Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Masivní dřevostavby a požadavky na ně kladené

Autor článku: Ing. Vojtěch Veselý, Mendelova univerzita Brno
Plné znění článku: Masivní dřevostavby a požadavky na ně kladené
Anotace článku: Masivní dřevostavby jsou v současné době znovuobjeveným trendem, který se snaží přiblížit více přírodě, než umožňují jiné stavby, ale zároveň si udržet moderní a funkční design. Vzhledem k možnostem, které dřevo jako konstrukční materiál nabízí, je v současné době k dispozici velké množství konstrukčních masivních systémů, které se liší buď v detailech, nebo se zcela vymykají standardu. Tento článek by měl posloužit jako přehled používaných systémů a nastínit možnosti využití masivního dřeva jako konstrukčního materiálu.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Předmět: tepelné izolace
Autor: Roman Šubrt
Datum: 16.09.2013 14:20 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 102634
reakce na ...
Jako příznivec dřevostaveb bohužel musím zdůraznit, že pokud má budova splňovat normu ČSN 730540-2 a zejména pak zákon 406/2000 Sb. v aktuálním znění, není možné pro obytné stavby navrhovat jednovrstvé dřevěné konstrukce, neboť tloušťka stěn by bylo příliš vysoká. Proto je nutné navrhovat sendvičové konstrukce s tepelnou izolací, kde je již jiné prostředí, než u klasických srubových stěn. Syndrom nemocných budov, který je v příspěvku zmíněn, není zcela přesně prozkoumán, avšak dle mého názoru souvisí především s omezením větrání v novostavbách. Málokdo si uvědomuje, že do 50., někde i pozdějších, let bylo obvyklé, že všechny budovy byly nuceně, částečně i řízeně, větrány. Od tohoto "automatického" systému se upustilo a proto i rozvoj SBS má počátky v těchto letech.
Roman Šubrt

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama