Diskuse ke článku: Solární termické systémy – slepá vývojová větev?

Autor článku: Ing. Karel Srdečný
Plné znění článku: Solární termické systémy – slepá vývojová větev?
Anotace článku: Jakkoli mne to osobně mrzí, zdá se, že termické solární systémy jsou odsouzeny k zániku. Pouze dvě věci by mohly nástup fotovoltaiky zastavit: zvýšení její ceny (např. zvýšením dovozního cla), nebo státní zásah typu zvýšení daně ze slunečního záření.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 40   starší >>
Autor: Josef Zapletal
Datum: 21.08.2014 00:01 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Chtěl bych ještě navázat , na diskutující. Pokud nepoužiji vakuové trubice , pak základní výhodou FV panelů je reálně mnohem větší tepelná kapacita akumulátoru. Je to proto , že účinnost FV panelů se nemění s teplotou vody a pokud je na výstupu bojleru regulátor není problém ohřívat TUV na 90°C i více. To vede k lepšímu využití přebytků. Od října do dubna dopadá na naše území jen 25% ročního záření. Od května do září to je 75%. (5 měsíců). V chladné části roku získáme průměrně jen 23% energie než v teplé a je zcela lhostejné jestli máte vakuové trubice nebo ne. Jen pro ohřev TUV v zimě by musel být systém předimenzovaný alespoň 4 násobně a stejně by docházelo k velmi nestabilní dodávce tepla. Pokud byste chtěli alespoň trochu stabilní dodávku tepla , musí být systém předimenzován asi 10x. Budovat takový systém je neefektivní . Proto nejsou vakuové kolektory moc žádané neboť v létě je energie dost a v zimě tak málo, že výsledek neodpovídá vynaložené námaze....

Předmět: Re: výhody FV panelů...
Autor: Michal Kittrich
Datum: 21.08.2014 16:30 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 114712
reakce na ...
Ano souhlasím s Vámi, že vakuové trubice v zimě nemají dostatečný výkon, ale myslím, že to je problém jakéhokoliv solárního systému. Snad by to šlo řešit pomocí tepelného čerpadla voda - voda, ale to jen v přechodném období.
Smyslem těchto článků je ale něco jiného - co je lepší - trubice, nebo fotovoltaika? Myslím si, že trubice a to z těchto důvodů
- vyšší účinnost i při zatažené obloze. Těď je 16:18 je zataženo (bylo celý den), na soláru mám 48 stupňů, na bojleru (320 l) je 39 stupňů. Intenzita záření je 642w/m2 ( http://meteo-jirkalina.com/wx38.php ) Samozřejmě u měřící stanice může být jinak.
- při účinnosti fv panelů 15% to znamená zisk 96W
při účinnosti trubic 91% a činné ploše 2,4m2 to znamená zisk 1402w. To znamená abych dostal stejný výkon z fv, tak bych musel mít 14,6 m2 panelů. Kolik by to asi stálo? Vyplatilo by se to vůbec? Nehledě na to, že účinnost fv panelů první roky prudce klesá, po pár letech by jste jich potřeboval 2x tolik

Předmět: Re (2): výhody FV panelů...
Autor: Bronislav Bechník
Datum: 21.08.2014 16:37 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 110148
reakce na ...
Omlouvám se, ale tento příspěvek obsahuje celou řadu chybných informací:
1) 642 W/m2 je jasno, nikoli zataženo
2) účinnost 91 % - takové hodnoty vakuové trubice nemohou dosáhnout nikdy, doc. Matuška, který jinak propaguje solární termické systémy, označuje autory takových tvrzení za naprosto nespolehlivý zdroj informací
3) účinnost FV panelů klesá velmi pomalu, pokles je nejvýše 20 % za 25 let - tuto hodnotu garantují všichni výrobci

Předmět: Re (3): výhody FV panelů...
Datum: 21.08.2014 17:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ad1 - v tomto nejsem odborník, uvedl jsem, že u měřící stanice může být jiné počasí. Uváděl jsem stav počasí a hodnoty u mne.
Ta hodnota 642W/m2 je pro srovnání pořizovací ceny obou systémů.
ad2 - pokusím se to vysvětlit: fv panely musí nejprve vyrobit "vyšší" formu energie (dost složitá věc) a převést ji na "nižší", tedy teplo a neumí tu "vyšší" energii vytvořit s takovou účinností. trubice jsou specializovány na to, že zachytávají rovnou jenom teplo. Proč tedy 91%? Na vnitřní trubici je zevnitř napařeno několik vrstev kovu a silikátů, které vpustí tepelné záření dovnitř ale nikoliv ven. Vnitřní trubice je zapuštěna do vnější, je mezi nimi mezera, ve které je vysoké vakuum. Jsou tedy téměř vyloučeny ztráty tepla konvekcí. 9% ztrát je způsobeno sáláním vnitřní trubice a ztrátami ve výměníku tepla, který je obalený cca 15cm minerální vaty. Je to totéž, jako by jste byl zavřený na sluníčku v autě, ale je to dovedeno k dokonalosti.

Samozřejmě výrobci toto uvádějí jen za ideálních podmínek. Se zvyšující se teplotou v bojleru účinnost rapidně klesá, ale to je mi jedno, hlavně že mám teplou vodu.

Předmět: Re (4): výhody FV panelů...
Datum: 21.08.2014 18:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
účinnost FV panelů je vztažena k celkové ploše
u trubic je celková plocha kolektoru asi 2krát větší, než plocha apertury (= účinná plocha podle Vás)

91 % by snad mohlo být množství energie převedené na teplo ze záření dopadajícího na povrch vnitřní trubice při nulovém teplotním rozdílu
jenže část slunečního záření se odrazí na vnější trubici
kromě toho část vyrobeného tepla se ztratí v trubkách a bojleru
taky (jak už tentokrát připouštíte) účinnost trubic, zvláště při zatažené obloze, rychle klesá s teplotou ohřívané vody

je pravda, že FV panely zaberou více místa, jenže celková cena systému je srovnatelná s plochými kolektory, oproti trubicovým jsou obvykle levnější

Předmět: Re (5): výhody FV panelů...
Datum: 21.08.2014 19:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ne, teď si trochu nerozumíme. Celková plocha zařízení (i s výměníky) je 3,84m2. plocha apertury je 2,4m2. Pro plochý kolektor je rozhodující úhel dopadu slunečního záření, pokud dopadají paprsky šikmo, je málo účinný. Proto trubice - odsazené o určitou vzdálenost od sebe. Trubice v úhlu - 45úhlových stupňů a + 45 úhlových stupňů mají stále stejnou plochu a tím i stejný výkon. plochý kolektor tuto výhodu nemá.
Co se týká účinnosti - totéž platí i pro fv panely. Nemají sice trubky s teplonosným médiem, což je jejich velká přednost, ale mají drahé střídače a další elektroniku, kde se účinnost snižuje. Znovu zdůrazňuji účinnost fv panelů a vakuových trubic. Pokud chcete fv panely ohřívat vodu, tak za zhruba srovnatelné peníze si koupíte fv s účinností 15% a nebo trubice s nesrovnatelně vyšší účinností.
Nemá smysl se navzájem přesvědčovat co je lepší. Mne jen popudil článek, který vyvolal tuto diskuzi. Ten člověk porovnával jabka s hruškami. To je to samé, jako bych chtěl autem orat a traktorem závodit. Možná tím něco sledoval. Já přece nemůžu vakuovými trubicemi vyrábět elektřinu (nebo jen s velkými náklady) a fv panely nelze topit (nebo jen s velmi malou účinností). Představuji si to tak, že oba systémy se budou vyvíjet nezávisle na sobě a bude potřeba obou.
Pěkný den.

Předmět: Re (6): výhody FV panelů...
Autor: Karel Srdečný
Datum: 22.08.2014 09:25 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104174
reakce na ...
Smyslem článku bylo upozornit na cenu tepla z termického systému a z FV. Dívám s na oba systémy jako na černou skříňku, ze které každý rok "vyleze" nějaká energie. Pokud jsou obě černé skříňky za stejné peníze, vyhrává ta s vyšší produkcí, bez ohledu na to jaká je uvnitř technologie.
V praxi samozřejmě zohledním třeba rozdílnou plochu systémů nebo rozložení produkce během roku a vyberu si to co vyhovuje lépe.
Jestliže se chci odvézt tunu cihel z bodu A do bodu B, mohu to vzít najednou náklaďákem, nebo vzít auto s vozíkem a několikrát se otočit. Důležitý je výsledek, ne cesta.

Předmět: Re (7): výhody FV panelů...
Datum: 22.08.2014 09:49 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jinými slovy, ve smyslu předchozího příspěvku, traktorem závodit nelze ani hypoteticky (trubice elektřinu nevyrobí), naopak autem alespoň hypoteticky orat lze (FV - teplo), je jen otázka, zda se to vyplatí

mnozí to dělají (jak s FV, tak s auty) a věří, že se to vyplatí

doc. Matuška sice dokázal, že za jím definovaných podmínek jsou stále ještě termické systémy výhodnější (s plochými kolektory), ale pokud bychom provedli analýzu citlivosti, možná by se ukázalo, že výsledek je neprůkazný (například použitý diskont)

naopak firma Regulus prokázala, že v celoročním hodnocení jsou ploché kolektory výhodnější než trubice v naprosté většině aplikací

Předmět: Srovnáváme srovnatelné? - Pokus o korektni informace
Autor: Tomas Matuska
Datum: 04.01.2014 00:45 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 104159
reakce na ...
Dobry den,
clanek celkem prehledne ukazuje obe technologie v cislech, bohuzel jednostranne zavadejicich (vyhodne pro fotovoltaiku, samozrejme). Pokusim se poukazat na par "nepresnosti" uvedenych v clanku a take v diskuzi k nemu.

Autor pro fototermiku uvadi dve hladiny mernych zisku celeho systemu 250 kWh/m2 (obvykly pro horsi systemy predimenzovane pro kombinaci ohrevu a vytapeni v rodinnych domech) a 350 kWh/m2 (bezne pro ohrev vody v rodinnych domech). Pokud se srovnava system pro ohrev vody - pak bych ocekaval vypocty pouze s 350 kWh/m2 - je to navic hodnota bezne v praxi namerena, pozadovana v dotacnich programech atd. Je dobre si uvedomit, ze to je hodnota vcetne zahrnuti tepelnych ztrat nejen potrubi ale i zasobniku (ztratami ztracime cca 20-30% energie produkovane kolektory), vcetne nevyuziti letnich prebytku u bezneho dimenzovani pro rodinne domy (cca 25-30%).

Autor uvadi, ze pokud se nepodarilo zlevnit termicke systemy doted, uz se to nepodari. Pokud by fototermika ziskala natolik masivni subvenci (provozni podpora ve stejne mire jako u fotovoltaiky) domnivam se, ze by pokles byl docela vyznamny. Zatimco u cinskych FV panelu je dnes marze v radu procent, nakupni cena cinskych kolektoru je nekde na petine ceny prodejni na evropskem trhu.

Hodnota uvedena p. Kittrichem v diskuzi neni zisk systemu ale pouze kolektoru, navic pri plnem vyuziti energie. Ano, vyrobci nekdy s takovymi cisly operuji. Nesmyslna hodnota je 91% ucinnost pri -20°C pod mrakem, takove vyrobce pro jistotu nebrat vazne.

Skoda, ze takto prisny neni autor na fotovoltaiku. Hodnota 18000 kWh/kWp znamena vyuziti spickoveho vykonu 900 hodin rocne. Vzhledem k tomu, ze pro FV panely v CR se bezne uvadi 950 hodin, uvadena casto plati evidentne pro FV system (s elektrickymi ztratami) pracujici celorocne v bode maximalniho vykonu do site, tzn. s veskerym vyuzitim ziskane energie.
Ale v pripade srovnavani srovnatelneho to tak prece neni. Pokud je fotovoltaicky system navrzen obdobne jako srovnavany fototermicky, tak muzeme ocekavat obdobne letni nevyuzitelne prebytky (fotovoltaika je zapojena pouze do elektrickeho ohrivace, ktery ma nejak nastaveny termostat). Jaka cast tepelnych ztrat solarniho el. ohrivace je zapoctena v zisku systemu? Navic fotovoltaicke panely zapojene rovnou na DC patronu zasobniku nebudou pracovat tak efektivne jako s regulatorem, viz napr. clanek Ing. Wolfa a prof. Bendy z FEL CVUT (prosinec 2013), kteri uvadeji o cca 20% nizsi zisky.

Pokud tedy zvazime vyse uvedene, pomery se tak nejak prevraci. Domnivam se proto podobne jako rada diskutujicich, ze obe technologie budou s vyhodou vyuzivany vedle sebe - ci primo spolecne v jedne plose jako hybridni technologie, zvlaste pokud budeme potrebovat maximalne vyuzit dostupnou plochu plaste domu (to by asi bylo na samostatny text).
Plytvani uzasnou elektrinou, kterou muzeme svitit a tocit s ni motory - vyrabenou fotovoltaikou s nizkou ucinnosti a vysokou narocnosti na plochu - na jeji degradovani na teplo je podle meho pouze dnesni ukrok stranou (podobne jako primotopy nebo teplovzdusne vytapeni do pasivnich domu). V budoucim "krasnem novem svete" nam snad inteligentni site a hlavne strategie rizeni distribuovanych energetickych zdroju umozni lepe vyuzivat FV systemy v nasi siti.

A jeste odbocka k instalacim:
Drainback systemy se nerozsiri z jednoducheho duvodu, musi je montovat zrucny a znaly instalater. Solarni systemy bohuzel dnes montuje kazdy, kdo umi zapojit plynovy kotel na topeni.
Od roku 2014 by nemel montovat OZE (fototermika, fotovoltaika, TC, biomasa) nejen nikdo svepomocne, ale take nikdo bez patricneho "razitka". Certifikacni standardy pro osoby opravnene instalovat solarni termicke systemy, tepelna cerpadla a kotle na biomasu jsou sice temer hotove (HK CR), jaky vliv budou mit kvalitu montazi nelze odhadnout. O vyvoji standardu pro osoby opravnene montovat FV systemy nemam zadne zpravy.
Pokud ovsem nebude certifikacni system vcas spusten a navic zmenena legislativa, pak bude stejne asi trochu chaos.

TM

Předmět: Re: Srovnáváme srovnatelné? - Pokus o korektni informace
Datum: 06.01.2014 09:20 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
V článku jsem chtěl ukázat začínající trend, který je podle mne celkem jasný. Děkuji kolegovi Matuškovi za upřesnění, o číslech lze diskutovat dlouho (třeba investiční náklady na solární systém jsem bral docela optimisticky, v praxi jsou často vyšší).

Zlevnění termických solárů opravdu nečekám, fotovoltaika je levná kvůli tomu, že do ní natekly dotace nejméně o dva řády vyšší než do solárů (je to třeba brát celosvětově) a něco podobného se asi už opakovat nebude. Naopak šikana s požadavkem na POVINNÉ montování státem certifikovanou firmou může ceny v ČR krátkodobě zase zvednout (je to česká specialita, příslušná směrnice EU požaduje aby stát zajistil odborné vzdělání a certifikaci montážníků, nepožaduje aby byli ostatní montážníci zakázaní).

Pokud se mýlím, bud rád, taky si myslím že ohřívat vodu elektřinou je blbost, ovšem jde-li o peníze, fotovoltaika vyhrává.

Datum: 05.07.2014 20:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravím Vás,
Váš příspěvek mne zaujal, mým zájmem je pokusit se vytvořit nízkoenergetický dům. Především musím prohlásit, že nejsem zástupcem nějaké firmy co prodává vakuové trubice, pracuji v automobilovém průmyslu. Dlouho jsem zvažoval který systém mám použít a procházel jsem mnoho diskuzí. Naše hvězda nám prý dodává 15.000x více energie než potřebujeme. Myslím si, že fotovoltaika a fototermika mají jedno společné - jsou závislé na dodávce slunečního záření. Jak jsem to pochopil já je zásadní problém - fotovoltaika pracuje s celým spektrem slunečního záření. pokud jsou mraky, proniká k nám pouze spodní část "slunečního záření" tedy především infra záření, které dokáže proniknout parami (omlouvám se za ten výraz) tzn., že při zatažené obloze fotovoltaika prudce snižuje výkon, kdežto fototermice toto nevadí.
Ještě aby jste mne bral trochu vážně: používám vakuové trubice. Pokud si o nich něco zjistíte, tak pochopíte, že vakuum je nejlepší
tepelný izolant v tomto vesmíru. jsou to dvě skleněné trubice zatavené do sebe. mezi nimi je hnědé kožené vak uum. takže jim nevadí jestli je venku +20 nebo -20. Vakuové trubice typu head pipe pracují na principu nepřímého ohřívání cirkulující vody. V head pipe trubicích se nejdříve ohřeje teplonosná sloučenina, která v podobě par stoupá do kondenzátoru a tam jednak předá své teplo a navíc díky tzv. "utajenému teplu" tedy skupenskému teplu kondenzace předá zajímavé množství tepla. Tato pára zkondenzuje a jako kapky kapaliny stéká dolů a tam se vypařuje .... Gravitační systém. Toto objevili číňani. proto vyrábí 99,99 procent vakuových trubic. nejsou blbí jak si myslíme. stačí pár let...
Dovolte mi prosím pár důvodů proč jsem zvolil toto řešení:
-mám rodinný dům s 3 lidmi, spotřeba teplé vody cca 190 litrů teplé vody/den
-automatický kotel na černé uhlí spotřebuje přes léto uhlí na ohřev této vody asi za 10.000,-
-dnes bylo zataženo, vakuové trubice daly pouze 53 stupńů C
Pokud se tři lidé vykoupají / opsrchují v teplé vodě, teplota v bojleru klesne na 32 stupnů.
-mám 200l bojer + 120 technický bojler pro pračku a myčku.
-myčka a pračka denně vykoná jeden cyklus.
-vakuové trubice (30ks) včetně příslušenství stály 21.000,-
-odolné plastové potrubí + armatury 1900,- +mirelon 600,-
-oběhové čerpadlo wilo 1480,-
- digitální programovatelné relé LOGO! 1.600,-
-spočítejte si návratnost

Předmět: Re (2): Srovnáváme srovnatelné? - Pokus o korektni informace
Datum: 07.07.2014 09:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jsem rád, že vám solární systém funguje k vaší spokojenosti. Vakuové trubice nejsou nic nového, ovšem dříve se používaly málo kvůli vysoké ceně. Čínské výrobky jsou už dnes levné, takže se tlačí i na evropský trh. Existují obavy z kvality a životnosti - pokud v trubici zmizí vakuum, těžko to zkontrolujete, zjistíte to jen tím, že výkon trubice významně poklesne, ovšem v rámci celého systému si toho ani nemusíte všimnout.
Vyšší účinnost vakuových trubic oproti plochým kolektorům je jasná. Problém je v tom, že v zimě je slunečního záření tak jako tak málo, takže tím že ho využijete s vyšší účinností získáte jen málo. V létě je slunečního záření dost, pro ohřev vody by vám stačil i plechový sud natřený načerno.
Rozhoduje tedy ekonomika - kolik vám systém přinese a kolik vás bude stát.

Předmět: Re (3): Srovnáváme srovnatelné? - Pokus o korektni informace
Datum: 07.07.2014 16:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, děkuji za Vaši reakci. V žádném případě se nechci zastávat čínských soudruhů, něco o nich vím. Můj syn tam rozjíždí druhým rokem pobočku celkem známé česko-německé firmy, jejich mentalita by byla na samostatný článek. Nicméně pokud budete kupovat nikoliv okopírované čínské výrobky, ale v číně vyráběné evropské výrobky, pochopíte o čem píšu. Divoká čínská výroba bez jakýchkoliv norem a technologických postupů je už na ústupu. Světe div se, už i číňani toto pochopili. Pokud evropská firma chce vyrábět v číně, svěří určitým lidem za určitých podmínek své know-how včetně ISO norem a věřte mi, že tam bude tolik auditů a tolik výměn ředitelů, dokud to nebude fungovat podle německých pravidel. Pravidla jsou tak nastaveny, že např. dělník, který má bednu s pomocným nářadím o 10cm mimo vyhrazený prostor, to má za 500,- podruhé vytýkací dopis, potřetí vyhazov. Toto je realita která se uplatňuje už i v číně. Evropa učí čínu kvalitně pracovat.
Takže k Vašim výhradám:
bod a) ztráta vakua. Musíte koupit trubice, které mají prohlášení o shodě, že splňují kvalifikaci SolarKeymarkt. Tato kvalifikace mimo jiné přikazuje výrobci vložit do každé trubice identifikátor vakua, tzn., že konec trubice je stříbrný, pokud vakuum zmizí (to se mi povedl velmi hloupý výraz) konec trubice je mléčně bílý. Obě trubice nejsou na koncích slepeny, jak to napadlo chytré čínské padělatele, ale ZATAVENY, jak je běžný evropský standart. Ke ztrátě hnědého koženého vakua může dojít pouze v případě rozbití. Jde o borosilikátové sklo, které se používá v letadlech. I to by mělo být součástí prohlášení o shodě. Takže kožené vakuum mám pod kontrolou.
bod b) v zimě výrazně NEKLESÁ intenzita slunečního záření, jenom je pod jiným úhlem. Příkon slunečního záření je v průměru 1.373W/m2, v zimě se snižuje o 40W/m2, (http://cs.wikipedia.org/wiki/Slune%C4%8Dn%C3%AD_energie)
což je zanedbatelné. Díky vakuovým trubicím NEROZEZNÁVEJTE léto a zimu. Rozenávejte pouze množství slunečního záření.
bod c) černý sud. teď nevím, co psát. Mám velmi dobré kámoše v práci, kteří si ze mne dělají srandu podobným způsobem. To si opravdu o mne myslíte, že jsem takový ... Dobrá, ať je po Vašem. Copak asi udělá plechový sud v zimě? Copak asi udělá vakuová trubice v zimě? Zkuste trochu přemýšlet. Na You tube je několik příkladů, co dovede vakuová trubice venku, když je -27 stupňů C
bod d) ale to už pouze můj nápad a mám jich víc. Představte si teoreticky - v zimě - spojení vakuové trubice - tepelný akumulátor - tepelné čerpadlo. Asi Vám to neříká nic, že ano?

Předmět: Re (4): Srovnáváme srovnatelné? - Pokus o korektni informace
Datum: 07.07.2014 21:55 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Děkuji za povzbudivé informace o rostoucí kvalitě čínských kolektorů. Velmi správně upozorňujete na značku kvality "Solar Keymark" - bohužel na českém trhu se s ní zákazník setká zcela výjimečně.
Co s týče rozdílu mezi zimou a létem, asi si nerozumíme. Proč je v zimě zima? Protože je málo sluníčka. Intenzita slunečního záření dopadající na zemský povrch v ČR [W/m2] se mění během dne od 0 do cca 1050 W/m2. V létě je více hodin slunečního svitu a více dní, kdy je intenzita vyšší. V zimě je obecně intenzita slunečního záření nižší, už proto že paprsky pronikají šikmo, tj. silnější vrstvou atmosféry. Také je více oblačnosti a dny jsou kratší. Proto je v zimě zima (u nás, ne na rovníku).
Pokud je v zimě intenzita slunečního záření cca 200 W/m2, tak kolektor s účinností 75% získá 150 W/m2. Kolektor s účinností 20% získá 40 W/m2. Otázka zní: stojí vám ten rozdíl za to? Obvykle mi vychází, že ne.
V létě je slunečního záření dost, takže horší účinnost kolektoru nevadí.
Vždycky je ale potřeba spočíst a zvážit konkrétní případ a rozhodovat se podle své situace, ne podle toho jak to funguje u souseda nebo co o tom psali v magazínu.

Datum: 21.08.2014 19:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Proč si myslíte, že tato hodnota je nesmyslná?

Předmět: Zajímavý článek...
Datum: 17.11.2013 11:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
...čí chleba jíš, toho píseň zpívej:
a) Vaše tabulka nás poněkud mystifikuje. Vypustil jste z ní omylem vakuové trubice, které mají roční produkci 730 kWh/m2. Cena je také mnohem níž - s 5ti letou zárukou.
b) Nechápu, proč bych si měl instalovat FV zařízení s účinností cca 15%, když za stejnou cenu budu mít vakuové trubice s účinností 91% a to i když je -20 st.C a je pod mrakem

Předmět: Re: Zajímavý článek...
Datum: 01.07.2014 17:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D. ve svých prezentacích cituje právě tento příspěvek jako odstrašující příklad nepravdivých informací.

Předmět: solární ohřev vody
Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 23.10.2013 11:04 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100268
reakce na ...
Každyý ze systémů (FV a termika) má své výhody a nevýhody. Velmi pravděpodobně budou existovat vedle sebe.
S investičními náklady na termiku je to jako u většiny systémů, které nemají přímou konkurenci a současně jsou na ně dotace: cena je "vyšroubovaná" nahoru.
Nyní se začíná objevovat konkurence ve formě FV a (snad konečně) skončí dotace. Výrobci termiky budou muset jít s cenou dolů, aby přežili.
Možná se více rozšíří termické drain-back systémy, které podobně jako FV nepotřebují nemrznoucí směs ani řešení stagnace. Jejich dosavadní nevýhoda (větší odběr elektřiny oběhovým čerpadlem) lze elegantně řešit pohonem čerpadla FV panelem.
p.s. Celoelektrifikovaní spotřebitelé (včetně domácností), kteří část roku (kdy i síť bude mít přebytek FV elektřiny) vyrábějí pro svou potřebu a ze sítě odebírají právě jen v době nedostatku elektřiny, by měli platit "mastný" poplatek za rezervování příkonu a za udržování špičkových zdrojů výroby elektřiny, které budou vyrábět z velké části právě pro ně.

Předmět: Re: solární ohřev vody
Datum: 23.10.2013 11:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ceny termických solárních systémů (těch kvalitních) odpovídají rakouským, obávám se že tady moc prostoru pro snižování nákladů není.
Spíš bude pokračovat trend, že se cena bude snižovat spolu s kvalitou - některé kolektory na trhu moc kvalitní nejsou a o kvalitě něktrých montážníků lze taky pochybovat.
Že se u nás nerozšířily drain-back systémy je zvláštní, osobně se domnívám že je to právě tím že se u nás vždycky "opisovalo" od Rakouska.

Předmět: Re (2): solární ohřev vody
Datum: 24.10.2013 07:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Stejně jako se vyrábějí v Číně FV panely, tak se tam vyrábějí i panely termické. Mám dojem, že jsem někde četl, že i v termice mají největší světovou výrobu.
Dost těžko lze porovnávat cenu termických panelů vyrobených v Rakousku a FV panelů vyrobených v Číně.
Platí, co jsem napsal už dříve: kdo nebude schopen vyrábět za rozumnou cenu v odpovídající kvalitě, ten končí. Dovoz není v dnešním globálním světě problém a že Číňané umí vyrábět i kvalitně jsme už taky zjistili.
Porovnejme si z čeho jsou obě technologie vyrobeny:
1) Rám a krycí sklo: pro obě technologie prakticky stejné.
2) FV - aktivní vrstva z křemíkových polovodičů a matrice sběrných el. vodičů. Nejdražší část.
termika - dobře tepelně vodivá vrstva se selektivním povrchem a systém sběrných vodních kanálků.
3) FV - střídač, nebo regulátor k přizpůsobení a vodiče.
termika - čerpadlo s regulací a přívodní potrubí.
4) pro oba systémy AN (větší bojler).
5) FV - topné těleso
termika - většinou výměník
Nevidím tam nějaký zvláštní důvod pro to, aby termika byla dražší, navíc výrazně. Zvláště, když pro stejný výkon stačí u vhodně navržené termiky (pracující na nižších teplotách) menší plocha.
Největší rozdíl je v aktivní ploše a hliník, nebo měď, ale někdy i železo termiky jsou pořád levnější, než křemík polovodičů. A to i když se toho křemíku použije menší hmotnost na m čtv. panelů.

Předmět: solární ohřev vody
Datum: 23.10.2013 10:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Každyý ze systémů (FV a termika) má své výhody a nevýhody. Velmi pravděpodobně budou existovat vedle sebe.
S investičními náklady na termiku je to jako u většiny systémů, které nemají přímou konkurenci a současně jsou na ně dotace: cena je "vyšroubovaná" nahoru.
Nyní se začíná objevovat konkurence ve formě FV a (snad konečně) skončí dotace. Výrobci termiky budou muset jít s cenou dolů, aby přežili.
Možná se více rozšíří termické drain-back systémy, které podobně jako FV nepotřebují nemrznoucí směs ani řešení stagnace. Jejich dosavadní nevýhoda (větší odběr elektřiny oběhovým čerpadlem) lze elegantně řešit pohonem čerpadla FV panelem.

Předmět: Kdy se ekoteroristé naučí počítat?
Autor: melkor unlimited
Datum: 21.10.2013 08:42 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100033
reakce na ...
A)
Solární systém na ohřev vody pro rodinný dům:
Kolektory 5 m2, zásobník 300 l, cena včetně montáže a 15% DPH
Celkem 100 tis. Kč.

Energie získaná za 20 let: 25 000 kWh
cena energie: 4.00 Kč/kWh

B)
Fotovoltaický systém na ohřev vody pro rodinný dům:
Panely 2 kWp, zásobník 300 l, bez střídače, cena včetně montáže a 15% DPH
Celkem 100 tis. Kč

Energie získaná za 20 let: 3 600 kWh
cena energie: 27.78 Kč/kWh - v článku uvedeno 2.78 Kč !!!

Malý překlep v desetinné čárce a už se rodí šílené teorie.

Předmět: Re: Kdy se ekoteroristé naučí počítat?
Autor: Bořivoj Kůla
Datum: 21.10.2013 11:51 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 114443
reakce na ...
Autor píše vcelku dobře, má jen chybu v předposledním řádku tabulky k FV, tam má být:

energie získaná za 20 let - 36 000 kWh

Výsledný výpočet 2,78 Kč/kWh z FV je v tomto modelu číselně dobře. Jsou to však tržby, kdežto FT už dále není daněna, na rozdíl od FV. Z těchto čísel ještě není možno počítat návratnosti.
Pro úplnost je třeba dodat, že s autorem je sice možno souhlasit, ale argumentů a aspektů pro i proti (FT versus FV) je zde vícero, zde jsou odhady a vývody z pohledu FV zjednodušené. Například investiční náklady jsou dnes nižší, využití FV 2 kWp pro bojler 300 l by celoročně moc nefungovalo… Bylo by to na další článek.

Předmět: Re (2): Kdy se ekoteroristé naučí počítat?
Datum: 21.10.2013 14:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ano, ve druhé tabulce je chyba, správně má být energie získaná za 20 let ....18 000 kWh/kWp, cena energie 2,78 je správně. Omlouvám se za překlep.

Nejde o tržby, ale o energii kterou si "předplatíme" na 20 let dopředu tím, že instalujeme FVE.

Pokud se FVE není připojena k síti (což pro ohřev vody nepotřebujete) pak na ni nepotřebujete licenci a nejste výrobce dle enegetického zákona a tedy zcela v souladu se zákonem neplatíte žádné poplatky ERÚ (navíc bez licence jste pro ERÚ "neviditelný"). Takže v tomto případě je ta cena konečná, ovšem bez provozních nákladů (servis, čištění, pojištění, elektro revize...)

Autor: Petr Babiš - TZB-info
Datum: 22.10.2013 10:06 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100004
reakce na ...
Ano omlouváme se, překlep je opraven.

Předmět: Re: Kdy se ekoteroristé naučí počítat?
Autor: Tomáš tom
Datum: 21.10.2013 17:44 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103641
reakce na ...
Energie získaná za 20 let: 3 600 kWh ze 2 kWp? Nějak málo ne? Moje FVE vyrábí z 1kWp za rok 1MWh (někdy více, někdy méně). Za 20 let musí 2kWp vyrobit kolem 40 000kWh elektřiny.
Potom je cena energie 2,5Kč/kWh. Bez MPPT to bude trochu horší a to je cca 2,7Kč/kWh.

Datum: 21.10.2013 20:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Kalkulace uvažuje roční energetický výnos 900 kWh/kWp, za 20 let tedy 36 000 kWh (v tabulce v článku je překlep). To vychází z předpokladu, že přes léto nevyužijete veškerou vyrobenou energii.

Předmět: Re (3): Kdy se ekoteroristé naučí počítat?
Datum: 23.10.2013 07:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Takže překlep tam byl. Jenom jinde.

To sice vychází už lépe, ale jenom za předpokladu, že máte "cash".
Pořídit si FV nebo kolektory na 20 letou hypotéku je v lepším případě "šul-nul".

Předmět: Re (4): Kdy se ekoteroristé naučí počítat?
Datum: 23.10.2013 10:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jednorázovou investicí si předplatíe energii ze sluníčka na 20 let dopředu a nemusíte se bát dalšího zdražování, což vzhledem k zavádění různých poplatků (naposledy na garantovanou elektřinu z Temelína) dost reálně hrozí.

Solární systém na rodinný domek je otázka 100 až 200 tis. Kč, na to asi dvacetiletou hypotéku nepotřebujete.

Předmět: Re (5): Kdy se ekoteroristé naučí počítat?
Datum: 30.10.2013 08:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A věnujete mi tu "drobnou" částku? Mě po odečtení splátek hypo na dům už na panely nějak nezbývá a ještě hodně dlouho zbývat nebude.

zobrazuji 1 - 30 z 40   starší >>
přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czStát letos rekordně podpoří stavbu cyklostezek, přibude 50,1 kmFOR ARCH 2018 upozorní nejen na novinky v legislativě, ale i na časté chyby ve stavebnictvíStavební připravenost pro venkovní a vnitřní stínění domů i bytůSenát schválil úpravy vzniku společenstev vlastníků bytů