Dřevostavbu ano! ...Ale jakou vybrat?

Rubriky:

Reklama
JN Ing. Jiří Nekolný @ing.jiri.nekolny před 18 roky27.08.2006 11:44:00
Dřevostavbu ano! ...Ale jakou vybrat?

Pro dodavatele dřevostavby RD lze nalézt možná i několik desítek firem, ale jak si vybrat ten správný systém, když finance jsou až na prvním místě?

Problém č. 1 síla konstrukce.
Zjistil jsem že konstrukce se pohybují v rozmezí 12,14,16 cm sloupky + další vrstvy. Čím větší rozměr, tím dražší cena sloupku. Je těch dražších potřeba méně? Jaký rozměr stačí pro přízemní dům a jaký pro jednopatrový řekněme 9x9m vždy sedlová střecha s taškami? (Počítám, že vnější izolaci lze podle potřeby upravit na požadované parametry tepelné izolace.)

Problém č. 2-opláštění a zpevnění.
Ke zpevnění konstrukce se používají plošné desky (OSB, překližky,..) Lze na toto zpevnění použít i ekopanely Stramit? Musí se kombinovat dřevěná konstrukce např. two by four s kovovou konstrukcí stropu a podlahy nadzemních podlaží a nebo to není třeba? (Železo také není zrovna laciné.)

Problém č. 3. - složení izolačních vrstev.
Firmy, které jsem prohlížel do konstrukčních vrstev zahrnují folii proti průniku vlhkosti do konstrukce, pouze jediná (a ta se mi zrovna líbí) to označuje za nevhodné a uvádí :
„Difuze je u dřevostaveb základním kritériem kvality systému. Člověk ročně do prostoru domu vyprodukuje velké množství vody, jak pocením, tak používáním vody, vařením a pod. Tato voda se částečně odvětrá technickými otvory domu (okna, dveře, digestoř a pod.), ale její podstatná část atakuje vnitřní opláštění stěn, které vodu absorbuje a propouští do konstrukce stěny. Problém je, pokud tak vnitřní opláštění nečiní nebo ano, avšak samotná stěna není schopna absorbovanou vodu dostatečně odvětrat, uchovává ji a vrací zpátky do místnosti. Samozřejmě lze tyto méně difuzní systémy zabezpečit foliemi různých vlastností, avšak to je pouze východisko z nouze. Náš systém zaručuje difuzi, o které lze hovořit jako o pasivní. Ze systému jsme vyloučili všechny druhy folii, jako jsou parozábrany, dotykové materiály a pod. Opláštění Stramit pojme ročně 610,77 g vody na 1 m a je schopno na stejnou plochu vydat 6890,03 g vody, tedy systém vydá víc jak 11 x tolik vody než přijme. To zaručuje difuzní vlastnosti, o kterých lze tvrdit, že jsou bezkonkurenční.“ Jsou vlastnosti slaměných ekopanelů opravdu takové, jak je uvedeno?

Problém č.4 – konstrukce stropu/podlahy nadzemních podlaží.
Některé firmy nabízejí konstrukci podlahy pouze suchou cestou, některé s kombinací litým betonem. Ze zkušeností majitelky jednoho ze vzorových domů vyplynulo, že je s dřevostavbou maximálně spokojena, ale že nevěnovali dostatečnou pozornost kročejové průzvučnosti. Že má strop dřevěný a že ho měla udělat betonový. Beton vnáší do výstavby mokrý proces, určitě zatíží konstrukci a zvedne nároky na ní kladené. (a tím i cenu domu). Mohl by někdo podrobněji zareagovat na tento problém.

Děkuji za odpovědi. Možná že přispějí k dalšímu rozšíření povědomí o dřevostavbách a jejich výhodách a nevýhodách.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

24 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.