Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Okna s trojskly - PROČ (úspora = téměř NULA)

Autor: Martin Moser
Datum: 19.02.2007 16:43

Dobrý den.
Právě se zabývám výběrem oken pro svůj budoucí RD a tak nějak nejsem schopen pochopit, proč bych měl jít do trojskel.

Vycházím z následující úvahy:
Cenový rozdíl dvouskel a trojskel v mém případě činní cca 40.000 Kč (40 m2 oken).
Rozdíl v U okna s dvousklem a s trojsklem je cca 0,4 (1,1-0,7).
Pokud počítám pro zjednodušení s tepelným spádem 40 st, krát 24 hodin, krát 100 dní do roka, dostanu:
Rozdíl v tepelné ztrátě stejného domu s dvouskly a trojskly 40x40x0,4 = 640 W
Rozdíl v spotřebě energie pro vytápění pak 640 x 24 x 100 = 1536 kW, přepočteno na Kč cca 2000 ročně, návratnost vložených peněz (rozdílu investic) cca 20 let.

A to jsou dle mého spíše optimistická čísla...
(asi průměrný rok nemá 100 dní s celodenní teplotou -18 st, průměr bude asi výrazně příznivější, též nezakalkulováno, že nezanedbatelnou část tepla vyrobím krbem za výrazně nižší náklady).

Je úvaha chybná?
Pokud půjdu do horších oken, dočkám se krom vyšších nákladů na vytápění i jiných nepříjemných "překvapení"? Třeba rosení oken a podobně?

Pro doplnění: dům bude z MedMAX 350 (ztracené PST bednění, celkem 20 cm PST, 15 betonové jádro), celkové vypočtené ztráty cca 4kW (nebo 3,5 s trojskly), U stěn 0,15 , U stropu 0,1 a U podlahy 0,15 , strojové větrání s rekuperací, vytápění buď podlahově nebo teplovzduchem kombinované s krbem s teplovodním výměníkem. Přízemní domek cca 150m, rovná střecha.

Děkuji

Martin Moser

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
jaroslav Šalý25.08.2009 17:30
jan vyroubal25.08.2009 17:19
Petr Havelka25.08.2009 16:37
jan vyroubal25.08.2009 10:50
Zdeněk Pospíšil20.08.2009 21:48
víla amálka 07.04.2009 14:07
hetzer hetzer30.03.2009 13:04
jez abel30.03.2009 10:09
Michaela Čtvrtníčková30.03.2009 09:40
Jaromír Sladký21.02.2007 12:02
Jarda Hic21.02.2007 11:13
Jiri holub21.02.2007 11:01
Pavel Lanciger21.02.2007 10:09
Tomáš Nový21.02.2007 09:44
Jiri holub21.02.2007 07:26
Jmeno Rys21.02.2007 04:18
Pavel Lanciger20.02.2007 10:14
Martin Moser20.02.2007 08:26
Radar Tamara20.02.2007 07:33

Datum: 25.08.2009 10:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
zdravim
jsem ted ve fazi vystavby, resim okna a uz z duvodu hlucnosti musim dat okna. mam 25m2 oken a cena bude kolem 145ts. v akci budu mit HeatMirror/ve stejne cene/. toto zaskleni U0,65., sirka prof. 75mm. ma lepsi propustnost tepla dovnitr, nez je v klasickem trojskle.
jsou skoro k nerozeznani od dvojskel/pohledove/.obytna plocha 130m2.
jinak stavba heluz 40 super therm+5cm vata.podlaha 150mm, strop 25cm vata.vytapeni elektrokotel/22kw dakon/+salarni predehrev TUV a otopne vody+ dotapeni krb 24kwa teplovzdusne rozvody.
investice asi/krome tech oken/ 270tis z toho 80tis mi vrati na dotaci.
mel bych se dostat na nejakych 30kw/m2

Autor: Petr Havelka
Datum: 25.08.2009 16:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
22 kw elektrokotel, to budete vytápět i další dva sousedy?:)

Autor: jan vyroubal
Datum: 25.08.2009 17:19 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
je to mozny((:
ono to bude mozna asi jinak!? jsem v tomhle naprosty laik, takze az to bude aktualni, budu to resit s odbornikem.
ted mi zase jedna firma doporucila, abych vytapeni resil
podlahovym vytapenim,kdyz uz budu mit kolektory, ale nevim!!? ty trubky s vodou, schovane pod podlahou, mam z toho trochu obavy.zase bych ten kotel a bojler ani nepotreboval.
ty okna ale urcite trojskla v tom heatmirror, uz z duvodu hluku.

Autor: jaroslav Šalý
Datum: 25.08.2009 17:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
vyjděte z celkových ztrát objektu
5 cm izolace je "zbytečnost", když už tak 10cm
potom se můžete rozhodnout pro řešení systému vytápění, větrání

Autor: víla amálka
Datum: 07.04.2009 14:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Výpočet je spíše nadnesený. Celková plocha zasklení je postatně menší, než plocha oken a rámy hodnoty 0,7 nedosahují.
V podstatě se trojsklo vyplatí až u větších oken.
Osobně osazuji 28 m2 oken REHAU/ROTO/strojsklo 0,7 do patra dinného domu z jediného důvodu: cenový rozdíl 2sklo/3sklo je zanedbatelný...

Pečlivě vybírejte dodavatele!!!

Trojskolo je třeba brát jako komfortní záležitost. Octávii oproti Fábii taky finančně nezdůvodníte, neboť obě jen jezdí...

wc

Autor: jez abel
Datum: 30.03.2009 10:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
topím tč teplovzduchem a mám trojskla - vím o čem mluvím,při hodně minusových teplotách dochází k mírnému zarosení,při použití dvojskel a stejném vytápění by rosení byl problém.

Autor: Michaela Čtvrtníčková
Datum: 30.03.2009 09:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, slyšela jsem, že dnes místo třetího skla se používá nějaká folie.Tudíž okno není tak těžké a vlastnosti má jako trojsklo. Máte s tím někdo zkušenosti? Děkuji.

Autor: hetzer hetzer
Datum: 30.03.2009 13:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jsou to HeatMirror folie okno ma trochu jine vlastnosti nez trojsklo a hlavne je drazsi.

Autor: Radar Tamara
Datum: 20.02.2007 07:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ve Vašem příspěvku je jistě pár věcí, s kterými nelze než souhlasit, ale zásadní věcí je cena za energii. Pokud budete topit el., pak už teď vychází úspora o víc jak 2500,-Kč ročně - a bude hůř!! Topení plynem -pokud jste s tím kalkuloval - vychází levněji, ale jak dlouho? Když k tomu přičtete vyšší náklady na el. pro domácnost (protože nemáte nízký tarif), pak náklady na plyn. přípojku, revize, údržbu, komíny? - a jsme někde jinde ... topení plynem v domku se ztrátou 3,5kW bych já nedělal. Jinak 40m2 prosklení už je rána.. Já mám cca 23m2 a už tak mi okna s dveřma na domek (5-ti komoráče s trojsklem) stály skoro 140tis.

Autor: Martin Moser
Datum: 20.02.2007 08:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
O plynu neuvažuji, ač jej mám u pozemku právě díky rozmělňování zdrojů energií, vyššímu tarifu el. a dalším nákladům s plynem (a navíc nemám plyn rád, je potenciálně rizikový...).
40 m2 oken je hodně, ale polovička je v obýváku (4 velká francouzská) a budou generovat slušné solární zisky díky orientaci a vzhledem k umístění krbu v této místnosti se chladu nebojím.
Zatím nejvýhodnější nabídka na celých 40 m2 oken (dřevěná euro profil 78 v trojskle) vycházejí na cca 170tisíc, je fakt že část oken (francouzských i další) jsou navrženy jako fix, jinak by to asi bylo víc.
Faktem je, že kalkuluji se současnými cenami energií a to asi není to nejsprávnější. Zase nezahrnuji potenciální globální oteplení a tím pádem více zim jako ta letošní ;-)

Martin Moser

Autor: Pavel Lanciger
Datum: 20.02.2007 10:14 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ještě jeden argument pro trojsklo. trojsklo, když u něj sedíte z vás nevytahuje tolik teplo jako dvojsklo a ten rozdíl, zvlášť u velkých ploch (pokud nejsou soustavně omývány teplým vzduchem) je opravdu zásadní. takže to co jste nezohlednil je komfort. potom taky se trojskla prostě nerosí skoro za žádných podmínek, což má mimo jiné vliv na životnost okna. viděl jsem hodně eurooken, která byla velmi poškozená - zevnitř kondenzačí vody na okrajích skla kvůli distančnímu rámečku a zaplesnivění dřeva.

Autor: Jmeno Rys
Datum: 21.02.2007 04:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Mame dvojskla od roku 1987. 17 oken. Vetsinu skel jsem v poslednich dvou letech musel kvuli ztrate hermeticnosti vymenit. Plnene jen vzduchem, kdyz jsme je kupovali tak jsme puvodne chteli argon. Ale lide kterym se dalo verit me upozornili na to ze plyn z kazdeho okna pomalu unika - takze zustalo u vzduchu. Zadne okno se za tech 19 let nikdy nerosilo. A to pouzivame celou zimu automaticky zvlcovac vzduchu.

Autor: Jiri holub
Datum: 21.02.2007 07:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No prostě "dobré" okno se rosí z venku.
To studené sálaní je fakt trošku komplikejšn.

Autor: Tomáš Nový
Datum: 21.02.2007 09:44 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já žádný sálání nepozoruju a rosej se mi jen střešní dřevěná okna a už chytaj plíseň. U plastu nic nehrozí.

Autor: Pavel Lanciger
Datum: 21.02.2007 10:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
je zajímavé, jak se diskuse o trojsklech zvrhává postupně na diskusi o tom, jestli jsou lepší dřevěná či plastová okna.
pane Nový, pokud máte střešní okna mizerně udělaná, zapracovaná, vyprojektovaná či chybí ofukování teplým vzduchem a nejsou to okna s trojskly a zateplenými rámy, tak se vám rosit budou.
jinak naživo jsem zažil trojskla loni v zimě v jednom penzionu ve Zlíně. bylo asi tak -15 až -18 a tam byla trojskla. ačkoliv jsem k nim sedával zády u jídelního stolu, tak to bylo v pohodě. zato v hospodě, kam jsme chodili, měli dvojskla v plastových rámech - velké fixní prosklení. ta dvojskla měla mít dle označení 1,4 ale šel od nich velmi nepříjemný chlad, tož asi tak nějak. jinak jsem ještě nikde jinde trojskla popravdě naživo nezažil, nebo jsem si toho nevšiml.
Nikdo si trojskla dávat nemusí, nemusí si zateplovat fasádu, nemusí si dávat vzduchotechniku, nemusí mít podlahové topení, je to jenom a pouze jeho věc a rozhodnutí.
to že jsou trojskla těžká jsem zjistil v momentě, kdy jsem chtěl obsluhovat okna na pokojích - sklápěcí o velikosti 120 * 50-60 cm. ale to není typická aplikace trojskel.

Autor: Jiri holub
Datum: 21.02.2007 11:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No nevím jestli jeto pravda ale jeden švéd říkal že tripl vokno je u nich včil standart a to přitom mluvil ještě o tepelném čerpadle.
Stejně by mě zajímalo jak funguje ten skleněný barák v tom jednom americkém filmu http://www.ecards.cz/pohlednice-dum-u-jezera-5428, zda funguje vůbec nějak.

Autor: Jarda Hic
Datum: 21.02.2007 11:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Švejdům se to tepelně čerpadlí, když jim teče elektrika z hor a nemusejí kvůli tomu pálit uhlí :-(

Autor: Jaromír Sladký
Datum: 21.02.2007 12:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Takovýhle barák, to by bylo krásné pro tepelné čerpadlo, externí výměník v jezeře a v létě se to opačně použije pro chlazení. (Nezapomeňte, že ta zima na obrázku je maximální, kterou tam zažívají jednou ze 10 let, ty američani v těch filmařsky zajímavých lokalitách mají tepleji nežli my)

Autor: Zdeněk Pospíšil
Datum: 20.08.2009 21:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
malá poznámečka po čarou: globalní oteplování asi povede k oslabení/zastavení Golfského proudu a poklesu teploty v severní a střední Evropě. Dejte si do googlu:"globální oteplování golfský proud"

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama