Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Praskání v topení

Autor: Jana Adamcová
Datum: 05.04.2007 15:52

Dobrý den, prosím o radu, neboť jsem již zoufalá. V prosinci 2006 byly v našem panelovém domě instalovány ventily s termorelulačními hlavicemi a měřiče na všech radiátorech. Od té doby nám v topení hučí a v jedné stoupačce neustále po celý den i noc praská (nejvíce v přízemí a 1. patře). Už 4 měsíce spím v obyváku a nevím si rady, neboť topenáři, kteří ventily instalovali, tvrdí, že hučení je normální a s praskáním si neví rady. Mám právo uplatnit reklamaci nebo se s tím opravdu nedá nic dělat. Přemýšlím, že se z bytu odstěhuji. Děkuji předem za odpověď. Jana A.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 365   starší >>
Datum: 04.10.2017 14:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126187
reakce na ...
Dobrý den pane Stoll,
stejně jako řada lidí vystupujících v této diskuzi, řeším i já problém bouchání trubek od topení. V loňském roce (v květnu) jsme se přestěhovali do bytu 2+1 v přízemí panelového domu. To, co nás nemile překvapilo na podzim a pronásledovalo celou zimu až do vypnutí centrálního topení byla jedním slovem hrůza. Podotýkám, že jsem se přestěhoval z jiného města taktéž z paneláku a s ničím podobným jsem se nesetkal.

Vždy kolem desáté hodiny večerní, předpokládám, že to je doba, kdy se topení dostává do nočního režimu, začne v ložnici v topení nesnesitelné praskání v trubkách, které mohu popsat jako narážení kov na kov. Z mého pozorování jsem vyvodil závěr, že tento zvuk vychází z "průchodek" trubek topení do prostorů pod / nad naším bytem. Zřejmě to souvisí s teplotní roztažností kovových trubek. Tento zvuk je natolik intenzivní a hlasitý, že se při něm nedá spát. Zpočátku jsou tyto nárazy v cca. sekundových intervalech, po uplynutí dlouhé doby se postupně prodlužují. Nijak jinak než se špunty v uších se prostě usnout nedá. Stejně intenzivní zvuky se opět začnou ozývat kolem 5. hodiny ranní, kdy se topení zřejmě opět "probouzí k životu". Dělal jsem si i měření hlukoměrem, který jsem si zapůjčil z práce a hodnoty překračovaly hygienické limity pro noční čas. Ještě upřesňuji, že tyto zvuky se ozývají i v jiných místnostech, ne však tak intenzivně a hlavně v těchto místnostech nenocujeme.
Ještě bych chtěl dodat, že ono praskání se v nepravidelných intervalech objevuje i přes den.

Tuto situaci jsem chtěl řešit s domovníkem, který pro nás měl porozumění a s místním bytovým družstvem a teplárnou. Výsledkem byla instalace kompenzátorů na obou svislých trubkách topení. Instalace proběhla v srpnu letošního roky bez jakéhokoliv projektu nebo snahy o bližší pochopení problému. Kompenzátory tedy byly instalovány u nás v ložnici s tím, že to otravuje nás, tak se to bude také u nás instalovat. S nástupem podzimu začala opět topná sezóna a samozřejmě se nic nevyřešilo.

Jsme z toho už zoufalí, toto mlácení zatím není tak velké jako v zimě, ale zima se nezadržitelně blíží a už teď spáváme se špunty v uších. Pokud bych mohl požádat o pomoc nebo aspoň zaslání materiálů na email , byl bych nesmírně vděčný.

Předem Děkuji.

Autor: Andrea Bauerová
Datum: 06.11.2017 19:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126432
reakce na ...
Dobrý den, poprosím vás také o přeposlání materiálů. Bouchání v topení slyším jen já ve třetím patře z pěti, a to po celý den. Největší rány jsou samozřejmě v noci. Někdy topení jen lehce praská, někdy jsou to rány jako kladivem. Loni pomohlo odvzdušnění v horních patrech na měsíc, letos už nešel žádný vzduch. Firma nám navrhla namontování dvou kompenzátorů a pevných bodů - u mě a u souseda. Ten s tím nesouhlasí. Zároveň kompenzátor také nemusí vůbec pomoci. Problém se vyskytl asi před třemi roky, nikdo v domě neměnil topení ani nerekonstruoval podlahu. Já už jsem na vlastní náklady vyměnila termostatickou hlavici a na doporučení jsme ubourali strop a podlahu. Ve sklepě máme výměníkovou stanici, která vytápí ještě další domy. Tady něco seřizovali, ale nic se tím nevyřešilo. Problém mám ale jen já a samozřejmě je to v ložnici. Děkuju za každou radu.

Autor: Eva Lantsoght
Datum: 19.12.2017 10:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126161
reakce na ...
Podle mě taky průchodky. Nutný souhlas sousedů pod a nad Vámi, vybourat a obložit. Pak budete mít klid. Zároveň pokud toto čte nějaký administrátor diskuze, prosím o smazání svých příspěvků, nemám čas na to odpovídat a sloužit jako sekretářka p. Stolla, kterého navíc vůbec neznám :-) Mohu ostatním sdělit jen jediné: bouchání s největší intenzitou večer a nad ránem, obzvlášť strašné na začátku a na konci topného období, ale občas i kdykoli přes den a zejména ráno od 4 hodin: problém průchodek. Aspoň u nás to tak bylo a problém se plně vyřešil zásahem společnosti INMES.

Autor: Kateřina Košnářová
Datum: 15.09.2017 08:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110911
reakce na ...
Dobrý den pane Stoll,

také bych Vás ráda požádala o zaslání materiálů jak vyřešit bouchání ve stoupačce v pokoji kde se spí, bouchání se ozývá jakmile teplárna pustí páru ve 3:30hod. a při chladnutí trubek. Bohužel se to ozývá nejvíce v mém bytě, v patře pod námi už tolik ne. Spolupráce s nájemníky nade i pode mnou je katastrofální a ani teplárna a bytové družstvo nic nevyřešilo. Vím, že nájemník nad námi vylíval podlahu, ale je to člověk, který nechce spolupracovat a topenáře z bytového družstva vyhodil, že nebude bourat podlahu. Pokud by jste měl radu budu Vám neskonale vděčná. V pokoji se nedá spát a já jsem pomalu na psychiatra, protože hluk slyším i v ložnici vedle. Byt mám v OV. Pokud by se to dalo vyřešit pouze v mojí režii bez sousedů byla bych radši. Email:

Autor: Petr Stoll
Datum: 21.09.2017 23:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100221
reakce na ...
Dobrý večer paní Košnárová,
pokusím se Vám během víkendu přeposlat nějaké materiály k této problematice, a nabídnout nějaké řešení. Ideální by bylo, kdyby Vaše společenství projevilo zájem o termohydraulické vyregulování a seřízení otopné soustavy metodou pana Jiřího Ráže, čímž byste zároveň dosáhli maximálně možný úspor při provozování otopné soustavy,

Datum: 01.10.2017 13:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vážený pane Stolle,
moc prosím o přeposlání informací k této problematice, máme velmi podobný problém.
Děkuji

Autor: Miroslav Slovák
Datum: 18.12.2017 09:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126699
reakce na ...
Dobry den,prosim oinformace k problemu praskani v potrubi.Po vypnuti zacne praskani az do vychladnuti.po zapnuti az do zahrati.

Datum: 19.12.2017 10:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nejspíš průchodky. Můžete se obrátit na p. Stolla zde v diskuzi nebo v Praze doporučuji společnost INMES.

Datum: 01.10.2017 13:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Datum: 01.10.2017 13:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Omlouvám se za opakovanou reakci, nejdřív se to nechtělo odeslat, pak se to odeslalo několikrát...

Datum: 01.10.2017 22:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer paní Lantsoght, máte nějaká email, kam vám mohu informace k této problematice přeposlat?

Datum: 02.10.2017 18:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
.
S pozdravem
Eva Lantsoght

Autor: Zuzana Marešová
Datum: 11.11.2017 17:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126472
reakce na ...
Dobrý den,
také bych Vás ráda požádala o zaslání materiálů na .
Děkuji
Marešová

Autor: Emil Ruda
Datum: 31.01.2019 08:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129610
reakce na ...
Dobrý den,
jak už někteří uvedli, k praskání i u nás začalo docházet po výměně ventilů. Výměna nepomohla, propojení obou stoupaček v nejvyšším patře také ne (navrhl ro dodavatel ventilů). Když to začne bouchat (stačí změnit nastavení ventilu nebo otevřít okno), nedá se usnout. Pokud ještě funguje tent okontakt, byl bych velice vděčný za radu. Omlouvám se těm, které tímto otravuji, ale už si nevíme rady.
Zdraví
Emil Ruda

Datum: 31.01.2019 19:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
napište mi váš email, abych vám mohli přeposlat nějaké materiály.
Je možné vložit do diskuse nějakou nahrávku (odkaz)?

Autor: Ivan Zámečník
Datum: 02.02.2019 04:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129629
reakce na ...
Vazeny pane Stolle, mohl bych Vas poprosit take o zaslani materialu. Bydlim v rodinnem dome a praskani v topeni je na dennim poradku. Vzdy ve chvili kdy sepne kotel a zacne ohrivat vodu. Mam plynovy turbokotel. Praskani jsem vypozoroval jen v jedne mistnosti a to v 1. patre. Zacalo to po vymene termoregulacnich hlavic pred letosni zimou. Vloni jsem praskani nezaznamenal. Velice dekuji. S pozdravem Ivan Zamecnik.

Autor: Vladimír Buk
Datum: 05.02.2019 23:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100029
reakce na ...
Já to vidím v nevyváženém systému vytápění. Někdo zde píše, že musí pootáčet ventilem a hluk přestane . Z toho lze odvodit, že se obvykle hluk začne projevovat po výměně regulačních ventilů s termostat. hlavicemi. Na ventilu se musí nastavit správné průtočné množství, podle výpočtu topné soustavy. Požádejte projektanta, který Vám to projektoval, aby určil správné nastavení regul. ventilů v celém domě.

Datum: 07.02.2019 20:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

zkuste vysledovat, zdali se nějak výrazně mění teplota stoupacího potrubí, když začíná tzv. "klepání. Pokud je totiž stoupačka v nejvyšším patře propojena a regulačním šroubením je na ní nastaven nějaký minimální průtok, nemělo by docházet k "klepání" vlivem dilatace potrubí. K tomu dochází spíše v okamžiku, když stoupačka vychladne, většina nájemníků má po celý den uzavřený ventil, v domnění, že ušetří, což je nesprávné, a jeden z ventilů náhle otevře, ať již vlivem ochlazení vzduchu v místnosti anebo vlivem uživatele, čímž dochází k prudkému prohřátí stoupacího potrubí a následně k teplotní dilataci potrubí.

Podle vašeho popisu by však ke "klepání" mohlo docházet vlivem přehozeného přívodního a vratného potrubí u některého z radiátorů.

Projevuje se "klepání" postupně, se zvyšující se intenzitou rezonance (klepání) popř. jejím zrychlováním, anebo je tato intenzita i hlasitost po celou dobu "klepání" neměnná?

Autor: Hana Hurtíková
Datum: 13.10.2017 18:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126253
reakce na ...
Dobrý den pane Stoll, můžete mi taky zaslat materiály? Řeším podobný problém. E-mail: , děkuji.

Autor: Martin Dostál
Datum: 14.11.2017 06:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126495
reakce na ...
Sobrý den, pane Stolle,

můžu také poprosit o zaslání materiálů k řešení? Pravidelné ranní praskání v topení mě dohání k šílenství. Rád bych měl v ruce nějaké řešní, až půjdu na družstvo. Děkuji

Autor: Lenka Nova
Datum: 03.12.2017 08:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126659
reakce na ...
Dobrý den, mohla bych poprosit take o nejake informace ohledne bouchajicich stoupacek v panelaku. BOhuzel uz treti rok se s timto problemem taky peru a predseda SVJ o tom nechce moc slyset.
Dekuji moc
Lenka Nova

Datum: 03.12.2017 15:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pošlete mi e-mail, přepošlu Vám to.

Autor: Lenka Nova
Datum: 03.12.2017 19:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126659
reakce na ...
To budete hodna, prosim tedy poslat na .
diky

Autor: Svrcula Jiri
Datum: 08.12.2017 10:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126702
reakce na ...
Dobry den,
mohla byste mi proosim take poslat ty materialy na email
Dekuji
Jiri Svrcula

Autor: Marek Novotný
Datum: 18.12.2017 07:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126227
reakce na ...
Prosím o zaslání také na . Moc díky

Autor: Matouš Křikava
Datum: 25.12.2018 23:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129291
reakce na ...
muzete prosim taky preposlat?
Děkuji Křikava

Datum: 06.11.2017 20:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
U nás probourali zeď, vyměnili nějaké propustky a po dlouhé době je ticho. Kontakt mohu poskytnout. Byl to jeden z problémů, který popisoval i pan Stoll. Konečně máme ticho. Nevzdávejte se, vše má řešení.

Autor: Jaroslav Zapletal
Datum: 07.01.2016 21:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121479
reakce na ...
Zdravím. Máme podobný (a přece o dost jiný) problém s praskáním v topení. Hodně se tady radí: máte problém - nechte si soustavu vyvážit. I nás je to obráceně. Problémy jsme neměli, soustavu jsme si nechali vyvážit, protože nám to bylo doporučeno, kvůli finanční úspoře, protože to byla podmínka dotace, protože jsme zateplili atd. S hlukem v topení jsme problémy neměli (bylo slyšet jenom ráno a večer na začátku a konci útlumu). Problémy máme až teď, zato pořádné! I při teplotách těsně pod nulou topení v některých místnostech praská celý den. Dokonce i v noci, nedá se v tom spát. Při teplotě nad 0 to neni tak hrozný. Jsme v Brně, máme zásobování teplem z tepláren. Už před vyvážením jsme měli vyměněné některé součástky v komexu (3 cestný regulátor místo 4 cestného - ekvitermní reg. ESBE 90C). Na vyvážení firma dělala projekt, vyměňovaly se termo ventily za novější a máme regulátory dif. tlaku na všech stupačkách (oboje Oventrop). Firma od toho dává ruce pryč, prý nám vyřešení hlučnosti neslíbili (ale jak jsem řekl, to jsme ani nechtěli). Prostě, problém jsme neměli a teď ho máme. Jde mi o nějakou radu, jak na firmu zatlačit, čím argumentovat. Případně na koho se obrátit, kdo by se na to třeba podíval a zjistil nám, kde může být problém.
(jsme 12 patrový panelák)

Autor: Marcel Neubauer
Datum: 02.07.2013 08:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113636
reakce na ...
Přeji dobrý nepraskací den :) ..
Už si nevíme rady.Bydlím v 7 patře 7 patrovém paneláku,kde bydlím už asi 1,5 roku a něakou chvíli po nastěhování začli bouchat STUPAČKY umístěné v koupelně.Stupačky bouchali jak za tepla tak i za studena.
ALE CO JE NA TOM NEJDIVNĚJŠÍ že bouchají z pravidla když si doma pouštím teplou vodu..třeba že se sprchuji tak začnou bouchat jak přestanu tak ony taky přestanou..

Jak spolu může souviset vodovodní potrubý a to tepelné ?

Evidentně hlavně teplá voda z kohoutku ovlivňuje bouchání ..samozřejmě bouchání občas nastane i mimo náš byt,ale to není tak časté..

Prosím chodívám z práce večer a když se umejváte je to nepříjemné ne jen pro mě,ale i pro ostatní.

Autor: Jozef Homola
Datum: 02.07.2013 10:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Bouchat mohou i bubliny - vzduch ve vodním sloupci a to dost silně. Zkuste toto nějak vyloučit nebo potvrdit. Nejlepší by bylo pustit vodu když není nahřátá a pokud to bude bouchat, tak to dilatací není.

zobrazuji 1 - 30 z 365   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.