Ekonomický provoz plynového kotle

Autor: Ing. Jozef Homola
Datum: 28.10.2006 18:55

Zadal jsem dotaz na ekonomiku provozu plynového kotle do poradny i-EKIS, ale ne zcela jsem spokojen s odpovědí a protože tam se diskutovat nedá, tak bych prosil kdo má zájem a ví poradit ať se zůčastní myslím, že to bude zajímat mnoho lidí, kteří by také rádi něco uspořili.
[tisk dotazu]

Ekonomický provoz plynového kotle (dotaz č. 3962)

obor: Kotle a kotelny
stav: přiděleno (Město Boskovice)

Dotaz Ing. Homola 17.10.2006 21:31
Prosím o odpověď na vznesené otázky týkající se maximálně možného ekonomického provozu plynového kotle v době hlavně podzimní a jarní, kdy se potřebuje snížený výkon. Myslím, že to bude zajímat i jiné majitele nástěnných kotlů v rodinných domcích. Problém mimo jiné tkví i tom, že doprovodná literatura kotlů je velmi skoupá na vysvětlení činnosti jednotlivých knoflíků (nevyjímaje servisního technika) a dopad na hospodárnost a pochybuji vůbec o tom, zda majitelé během otopné sezóny něco mění v nastavení ve prospěch větší dosažitelné účinnosti.

1. Jaká je účinnost kotle při hoření na velký plamen a jaká na malý plamen? Jedná se o tzv. provozní ovladač topení. Pro můj konkrétní kotel Protherm 12 KOO je udáno 91% a nevím, kdy to platí.

2. Jakou nastavovat teplotu otopné vody, tedy na jakou hodnotu? Taky má svůj knoflík a určitě pro účinnost to není jedno, hlavně v přechodném období topné sezóny.

3. Do jaké polohy nastavit skrytý knoflík za hlavním panelem, který pro běžného uživatele je nedostupný a řídí vlastně doběh čerpadla. Já osobně nepotřebuji doběh žádný a to z toho důvodu, že podle mého názoru se ztrácí velké množství tepla tím, že voda obíhající kotlovým výměníkem je zchlazována komínovým tahem. Komínová klapka je u tohoto kotle zakázaná pravděpodobně proto, že kotel má čidlo komínového tahu.

4. Jaké nastavit otáčky oběhového čerpadla, když jsou tam 3 možnosti? Určitě to pro maximální možný prostup tepla ze spalin do otopného média není jedno a mne jde o maximálně možný tepelný zisk.

Děkuji za odpověď předem.

P.S. 12 kW kotel otápí 112 m2 zastavěné plochy přízemního domku postaveného z cihel POROTHERM se zatepleným stropem a podlahou. Okna plastová, nadmořská výška 450 m. Průměrná roční spotřeba plynu na otop a přípravu TUV (samostatný bojler) 2500 m3.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Martin Halfar04.12.2011 12:02
Ant. Topič31.10.2006 23:30
Ing. Jozef Homola31.10.2006 21:03
Ant. Topič30.10.2006 22:20
Ing. Jozef Homola30.10.2006 21:25
ano nymous29.10.2006 18:40
jmenovitý výkon je ten maximální29.10.2006 17:56
Ing. Jozef Homola29.10.2006 17:51
ano nymous29.10.2006 16:27
Ing. Jozef Homola29.10.2006 15:16
Ing. Jiří Dudka29.10.2006 09:54
Ing. Jozef Homola29.10.2006 09:06
Ing. Jiří Dudka29.10.2006 00:12

Příspěvky
Autor: Martin Halfar
Datum: 04.12.2011 12:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 107784
reakce na ...
Rad bych se pridal do teto diskuse. Co se tyce ekonomickeho provozu plynoveho kotle jsem jiz zadaval dotaz na tzb-info, ale bohuzel nebyl dosud zodpovezen.
Mam dve moznosti regulace a potrbuji poradit, ktera je ta prava.

1) kotel rizeny pouze pokojovym termostatem. Na kotli vetsi teplota otopne vody (75C°), pri dosahnuti pozadovane teploty na pokojovem termostatu kotel vypne a vypne i cerpadlo. Pri poklesu teploty v mistnosti termostat opet sepne kotel a ten se nahriva ze studeneho stavu. a tak porad dokola.

2) kotel rizeny pouze termostatem na kotli. Nizsi teplota otopne vody a kotel jede stale. Teplota v mistnosti je rizena digitalni termohlavici. Bohuzel se cerpadlo na kotli jede bez preruseni.

Ktera z techto dvou variant pripadne jejich kombinace by mela byt nejefektivnejsi?

Predem dekuji za radu.

Autor: Ing. Jiří Dudka
Datum: 29.10.2006 00:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jde-li vám o maximální účinnost plynového kotle, prostudujte si tyto diskuse
https://forum.tzb-info.cz/102311-kondenzacny-kotol
https://forum.tzb-info.cz/3138-diskuze-ke-clanku-ekonomicke-a-ekologicke-aspekty-porovnani-teplovodnich-kotlu-a-teplovodnich-krbu
https://forum.tzb-info.cz/3291-diskuze-ke-clanku-vytapeni-biomasou-v-rodinnych-domcich-s-ucinnosti-pres-110-sen-a-nebo-realita
https://forum.tzb-info.cz/102561-kondenzacni-nebo-nizkoteplotni-kotel

Autor: Ing. Jozef Homola
Datum: 29.10.2006 09:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážený pane inženýre,
děkuji za upozornění na příspěvky, které se zabývají tématikou ekonomického provozu plynového kotle. Všeobecně považuji odborné diskuse, které vedou k úsporám paliv a energií za cestu jak věda a odborná znalost může pomoci prostým uživatelům. Otázkou je jak laikům něco prospěšného "vnutit". Jak jednoduchou formou vysvětlit, že je dobré občas nějakým knoflíkem na kotli pootočit v zájmu zvýšení úspor. Z debat vedených kolem sebe jsem překvapen neznalostí provozu a ovládání jakéhokoliv spotřebiče. Vinu dávám i výrobcům, kteří nedostatečně uživatele informují o možnostech správného nastavení kotle a jeho ekonomického provozu. Uvedu jeden z mnoha problémů o kterých doprovodná literatura mlčí. Byl jsem překvapen porovnáním rozdílů chování se otopné soustavy v klasickém cihlovém domě a téměř stejného kotle v moderním domě, kde jsou strop i podlaha izolovány a kde cihlové zdivo je tvořeno komůrkama vzduchu (POROTHERM), otopné vody v systému max 40 litrů. Tudíž minimální akumulační schopnost. Výsledkem bylo, že programovatelný termostat (bez možnosti změny hystereze) dokázal běhen 2 minut zapnout a během dalších 2 minut vypnout systém. Pak jsem kontaktoval výrobce aby sdělil pro jakou teplotní diferenci je nastaven. Výrobce konstatoval pouze, že je to navřženo pro systém se 160 l vody. V praxi nepoužitelný, protože dokázal po 2 min. od spuštění kotle zareagovat na radiační složku teplé vody v deskovém radiátoru na vzdálenost 3 m a kotel vypnout.

Autor: Ing. Jiří Dudka
Datum: 29.10.2006 09:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Chtěl jsem naznačit ve svých diskusních příspěvcích, že řešit ekonomiku kotle "točením knoflíky" až v okamžiku, když už je topná soustava realizovaná, je poněkud pozdě. Má-li být provoz systému ekonomicky výhodný, musí být s tímto požadavkem již navržen. V návrhu musí být zohledněn i způsob užívání topné soustavy, musí být předem jasné, zda se bude teplota ve vytápěném systému dynamicky měnit, nebo zda bude stabilní. Těmto požadavkům se musí přizpůsobit akumulační schopnosti topné soustavy. Když pak někdo vybuduje topnou soustavu s předimenzovaným plynovým kotlem a termostatem typu ON-OFF a čtyřiceti litry topné vody do prostoru s vnitřním zateplením bez dalších akumulačních hmot, tak už se toho "točením knoflíky" moc spravit nedá.

Autor: Ing. Jozef Homola
Datum: 29.10.2006 15:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ano,otopná soustava by měla být správně tedy ekonomicky navržena. Já takovou organizaci nesehnal. Ta která u mne byla by realizovala topení bez projektu. To co navrhovala např. kotel o výkonu 18 kW, jedno dvojité otopné těleso pod prostřední okno v obýváku (kde jsou okna 3 a mnoho jiných podle mne nevhodných věcí, poté jsem se s firmou rozloučil a projekt z nouze udělal sám. Prásknu na sebe, že pro absolventa VUT se specializací přístrojová, regulační a automatizační technika se zaměřením na energetiku to až takový problém nebyl i když v tomto oboru nepracuji a tudíž nemám praxi.Rád jsem si vzpomenul na předměty jako je technika prostředí, sdílení tepla, termomechanika a mnohom jiných. Já mám až neuvěřitelně špatné zkušenosti, obvykle firma hledí pouze na to aby se vším měla co nejmíň práce a už vůbec jej nezáleží na ekonomii aneb čemkoliv co se týče zákazníka a toho jsme svědky i v jiných oborech.
Rezumé nakonec: Myslím, že otopnou soustavu mám poměrně dobře navrženou, přesto ve mně hlodá červ pochybností, zda by nešlo ještě něco "vyždímat" myslím z hlediska ekonomického i pomoci těch "knoflíků" jinak by byly zbytečné.

Autor: ano nymous
Datum: 29.10.2006 16:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Z tohoto kotla sa vám asi veľa nepodarí dostať. Je to predsa len kotol "základný", bez sofistikovanej regulácie (ekviterm je skôr druh prevádzky, než regulácia).
91% je zavádzajúce, viac by o kotle povedala hodnota AFUE (Annual Fuel Utilization Efficiency), ale tento údaj nie je v EU povinný. Vo vašom prípade to bude niekde medzi 78-81%.
Platí zásada - udržať kotol čo najdlhšie v chode. To zvyšuje účinnosť. Keďže kotol má len reguláciu on/off - jediná možnosť zasiahnúť na nejakej úrovni - je správne vyladenie ekvitermnej krivky. Ale na to je ešte zatiaľ moc teplo.

Autor: Ing. Jozef Homola
Datum: 29.10.2006 17:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji, konečně někdo se vyjádřil k účinnosti. Když jsem zadal dotaz na účinnost max.u i-ekisu (91%)kdy to je, tak mne bylo řečeno, že při výkonu jmenovitém a já nevím jaký to je. To že pochybujete o účinnosti asi bude správné. Není jedno jestli hořák hoří naplno (120 mm v.s.) nebo sníženým výkonem (35 mm v.s.). Uživatel může tyto proporce jak má který plamen dlouho hořet přece jenom ovlivnit samozřejmě ve prospěch ekonomie. Můj cíl je jasný dostat ze spalin maximum. Obdobně to platí pro rychlost cirkulace vody, délka doběhu jednotlivého otopného cyklu a také vhodné maximální teploty otopné vody na výstupu. Tyto parametry můžu měnit a proto uvítám diskusi kdy to je výhodnější a kdy ne, případně o kolik procent.

Autor: jmenovitý výkon je ten maximální
Datum: 29.10.2006 17:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...


Autor: ano nymous
Datum: 29.10.2006 18:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
O tých 91% nepochybujem. To tak bude, ale merané podľa EU noriem, ktoré určujú podmienky takéhoto merania (definované lab. podmienky, presné prietoky, etc). Takéto podmienky nie sú u spotrebiteľa. Menovitý výkon nič nehovorí o "celkovej ročnej prevádzkovej efektivite". Preto je americké AFUE "spravodlivejšie". V minulosti sa tu rozoberalo AFUE (aj s jeho nedostatkami).
Svoje úvahy o výške plameňa môžete objektivizovať napr. teplomerom v komíne, čím nižšia teplota spalín na výstupe, tým lepšia ekonomika.
CIrkuláciu predsa len budete musieť prispôsobovať radiátorovej sústave a nie kotlu. Ak to bude pomalé, bude to nepohodlné. Systém je predsa len navrhnutý na nejaký hodinový objem. Myslím, že experimentovaním s čerpadlom sa môže zmeniť ekonomika veľmi nevýrazne. Množstvo vyrobeného tepla bude v podstate rovnaké, v prípade pomalého odvedenia od zdroja sa nezníži "spotreba tepla v dome". Zníži sa komfort, a automatike kotlu to je jedno - prispôsobí výkon.
Presné % vám nikto nepovie. V najlepšom niekoľko pravidiel:
Udržať kotol čo najdlhšie v chode. Najnižší (ale dostatočný) cirkulačný objem (aby sa priestor nezohrieval 2 hodiny. Myslím, že EU normy hovoria o dosiahnutí požadovanej teploty do 30min.)
Prevádzkovať kotol "aspoň" v ekvitermnom režime, nájdenie najnižšej krivky. No a správne hydraulické vyladenie radiátorov. Viac sa asi nedá urobiť.

Autor: Ing. Jozef Homola
Datum: 30.10.2006 21:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za podněty k dalším úvahám. Ještě hlouběji bych potřeboval diskutovat na jednoduše řečeno režim „malého a velkého plamene“. Z prospektu ke kotli 12KOO je udáno, že hodinová max. spotřeba plynu je 1,4 m3 (tlak před tryskou 120 mm v.s.). Tudíž se domnívám, že je to maximální tedy jmenovitý výkon a taky maximální dosažitelná účinnost 91%, alespoň tak mne napovídají diskusní příspěvky. To ale nejde dohromady s doporučením prodloužit otopný cyklus, tedy více provozovat kotel na malý plamen (tlak před tryskou 35 mm v.s., prospekt neudává hodinový průtok), kde jak by se dalo analogicky dovodit klesá účinnost. Prospekt mimo jiné udává: Teplota spalin 120 až 140°C . Nevím kde se to přesně myslí, jestli je to na vstupu do komína. Servisman při údržbě mne předváděl měření teploty odcházejících spalin a přístroj mu ukazoval 61°C. Nevím jestli měl špatný teploměr, nebo to bylo tím, že do výměníku kotle právě proudila úplně studená zpátečka. Možná to bylo správně, pak mne nesouhlasí ten prospektový údaj. Myslel jsem, že se ozve někdo, kdo má nějaké hodnoty teplot odcházejících spalin v závislosti na objemovém průtoku právě spáleného plynu nebo zná jak by se to mohlo měnit v závislosti na teplotě zpátečky, nebo na výšce provozní teploty a to už ani nedoufám na rychlosti proudění v kotlovém výměníku. A teď jsem si vzpomněl, co tak dělá „nadbytečný komínový tah.“Ta rychlost ve výměníku kotle je podle mne dosti důležitý faktor alespoň u velkých výměníku v průmyslu se dosahuje velikých rychlostí aby delta tj. tloušťka mezní vrstvy byla co nejtenčí.
Co se myslí ekvitermním přiznám se nemám jasnou představu.
K funkci otopné soustavy nemám stížností, podle mne pracuje dobře. Výkon kotle 12 kW není pro město V. Klobouky a plochu domu 112 m2 velký, protože je to mrazová kotlina, kde -25°C není nic neobvyklého. Podle výpočtové normy je sice zařazena oblast do -15°C ale to neodpovídá až tak docela. Vody v otopných tělesech je málo tak 40 až 45 l a to je dáno typem panelů, takže soustava je dostatečně rychlá, plocha telposměrná s rezervou aby dobře uchladila výkon 12 kW. Nevýhodou, ale jak se to vezme, je typ zdiva POROTHERM, které mne překvapilo až neuvěřitelně malou akumulační schopností. Obdobně to platí o stropu, kde nad hurdiskama je 100 mm polystyrenu a v sendvičových dřevených podlahách je minerální vata.

Autor: Ant. Topič
Datum: 30.10.2006 22:20 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,
ono s tou účinností je to trochu složitější. Při malém plameni (v porovnání s velkým plamenem) je u atmosférických hořáků vyšší účinnost spalování, ale chladnější spaliny (trochu naředěné studeným vzduchem), a zase o něco vyšší účinnost předávání tepla ve výměníku (pomalejší proud spalin). Tyto vlivy se navzájem kompenzují, takže rozdíl účinnosti při minimálním a při maximálním výkonu bývá u solidních výrobců (kteří takové údaje uvádějí) někde pod 2%. Některé kotle mají max. účinnost při plném výkonu, některé naopak při minimálním.
Jak je to konkrétně u Vašeho kotle, to nevím. Vzhledem k tomu, že každé zapálení kotle a jeho vyhřátí na provozní teplotu znamená určité množství zmařené energie, vychází obvykle jako nejúspornější provozovat kotel s co nejmenším plamenem tak, aby hořel co nejdéle, v ideálním případě bez přerušování. A když už vypne, je dobře, když mu naakumulované teplo nějakou dobu vydrží, aby nemusel hned zase zapnout.
Teplota zpátečky má na účinnost vliv malinký, ale má. Neměl byste ale s teplotou zpátečky jít tak nízko, aby Vám na vstupním konci výměníku kondenzovaly spaliny (jsou mírně kyselé, a měděný výměník nastříkaný "silikonovou barvou na bázi hliníku" nebude v tomto ohledu příliš odolný).
Asi Vám nezbude než trošku experimentovat s průtokem otopné vody, abyste dosáhl optimální kombinace komfortu a úspornosti.
P.S. Nadměrný komínový tah v podstatě nemá vliv na účinnost hořáku, ale má vliv na rychlost ochlazování po vypnutí hořáku.
A ta teplota spalin 61°C? Neměřil to ten technik náhodou na boku přerušovače tahu, aby si ověřil, že spaliny neodcházejí bokem mimo komín?

Autor: Ing. Jozef Homola
Datum: 31.10.2006 21:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za odpověď
a ještě nějaký dovětek k tématu ekonomiky. Celkem přesně popisujete provedení kotlového výměníku u kterého mne překvapily jeho malé rozměry a to, že je opatřen stříbrným povlakem, který se mne zpočátku zdál nevhodný jakože bude odrážet radiační složku ze spalin ale na druhé straně jsem si uvědomil, že např. černá oxydaxce mědi by velmi dobře vyzařovala zpětně a to není žádoucí. Dosti mne mrzí, že knoflík, pro ovládání doběhu čerpadla je skryt za hlavním panelem a pro běžného uživatele je nedostupný. Jsem toho názoru, že čerpadlo by mělo dobíhat co nejméně, protože teplo jednou získané do soustavy se v domě již „neztratí“. Jeho doběh a to v meziobdobí běžně trvá i půl hodiny způsobuje sekundární komínovou ztrátu, protože komínový tah je intenzívní a kotlový výměník je dobře uzpůsoben na předávání tepla a troufám si odhadnout, že se bude ztrácet hodnota minimálně výhřevnosti jednoho panelového tělesa. A ještě jedno ponaučení, které se přihodilo a to byla funkce programovatelného termostatu, který spínal 6x do hodiny kotel a to je vlastně v rozporu s doporučeními na téměř plynulý chod kotle. V minulém roce mne servisní technik doporučil koupit programovatelný regulátor HONEYWELL CM 27. Tak jsem tak bezmyšlenkově přístroj koupil a když jsem si přečetl návod, že se jedná o PI regulátor s frekvencí spínaní 6x za hodinu (dá se snížit na 3x), tak sem tušil, že bude zle. Jednak jsem hnedka odhadl počet sepnutí za topnou sezónu a bylo mne líto servoventilu. Nejhorší bylo jeho hlasité cvaknutí (6x) v naprostém tichu, tak hlasité, že mechanický je proti tomu „šepot květin“. Regulátor jsem se ztrátou prodal. V době významného pokroku elektroniky, považuji příliš hlasité cvakání v obývacím pokoji za naprosto nepřípustné z pohledu uživatele a to by si výrobce měl uvědomit.

Autor: Ant. Topič
Datum: 31.10.2006 23:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Z toho, co píšete, je zřejmé, že váš kotel to čerpadlo vůbec nevypíná. V návodu se píše, že se takto kotel chová, pokud ho neovládáte prostorovým termostatem. Samozřejmě, že v případě trvalého běhu a bez komínové klapky ten výměník funguje jako obstojný chladič :-(
Jediná cesta, jak u tohoto kotle dosáhnout krátkého doběhu čerpadla (3 min), je mít posatenou teplotu topné vody o něco výše a vypínat ho prostorovým termostatem v referenční místnosti. Pak ovšem zase nevyužijete plně rozsahu modulace výkonu.
Koupil jste si laciný low-end kotel, takže od něj nečekejte v oblasti komfortu regulace žádné zázraky - s kotlem za dvojnásobnou cenu byste po této stránce byl asi spokojenější.
Ale neztrácejte naději - až klesnou venkovní teploty natolik, že minimální výkon kotle tak akorát pokryje tepelné ztráty objektu, tak kotel přestane vypínat a doběh Vás nebude tak trápit. Když vezmete v úvahu, že většina spotřeby plynu se odehraje právě až v zimním období, tak to zase tak úplně špatně není.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 

Aktuální články na ESTAV.czProč se bránit výskytu tepelných mostů? Mohou způsobit i plísně. Jsou i další důvodyPardubice dojednaly odkup pozemků pro autobusový terminálVystrojený vrt kolektorem je jednou z nejdůležitějších částí systému XI.Třebíč plánuje rekonstrukci zimního stadionu za 200 milionů, pokud dostane dotaci