Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

řízené větrání vs. krb

Autor: Ondra Géryk
Datum: 26.01.2007 23:20

V našem RD plánujeme jak krb, tak i řízené větrání s rekuperací. Jeden projektant na VZT tvrdí, že je v tomto případě nutno nasávát vzduch zvenčí, druhý mi říkal, že je to tak lepší, ale není to nutné. Podobný rozpor mají i v názoru na digestoř. Je v tomto případě podmínkou správného fungování krbu přívod vzduchu zvenčí a nebude naopak v době nepoužívání krbu toto naopak působit negativně na systém VZT (narušovat rovnotlaký systém)? O jak velkou trubku by se pro přívod vzduchu zvenčí jednalo při výkonu krb. vložky 10-12 kW? Někde jsem četl, že je to trubka kolem 10 cm v průměru nebo její ekvivalent. V celém přízemí bude podlahové topení, musel bych vyšekulovat, kudy ji táhnout v podlaze kam. Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Milan Pavoucek09.02.2008 21:32
Jaromír Sladký20.09.2007 11:39
Robert Hanus19.09.2007 18:28
Aleš Stiller02.07.2007 23:07
František Komňanský04.06.2007 22:44
Ondra Géryk03.02.2007 01:43
Pavel Lanciger31.01.2007 10:32
Radek Haa30.01.2007 16:22
Ondra Géryk29.01.2007 21:36
Jozef Homola28.01.2007 08:38

Datum: 04.06.2007 22:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nejjednodužší je použít krbovou vložku, kterou můžete přímo napojit na vzduch z exteriéru. Mám zakoupenou krbovou vložku : http://www.profikrby.cz/inshop/krby-krbove-vlozky/krbove-vlozky-chopok-8-az-16-kw/ která toto napojení má. Bylo mi zde doporučeno několik variant napojení vzduchu: podlahou plochým kanálem, do sklepa, speciálním průduchem komína - to je prý nejlepší, protože předehřívá vzduch pro spalování a oplach skla, zvyšuje účinnost a udržuje po delší dobu čisté sklo, navíc si můžu vybrat, zda topit na roštu, nebo bezroštovým způsobem. U bezroštového topení mám pocit z menší akcelerace po přiložení, ale spaotřeba dřeva je menší.

Autor: Aleš Stiller
Datum: 02.07.2007 23:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobý den Františku,

uz to dost dlouho co jste resik svou krbovou vlozku. Jak jste se nakonec rozhodl s tim nasavanim vzduchu ? A jake mate prakticke zkusenosti ?
Resim totez v cernobilem. Az na to ze vsichni krbari jsou proti pouziti vetraci sachty jako usoucasti kominu.
Ze by to pry chytlo protitah az se klesajici vzduch ohreje od kourovych spalin.

Preju pekny den

Ales

Datum: 29.01.2007 21:36 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za cenné poznatky.
Zde je odpověď z jedné mnou oslovených firem na stavbu krbů:
"Pokud bych se díval na tuto problematiku jen z pozice krbu, řekl bych že otevřený prostor ve kterém se krb nachází je dostatečně veliký na to, aby si bral přirozený vzduch pouze z interiéru a přívod zvenčí považuji za zbytečný. Na druhou stranu chápu poznámku pana projektanta na VZT a problematice rekuperace a digestoře v blízkosti krbu. Pokud Vám to řekl
tento člověk jako podmínku, je třeba vést v podlaze trubku z exteriéru a přivézt ji někam do místa přibližně přímo pod vložku. Do podlahy většinou neschováte větší průměr než 1x150 mm. Je třeba ovšem pamatovat i na období,kdy bude venku mrznout a přes tuto trubku by mohlo docházet k prudkému
ochlazování krbové vložky a také interiéru ať už se v tu chvíli bude zrovna topit či nikoli. Je tedy v tomto případě vhodné ze strany projektanta (či stavbyvedoucího) zajistit, aby byla přívodní roura tomuto jevu uzpůsobena (částečné zaizolování) či případně aby někde na cestě byl uzavíratelný
ventil.
Obecně do spodní části pod krb by měl být veden vzduch o ploše minimálně 2x150 mm2. Takže pokud by jeden přívod byl zvenku, druhý by se udělal přímo z místnosti, kde se bude krb nacházet. Každá vložka je uzpůsobena tomu, že se vzduch dá vést z venku, zevnitř i kombinovat přívody. Kdežto oproti tomu
např. krbové vložky BeFDin vychází jen z předpokladu vedení vzduchu z exteriéru (jsou tak konstruovány)."

Autor: Pavel Lanciger
Datum: 31.01.2007 10:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
pokud jde o odpověď této firmy, tak de vidět, že ti lidé mají zkušenosti a ví o čem mluví. kamarád si do podlahy zabudoval plechovou rouru 150 mm na vedení vzduchu, problém je v tom, že mu ta trubka vede mimo jiné v místech, kde je sedačka a dlažba okolo trubky je ledová bez ohledu zda se v krbu topí nebo ne, takže na takovéto velmi nepříjemné detaily pozor. jinak v uzavřených topidlech s výkonem do 6-8 kW není problém s topením, pokud máte v domě vzduchotechniku, tak stačí nastavit režim větrání buď na rovnotlaké či přetlakové, podle podmínek a budete mít v domě vzduchu více než dost.u takových kamen je potřeba dle ing. Morávka, který to počítal zhruba 5-10 m3 vzduch/hodina. u otevřeného krbu už to je ale až 10x více, což už může být celkem velký problém

Datum: 03.02.2007 01:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Na www.astranet.cz mi odpověděli takto:
"Přívod venkovního vzduchu při řízeném větrání s rekuperací je skutečně otázka. Půlka lidí to má tak a druhá jinak. Těm, co přívod nemají, to funguje. Já jsem si ovšem přívod doma udělal. Zkoušel jsem ho i zacpávat a nic se neměnilo. Tak a teď si z toho vyberte. (co se mě týká, já jsem přivedl vzduch vloženou rourou do větracího průduchu komína, takže mi nepromrzá základová deska (komín v takovém domě stejně musí být odvětraný zvenku). Obvykle se používá buď jedna roura o průměru 100mm a nebo 4 roury o průměru 50mm."

Další z oslovených krbařských firem:
"Pokud přivedete studený vzduch z venku na rozpálenou k.v.(v případě k.v. která to umožňuje) tak ten se na ní sráží a vzniká koroze u litin může dojít k prasknutí litiny, proto tuto variantu z vlastní zkušenosti nedoporučujeme. K.v. si pro hoření bere minimum vzduchu asi jako obyčejná kamna škvírou o
velikosti 4x 35x10mm."

Pořád nevím jestli ano nebo ne, každý z těch mých projektantů také mluví jinak. Budu muset zkusit třetího.

Autor: Robert Hanus
Datum: 19.09.2007 18:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Na teplejším povrchu se nic přece nemůže srážet.

Autor: Jaromír Sladký
Datum: 20.09.2007 11:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ono jde o to, že tu původně teplou litinu zvrchu ochladíte a zevnitř může vznikat kondenzát.

Autor: Jozef Homola
Datum: 28.01.2007 08:38 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vidím, že do odpovědi se nikdo „nehrne“, protože se jedná o více problému najednou. Pokusím se uvést pár praktických poznatků z mého domu. Nucené odvětrání (zapnut ventilátor) digestoře funguje dobře jen když je přiotevřeno malé okno v koupelně. Když ne, tak pochvíli vylétne polystyrenový špunt ve vestavěné skříni, který tam dávám na zimu aby mne nezamrzalo pivo. Totéž platí i u nuceného větrání (5 min.) v koupelně po vykoupání. Celkové větrání domu se praktikuje ráno krátce trvajícím průvanem skrz okna někdy i dveře. To se osvědčilo. Vlhkost se pak celý den dotahuje. Co se týče topení klasikou v takto téměř hermetizovaném domě, tak toho bych se bál. Například v malé kuchyni mám vyvedenou komínovou zděř druhého rezervního komínového průduchu pro případ nenadálého kolapsu elektřiny nebo plynu, ale nevím co by se stalo a jak by to hořelo byť i v malých kamnech když by se částečně neotevřelo okno. No, pro krb to platí obdobně akorát v bilanci se jedná o větší množství vzduchu, které se musí odněkud přisát, samozřejmě může se vzít z místnosti, ale na jeho místo musí přijít jiný. Obvykle aby někomu netáhlo příliš na nohy, tak se řeší přívodní troubou nebo kanálem zvenčí těsně ke krbu. Co se týče dimenze, tak mám obavy, že i průměr 150 mm je málo. Tam je potřeba zvážit množství potřebného vzduchu k dokonalému spálení paliva na maximálním požadovaný výkon, samozřejmě zohlednit ztráty délkou potrubí a taky rezervu v komínovém tahu jestli je nebo není.

Autor: Radek Haa
Datum: 30.01.2007 16:22 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já mám krbovky 6,5 KW a je do ní přímo příruba na externí vzduch o průměru 100 mm. To je vzduchu až dost, pakliže se tedy nabavíme o otevřeném krbu. V dotazu to tak je napsáno a krb není krbová vložka nebo karbová kamna. Pak je to samozřejmě málo i o 150 mm.

Autor: Milan Pavoucek
Datum: 09.02.2008 21:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, vážený pane chtěl bych reagovat na Váš příspěvek z 12.10.2007:
Jinak např. Thermopor jsem potával např. i v Německu, ušetřil bych skoro 20000 na celé stavbě. Problém byl se zálohou na palety, jinak vše dovezou až na místo. Pokud bych měl dopravce, blo by ještě více úspory.

Mohl byste mi poradit na koho se v Německu obrátit s poptávkou na Thermopor ?
Děkuji.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama