prodává podobných topných doplňků "mraky" a mají jediný význam pro uživatele, poskytnout přijatelný tepelný komfort poblíž uživatele (bez medicínských a biologických zázraků) aniž by museli otápět velký a obvykle nezaizolovaný pokoj na naše zvyklosti (22°C) a tím něco ušetřit na nákladech.

Autor: Luboš Vintera
Datum: 20.10.2011 14:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104526
reakce na ...
Přidám osobní zkušenost se sálavým vytápěním z jiné oblasti použití než je domácnost.
Výhody topení s převažující sálavou složkou jsou právě v tom, že tento způsob ohřevu těles přináší lepší tepelnou pohodu v místě dopadu tepelného záření, kde se ohřívají především pevná tělěsa, jež něsledně svou naakumulovanou energii předávají do okolí.

Tímto způsobem lze i ve velmi velkém vnitřním prostoru (výrobní haly, sklady, sakrální stavby) i venkovním (zahrádky restaurací) zajistit určitou přijatelnou tepelnou pohodu v určitém místě jinak nevytápěného, nebo pouze přitápěného prostoru.

Tohoto způsobu vytápění (anebo lokálního přítápění) se dlouho a s velký úspěchem užívá například v zemědělství při odchovu mláďat hospodářských zvířat, kde se z důvodů bezpečnosti používají buďto nízkoteplotní (nesvítící) keramické zářiče s reflektorovou odraznou plochou, nebo se používají i výše umístěné zářiče vysokou teplotou povrchu (svítící).

Kdo má zkušenost s pobytem v dosahu zářičů potvrdí, že veškeré předměty jimi ozářené jsou příjemně teplé a samotné vyzařují určité teplo do okolí, přičemž teplota vzduchu v okolním prostoru bývá nižší.

I mládě zvířete právě vylíhlé, či narozené okamžitě pozná, kde se má zdržovat a kde je mu nejlépe.

Větší hospodářské zvíře, např prasnice, ulehne na vyhřátou podlahu a nechá se s vrchu ohřívat zářičem. Po určitou dobu se však právě zalehnutá část podlahy neohřívá a tak toto zvíře zcela nevzdělané a neinformované o fyzikálních zákonech, nezmasírované reklamními slogany jednoduše přemístí vedle na tu část podlahy doposavad ohřívanou a prohřátou, přičemž si navíc rypákem a předními nohami odstraní případnou slámu jako překážku v předávání tepla.

V nejnižších zimních teplotách nejraději uléhá ke stěnán tak, aby se o ně navic opírala a sdílela zpětně vyzařované teplo.
Ale kojící prasnice z důvodů ochlazování mléčné žlázy naopak raději vyhledává chladnější část podlahy.
U klasického konvekčního vytápění jsem tento způsob chování zvířete nezpozoroval, naopak nahrnuje si stelivo pod sebe a neuléhá ke chladným stěnám.

U sálavého vytápění teplota vzduchu uvnitř takového prostoru může být menší i o 5 až 10 st.C oproti konvekčnímu vytápění a to bez jakýchkoliv negativních důsledků. Právě naopak nižší teplota vzduchu přináší jeho menší relativní vlhkost, což se projevuje i nižší koncentrací nežádoucích stájových plynů a vyšší pohodou pro zvířata a lidi. U sálavého vytápění se nevyskytují orosené předměty a většina kovovových i neošetřených dílů téměř nekoroduje. U sálavého vytápění se nedá použít známé rčení "potí se jak dvéře od chlíva".

U sálavého vytápění se rovněž výrazně omezuje prašnost vzduchu v důsledku jeho celkově měnšího proudění, než u konvekčního, což je snadno viditelné v tomto prostředí. I nutné intenzivní větrání takto sálavě vytápěného prostoru nezhoršuje tepelnou pohodu.

Právě v extrémních podmínkách stájového prostředí se znásobuje efekt a výhoda tohoto způsobu vytápění, a i naprostý laik okamžitě pozná pohodu a příjemné prostředí a jeho výhody.

Čistě ekonomicky nelze takto od stolu srovnávat, to by vyžadovalo skutečně empirické porovnání, ale skutečnost, že sálavé vytápění umožňuje provoz stáje za mnohem nižší vnitřní teploty vzduchu je zcela pravdivá a potvrzuje, že tento způsob vytápění skutečně funguje.

Autor: churles churles
Datum: 20.10.2011 14:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101562
reakce na ...
Mít prasečinec okamžitě do toho jdu. :). Pěkně napsáno, jen nevím, jestli to není přepych, topit jakkoliv v prasečinci - prasata a jiná zvířata samy o sobě nějaké to teplo produkují, březozt se pak nechává taky na jaro - nevím, nejsem jak říkám majitel vepřínu, ale přijde mi to opět rozhazování penězi, potažmo energií. Tím však vůbec nechci nějak devalvovat hodnotu Vašeho příspěvku. Díky.
PS: Znáte nějaký podobně názorný příklad, vhodný k vytápění (osálávání) lidských příbytků?

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.10.2011 14:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Byl jsem v prasečinci ( Farma Kočín SR) asi před 10 lety a skutečně se tam vytápí u "porodů" a "odstavčatá" mají téměř obyvák vždy pro asi 25 selat s čipem na uchu a automatické napáječky kontrolují odběr stravy naprosto přesně každému a centrální počítač večer řekne, které málo papalo a okamžitě jde na vyšetření nebo léčbu.

Autor: Luboš Vintera
Datum: 20.10.2011 15:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104526
reakce na ...
Popravdě neznám osobně žádný příbytek takto vytápěný, pouze si vzpomínám, jak za mlada v horské chatě, kde jsme pořádali mejdlo bylo nejlépe u kachlových kamen a v místnostech vytápěných ETA zářiči. V jiné části chaty bylo nainstalováno již "modernější" klasické teplovodní topení a do neděle, kdy se odjíždělo pohoda nic moc, peřiny studené a navlhlé.

Nesnažím se v žádném případě nic kritizovat, či vynášet, ale pouze přispět osobními, vždy subjektivními pocity a názory.

Jinak právě plánujeme nové vytápění "prasečníků" a volba padne opět na sálávé lokální vytápění stájí. Bez tohoto intenzivního způsobu zemědělské výroby by kilo masa stálo 500 Kč a kilo chleba Kč 100. Je třeba se podívat po Evropě, i nejen telefon do maštale je dnes zcela nutný, běžný je i comp a internet, natož topení.

Je pravdou, že způsob lokálního sálavého topení ve stájích se technicky liší od toho domovního, ale principiálně je stejný.

Autor: Petr Juráček
Datum: 31.10.2011 22:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107410
reakce na ...
Máte pravdu že se infrapanely lyší podle způsobu užití. Mnoho lidí plete do sebe nízko - středně a vysokoteplotní sálavé topení.

Příklad nízkoteplotního topení je podlahové/stěnové a stropní topení. Vyznačují se malým podílem sálavé části a menší účinností přenosu tepla do prostoru.
Vhodné pro lidi kteří upřednostňují "neviditelnost" topení před výší nákladů na topení a svým zdravím (suchý vzduch, elektrosmog atp..).

Vysokoteplení topení jsou právě ty ETA zářiče, infrazářiče, a vše co svítí nebo má teplotu povrchů nad 100°C. Toto topení je vhodné pro nárazoté topení kdy v krátkém čase dodám velké množství tepla. Proto mají tyto zářiče cca 1-3kW. Vysoká intenzita tepla zbytečně přehřívá všechny povrchy a náklady rostou.
Vhodné pro průmysl kde ani zpravidla nevadí světelné spektrum.

Nízkoteplotní infrapanely mají teploty do 100°C. Při správném umístění na svislé zdi mají nejvyšší účinnost kdy kromě sálavého ohřevu místnosti zároveň vytváří mírnou konvekci a teplý vzduch se nehormadí u stropu.
Vhodné pro domácnosti které hledají úsporu nákladů na topení a příjemné teplo v celém prostoru místnosti.

Ohledně vytápění prasečáků, tam mají zpravidla základní topné panely s temeparční deskou s teplotami cca 120°C s hrubým omítkovým povrchem a bez konvekční části - panely pouze sálají "pod sebe" na zvířata. Jsou spíše v polootevřených chovech a používají se pouze při teplotách venku pod cca -15°C. Tedy pouze vyjmečně. Tyto panely se ale běžně v domácnosti nepoužívají. K tomu jsou určené jiné typy právě s tou konvekční částí a se zdravotními certifikáty které u zvířat nikoho nezajímají.

Je to jako s auty, každé je jiné a každé určené k něčemu jinému. S nákladákem nebudete jezdit na chalupu a obráceně s kombíkem těžko povezete 10 tum zeminy..

Autor: Josef Hodboď
Datum: 22.08.2018 13:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123662
reakce na ...
Dobrý den,

zahřívat malá selátka infra vytápěním není žádná "prasárna", ale zcela přirozené a navíc energeticky nejefektivnější. Nemusí se vytápět celý prostor, kde jsou, podlaha pod nimi může být studenější. Když je jim teplo ze strany, odkud teplo sálá, tak se otočí a nahřívají si druhou stranu. Stejně jako by se ohřívala přímým kontaktem s jejich prasečí maminkou.
Sálavé vytápění lidských obydlí mnohem více počítá s tím, že se ohřejí i jiné plochy, kam tepelné záření dopadá. Takže výsledkem již není jen jednosměrné sálání tepla od jeho zdroje.
Velmi často byl tento princip používán ve školních budovách, kde teplo sálalo ze stropu. Kdyby tehdy měli stejné technické možnosti a materiály jako dnes, v mnoha školních budovách postavených v druhé polovině minulého století by stopní sálavé vytápění fungovalo dodnes.
Nejen já jsem v takové budově strávil povinných 9 let školní docházky. Vzhledem k tomu, že se mezi nimi najdou mnohem chytřejší lidé než já, je důkazem toho, že nám toto "infratopení" a tedy "prasárna" nijak neublížilo. Tehdejší, bohužel, nedostatek regulačních armatur a řídicích systémů měl jen jednu vadu, a to občasné přetápění. Důsledkem bylo více větrání a méně usínání žáků během vyučovací hodiny následkem nadměrného vzrůstu koncetrace oxidu uhličitého. Ale to je již jiná záležitost.

Autor: Emanuel Volf
Datum: 20.10.2011 14:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103411
reakce na ...
pane Vintera, Váš příspěvek mne velice zaujal, víte, sami vyrábíme infrapanely a přesto, že je sám používám, tak věčné pochybnosti těch co je pomlouvají mne znejisťují.Vaše praktické poznatky jsou velice zajímavé a dá se jim věřit. Mohu jen dodat, že paní, která se o panely zajímala a byla to dojednat v naší kanceláři, kde jimi topíme, tak sama od sebe řekla: je tady jakoby jiný čerstvý vzduch, není tu přetopeno a přesto je tady příjemně. Takže děkuji a zvýšíme propagaci a produkci. Zdraví Volf Klatovy.

Autor: volf emanuel
Datum: 25.12.2009 17:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Velice by mne zajímaly zkušenosti uživatelů infrapanelů, ne prodejců, ale opravdu jen uživatelů a jejich náklady na vytápění atˇkladné nebo záporné. Děkuji za zprávy na

Autor: Miroslav Sv.
Datum: 25.01.2010 17:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Po probádání všech topných systémů jsem sáhnul po infratopení a ještě budu dodělávat rekuperaci. Infrapanely mám na stropě, takže nikde nepřekáží. Dům je bohužel novostavba bez fasády a ještě neodstraněnými tepelnými mosty kolem oken (a těch je dost)
Za 3 měsíce provozu jsem propálil 3460 kW/h (cca 8.000,-) Takže topná sezóna přijde na cca 16 - 20.000,- reálně.

Upozorňuji: nehotový dům včetně ohřevu bojleru 180l, který denně vyplýtváme (cca 20,-/den = 7300,-/rok = odhaduji cca dvojnásobek topné sezóny)

Dům je 10x10m z Liaporu, tepelný odpor 0,26 (jednotky nevím), velké prosklení 3skla
Přízemí 76 m2 při teplotě 22°, nahoře (80m2) zatím netopíme, ale schodištěm uprostřed domu nám to tam utíká, takže je tam cca 12°, ale teprve teď jsem udělal druhou vrstvu izolace a dodělal sádrokartony. V jednom místě to dost profukovalo, protože tam nebyla ani parozábrana.

Nevýhody: podle mě pomalý náběh při totálně studené stavbě. Opravdu to nejdříve nahřívá pevné povrchy a pak vzduch, takže z 10° se to natápělo na 22° asi 5 dní, ale při vypnutí si to zase teplotu dlouho drží.
Výhody: skvělá tepelná pohoda (radiátory už nikdy), estetika, větší využitelný prostor, nikde se nesráží vlhkost (ani kolem oken), o nákladech mohu víc napsat za rok, ale úsporné to tedy je.
Známí mají infratopení v sendvičové dřevostavbě a jsou spokojeni ještě víc než já.

Nebudu tady nikomu dělat reklamu, ale mohu napsat ještě:
Pozor na to, co kupujete. Ptejte se, kde to bylo vyrobeno a zda to má integrovaný termostat.

Autor: volf emanuel
Datum: 25.01.2010 18:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pane Miroslav Sv.
se zájmem jsem přečetl Váš příspěvek,přesto,že tyto panely vyrábíme a jsem přesvědčen o jejich výhodnosti, tak mne zajímají nestranné hodnocení uživatelů jakéhokoliv typu infrapanelu. Zdůrazňuji jakéhokoliv výrobce panelů a jejich typu, protože vytápění způsobem infra je přeci jen jiné než konvenční, se svými klady i zápory /viz dlouhé nabíhání vytápění /
Velice jste mne potěšil a pokud budtete mít čas pošlete mi na můj e-mail podrobnější zprávu o spotřebě až uzavřete nějaké topné období , případně chování topení v období extremních mrazů na př. minus 15 oC Děkuji Vám předem,

Autor: Carli Carli
Datum: 04.01.2011 21:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103301
reakce na ...
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak jste na tom dnes se spokojeností a náklady za elektřinu. Díky Karel

Autor: Miroslav Světlík
Datum: 04.01.2011 22:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103347
reakce na ...
Fotogalerie:
Teď je dům skoro hotový, ale hlavně jsou odstraněny tepelné mosty kolem oken
Od loni jsou tedy změny:
1. utěsněný komín, který stejně nepoužívám a kudy utíkalo teplo a mě to nějak nenapadlo, že bych to měl řešit.
2. tepelné mosty kolem oken vyřešeny s fasádou.
3. utěsnění posledních děr - sádrokarton a dveře do technické místnosti.
4. rekuperační jednotka v provozu - takže dům nepřetžitě větrá

V nejtužších mrazech -16 protopím o 40,- méně než loni.
Včetně ohřevu vody tedy max. 120,-/den
Takže maximální spokojenost, letošní zima bude stát jen v topení bez ohřevu vody pod 10.000,- (stav hodin si zapisuji, start topení 1.10. - 8675kWh)

Dnes je na hodinách nízkého tarifu 12141 kWh. Takže, kdybyste se chtěl přijet podívat a prohlédnout si jak infratopení tak hodiny, srdečně Vás zvu.
Pokud se ještě podíváte na příspěvek před necelým rokem, kde jsem uváděl 3460 kW/h, ale již bylo něco natočeno při stavbě ... i tak dojdete k částce necelých 20.000,-/ rok v nízkém tarifu. Z toho ohřev vody (jen v nízkém tarifu) a provoz domu je 10.500,-/365 dní.
Takže budu dělat ještě solární ohřev vody.
Vzhledem k tomu, že jsem uvedl stav hodin před rokem a nyní se dá prohlédnout, lze výsledek považovat za prokazatelný a jakékoliv narážky na tomto fóru považovat za výkřiky do tmy od lidí, kteří tomu nerozumí nebo mají špatnou zkušenost s instalací do nevhodné stavby nebo poddimenzovaný výpočet.

Protože pracuji převážně z domova, můžete po dohodě přijet kdykoli.
Narovinu zde napíšu, že jsem s firmou, která mi dodala infrapanely, navázal spolupráci. Zároveň montuji centální rekuperační jednotky a dávám si na tom záležet. ... a něco o tom vím.
Vzhledem k velmi špatným zkušenostem s řemeslníky na mé stavbě, kteří mi na domě něco zničili nebo něco odbyli, se snažím dělat práci poctivě a s maximální přesností.

Přikládám obrázek své stavby před dokončením pro představu. Pokud se budete chtít přijet podívat, najdete mě v obci Ládví, Lýková 1160, prosím předem zavolat 607 211 311

Autor: Carli Carli
Datum: 06.01.2011 07:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103301
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za reakci. Potřeboval bych trochu něco vysvětlit, a to : i tak dojdete k částce necelých 20.000,-/ rok v nízkém tarifu. Z toho ohřev vody (jen v nízkém tarifu) a provoz domu je 10.500,-/365 dní. Jestli jsem to dobře pochopil, tak běžný provoz domu je za cca. 10.500,-Kč, kdy zbytek je v souvislosti s činností kolem domu? Připadá mi to dost málo, neboť dle jiných informací se to pohybuje v průměru 15 - 18.000,-Kč, kdy tím myslím el. za celý dům.
Byl jsem jednou uživatelkou panelů informován o : " atest panelů na elektrosmog - prostě a jednoduše na Vás sálají dlouhé vlny a ne mikrovlny, které jsou zdraví škodlivé a proto jiní výrobci nabízejí panely jen na strop ". Máte nějaké bližší informace k tomuto. Jaká firma Vám dodala panely a v čem spočívá ta spolupráce. Stává se, že zákazník to od firmy obdrží za velmi výhodnou cenu s tím, že zákazník bude následně dělat reklamu i za cenu uvádění nepravd. Tím netvrdím, že je to Váš případ. Děkuji. Je možné mi odpovědět na . S pozdravem Karel

Autor: Miroslav Světlík
Datum: 06.01.2011 16:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103347
reakce na ...
Když jsem netopil a byly schozeny jističe od topení přes léto, byla spotřeba domu cca 12 kWh denně v nízkém tarifu. Tato spotřeba se v létě v zimě moc nemění. Je to vysledovaná spotřeba, za ohřev vody, vaření, svícení, počitač, lednici, pračku, myčku, provoz rekuperační jednotky (3kč den) a další drobné spotřebiče. Toto jsem vynásobil 2.4 kč/ kWh a 365 dny.
Jinak mikrovlny jsou něco úplně jiného. To se mě ptá každý, jestli mu to neuvaří hlavu :-) Jedná se prostě o sálání jako u kamen, toť vše. Úspora je podle mě hlavně v tom, že se neohřívá vzduch, který pak vyvětráte.
Jak píšete, nebudu zde dělat nikomu reklamu. Článek jsem psal, abych informoval o svých dobrých zkušenostech.
A vím, že fungují jak bílé infrapanely, tak skleněné.
Důležitý je správný výpočet a umístění.

Autor: Jozef Homola
Datum: 06.01.2011 17:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Kde jste přišel na takovou blbost, že se vám neohřívá vzduch.

Autor: Miroslav Světlík
Datum: 06.01.2011 18:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103347
reakce na ...
Dobře
Napíšu tedy: vzduch není u infra hlavní přenosné médium (20% dle výrobce). Nejprve se nahřívají infravlnami (80%) zdi a pevné předměty a od nich následně vzduch.
A jak jsem k tomu došel?
Dnes mám v domě:
teplota zdi u termostatu 22
teplota podlahy 21
teplota vzduchu 19
CO2 600-700 ppm
vlhkost zdí 10 procent
atd.
nic si nevymýšlím, vše měřím a v tom domě bydlím.

Teď ještě prosím někoho, ať mi napíše, že se u infra ohřívají zdi vzduchem a že to nefunguje.

Autor: Jozef Homola
Datum: 06.01.2011 18:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fyzikální stav aby podlaha a zdi byly teplejší v průměru o 2,5°C není možný. Vám by za hodinu natékalo do vzduchu 795 000 J, což představuje ohřátí 300 kubíků vzduchu za hodinu o 2°C. Mohl by jste všem nám tu vysvětlit o co vlastně se ten vzduch ochlazuje?

Autor: Miroslav Světlík
Datum: 06.01.2011 23:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103347
reakce na ...
To víte, že je možné mít chladnější vzduch než zdi.
Mě se v domě vymění polovina objemu vzduchu za hodinu přes rekuperační jednotku a ikdyž má vysokou účinnost, vzduch se vrací asi o 1 - 5 stupňů chladnější, než jej větrám z domu pryč.
Při běžném větrání 1 -2. Při nárazovém silném větrání v koupelně nebo na záchodě je to kolem 5ti stupňů rozdíl.

Já tady nepíšu příspěvky, abych konkrétně někoho přesvědčil.
Uvádím tu pouze mnou naměřené hodnoty.
Dlouhodobě sleduji, že vzduch je v topné sezóně VŽDY chladnější než stěny. Bez rekuperační jednotky jsem to nezkoušel, protože měřením (v takto těsném domě) jsem zjistil, že rychle narůstá koncentrace CO2 a tak jen lituji lidí, kteří v zateplených novostavbách rekuperaci nemají.
V obývacím pokoji 20 m2 bez větrání je ve 2 osobách v těsném domě během 2 hodin vzduch s vysokými hodnotami CO2.

V podstatě mi je jedno, co si kdo dá jako vytápění. Asi by si měl každý dát, co chce. Mě vyhovuje infra a podlahové topení (které mám jen v koupelně). Jsou to 2 systémy, které dobře vrství teploty pro můj osobní pocit komfortu.
Radiátory vyloženě nemám rád a tak si je domů nedám.

Poradil bych pouze všem, ať si nechají doma změřit CO2 i jen pro to překvapení a řešit řízené větrání a to hlavně do novostaveb a nebo rekonstrukcí.

Důvod, proč zde uvádím své zkušenosti, je spojení rekuperace a infratopení, protože nevím o nikom, kdo to takto provedl jako já ve stavbě s akumulační schopností.

Komukoli jsem instaloval nebo prodal infratopení k montáži svépomocí, byl spokojený. Tito lidé budou spokojeni i za 50 let, až budou stále panely spolehlivě funkční. V té době budou mít něvěřící Tomášové za sebou druhou rekonstrukci topení s radiátory a krutý nepořádek uvnitř.

Možná jsem až příliš nadšený, ale jednu takovou rekonstrukci jsem zažil. K tomu všemu jsem 15 let jezdil s tátou do lesa na dřevo a topil v kotli. Teď si to užívám, protože i proti názoru mnohých jsem vyřešil topení tak, jak jsem ho vyřešil, navrhnul a namontoval skoro sám a funguje.

Autor: Miroslav Světlík
Datum: 06.01.2011 23:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103347
reakce na ...
Fotogalerie:
Ještě si dovolím fotečku z montáže svépomocí.
Malé panely se dají takhle i v jednom člověku, ale ve 2 lidech je to mnohem lepší.
Je super, že ikdyby odešel za několik let nějaký panel, tak ho jen svépomocí vyměním sám a nemusím zvát řemeslníka, který mi jako tradičně něco zničí.

zobrazuji 1 - 30 z 466   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama