Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Řezačka EPS

Autor: Test Test
Datum: 06.10.2006 08:53

Dobrý den,

zkonstruoval jsme si řezačku EPS, při testování na velkých blocích se však objevil jeden problém - odporový drát (ocelový drát 1mm) se po vnoření do EPS 260mm asi tak po 20-30cm začne žhavit na koncích (tedy mimo EPS) nejprve dočervena, pak až doběla přičemž současně v EPS chladne a přestává hmotu tavit. Nemáte někdo zkušenosti, jestli se jedná o slabý výkon (mám tam trafo asi 300W) nebo nevhodný drát nebo něco jiného? Co použít místo ocel.drátu?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 49   starší >>
Datum: 26.02.2010 17:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Zdravim

Takze zostrojil som aj ja rezacku eps.
Na rezanie pouzivam Kanthal 0.8mm.
Zdroj 12V/18A.
Rychlost rezu asi 30sec/50cm (10cm hruby EPS 70F)

Vyreguloval som si ho predradenym odporom.

Konstrukcia standartna ako vsetci, len napinanie drotu pocas rezania mam riesenie pruzinou a malou konstrukciou pod stolom

Ak sa mi bude dat.. hodim aj video ako to reze.

Autor: Jiří Vondrouš
Datum: 01.03.2010 07:36 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
mohl byste zveřejnit i podrobnosti o te elektrické části? jaký zdroj? hodnoty odporu atd.

Autor: andy becko
Datum: 01.03.2010 14:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Predradeny odpor je spraveny z toho isteho kanthalu cim sa reze. Predradeny odpor ma hodnotu 1 ohm. Ako chladenie je pouzity ventilator z PC na 12V

video je tu:

http://www.youtube.com/watch?v=xJJIwrAJ3Vk

Autor: Stefan Billik
Datum: 15.11.2007 09:36 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Pridavam pre inspiraciu svoju "rezacku". Zdala sa mi nevyhnutnou koli oblukovym oknam.

Rezal som 10 a 20 Ohm/meter Isothanom. Zdroj z PC. Pri stolnej rezacke 12V, pri "ramovej" 5V s prudom okolo 2A.

Na rame som mal este vodiace skrutky, ktore som oprel o hranu ram okna/sklo.

Docielil som rovnaku vzdialenost EPS od okna na vsetkych oknach.

Autor: Pavel Daniel
Datum: 20.09.2007 13:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
zajimava konstrukce:

http://www.rcgroups.com/forums/attachment.php?s=fd0a4ccefb21b3c241f50101525c0a90&attachmentid=1148652

Datum: 19.09.2007 21:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5
Mohl by mne nekdo poradit jak uchytit odporovy drat?

Naivne jsem ho omotal okolo kousku dlazby a vypnul - 0,5mm/5,5ohmu.

Bohuzel drat se vzdy u kraju kde je omotan prilis roztavi a praskne. Kdyz zmensim proud tak to zas nereze.

Navic jak jsem zjistil je velky problem s roztaznosti, nejsem schopen drat poradne vypnout, vzdy se pri zahrati povoli - jak to resi u rucnich rezacek? Jde to vyresit jen pomoci zavazi?

Diky za rady

Datum: 19.09.2007 21:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
a jeste

Autor: Daniel Banas
Datum: 19.09.2007 21:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Skuste pouzit radsej kantalovy drot. Vydrzi vacsiu teplotu. Je dostat napr. stoceny ako nahradna vyhrevna spirala ale drot sa da pekne vyrovnat a aj z kratkej spiraly budete mat dost drotu na celu stavbu. Ja som pouzil 800W spiralu za 70Sk, priemer drotu mohol byt okolo 0,5mm a praskol iba 2x pri rezani 20cm EPS na 200m2 fasady. Napetie som pouzil zhruba 12V, dlzka zohrievanej casti drotu bola cca. 35cm.

Datum: 19.09.2007 22:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jak jste drat uchytil a napnul?

Autor: Daniel Banas
Datum: 19.09.2007 22:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pouzil som podobny system ako vy - na podstavu (odrezok kuchynskej dosky po instalacii drezu) so vyrobil z odrezkov CD profilov podobny stojan ako mate na obrazku. Na spodnej strane je uchyteny drot na kus pliesku prisrobovaneho na spodnu stranu prac. dosky, na vrchnej strane je drot pripevneny na CD profil. Na obidvoch stranach je drot prelozeny cez ostru hranu a aj napriek tomu sa roztrhol len 2 krat pocas celeho zateplovania. Stojan z CD profilov trochu pruzi, to som vyuzil na napnutie kantaloveho drotu.

Autor: petr kocina
Datum: 20.09.2007 05:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ja pouzivam nuz s dlouhou cepeli.jde to lepe jak s pilou.tech rovnych rezu na stavbe az moc neni.jen na rozich domu.horsi je to u oken a dveri tam rezacka stejne nepomuze.

Autor: Honza Ringo
Datum: 20.09.2007 08:36 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jako přívody pro odporový drát jsem použil měděný drát průřezu 2,5mm co používám v elektroinstalaci, ten jsem přichytil šrouby na sádrokartonové závěsy ke knostrukci. Na konci jsem cca 1 cm odizoloval, v půlce přehnul a zmáčkl kleštěmi a odporový drát tam skoro drží sám vklíněný ale pro jistotu je tam namotán pár závity. Asi 2-3 drát prasknul v místech kde se vytvářela občas kapička roztaveného EPS, ale nikdy ne na tomto "spoji".

Autor: jozef jjj
Datum: 20.09.2007 07:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ako modelar vam znovu odporucim pozrite sa ako to robia modelari, maju to najviac vymakane, vid odkazy v tejto diskusii: https://forum.tzb-info.cz/103773-rezacka-eps/vsechny-prispevky#text14

Autor: Jaromír Sladký
Datum: 20.09.2007 11:23 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zkuste drát napájet až v jeho rovné části (mezi napínáky) třeba tak že jej provléknete trubičkami vylomenými z "čokolád" kterými přimáčknete přívodní dráty. (V místě omotání se to nemá o co chladit a jde to asi do ruda)
Nebo to v místě omotání přemotejte tlustým měděným drátem ať ty závity prozkratujete (přestanou topit).
Jo a nezapomeňte úměrně snížit napájení.

Datum: 23.09.2007 20:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tak jsem sehnal KANTHAL 0,7mm, a s tim uz to frci. Chytl jsem ho mezi podlozky.

Narezali jsem s nim ted ale 50m 16cm tlustech xps.

Datum: 02.02.2007 21:45 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Firma mne zateplovala zakladové pasy a v hodni casti je to 20cm (4*5cm). Bohužel moc se s tím nes... a tak mám nahore jednotlivé desky poskakane cca o 1-2cm. Cim to srovnat do roviny aby na to plynule navazal fasadni eps? - necim seriznout?, pri prikladani fasadniho vypenit nebo jak?

DIky

Autor: Miroslav Novák
Datum: 07.02.2007 12:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Asi bych to vypěnil. Jen pozor na to, abyste pěnou neudělal můstek pro vlhkost mezi místy pod a nad hydroizolací. Nevím to zcela jistě, ale PUR pěna je nasákavá, ikdyž je otázka, jestli přenese vlkost ve stavu, v jakém ztuhne. Když pěnu přeříznete nožem, tak je nasákavá, ale její povrchová slupka se zdá být pro vodu neprostupná.

Autor: Jiri holub
Datum: 07.02.2007 13:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Chystám se do zateplení podkroví, a nevím, asi mi nejlépe připadá metoda kterou použil p. Švančárek(všude polyš), jen mě trápí styky PUR pěny, což zas není velká plocha, plus samozřejmě bilance která jaksi nevyhovuje.
Co kdybych spoje přelepil al páskou? zajímalo by mě vlastně jak se vlastně to H20 kcí šíří, kdyby to byl jen rozdíl tlaku jako napřiklad děravá přehrada tak lze v podtatě uvažovat, že by to šlo zalepit i třeba jen kouskem pásky páč Pascalově se to asi musí šiřit všemi směry stejně a v místě nejmenšího odporu se H20 posune.Takže raději vodu v Pur pěně než na dřevě.

Datum: 16.10.2006 08:35 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
Přikládám foto 1.pokusu - hobby stoleček jsem pořídil v akci za 399Kč, posuby pro aretaci jsou z násad na smetáky a 29Kč, zbytek z domácích zásob.
Pokud dojde na 2.pokus, asi bych použil desku cca 80x120-150cm na stávající stolek, aretaci řešil vyříznutím drážek do desky a jezdci s rychloupínacími šrouby.
Trafo 7,2V, kanthalový drát 0,8mm - nakonec je to možná lepší řešení než konstantan, protože ten má bod tání tuším 600stC, kanthal 1300stC a ve tmě je vidět, že drát má, pokud chvíli neřežu, temně nachovou barvu.

Autor: Jozef Strbka
Datum: 16.10.2006 07:29 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
vyrobok made in home - autonabijacka so styrmi polohami 1-5A, vacsinu casu prevadzkovana na 2-3 stupen, odporovy drot 1mm, povodne bol uchytene na rame podobnemu ramovej pile, ale ako praktickejsie (a rychlejsie) sa ukazalo rezami s dvomi osobami

Autor: Honza Šťastný
Datum: 16.10.2006 08:20 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Předpokládám, že se jedná o Thermomur450 - je to tak? Nakupoval jste v Polsku nebo přímo u vás na Slovensku?
Díky

Autor: Jozef Strbka
Datum: 16.10.2006 08:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ano, je to TH-450, kupovane po osobnom jednani v Polsku, nejake info k nemu su aj v diskusii https://forum.tzb-info.cz/100740-med-polystyrenove-tvarnice-firmy-izopol-vetrani/vsechny-prispevky#text50

Autor: Milan Novák
Datum: 12.10.2006 16:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
nebyla by nějaká fotka tohoto šikovného zařízení?

děkuji

Autor: jozef jjj
Datum: 16.10.2006 06:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
treba sa pozriet k modelarom, napr.:
http://www.wagsoft.cz/view.php?cisloclanku=2005031402
alebo
http://aeropic.free.fr/pages/modelisme/decoupe/decoupeenglish.htm

Autor: Slávek Pavlík
Datum: 08.10.2006 09:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pánové nemáte někdo fotku vaší řezačky? Právě se jednu pokouším sestrojit a nejsem si jistý konstrukcí. Plánuji použít staré PC v desktop skříni, která bude sloužit jako pracovní plocha; drát bude svisle. Má to někdo takto nebo používáte ruční "pilu"?
Jinak drát mám ze staré žehličky.

Datum: 06.10.2006 10:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Podobně jako Ing. Dudka - konstantan, ale 0,75mm. Má docela nízký odpor na metr délky, tak mám trafo 230/7,5V a před ním autotrafo na regulaci (co dům dal). Vaše popisované problémy vůbec nemám. Při řezání se drát mírně ochladí, ale není problém, řeže jen o trochu pomaleji. Když neřežu, teplota stoupne, tavenina EPS se na drátě začne pálit. Trochu to smrdí. Do červena se drát ale nerozpálí.

Datum: 09.10.2006 08:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Kde na ten konstantan chodíte? Já jsem sehnal pouze 0.335mm a menší... Zatím řežu kanthalem 0.7mm, který se sice na koncích na rozdíl od oceli nepřepaluje, ale chová se podobně - prvních 20cm řezu jde jak po másle a pak je třeba mít trpělivost a tlačit EPS menší rychlostí.

Datum: 12.10.2006 09:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Odporový drát jsem koupil ve firmě GES Electronics. Stál asi 30,-Kč 1 metr. To zpomalení vlivem ochlazení tam samozřejmě taky je.

Datum: 13.10.2006 10:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ti mne nenapadli, i když u nich celkem běžně nakupuji...

Autor: Ing. Jiří Dudka
Datum: 06.10.2006 09:21 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Také jsem si zhotovil řezačku na EPS bloky do 15cm. Použil jsem 20cm konstantanu průměr 0,5mm a stačí mi 25W z libovolného zdroje pro PC (5V/5A). Nepoužitý řezný drát mám na koncích navinutý na měděné kulatině (silnější drát o průřezu 16mm2) pro odvedení přebytečného tepla.

zobrazuji 1 - 30 z 49   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama