Jakou omítku na 20cm EPS?

Autor: Peta nek
Datum: 11.07.2006 12:10

Chystám se zateplit novostavbu 20cm EPS a řeším dilema jakou omítku na zateplení použít. Určitě nechci "rýhovanou", protože ta bude za chvíli špinavá.
Jedni doporučují minerální a tu pak natřít, jiní zase probarvenou silikónovou nebo silikátovou. Většina prodejců se snaží prodat to nejdražší. Jsem limitován finančně, takže hledám levnou variantu, ale zase ne žádný šmejd. Dokážate někdo poradit či doporučit nějaké vhodné řešení, příp. na kolik vás vyšlo?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Bohuslav Vintr14.07.2006 07:05
Miroslav Novák13.07.2006 12:54
Peta nek13.07.2006 08:24
Bohuslav Vintr13.07.2006 06:54
Miroslav Novák12.07.2006 12:56

Příspěvky
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 13.07.2006 06:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Na zateplení 20 cm EPS zřejmě nebude mít rozhodující vliv faktor difůzního odporu malé vrstvy omítky. (V případě pochybností ověřit výpočtem bilance kondenzace vodní páry).
Potom byste mohl použít i levnější akrylátovou omítku u které je hodnota difůzního odporu méně příznivá a tedy nebezpečí kondenzace vody v konstrukci o něco větší.
Jestliže chcete co nejvíce omezit špinění doporučuji použít dražší silikonovou hmotu.
Minerální omítka s barevným nátěrem bývá levným řešením, které má ale nevýhodu, že i po malém poškození povrchu (odření tenké barevné vrstvy) je vidět bílý, nebo našedlý podklad. Oprava na původní odstín bývá potom komplikovaná a prodraží se.
Záleží také na barevném odstínu, který ožadujete. Silikonové a silikátové hmoty mívají omezenou barevnou paletu. Vyrábějí se spíše světlejší a tlumenější barevné odstíny.
Kvalitní firma by Vám měla poskytnout (zprostředkovat u výrobce hmot) také kvalitní servis včetně rozpočtu pro jednotlivé varianty a zmiňované výpočty kondenzace. Tyto služby bývají u renomovaných výrobců hmot "v ceně" (výpočty případně za příplatek)

Autor: Miroslav Novák
Datum: 12.07.2006 12:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Osobně jdu do silikonové, zatírané, zrno 2mm. Cenový rozdíl mezi silikonovou, silikátovou, silikonsilikátovou a akrylátovou je malý, na celkových nákladech na zateplení to dělá 247.000,- nejlevnější(akryl.) a 252.000,- nejdražší (silikon.) v nabídce firmy, takže jen 5.000,- rozdíl.

Autor: Peta nek
Datum: 13.07.2006 08:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Předpokládám tl. 2mm a světlejší barvu (favoritem je světle skořicová) kvůli omezení zahřívání fasády. Dům je obklopem polem, takže se dá očekávat, že bude ofukován prachem z polí.
Celé zateplení budu dělat svépomocí se zedníky, takže mě zajímají jen ceny materiálů. Ten cenový rozdíl je u Vás opravdu docela malý, hlavně když se podívám kolik chtějí za jednotlivé omítky ve stavebninách, kde jsou rozdíly v cenách za jednotl.omítky daleko vyšší.

Autor: Miroslav Novák
Datum: 13.07.2006 12:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Taky mám kolem pole, proto ten silikon. Barvu ale volím bílou.

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 14.07.2006 07:05 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
S barvou uvažujete správně i vzhledem k blízkosti polí.
Doporučuji, abyste si při svépomocném provádění důkladně prostudoval materiály (technologické postupy) výrobce komponent KZS a trval na tom, aby je zedníci dodržovali. Zedníci, nebo i Vy sám byste měl prodělat školení aplikací hmot u výrobce, nebo pozvat na stavbu technika z této firmy.
Dobré firmy tyto služby běžně poskytují (ve vlastním zájmu, aby bylo co nejméně reklamací). Nebudu jmenovat, byla by to reklama.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czProč se bránit výskytu tepelných mostů? Mohou způsobit i plísně. Jsou i další důvodyPardubice dojednaly odkup pozemků pro autobusový terminálVystrojený vrt kolektorem je jednou z nejdůležitějších částí systému XI.Třebíč plánuje rekonstrukci zimního stadionu za 200 milionů, pokud dostane dotaci