s vlastni stavbou jsem zacal 2.4.2007, druhy snimek je z 13.4.2007 a posledni z 2.5.2007
zatim vse stalo i s materialem na stavbe cca 300 000kc.to jen aby ostatni meli predstavu co to stoji :-)
material je YTONG 20cm,vnitrni nosne zdivo je 30cm betonova salovaci tvarnice vyplnena betonem a postavena na YTONG 30cm.
zakladove pasy jsou podsypany cca 30-40cm kamennou drti fce 16-32 a vybetonovany ca 60-70cm.sirka pasu byla na lzici 45cm.na pasech jsou 40cm salovaci betonove tvarnice a deska je vylita i s tvarnicemi v jednom dni.sila desky 20-30cm betonu s kari sitemi 5mm a oka 10X10cm.pod deskou je jeste granulat cca 5-10cm na odizolovani desky.pod granulatem samozrejme fce 16-32cm v sile 10cm.
RESENI VYTAPENI
ZR,TC stavebnice od ing.Antonina Žeravíka ( http://www.eltex-km.cz ),rekuperace,solarni kolektory a AN o objemu 750litru.
okna k - O,5 az 0,6,izolace podlahy 15-20EPS,steny 30cm EPS a 0,5m vaty na strope.samozrejme izolace zakladu 10-15cm EPS do minimalni hloubky 0,5m
zapomel jsem dodat,ze dodavatelem stavebniho materialu je STAMA - Teplice.vynikajici a profesionalni pristup.doprava i slozeni zdarma v presne dohodnutou hodinu a den.vyborne ceny.
Z důvodu překročení maximálního počtu příspěvků bylo založeno pokračování vlákna:…
před 14 roky
Udrží, když je to dobře udělaný. Můžete ale relativně snadno najít, kde jsou sloupky a šrouby dát do těchto míst. Na…
před 14 roky
Zdravim pan Kocina. Na uvod mi neda nepochvalit Vas za skvele odvedene vlakno plne podnetov a zaujimavych informacii z…
před 14 roky
4982 odpovědí
Zobrazit všechny reakceZ důvodu překročení maximálního počtu příspěvků bylo založeno pokračování vlákna: https://forum.tzb-info.cz/115261-stavba-…
Dobrý den, zdravím nadšence EPD. Měla bych dotaz jak provést zásuvky a vypínače, tak aby v kalsicky zděné stavbě (Porotherm) vyhověly při Blowerdoor testu. Díky za odpovědi.
Dobrý den, pane Kocina, zaujalo mne vaše řešení stropu, velice se mi to libí a jen pro upřesnění je jeho skladba : sadrokarton, penetrace, lepidlo + perlinka, štuk? A teď po nějaké době co už bydlíte nikde vám to nepraska, myslím tím ve spojích se zdmi?
PJ petr jir @petr.jir114zatim to nikde nepraska,jen nad TV v rohu ma snahu to prasknout.jen se odlupuje primalexovy nater.pod perlinkou ve styku se zdi je jeste lepici Al paska.
pane kocina
chci se ještě zeptat jek jste řešil zakládání zateplovacího systému při tloušťce 20a víc cm jsem nenašel zakládací lišty
KK kamil kamil @kamil.kamilzakladacich list nebylo potreba.tu funkci splnil presah desky cca 10cm o proti nosne obvodove zdi.
tento příspěvek byl redakcí odstraněn
PK Peter Krátký @peter.kratky502Vážený pane to děláte reklamu sám sobě?
Dobrý den
zajímalo by mě jak máte řešení detail předsazená balkónové dveře přechod na terasu.?
A ještě jestli polystyren 20 cm kotvíte?
Dobrý den pane Kocina, vím, že je to již dlouho co jste řešil okna, přesto si dovolím dotaz, konkrétně na illbruck systém-interiér páska, exteriér těsnění illmod nemýlím-li se? A právě u toho exteriéru mně zajímá spodní okraj okna, parapetní, tam se to řešilo taky illmodem nebo jen některou z exter. pásek?
Díky
RG Radka Gavendová @radka.gavendova919ze strany exterieru u parapetu je to paroteska (pokud chcete foto tak dodam,nemam to jeste zakryty).z venku je to paropropustna paska.
spodek i z venkovni strany pouze exterierovou paskou s perlinkou.
tento příspěvek byl redakcí odstraněn
JN Jitka Nováková @jitka.novakovadobra cena :-)
Dobrý den
Chci se opět poradit co je lepší podbití palubkami nebo (OSB+lepidlo a fasáda)
dobrý den
chtěl bych se zeptat jak jste realizovaly bodová světla v SDK.
Kůli vzduchotěsnosti!!
KK kamil kamil @kamil.kamilNevím, koho jste se ptal, ale prozradím vám můj způsob. Z vrchu jsme na místo, kde je díry pro bodovky, dali keramické květináče dnem nahoru. Dírou v květináči se prostrčil kabel a vše utěsnilo pomocí silikonu. Jak ta díry, tak květináč na styku s parozábranou.
Ten květináč tam má ještě protipožární účel. Samozřejmě že na to existují profesionální kratky, ale jsou dost drahé.
Kdo uvažoval o FVE tak má smůlu. Vše dobré jednou končí....
http://www.czrea.org/forum/view/1/78
FF fany fany @fany.fany725To bude asi kvůli tomu, že takovéhle množtví FV elektráren ohrožuje distribuční síť (vydal to ČEPS). FV je prostě nestabilní forma výroby elektriky - vysvitne sluníčko zpod mraku a v tu ránu je lokálně přetěžovaná síť směrem k místům, kde ještě nevysvitlo... Ty samý problémy jsou s větrníkama. Stávající síť na to prostě není stavěná.
Ale určitě to bude z části i politické rozhodnutí.
Pro pana Kocinu:
http://www.kotle-verner.cz/vyrobky/inter…
http://www.kotle-verner.cz/produkty/inte…
http://www.kamnakrby.cz/download/hoxter_…
http://www.azlevnetopeni.cz/Rozruch/Deta…
http://www.azlevnetopeni.cz/Rozruch/Deta…
http://www.azlevnetopeni.cz/Rozruch/Deta…
http://www.azlevnetopeni.cz/Rozruch/Deta…
http://topeni.oblibene.cz/7-krby/898-emg…
http://kamna.astranet.cz/store/goodsdeta…
http://www.kamnakrbova.cz/krbova-kamna-w…
http://www.kamna-scan.cz/index.htm
http://www.romotop.cz/
http://kamna.astranet.cz/store/default.a…
http://www.dobra-kamna.cz/eshop/kamna-kr…
http://kamna.astranet.cz/shops/3790/disk…
http://kamna.astranet.cz/shops/3790/disk…
http://kamna.astranet.cz/shops/3790/disk…
Je tu, prosím, nějaký elektrikář?
Jde mi o to, že chci zapojit výše uvedenou TJ HR100R tak, že bude vypínač (zapnuto - vypnuto) a vedle přepínač (pomalý -rychlý chod). K tomu prodává například tato firma:
http://sorke.ventilace.cz/rekuperacni-je…
dvojitý vypínač za 624 Kč. Což se mi zdá celkem dost a tak bych chtěl vědět, zda stejnou službu neudělají například dva obyčejné vypínače?
FF fany fany @fany.fany725Udělat zapojení na dva vypinače, resp. vypinač + přepinač dle jejich schématu, není problém. Kždý stojí kolem 100 Kč dle typu. Problém je v tom, že musíte dát dvě krabice vedle sebe do společného rámečku. fáze do vypinače a dále do přepinače. Z něhouž jsou dva výstupy k jednotce. Běžný půlený vypinač, tedy dvojitý s jední přívodem a dvěma vývody funguje trochu jina.
Také jsem tuto jednotku zvažoval.
Dobrý den
realizuji PD a chtěl bych se zeptat na radu jak jste realizovaly strop!! já mám vazníky. a v plánkách mám jen sádrokartón. Uvažoval jsem ještě jestli přímo na vazníky dát OSB a pak až sádrokarton??
KK kamil kamil @kamil.kamilV mém případě jsou vazníky o 10cm výše, tudíž sádrokartonový strop je zavěšen. Drží jej pár speciálních držáků. Projektant takový strop, přímo na vazníky, nedoporučoval a totéž realizátor SDK. Proč, nevim. Asi to, že dřevo pracuje, nebo že SDK praská. Bral jsem to, co mi řekli odborníci.
Vzduchotechnika s rekuperací a zemním registrem (VZT s RJ a ZR)
Vážení pánové a dámy,
už tady nějakou dobu čtu Vaše zajímavé diskuse o této problematice. Řešilo se tu, jestli v NED a EPD rekuperace ano nebo ne. Drtivá většina zastává názor, že ano, protože v dobře tepelně i vzduchově utěsněném domě vzniká vlhkost a pokud větráme otevřenými okny, tak kromě vlhkosti, které se zbavit chceme nám naopak uniká všechno teplo a tím prodražujeme provozní náklady (u EPD dělají otevřená okna až 50% všech ztrát). Kromě toho rekuperace zvyšuje komfort bydlení v tom, že větrá pravidelně a minimalizuje dobu větrání pouze na dobu potřebnou. Okna tedy nejsou otevřena přehnaně ani nedostatečně a vše se děje zcela automaticky.
Také se tu řešilo, že pokud rekuperaci, tak jestli s nebo bez zemního registru (ZR). A tady jsou dva tábory. Samozřejmě jedni jsou proti a jedni pro. Proti nahrávají vysoké pořizovací a provozní (udržovací) náklady, téměř nulová účinnost a hygienické problémy. Pro nahrává zase možnost chlazení v létě a v zimě slouží jako proti-námrazový systém RJ.
Co se pořizovacích nákladů týče, tak VZT s RJ na klíč se může pohybovat v rozmezí od 80 - 200.000 Kč (samozřejmě v závislosti na konkrétním případu), zatímco realizace svépomocná se pohybuje v cenách o řád nižší, dle Vašich zkušeností od 30 - 80.000,-.
Toliko asi shrnutí mých, laických postřehů z diskuse v tomto vlákně.
Rád bych se zeptal na několik otázek:
- I když bychom si VZT a RJ nainstalovali svépomocně (protože i výrobce tvrdí, že je to velmi jednoduché), je a nebo není potřeba projekt? Myslím tím, jestli tam opravdu záleží na každém detailu nebo stačí prostě nějaké jednoduché schéma, které si najdu třeba na internetu a dbát na nějaká základní pravidla.
- Pokud je potřeba projekt, co to obnáší? Kolik taková věc stojí a kdo je schopen něco takového zajistit?
- Pokud RJ běžně v zimě zamrzá, což snižuje výrazně její účinnost a navíc ohrožuje některé prvky (např. ventilátory), jaká opatření (mimo zemní registr) se dělají a jak jsou účinná a zároveň nákladná? Případně, jestli tohle může řešit nějaká jednoduchá údržba.
- Lze taková opatření očekávat od levnější RJ, např. již zmiňovaná HR 100 R, nebo to umí jen dražší jednotky, např. od Atrey?
- Zvládne tu svépomocnou instalaci i člověk bez nutnosti větších znalostí, např. výpočtů různých úhlů, rosných bodů apod. (možná blbá otázka, ale co můžete čekat od laika jako jsem já :)).
Děkuji předem za vaše odpovědi.
PŠ Petr Ševčík @petr.sevcikDobrý den, jsem sice také laik, ale u sebe v domě jsem si naprojektoval, nakoupil a sestavil centrální větrání s rekuperací, takže nějaké minimální zkušenosti mám :-) Určitě každý šikovnější kutil si dokáže sestavit větrání sám, jen je samozřejmě třeba dát si pozor na několik věcí. Pokusím se dát dohromady svoje postřehy:
1. Jakým max. množstvím vzduchu budete větrat : 50, 100, 200 m3/h ? Můj případ asi 100 m3/h.
2. Podle množství vzduchu vypočítat (odhadnout) průměr potrubí: 100, 125, 150 mm ? Můj případ 125 mm, koncové větve 100 mm.
3. Určit počet a kde budou nasávací a výfukové otvory (ve stropním podhledu): nasávání - kuchyně, koupelna, WC ; výfukové - pokoje, ložnice. Můj případ 3 + 3.
4. Určit místo pro RJ, venkovní nasávání a výfuk.
5. Určit trasu potrubí: co nejpřímější cesta bez zbytečných kolen, ale vždy s min. délkou (3 m sonoflex) mezi místnostmi kvůli přenosu zvuku.
6. Zvolit materiál potrubí KG, Aluflex, sonoflex, ... Můj případ: všude sonoflex, kvůli lepšímu útlumu hluku, ale s vyšší tlakovou ztrátou.
7. Změřit celkovou délku nasávací a výfukové větve.
8. Zvolit co nejlepší výměník za co nejnižší cenu. Můj případ: Multi-Solo od Paul za 9 tis. Kč.
9. Podle parametrů potrubí (+ filtry) a RJ a rychlosti vzduchu odhadnout tlakovou ztrátu potrubí.
11. Podle tlakové ztráty, množství vzduchu, výkonové char., spotřeby, možnosti regulace, ceny, atd, atd. zvolit vhodné ventilátory. To mi připadá jako nejsložitější bod. Můj případ Vents TT150 (ale nemá ideální char., spíš rozhodovala cena)
12. Zvolit regulaci: zap./vyp., několik stupňů, plynule, manuálně, automaticky (hygrostat, čidlo CO2, inteligentní snímače kvality vzduchu, atd.). Můj případ: manuálně přepínači ve čtyřech úrovních.
13. Protimrazová ochrana: ZR, trubkový výměník, předehřev, vypínání přívodu. Můj případ: Souosý trubkový výměník + vypínání termostatem při mrazech pod -12°C.
14. Vše pořádně zaizolovat.
Snad jsem na nic zásadního nezapomněl.
S pozdravem Jirka
Stanovení rosného bodu pro drtivou většinu zde přítomných lidí
je těžký problém. Jestli jsem dobře četl předchozí příspěvky za
poslední rok, tak to zřejmě umí spočítat pouze pan Kříž, Chalupný a nyní zřejmě i Jarda Jarda. - pane lado musel jsem tento vas prispevek prehodit sem,protze se stavbu PD je hodne dulezity a chci aby tyto veci byly pohromade.
hodne lidi si ani neuvedomuje vlhkost domu,kdyz nemaji komin (i muj problem).pokud ho maji, je vlhkost neresitelna. dopadnou s vlhkosti stejne jako svaton tesco :-((
verim,ze to tak je.
syn bydli v cihlovem dome a topi v krbu (setri energii),vlhkost ma obdobnou :-(
kazdopadne jak synovi tak i dceri vyprojektuji temer dokonaly dum co se tyce po technicke strance.dispozice si urci samy a ja se prizpusobim s technologiemi.bude to lepsi nez mam ja.
razim heslo pomer vykon/cena.
kazdopadne budou mit oba PD s podlahovym vodnim topenim !to je proste zaklad.
KP kocina petr @kocina.petr131Pane Kocino a jak se Vašemu synovi ten domek, co jste navrh líbil? Mě se docela líbí, i když je na můj vkus ještě pořád moc velkej a tím se lehce prodraží. Já bych ho pro svoje potřeby asi o trochu zmenšil, nicméně je to celkem rozumně dělané.
pro FANY FANY: Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Vaše zkušenosti s vnitřním zateplením. Jak tak zjišťuji, tak v Irsku (kde žiju), je to běžná věc a zatím ve všech domech, co jsem tu bydlela mám s tím špatné zkušenosti, co se týká přidělání něčeho do zdi. Je možné, že máme v Čechách něco kvalitnějšího? - někde jsem četla, že SDK udrží i plasmovou tv. ...? Děkuji
P.S. Máte hezký dům, vůbec nevypadá jako garáž, jak do Vás někdo rýpnul na livingu;-)
Jo a ještě jsem se chtěla zeptat, proč jste i na příčky nepoužil beton.
MJ Michaela Jandusová @michaela.jandusovaTaké Vás zdravím. Co se týče sádrokartonu, tak žádný problém neznám. Samozřejmě že není možné na stěny z tohoto materiálu bezmyšlenkovitě věšet cokoliv. Je třeba s tím počítat. Ale co na ty stěny dáváte, či potřebujet dávat?
U nás máme na stěnách pověšenou kuchyňskou linku, garnyže a drží 4 roky a dosud nic nespadlo, dále běžně obrazy, poličky na kytky.....
Ovšem je třeba dodat, že sádrokarton se přidělává na plechovou konstrukci, která má různou rozteč. V mém případě je to 0,5m, ale příště bych volik kratší 0,4m. Je dobré mít kvalitní fotodokumentaci a vědět, kde ta konstrukce je, pak není problém na stěnu pověsit i těžší předměty.
Na druhou stranu musím ještě dodat, že sádrokarton u nás tvoří jen venkovní stěny. Příčky jsou z ytongu a tam lze věšet třeba i zabyté prase :-)
Plasmovka asi není problém. Ostatně u sádrokartonu jsou někde uvedena možná zatížení.
Příčky z ytongu a ne z betonových tvárnic, jsme dělali proto, že v nich máme podstatnou část elektriky a pak jsem je měl za hubičku.
Co říkáte na stavební materiál KMB Sendwix a co na Thermomur? Děkuji za nározy
Pane Kocina, jak ale vysvětlíte, že u sousedovy střechy, byť v těsném sousedství střešních oken sníh netaje. Já bych to určitě přičítal něčemu jinému, ale ne oknům. Možná na této straně střechy svítí slunce o pár hodin déle než na jiných stranách a možná za to mohou povětrnostní podmínky, nevéím, ale okna asi sotva.
Zamysleme se nad tím trochu. Venkovní strana zateplené stěny bude mít díky provdění vzduchu a byť i slabému větru téměř shodnou teplotu s teplotou vzduchu. Okna propouštějí trochu více tepla ze vnitř a zároveň odrážejí o něco víc slunečního světla než stěna. Z toho důvodu budou zřejmě mít povrch teplejší než stěny. Ten rozdíl mezi oknem a stěnou ovšem nebude tak rozdnílný. Může to být pár stupňů. Okna nejsou kamínka. Dejme tomu, že se venkovní vzduch na styku skel o trochu ohřeje. Bude mít tendenci stoupat. Protože teplotní gradient bude malý, bude i stoupající proud velice slabý, rozhodně nebude schopen překonat venkovní vzduchové proudy způsobené povětrností. Ohřátý vzduchu na styku s okny se promísí s velkou masou okolního vzduchu tak, že změna teploty té velké hromady promíseného vzduchu bede fakticky neměřitelná. Rozhodně nemůže způsobit roztání, ani uvolnění hromady sněhu na střeše.
JŠ Jaroslav Škeřík @jaroslav.skerik843okna maji 7x vetsi teplenou ztratu nez steny.pri velkych plochach uz to jiste bude znat.
Třeba to někoho bude zajímat: http://svepomocidomek.websnadno.cz
FF fany fany @fany.fany725uz jsem na to koukal.
neskutecny co lidi svepomocne dokazi.
to je klidně možné, že máte 7x větší ztrátu okny. K tomu číslo jste asi došel výpočtem, ale obrázek to určitě nedokazuje. Možná to dokazuje, že máte tu část střechy orientovanou na jich. Musel byste mít ta okna otevřená a možná by to nestačilo k rozehřátí sněhu na celé střeše, jen v protoru nad okny. Podívejte se např. na situaci u sousedu, kde jsou okna přímo na střeše a sníh drží i v těsné blízkosti kolem oken. Rozdíl je v jiné orientaci střech.
JŠ Jaroslav Škeřík @jaroslav.skerik843mam stresni tasky s glazurou.je to stejny,jako kdybych mel na strese sklo.
okolo sebe to porovnavat nemohu,nebot vsichni maji velke tepelne ztraty.obycejne,kdyz nema nikdo na strese snih,ja ho tam myvam.
tasky s Glazurou ve svem okoli nemam.
pro zajimavost ostatnim,aby vedeli ze i spickova okna maji obrovske ztraty a neverili na nejake zisky okny v nasem podnebi.
alespon ja ty zisky nemam,mam jen ztraty (nejsou male).stejne jako pan Jindrak - zkusenost popisoval v clanku.
KP kocina petr @kocina.petr131Souhlasím, když svítí pomůže to citelně, ale kolik takových dnů je... Výhled do zahrady za nějakou tu protopenou kačku navíc ale stojí. Mám okno 5*2.6 m. Možná hloupý dotaz, ale jak se ztráty poznají z fotky? Spíše mě zaujaly ty "mapy" kolem, a viditelné spáry zateplení. Občes, za extrémních mrazů se mi voda tlačí taky kudy může ven. Z otvorů na kabely pro osvětlení (v betonovém přesahu zádveří) se mi tvoří rampouchy ! Mám být tedy klidný, že je to u novostaveb normální? Děkuji
z duvodu objektivity mereni solarnich termickych panelu sleduji tyto stranky.pokud by nekdo vedel o dalsich at da vedet.
http://www.profisolar.com/index2.php
http://meteo-jirkalina.com/wx38.php
http://regulus.dnh.cz/hsksolar/Technol.a…
http://www.medard-online.cz/index.php
http://www.solarnielektrarna.com/index.p…
zalozim na to vlakno.potrebuji vedet jak se panely chovaji v praxi a ne PR vyrobcu.jen a jen jejich jsou proste nejlepsi.co sleduji pocasi,tak je snad cely leden po cely republice jasno.jen u toho regulusu a u me je cely leden zatazeno,vcetne FV.tak nevim kdo lze !!
Pan Ševčík to rozebral cenově i pevnostně dost podrobně. K tomu není co dodat. To je asi ten důvod, proč si myslím, že zdít na pěnu se moc nevyplatí. Ytong Lambda je skutečně drahý, proto já jsem použl raději Qpor, což je velmi podobný systém konstrukčně i podobné kvality, ale podstatně levnější (vloni to byla skoro polovina ceny oproti verzi Lambda). Bloky jsou rovněž pero-drážka. O trochu horší to bude s tepelným odporem, protože Ytong Lambda má být údajně tepelně -izolačně vylepšen - jenomže problém je právě v tom za jakou cenu. Dnes se normálně zatepluje i ten porobeton, takže je lepší použít bloky za poloviční nebo třetinovou cenu (slabší zdivo) a ušetřené peníze investovat do silnější izolace. Já osobně jsem kupoval vloni v zimě bloky 30x50x25 za 55 Kč. Teď jsem se díval, že za to oupíte 25 cm a třicítka stojí skoro 70 s DPH, takže se zdá. že ceny začínají pomalu zase růst. 30 cm zeď jsem použil kvůli tomu že mám dva tvrdé (těžké) stropy. Pro bungalov by stačila i ta pětadvacítka. Tak si spočítejte cenu 25 cm QPor (500x250x250): 58 Kč a cenu 37,5 Ytong Lambda (375x249x599) 152 Kč. I když má ytong o 20% menší spotřebu bloů (je o 10 cm delší), tak jeho cena je trojnásobná. Spočítejte si na kolik vás přijde 1 m2 zdiva 25 cm QPOR + 12 cm EPS nebo 37 cm Ytong Lambda a spočítejte si jejich tepelný odpor. V obou případech budete mít stejně široku zeď. V případě 25 QPOR+ 12 EPS získáte za nižší cenu větší tepelný odpor.
Spižírna
Zajímalo by mě, jak jste kdo vyřešili spižírnu (pokud ovšem nemáte sklep nebo sklípek mimo dům). O sklepě nebo sklípku neuvažuju kvůli jeho ceně. Investice do něj je v podstatě nevratná a zápory převažují nad klady (alespoň z mého pohledu).
Chtěl jsem v domě udělat malou spižírnu, která by byla orientována na sever s malým okýnkem - ventilačkou, aby se uvnitř dala udržovat nižší teplota než ve zbytku domu. Ovšem logicky jsem narazil na problém s teplotami. Pokud budu mít tuhle místnost chladnější, tak předpokládám, že mi odtud půjde chlad i do kuchyně nebo předsíně. Leda to udělat se vstupem ze zádveří, kde tak vysoká teplota není potřeba a asi ani nebude. A dál, jak by to pak bylo s úniky tepla, protože tahle spižírna by tím pádem asi byla jeden velký tepelný most. Musel bych i tuhle spižírnu vnitřně izolovat? Třeba 10cm EPS? Nebo tu izolaci dát do místností okolo spižírny?
Budu moc rád, když mi napíšete své postřehy a zkušenosti, případně návrhy. Předem děkuji za odpovědi :)
PŠ Petr Ševčík @petr.sevcikMé řešení (zatím nerealizované) je ve zkratce "instalace malé mobilní klimatizace" - ovšem s vyústěním dovnitř, šlo by to i s klapkou (léto>ven, zima>dovnitř). Veškeré teplo + to co vyrobí klima vám zůstane uvnitř a na nějakých 13-15°C nebude problém to uchladit...
Delší dobu jsem vůbec neměla čas na PC. Každopádně děkuju všem za rady...asi kontaktuju ty projektanty, co mi doporučujete. Ještě jsem se chtěla zeptat na to BST - všichni, o kt. vím, že to tu mají, tak zateplují zevnitř. Je to pro BST vhodnější nebo dokonce nutné anebo je to jen, co kdo upřednostňuje a může se to zateplit i zvenku? Je mi trapně, že jen tahám rady já z Vás a sama ničím nepřispěju:-( Kdyby někdo potřeboval něco přeložit z/do aj anebo třeba něco nafotit (www.petr-v8.com) tak bych mohla pomoct zase já nebo manžel.
Taky mi přišla nabídka od dřevomontu Šumava, že mi ten dům postaví za 2,5 mil. To už ale úplně k nastěhování - i s kuchyňskou linkou atd. Zděný svépomocí musí pořád vyjít levněji (teda aspoň myslím), ale jako firma se mi to zdá dobrá cena. To jen takové malé odbočení, kdyby třeba někoho zajímali ceny dřevostaveb, i když nevím, jestli tohle je firma dražší či levnější.
MJ Michaela Jandusová @michaela.jandusovaza 2,5 mio i s vybavenim je to dobra cena.
zdeny vas nevyjde o moc levneji.
Dobrý den pane Kocina, trochu odbočím. chtěl bych se zeptat na vyměření základů. Musím být při zaměření zakladů přítomen geodet pro přesné zaměření podle situačky (projektu)? A nebo si umístění budoucího RD mohu zaměřit sám pomocí "šlauchváhy" a pásma a začít kopat zákaldy? Nevím, jak moc rozhoduje jestli je to od sousedů vzdáleny o pár desítek cm více nebo méně.
Díky
JS
JS Jiří Svozil @jiri.svozilnevim k cemu by tam mel byt.
ja dodrzel jen odstup stavby od sousedova pozemku.zakonem dano 2m.od teto vzdalenosti jsem si priblizne vykolikoval zaklady,vypiskoval a uz to jelo .-).
jsou tu i fotky.
priblizne podle situacky by to byt melo.stavbu po dokonceni budete muset stejne nechat zamerit presne.jen se snazte dodrzet priblizne odstupy od sousednich pozemku.na jedny strane jsem to mel na hrane - ty 2 metry.
je zajimavy,ze vzdy kdyz na jakemkoli diskuznim vlakne rozvirim debatu,tak diskuze po case zamrzne :-).vetsinou ten den.
kdyz se na TZB nevyskytnu tyden,tak zamrza vsechno :-(
ze by bylo tak malo lidi s praxi a pokrokovym myslenim?.
to by me docela mrzelo.spis to prikladam k tomu,ze se kazdy boji a jen TZB sleduje.
koneckoncu,kde dostanete fundovane informace zcela zdarma,kdyz profesionalove s mizernou praci z vas sedrou kuzi :-( a jeste mizerne radi.vidim to kolem sebe.
takovych pripadu je tu mraky.
zajimavy je,ze jsem jeste nikdy na TZB necetl prispevek,ze by clovek se svepomocnou vystavbou byl jakkoli oskuban.tak nevim kde je chyba.
urcite nam to profsionalove osvetli - pokud ne,tak varuji vsechny-zustante v panelacich.jinak se nedoplatite.
KP kocina petr @kocina.petr131Pane Kocina u nás je teď -4, nevím jak u vás, ale jestli TZB-info náhodou nemá špatně zateplené servery,že to zamrzlo :-).
K té svépomocné výstavbě. Když si něco někdo dělá pro sebe, tak si to prostě dělá pořádně. To je to, co budovatelé socialismu nikdy nepochopili, že vlastní (soukromé) není to samé, co cizí nebo společné, a protože mnoho řemesníků bylo vychováno právě v socialistických podnicích, kde byli zvyklí za mizerné platy odvádět mizernou práci, tak prostě mají socialistickou morálku a je to tak, jak je. Seriózní řemesníci, kteří své práci rozumí, kterým záleží na tom, jak kvalitní práci odvedou a ještě to nejsou zlatokopové, to je v postsocialistickém česku opravdu vzácnost.
Na první chalupě mi vodáci svařili vodovodní trubky tak dobře, že jimi voda netekla vůbec. Tlaková zkouška byla OK, nikde ani kapka, což bylo pro ně důkaz kvality. Obkladačky v koupelně jsem následně boural sám a opravoval si to taky sám. Po českých zednících jsem musel přebourávat a přezdít skoro všechny dveřní rámy, protože byly tak křivé, že nebylo možné dveře osadit. Od té doby si veškerou vodu dělám sám. Když se to naučíte, zjistíte, že na tom nic není. Sám si dělám i elektroinstalace, sádrokartony a plno dalších řemesel. Na výpomoc s hrubou stavbou jsem si zjednal ukrajince. Jsou pracovití, ochotní a všechno udělají tak, jak se jim řekne a většinou precizně. Vyzděno bylo všechno tak rovně, že nebylo třeba dělat omítky, jenom naperlinkovat a naštukovat. Tím nechci říct, že neexistují seriózní řemesníci a firmy. Nějaké znám. Jak je ale najít? Docela lituju lidi, kteří se moc neorientují a tudíž ani netuší, co by mělo co stát a jak má být provedeno. Ty pak snadno podvede, kdekdo.
Pane Smrčka k vaší reakci: "...Pokud budu sám mezi 10000 lidmi, který se bude chovat ekologicky a ti ostatní si řeknou po nás potopa, tak po nás bude potopa. Jenomže já se s tím nechci smířit. ..."
Možná jste mě jen ne úplně dobře pochopil nebo jsem se špatně vyjádřil.
Nejde o to, se s tím smiřovat, ani já se s tím nesmiřuji. Je dobře, že děláte, co děláte a ostatní také, je dobře, že existuje tento server a že dělají pro ekologii alespoň někteří, co mohou.
Mně šlo jenom o to, upozornit na to, že pokud se problém nebude řešit včas, celosvětově a hlavně jinak než jenom nadšením jednotlivců, pak je to mnohem méně než málo platný. Je potřeba tyto možnosti nepřeceňovat.
1.
I kdyby všichni češi stavěli jenom NED, tak jsme menší než nejmenší provincie v Číně. Nejde o to, že jste jeden z deseti tisíc, ale možná jeden ze stovek miliónů nebo ani to ne.
2.
Hlavní problémy ekologie se nevytvářejí v česku a nestojí na pasivních domech. Daleko větší problémy souvisejí s ekologií moří a s událosmi, které člověk ani ovlivnit nemůže, např. aktivity slunce a pod. Tím samozřejmě neříkám, že by člověk neměl dělat, alespoň to, co může dělat pro nezhoršování situace.
3.
Nemyslím si, že všichni lidi si říkají "po nás potopa". Jenom jsou zvyklí, žít nějakým způsobem, nebo jsou v situaci, kdy to jinak řešit ani nemohou. Těch, co mohou a nechtějí je doufám menšina. Mnozí z nich to ani nechápou. Nedávno jsem opět vyhodil svědky Jehovovi, když mi vykládali, jak lidi ničej přírodu a že přijde konec světa a jenom ten jejich Bůh mě spasí. Když jsem se jich zeptal čím topí (hnědým uhlím), řekl jsem jim, že přispívají ke konci světa a že mají tudíž hřích. Nechápali. Jijich přístup mě rozčiluje. Chovají se, jak chtějí, protože se nemusí starat, když je zachrání jejich Bůh. Stačí tak málo, jenom v něj věřit. Tak jsem jim řekl, že možná konec světa bude, ale abych se na něj těšil, jako oni, to už je dost síla a hlavně nestojím o spasení v novém světě, kde nebudou moji přáelé a ostatní dobří lidé, kteří se provinili pouze tím, že nevěří na toho jejich boha. Odešli kázat o dům dál.
JŠ Jaroslav Škeřík @jaroslav.skerik843No ona je ale v rozvojových zemích spousta domů stavěná z dřevěných latěk, slámy, hlíny nebo trusu. Ano, trus sice uvolňuje skleníkové plyny dokonce možná horší než je CO2, ale ten trus už jednou vyprodukován byl a byl by tu i kdyby se z něj nestavělo. Ne všichni Číňani bydli ve městech v panelácích. To je spíš horší to kácení pralesů v Africe (tam už v některých zemích nevědí, co je to strom) a v Jižní Americe. Problém není ani tak to kácení jako spíš, že na tom místě už nikdy žádné stromy růst nebudou. Naštěstí krize výrazně snížila zájem o to dřevo, takže se tam teď kácí asi o 40% míň než normálně, ale všechno do času.
A s tím, že jsme jedni z miliónu, kdo staví nízkoenergeticky. Někdo musí začít. K čemu je legislativa, když na to lidi kašlou. Musí to prostě začít od lidí a ukázat světu, že to jde. Někdy se to povede, jindy ne. Myslím si ale, že tenhle trend je v Evropě docela na vzestupu. Ze starých domů se jen těžko stanou PD, ale přesto se zateplují, aby se snížilo vyzařování CO2.
Spíš mě přijde jako nesmysl dotovat v našich podmínkách neekonomické fotovoltaické elektrárny, které stát musí dotovat 7mi násobkem normální ceny energie jen aby byly na hranici návratnosti. Jediný přínos, který to má, že si pár podnikatelů namastí kapsu. Daleko lepší by bylo postavit ekologické spalovny odpadů a bioodpadů, které mohou vyrábět teplo a el. energii a dodávat na vesnicích nebo městech. Když se to dělá ve velkém, je to vždy levnější než to dělat individuálně. Samozřejmě je otázkou, kolik CO2 tyhle biospalovny produkují, ale zase je to lepší, než ničit přírodu odpadky, které z ní dělají mrtvou krajinu. Většina tepla se ale použije na ohřev TUV.
Ještě něco pro zasmání: Uvažoval někdo někdy nad tím, kolik miliard lahví sycených nápojů se ročně po světě prodá? A čím je to syceno? CO2. Otevřete lahev, zasyčí to a právě jste uvolnili několik gramů skleníkového plynu do atmosféry :)
Bolo by dobré spísať všetky informácie z tejto diskusie do nejakého článku, pretože je tu už niekoľko tisíc komentárov a je to neprehľadné. Ak to spísané už je, môžete mi dať linku?
Zateplení RD s finální tahanou omítkou mě také vyšlo k 500kč/m2. Tu konečnou omítku asi sám neuděláte, když to pokazíte budete to mít pořád na očích:-)Jinak na tom doopravdy nic není!!
Já s tím úplně souhlasím. Navíc je prokázáno, že bez přísunu masa by se člověk nevyvinul do dnešní podoby, jelikož velikost mozku a jeho neuvěřitelná spotřeba je závislá právě na množství a složení stravy. Z bíložravců se prostě homo-sapiens nikdy nevyvine.
Ale to je to o čem jsem psal a co mnozí nepochopili. Stejně jako je marná snaha těch pár vegetariánů (ve srovnání s celou populaci to je nic), tak je marná snaha těch pár nadšenců co stavějí pasivní domy kvůli ekologii. Představa že budou příkladem pro ostatní je stejně tak naivní, jako představa těch vegetariánů.
Pokud to někdo dělá proto, že tak prostě žít chce bez ohledu na to, jak se chovají ostatní a s vědomím, že z globálního hlediska to stejně nic neřeší, pak OK a já fandím každému takovému člověku. Pokud to dělá proto aby něco změnil a šel příkladem, tak to dělá špatně. Svět se neřídí příkladem ale jinými zákonitostmi - buď legislativou nebo financemi. Chcete něco omezit, uvalíte daně, chcete něco podpořit, budete dotovat. (Akorát ne tak blbě jako v programu zelená úsporám, kde dotace schrábnou obvykle předražené certifikovné firmy).
Chci-li něco ovlivnit, musím vyvinout energii, aby se to změnilo nelépe celosvětově, jinak jsem jen kapkou smetí v moři. Pokud pan Kocina dokázal postavit NED za zlomek ceny než to dělají jiní, mohl by možná nějakým masivním způsobem dát vědět, že to jde i levněji a jak - a že se to tedy vyplatí.
Lidi totiž zajímá obvykle jen to, co se vyplatí, což je celkem logické
Jestliže materiál na zateplovací fasádu přijde na 200 - 300 Kč/m2, jestliže se řemesníci (ičaři) vejdou do 500 kč/m2 i s prací a jestliže to certifikované firmy dělají za dvojnásobek, pak je třeba pana Bursíka uvědomit, že ta pravidla, která vymyslel, udělal akorát pro lobisty a že slouží k rozkradení státních dotací vyvolenými firmami.
Číslo EPS udává jeho hustotu, tedy vlastně i tvrdost. Menší hustota, znamená řidší s větším obsahem vzduchu, ale má také menší pevnost, resp. je měkčí. Tepelný odbor je vždy uveden. Cenu 200 / m2 jsem počítal cenu všeho potřebného matriálu bez práce. Pokud si to chcete dělat sám, pak cenu práce nepočítám. Pokud jste to ale nikdy nedělal, tak je přecejenom potřeba vědět, jak na to, a je dobré si někoho zjednat, kdo vám to předvede nebo udělá s vámi.
JŠ Jaroslav Škeřík @jaroslav.skerik843za 200kč/m2 to asi určitě nepořídíte. Zkuste si to zpočítat. EPS, lepidlo nebo pěna, rohy, perlinka, kotvy, penetrace, fasáda, popř. lešení. Fasádu si sám nenatáhnete. Pokud si zjednáte někoho kdo to umí, tak jejich cena když bude 100kč/m2 bude zázrak.
Vím o čem mluvím, už jednou jsem to celé svépomocí absolvoval a teď se chystám na druhé kolo, tak zrovna dělám ceny jednotl. položek. Pokud počítám, že mi někdo tu fasádu natáhne za 100kč/m2 tak mám cenu ve výsledku skoro 500kč/m2 s 10cm EPS
Nemyslím si, že by fasáda svépomocí byl problém. Je to zřejmě snažší než klasická jádrová fasáda. Přilepit a naperlinkovat EPS zvládne skoro každý. Pokud to ale dotyčný nikdy nedělal, tak je dobré si k tomu vzít někoho, kdo už to někdy dělal a nezapomene na žádné důležité detaily.
JŠ Jaroslav Škeřík @jaroslav.skerik843Dobrý den, bez invektiv, dělal jste někdy zateplení a fasádu ? Myslím sám, ne jako pomocník zedníka, který udělal stovky zateplení a fasád. Já mám takovou zkušenost, čím je práce na pohled jednodušší, tím větší mistr ji dělá a tím je složitější.
----
drzte se hesla :PENIZE MAM DNES,ALE NEMUSIM JE MIT ZITRA.mohu byt sebe vice bohaty (Madof - financovani uplne stejne jako je dluhova politika cele EU a sveta) a o penize mohu prijit ze dne na den.burza me v tom to vyucila naramne.vim o cem mluvim.
----
O tom já tady pořád píšu. Když vydělané peníze utratíte neefektivně, pak neděláte dobře a skutečně je mít nebudete. Je přece skoro jedno, jestli peníze někdo prohospodaří na burze, nebo je vyhodí za technologie bez návratnosti.
Já se teda držím hesla: peníze, které mám dnes vynakládám efektivně, tak, abych zajistil, že budu mít peníze i zítra, i pozítří, i za rok i za deset let a abych něco mohl předat dětem, něco víc než jen dobře zateplený dům o který možná ani nebudou mít zájem, protože najdou práci na jiném konci republiky nebo europy.
JŠ Jaroslav Škeřík @jaroslav.skerik843kolik takovych ale je?
taky se o to snazim.je to beh na dlouhou trat a tu malokdo chce podstoupit.
radeji se drzi hesla,stejne bude valka,tak proc se za necim honit.radeji si ted budu uzivat a pak at se stat postara.viz pojistky pri povodnich - to mi pekne hnulo zluci.
taky dalsi moto RYCHLE NABYL,RYCHLE POZBYL.
je na tom odkazu
mel bych dotaz na ty co maji rekuperaci a ZR.
skrabe nekoho v krku pri zapnute vzduchotechnice ?
v rodine mi s tim argumentuji a spis si myslim,ze je to jen jejich domenka.
zajimavy je,ze tim argumentuji pouze v zime :-),kdyz jsou mrazy.
osobne nic nepocituji.
KP kocina petr @kocina.petr131Zdravím. My s tím problém nemáme, vlhkost momentálně 45%. Pokud to klesne na 40% a vaření / praní nepomůže, tak začneme kvůli malému nějakým způsobem zvlhčovat vzduch.Průtok vzduchu na první rychlostní stupeň 120-150m3/hod.
Asi se mi budete všichni smát, ale nejspíš jsem objevil Ameriku :). Mám-li pasivní dům a je-li dobře izolován a stačí-li pasivní zdroje tepla k tomu, aby dům (při použití velmi účinné rekuperace) dotápěly a teplota vnějšího prostředí vyšší (horké léto). Znamená to tedy, že na rozdíl od obyčejného domku můžu mít v létě i vyšší teplotu než je teplota venku (venku 30, doma třeba 35)? A pak teoreticky nastane to, co mě přijde směšné? Že při otevření oken bude z domku ven unikat teplo stejně jako by tomu v normálním případě mělo docházet v zimě, místo toho, aby to bylo obráceně?
Znamená to tedy, že se v létě bez klimatizace neobejdu? Nebo je tepelná izolace domu + např. stínění střechou natolik účinné, že zabraňuje vnikání tepla zvenčí a mohu uvnitř udržet bez klimatizace třeba příjemných 24°C? A jak je to s rekuperací? Umí běžná rekuperace provést ochlazení venkovního vzduchu nebo je k tomu potřeba např. dodatečný zemní registr, případně třeba TČ z vody?
Jde mi o to, jestli v tom domě jde bez dodatečných nákladných zařízení udržet alespoň takové klima jako v běžném domku, např. v energetické třídě C. Utratit 200.000,- navíc umí každý...
Předem se moc omlouvám, pokud se to tu už někde probíralo. Na fóru jsou desítky tisíc příspěvků a i když se snažím, ještě jsem všechno nepřečetl :(
PŠ Petr Ševčík @petr.sevcikPane Ševčíku, v zimě je teplo v PD (pasivním domě ze tří důvodů:
1.díky obálce domu neutíká teplo ven
2.díky rekuperaci odcházející vzduch předá teplo přicházejícímu a hlavně páry vody zkapalní a skupenské teplo ohřeje přicházející vzduch
3. registr trošku předehřeje vzduch, aby rekuperace nezamrzla
V létě je v PD "zima" ze tří důvodů:
1.díky obálce domu nejde teplo dovnitř, pokud je venku větší teplo,
dále teplo z rozpálených zdí nejde dovnitř, ale zůstává venku (to je problém betonových paneláků, které na jižní straně žhnou i v noci)
2.rekuperace se v létě samozřejmě nepoužívá, přicházející vzduch ji obchází a nasávání je udělané ze severní strany domu, pokud to jde
3. registr trošku ochladí a vysuší vzduch
Automatické větrání lze nastavit tak, aby méně větralo odpoledne, více po půlnoci a k ránu, tím se dům ochladí co to jde.
Větrat okny je samozřejmě možné.
Z výše uvedeného je zřejmé, že klimatizace má nejen funkci větrací, ale rozvádí v létě teplo (jiný otopný systém nebudujete) a v létě chlad.
Rekuperace neumí chladit, v zimě "recykluje" jednou získané teplo, aby neuteklo ven při větrání.
Registr je stavěn hlavně proto, aby se při větších mrazech nemusela rekuperace při každém zamrznutí stále ohřívat (výrobu tepla nějak platíte). Dobrou službu dělá i v létě, lehce chladí.
Ano, můžete chladit pomocí TČ a čerpat teplo do země (pokud to chcete platit).
Už pouhým zlepšením izolací a odstraněním tepelných mostů u paneláků a podkroví docílíte lepších vlastností v zimě i v létě, to vám každý ze zatepleného sídliště potvrdí. Nikomu není v létě tepleji, protože na betonu má zvenku polystyren, naopak večer panelák nežhne tolik. No a PD má potom ještě něco navíc...
Pane Vondruš. EPS je levnější než Xtherm
Není divu, že si projektantka vašeho kamaráda klepe na čelo, když neumí počítat nebo nezná ceny.
Nejsem příznivcem velkých tloušěk izolace zdí (nad 30 cm). Ale 5 cm je o ničem. Hlavně to není efektivní. Je třeba si uvědomit, že nemalou část z ceny zateplovacího pláště tvoří penetrace, lepidlo, hmoždinky, perlinka, lepidlo, penetrace fasádní nátěry a zejména montážní práce. Tyto náklady jsou fakticky konstatntní vůči síle použité izolace. Tím chci říct, že cena pláště 1 cm nebo 10 cm se bude lišit jen velmi málo, protože samotný fasádní EPS není drahý. Drahé jsou práce a fasádní barvy. Izolaci 5 cm by dnes dělal asi jenom blázen a ta projektantka vašeho kamaráda. Můžete ji vyřídit můj pozdrav. Doufám, že je alespoň hezká :-)
Dnes se běžně dělá 15 cm a více. Co se týče efektivnosti, vzhledem k cenám všeho použitého materiálu a práce a taky výsledného efektu, odhadoval bych to někde mezi 15 - 25 cm.
JŠ Jaroslav Škeřík @jaroslav.skerik843Je to blondýna, vypadá jako Paris Hilton
Tak jsem dala na vaše rady (p. Kociny, p. Doležala a jiných) a poslala projektantce výběr konstrukce: BST 20 + 30 cm EPS zevnitr a na to 2xSDK. Ona: "Tak jak uvádíte obvodovou kci je špatné. Zateplovat se nemá zevnitř. Je to velmi krajní řešení, když to jinak nejde. A musí se použít tepelná izolace z minerální vlny, plus tam musí být parozábrana. Pokud by se to udělalo takhle dojde v konstrukci ke kondenzaci vodní páry a vznikání plísní. Skladba s minerální vlnou a parozábranou, tak tam taky dochází ke kondenzaci ale mělo by se to postupně vypařovat. Je to tedy lepší, ale ne ideální a pro nový dům nevhodné. Tloušťka stěny 20cm my přijde taky málo. Sice ŽB stěna by staticky vyhověla, ale vzniká tam docela malý prostor na uložení krovu a jeho kotvení do věnce. Do věnce se dává tepelná izolace (aby nevznikl tepelný most), a takhle by se tam nevešla. Takže doporučuji maximálně použít Porotherm 30." Tak já nevím:-( Můžete mi ještě pomoct, Vy co máte zkušenosti nebo tomu aspoň na rozdíl ode mě rozumíte. Ještě mě napadlo, jestli nebude mít vliv, že je pozemek malinko ve svahu? - jestli proto není ta stěna moc úzká? Ale vlastně jsem vkládala obrázek se sklonem...
MJ Michaela Jandusová @michaela.jandusovaVyměnit architektku
Chci se zeptat na jednu věc, která mě teďka zaujala. Někteří přispěvatelé tu píší, že stavím-li z cihel, že je lepší co nejslabší zeď z cihel a co nejtlustší izolace, např. na obvodovou zeď 20cm cihly a 30cm izolace. V minulosti jsem slyšel, že prý je na obvodovou zeď ze statických důvodů potřeba cihlová zeď min. 30cm. Je mi jasné, že pokud dám do domku více nosných zdí, tak tu hmotnost určitě nějak rozložím, ale jenom opravdu jednoduchou odpověď pro mě jako pro laika: Není těch 20cm málo? Netvrdím, že musí ten domek bejt odolnej jadernýmu výbuchu, ale nemůže mě to prostě jednoho dne spadnout na hlavu? Mohl by mi tu někdo, kdo domy projektuje seriózně odpovědět? (cihla určitě není totéž jako beton).
Děkuji.
PŠ Petr Ševčík @petr.sevcikU cehelných staveb včetně bloků např. Porotherm vždy platilo, že zeď 30 cm je dostatečně únosná i pro vícepatrové konstrukce. Existují bloky s vyšší pevností, přitom stojí jenom nepatrně více.
Pokud chcete stavět slabší nosné zdi, pak doporučuji statický výpočet, který by měl udělat projektant nebo lze na to použít program, který je ke stažení přímo na stránkách Porotherm.cz a určitě použít variantu s vyšší pevností.
Výpočet není složitý, pokud jste schopen určit, které zdi mohou být pevnostně kritické. Já jsem si statiku počítal sám právě pomocí tohoto programu. Stavěl jsem 30 cm nosné zdi, protože mám 3 patra. Ten výpočet bych tedy nepotřeboval - pochopitelně únosnost vyšla s dostatečnou rezervou, ale dnes statický výpočet je součástí žádosti o stavební povolení. Sice to nikdo na úřadě nestuduje, ale chtějí to, kvůli stavebnímu zákonu.
Jenomže ono nejde o únosnost, ale o celkovou "tuhost" stavby.
Důležité je, jaké budete mít stropy, překlady, věnce. Pro některé tzv. "tvrdé" stropy nařpř z trámců a vložek je výrobcem požadováno minimální uložení 120 - 150 mm dle délky trámců. Pokud se tedy na nosné zdi stýkyjí dva stropy sousedních místností, nepodaří se vám na 200 mm zdi dodržet požadavek výrobce.
Docela také záleží na pevnosti podloží, základech a základové desce. Samozřejmě, že tenčí zeď (a tudíž i tenčí věnce) budou snadněji praskat, pokud dům bude nestejnoměrně sedat.
Nejde tedy o to, že by vám dům spadnul na hlavu, ale že mohou vznikat trhliny třeba kolem oken a pod.
Bude dům podsklepen, bude ve svahu nebo na rovině?, jako je podloží?, je v blízkosti cesta nebo silnice po které mohou jezdit těžká vozidla?
Jestli budete stavět nepodsklepený bungalov na pevném podloží, asi vám bude 200 nebo 250 stačit. U podsklepeného nebo patrového domu s tvrdými stropy bych buď volil 300 nebo bych si to nechal spočítat. Hodně totiž záleží na tom, jak budou řešeny překlady a jak dlouhé budou kousky zdi mezi těmi překlady, např okny dveřmi atd.
Těžko vám tedy odpoví někdo, kdo váš projekt nezná podroně
Ještě by byl zajímavý důvod pro izolaci stěn 300
Dobrý den,
nesetkali jste se někdo s tímto www.qtherm.cz/ nemáte nějaké zkušenosti?
Teda pánové, prokousával jsem se příspěvky, to byl mazec. Skutečně, čím více jsem přečetl, tím více jsem byl zmaten. Některé příspěvky byly vskutku originální. Čím dál víc se mi líbí přístup p. Kociny a jeho bádavost. Byť budu volit některá řešení jinak, chápu jeho přístup k věci. Určitě si dovolím i komfort ,,selského rozumu", k některým věcem se tak prostě přistupovat má. Poslední příspěvky mne přesvědčily o tom, že nemá cenu už k základním výpočtům slepě věřit, vymýšlet ,,program na výpočet" a zahrnovat do toho všeho pomalu i předpověď počasí se mi moc důležité pro kvalitu bydlení nezdá.
Selský rozum mi říká, že pro porovnání parametrů domů, by se musel použít jeden a ten samý teploměr.
Selský rozum mi říká, že podařilo by se přestěhovat dům z místa na místo, bude se chovat v jiném prostředí trochu jinak.
Selský rozum mi říká, že je dobrá inspirace i v návštěvě muzeí lidové architektury.
Na závěr mám návrh pro katastrofické scénáře: chce to počítat s technickou místností, situovat ji tak šikovně, aby, když dojdou energie, dala se tam zaparkovat kravka, která by zlepšila energetickou bilanci.
Takže díky za vše p. Kocino, do Nového roku hodně zdaru a potěchy z bydlení.
RK Radovan Kult @radovan.kultchce to hlavne cas na premysleni pred vlastni stavbou domu.
ja nad tim badal cca 1,5 roku a z puvodni koncepce nezustal kamen na kameni.dnes jsem s bydlenim maximalne spokojen a nic bych nemenil.
vetsina lidi se rozhoduji tim stylem,ze maji pozemek,penize a hura jdem stavet.co chteji je uz jedno.s odstupem casu se pak chytaji za hlavu co je udelano blbe a dnes by to resili jinak - to je bohuzel spatne.
znam okolo sebe spousty takovych.behem par mesicu si rekli budem bydlet ve vlastnim a podle toho to pak vypada.pak se nesmirne divi,ze maji ucty za provoz bezne okolo 50 000kc a vice.
pro me neni problem dodelat komin a pripadne topit drevem, i na tuto alternativu jsem pripraven .-).byla by to ale opravdu krajni nouze.
drzel jsem se hesla topeni pokud mozno zdarma a penize,ktere mam dnes nemusim mit zitra a rozhodne uz ne v duchodu.provoz domu me stoji okolo 3 000kc/mesic.zahrnuto voda,elektrina,pojistky,dane ....
to se da zvladnout i z duchodu a jeste by zbylo.prdpokladam,ze ten minimalni duchod by dostal kazdy.jeden cas se uvazovalo a jednotnem duchodu 4 000kc.ja bych byl pro.
Zvuky z okolních bytů má na svědomí více vlivů, mimo jiné i stoupačky. Nevím jaký podíl je betonu a jaký samotného železa v něm, ale toho železa tam v poměru k hmotností betonu není mnoho, takže bych to železo asi nepřeceňoval. V panelových domech se k tomu ještě přidávají mizerná okna. Obvykle pokud se provede výměna oken a zateplení, tak se zvukotěsnost o poznání zlepší. Pokud bych ale bydlel v blízkosti trati, tak bych si na tom dal záležet víc.
Nevím, v jaké vzdálenosti od trati to je, ale je fakt, že případné zemní vibrace mohou mít i neblahý vliv na statiku.
Určitě by nebylo na škodu udělat dobré základy a dobře je obsypat drtí. Ve spodu základů bych ještě přidal armaturu Drť bude fungovat jako dobrá hydroizolaci a sníží i přenos vibrací. Základovou desku určitě také podsypat drtí a rovněž by nebylo na škodu přidat armaturu. Základová deska bude odizolována dobře už kvůli tepelné izolaci. Pokud se použije lisovaná minerální vata, bude to dobře izolovat i proti zvuku. Zdivo bude od základů odděleno hydroizolací. Od terénu rovněž hydroizolací s netkanou textilií a tvrzeným polystyrénem, což by mělo být pro slušnou zvukotěsnost taky běžně dostačující.
vsem preji stastny novy rok.
kazdemu vysnene a pohodove bydleni s co nejmensimi provoznimi naklady.
KP kocins petr @kocins.petr587Dovolím se připojit.
Vánoce již odešly, za chvilku odejde rok 2009 a přijde rok 2010 ......
stále něco přichází, odchází, přichází .......
Přeji vám všem i vašim blízkým, aby to, co přijde, bylo lepší než to, co odchází.....
Fery Mara
Ano, to by bylo pane Smrčka docela vhodné, kdybyste uvedl v čem konkrétním jsem vám lhal, než abyste tady někoho vyhazoval z této konference. Tato konference není vašim majetkem, nepatří jenom vám a to, co vy konkrétně považujete za lež nebo vulgarismus, naštěstí pro ostatní, není podstatné.
Vážení "odborníci" a odporníci na vyýstavbu EPD, mám dotaz.
K čemu mi je nějaká neprovzdušnost, či nějaké normy, limity, kategorie..... zda jsem pod 15kWh/(m2a), nebo mám 16,5? A proč je nějaká hranice 15 a ne třeba 14, či 18? Když mi někdo spočítá, či v praxi změří, že mám třeba těch 14... tak co bude? Dostanu za to nějakou dotaci? Budu mít elektriku, daně .... chleba levnější?
Nic z toho a tudíž jsou vaše spory o ničem. Pro mě jsou důležité dva parametry. Jednak účet za elektriku a pak příjemné bydlení. S obojím jsem spokojen. Podle zpětného výpočtu skutečné spotřeby energie na vytápění mám asi PD, ale je mi to šuma fuk. To ostatní jsou jen keci a marketingové finty výrobců, projektantů a stavařů.
FF fany fany @fany.fany725Prave ze jde o dotace. Mozna to chapu spatne, ale tech 200 000 Kc z programu Zelena usporam za novostavbu EPD je vazano na splneni norem, t.j. bude nutny BlowDoor test atd ....
Mozna ze se mylim a staci jen projektova dokumentace a prukaz energeticke narocnosti objektu. Pokud je to tak, tak mne prosim nekdo znaly pomeru opravte.
Pan Aleš napsal:¨
-------
A můžu prosím vědět kam se ty 3x větší ztráty při ohřevu vody elektrokotlem do podlahovky podějí? Přijde mi to pořád dokola. Přeci zákon o zachování energie musí platit všude, nebo nás to učili špatně? Veškeré ztráty přeci zůstanou v podobě tepla v domě (pokud tedy nemám elektrokotel v promrzlém sklepě 20 metrů od baráku).
------
To je přesně to, co se snažím panu Smrčkovi vysvětli do té míry, že už je na tuto jednoduchou pro něho tzv. laickou logiku alergický.
Pan Smrčka totiž neuvažuje o tom, že do podlahového PT můžete vodu ohřívat rovněž přímotopným elektrickým kotlem nebo akumulačním kotlem s ještě výhodnější sazbou než pro přímotopy, ale předpokládá, že ji budete ohřívat nějakým kotlem na tuhá paliva. Ten má nižší účinnost a z toho mu vyjdou velké celkové ztráty. Tyto velké ztráty bez dalšího komentáře udává, jako výrazně větší (několikanásobně) ztráty oproti přímotopnému PT a tím dokládá výhodnost přímotopného PT.
Já za tím vidím nehoráznou účelovost. Vůbec nechápu, co k tomu pana Smrčku vede.
Podle mého názoru, je-li zdrojem ohřevu vody opět el. energie, budou ztráty souměřitelné, resp. nebudou se lišit tak výrazně. Pokud je ohřev prováděn jiným zdrojem, např. kotlem na plyn nebo tuhá paliva, pak účinnost v některých případech je nižší a z toho mu vycházejí ty vvelké ztráty při ohřevu vody. Jenže v těchto případech je zase podstatně nižší cena těch jiných paliv. A to už pan Smrčka ve svých vyjádřeních, jaksi opomíjí. Účinnost kondenzačních plynových kotlů je vysoká, někteří výrobci rádi udávají i přes 100%, když přičítají zisk z kondenzace. Ovšem cena plynu není o moc nižší než elektřiny a když uvážíte zvýhodněnou sazbu na celý dům po celý rok v přpadě přímotopného PT, tedy nejenom na topení ale také na TUV, vaření, praní, ..., pak si myslím, že v případě plynového ohřevu vody na PT + TUV nebo přímotopného PT ve zvýhodněné sazbě, zřejmě vyjdou provozní náklady dost podobně.
Pokud k ohřevu použiju slušný kotel na dřevo nebo uhlí, bude to zcela jistě levnější, ale za cenu nižšího komfortu, protož někdo musí chodit přikládat.
Jestliže použiju elektrokotel s akumulační nádrží v šestnáctihodinové sazbě bude podlahové PT provozně levnější než přímotopné PT, jelikož příkon oběhového čerpadla je určitě menší než rozdíl v sazbě 16/20.
Jestliže pan Smrčka porovnává výhodnost přímotopného PT oproti teplovodnímu PT a činí tak srovnáním účinnosti přímotopu s kotlem na tuhá paliva, je to velmi velmi nekorektní a účelové, protože pomíjí fakt, že k ohřeu vody lze použít různé zdroje, které mají růnou cenu i účinnost
Pro mne je ideální kombinace obojího. Elektrokotel, krbová kamna a AKU. Elektrokotel, aby to fungovalo i při mé nepřítomnosti, krbovky, abych zužitkoval vyrobené teplo, když v něm budu topit a AKu pro obojí, navíc kvůli možnosti předehřevu TUV.
No, že ta investice (teplovodní PT + elektrokotel + krbová kamna + AKU) bude vyšší než el. PT, o tom nepochybuju.
Nepřišlo by levněji místo krbu vyměnit manželku :-)
JŠ Jaroslav Škeřík @jaroslav.skerik843ja bych svoji manzelku nevymenil za nic i kdyz ma nekdy sverazne nazory :-)
zacina byt ale pokrokova,jak zde nekdo napsal a uci se s domem zit :-)
Kocina napsal
-----
1000/800=1,2Kc/kg dreva
kg dreva cca 4,4kWh
4,4 x 1,6=7,04kWh.na pokryti 60% ztrat musime dodavat 7kWh.
7,04/4,4=1,6Kg dreva
1,6x24=38,4Kg dreva za den
38,4 x 1,2kc =
-------
Takže, pokud dobře počítám, přijde Vás 1 kWh na 1,2/4,4 = 0,272, tedy na necelých 30 haléřů.
Nepochopil jsem z toho jestli ta úvedená výhřvnost je včetně účinosti kotle nebo bez, tj. zda je to kalkulovaná výhřevnost použitého dřeva.
I kdybychom počítali jen 60% účinnost, tedy 20% ztráty kotle a 20% vyletí komínem, tak ohřejeme vodu 1kW za nějakých 45 haléřů, počítejme ba třepadesátník, tj. o celé dvě koruny levněji než sníženou sazbou D20 pro přímotopy.
Nevím, zds jsem to dobře spočítal, ale jestli jo,
tak se mi pak nedivte, že mne opravdu "nadzvedne", když mi tu někdo začne argumentovat tím, že jsou u podlahového PT vysoké ztráty, (až 30% nebo i více) a jaksi u toho pozapomene dodat, že i s těmi ztrátami to teplo můžu vyrobit čtyřikrát levněji.
mimchodem to dřevo máte dost levný. A ještě mě zaujalo, že to násobíte x 24. To opravdu topíte 24 hodin denně, tedy nepřetržitě?
JŠ Jaroslav Škeřík @jaroslav.skerik843ten vypocet neni cely.omylem jsem zmacknul odeslat a pak jsem musel editovat.je to vycisleno i korunove.
pocitano i s ucinnosti.ztrata dela v pripade dreva okolo 60% :-(
a 20% na dreve :-)
že jsou u podlahového PT vysoké ztráty, (až 30% nebo i více) - v tomto pripade by to delalo 60% coz je podstatne vice nez 30%.
otazka kolik to dela v penezich nebyla nikde vzpominana.
ja bych do te investice nesel.na muj vkus prilis draha zalezitost.
komin,krb,jisteni,prace s tim spojena ....
pokud je potreba tak 750W primotop jede celych 24 hodin.za mesic se to stalo asi 3x.jinak uz dva dny primotop netopi :-).solarka se postaraji a slunce taky.
hodne lidi me tu cenu dreva mlati o hlavu,ze pry to dokazou za 150kc.kdyz budu mit vlastni les,budu to mit zcela zdarma,tedy krom sve prace.
To já vím, že to není jenom o izolaci, napsal jsem to trochu s nadsázkou a zjednodušeně. Je to o koncepci, technologiích a taky o penězích. Já to pro způsob využití objektu nepotřebuju a spokojím se s tím, že to bude energeticky úspornej dům, alespoň z hlediska potřeb vytápění. proto jsem použil trojskla s kvalitními rámy. Strukturu a tloušťku pláště zateplení pláště ještě zvažuju.
Nosná zeď je porobetno 300, zvenku bude převážně dřevo. Nevím, zda je lepší mezi dát vatu nebo EPS. EPS má lepší odpor, ale vata je zase prodyšná. Pro pozdější rekuperaci jsem sice provedl páteřní rozvody, ale z finančních důvodů to zatím nebude. Okna těsní dokonale. Mám obavu, pokud nebude ještě rekuperace, resp. řízené větrání, tak neprodyšně uzavřený dům (EPS) může mít potíže s vlhkostí.
JŠ Jaroslav Škeřík @jaroslav.skerik843Dobrý den, já bych jen upřesnil Vaši úvahu o utěsněném domě (EPS)
Na vnitřní vlhkost nemá použití EPS zásadní vliv. Vnitřní vlhkost je závislá na větrání a tzv. vnitřních ziscích. Jeden člověk při mírné námaze za hodinu vyprodujuje cca 100 -150 ml vodní páry. Za 8hod. spánku to dělá cca 1litr. Další zdroje jako kytky vaření a sušení prádla produkují další páru. Tyto přebytky musíte vyvětrat a to bývá u dobře utěsněných dveřních a okenních otvorů problém. Proto je nutno buďto pořádně několikrát za den otevřít okna a udělat průvan, nebo nainstalovat větrací jednotku nejlépe s rekuperátorem, která Vám zajistí potřebnou výměnu vzduchu v domě.
Měl bych dotaz k důvodu dvojitého pokovení u trojskel (dvojskel). Pokovení na skle v interieru chápu - brání tepelným ztrátám tepla směrem do exteriéru. Ale pokovení skla v exterieru brání solárním ziskům. Pokud mám navržené správné stínění pro letní období (např. přesahem střechy nebo markýzou), tak se v otopné sezoně připravuju o solární zisky. Mám pravdu?
Vážený pane Kocino, chtěla bych Vás poprosit o pár rad. Vím, že píšete, že se dá vše najít v dřívějších příspěvcích, ale já už toho přečetla tolik, že už se mi motá hlava a nakonec nevím vlastně nic. Navíc mám 8.m. dceru, tak nemůžu trávit moc času na PC.
K dotazu... Na jaře plánujeme postavit RD bungalov do 150m čtverečních. Chtěla bych dosáhnout na parametry NED. V okolí nikdo nemá zkušenosti, navíc žiju zatím v zahraničí a na konzultace v Čechách jsem měla jen listopad. Přiložím prozatímní náčrty, ještě asi budou drobné změny (hlavně v koupelně). V celém domě plánujeme teplovodní podlahovku, vytápět elektřinou. Krb nechceme. Možná časem solární kolektory nebo TČ. Z čeho byste doporučoval stavět? Čím zateplit? Je izolačně lepší valbová střecha nebo jen "áčko"? Na půdu nebude přístup, chceme pořádně zateplit. Zatím máme návrhy: Porotherm 44 nebo Heluz 36 + 10cm polystyren (nebo vata). Tašku prý betonovou (Bramac). Co byste navrhoval Vy? Předem moc děkuji za Váš názor!
MJ Michaela Jandusová @michaela.jandusovaJeště by to chtělo ty obrázky, že...
vsem diskutujicim preji prijemne svatky a bohatou nadilku.
tady jsou slibene grafy.druhy graf je z patroveho pasivniho domu.
posledni obrazek je z mereni rekuperace.
vodna vodlahovka a solarka
Pan Kocina,
ako vidite vodnu podlahovku a jej vyuzite pri solarkach?
mam dilemu ci dat topne folie do podlahy pod lamin plavacku,
alebo investovat do vodnej podlahovky
domcek ma male TS takze kurenie elektrikou je jedine rozumne riesenie,
lakaju ma kable resp folie priamo pod podlahou,
ale v pripade ze solarka daju rozumny vykon, tak sa mi toto riesenie viacej pozdava.
Ako hodnotite solarka z pohladu topenia do podlahy?
Pri dome s nizkymi startami sa vodna podlahovka neoplati, avsak v pripade solariek to moze byt obratene ....
EJ Erik Juhas @erik.juhasme vysla vodni podlahovka levneji nez elektrika - jedno jestli folie ci drat.
jako prioritu vidim v tom,ze topne medium mohu kdykoli nahradit jiny zdrojem.o elektrine se to rici neda.
sice v soucasnosti a v tech mrazech dela spotreba domu na topeni jen 1,2-1,5kWh za hodinu tak jsem rad,ze mam vodni a ne elektrickou.tu bych na solarka tezko aplikoval.
blyzsi praxi budu mit az na jare unor - brezen.
teplo ze solarek pojedu do podlahy nikoli do bojleru.potrebuji si to zmerit.
Ako hodnotite solarka z pohladu topenia do podlahy? - zatim nemohu slouzit s praxi :-(.predpokladam,ze na jare obslouzi solarka veskere topeni v dome.
jak dum,tak HEAT PIPE mam dobre zmapovany.cekam ted uz jen na jaro.
soucasna spotreba domu na vytapeni se pohybuje okolo 30-35kWh za den.porovnaval jsem to i s jinym PD (teplovzdusne topeni) a spotreby se schoduji naprosto presne.
pokud date do podlahy elektriku zbavite se moznosti nahradniho zdroje.do podlahy mohu topit elektrikou :-).je to sice komfortni zalezitost ale taky draha.
krb a drevo s kominem mi nesmi do baraku :-)
dnes cely den jasno.zmeril jsem si deskove panely brachy a svoje.
rano trubice pokryte jinovatkou,jako u auta a musite to oskrabat.abych se s tim nebabral,vzal jsem kyble vlazne vody a polil vodou.trubice sice namrzly,ale selektivni vrstva byla videt.ze spodu trubic jinovatka nebyla.
bracha je mel cely pod snehem.vylezl na strechu a ometl je smetakem.FV dnes nejspis taktez pod snehem.dodaly pouze 4kWh energie.
moje sestava HEAT PIPE absorpcni plocha 5m2.sklon 55st umisteni na JJZ.za dnesek dodaly solary 4 400Wh energie.na m2 to dela hodinove 250Wh.doba behu cerpadla cca 3,5 hodiny.zasobnik na 750l ohrato z 21 na 26st.
brachova sestava deskovy kolektor s absorpcni plochou 4m2.sklon 45st umisteni na J.za dnesek mu dodaly solarka 1750Wh energie.na m2 to dela hodinove 125W.doba behu cerpadla cca 3,5 hodiny.zasobnik na 250l ohrato ze 33 na 39st.
toleranci v mereni odhaduji okolo 10%.berte to s rezervou,bylo to pouze prvni mereni.pokud se zadari do jara jich zkusim nekolik.
deklinace slunce na nejnizsim bode.prumerna denni teplota byla -12st.jsem s HEAT PIPE maximalne spokojen.
zajimavejsi to bude v unoru a breznu.
dnesni den je prakticky extrem.
Dovolím si do tohoto vlákna dát jeden dotaz.Zatím vyřizuji přes zelenou úsporám dotaci na solární ohřev TUV přitápění do naší novostavby.Je ještě jiné opatření na které je možné získat dotace co se týká novastaveb.Krom pasivního domu.Dík.
IH ivo holeček @ivo.holecekTady je článek, který to popisuje http://www.zelenausporam.cz/sekce/501/na…
Lze žádat o dotace na solárko buď jen na TUV, nebo na TUV + topení, na novostavbu v pasivním standardu, na topení na biopaliva. Nevím, jestli ještě platí dotace na tepelné čerpadlo, nikde jsem to nenašel. Asi už ne. Ve všech případech musí být realizace certifikovanou firmou, která je zaregistrovaná. Částky se vyplácí fixně bez ohledu na cenu realizace, maximálně však celková cena realizace.
Mám informace od několika firem, že stát slibuje peníze do 90ti dnů, ale často se stává, že se čekací doba protáhne až na trojnásobek. Navíc počet projektů je omezený a pokud bude zájem vyšší než jsou peníze od EU, tak je prostě nedostanete i když na to máte nárok. Tedy, pokud stát nedostane další peníze od EU.
konecne uceleny rok.
myslim,ze je to slusny za prvni rok bydleni.
KP kocina petr @kocina.petr131Mně to přijde u pasivního domu dost. Sám očekávám u svého Ned spotřebu o 4000Kč vyšší, bydlím teprve od září, ale zatím se mi to při průběžném měření potvrzuje.
Dobrý den,
plánuji výstavbu PD.Mým cílem je platit za energie co nejméně, mít v domě požadovanou teplotu v různých místnostech různou a dostatek čerstvého vzduchu bez průvanu.
Plánuji dostatečné zateplení, trojskla fixy - pouze v přízemí, 1 vstupní dveře,2 dveře do dílny,3 dveře na terasu, v 1 patře pouze 1 okno otvírací.
Samozřejmě rekuperaci, ale bez zemního registru.
Rád bych měl krbovou vložku s výměníkem do AN, s přívodem vzduchu z venku.Za předpokladu utěsnění ze strany vzduchu a tep. ztrát kdy nebude v provozu.Samozřejmě kolektory na ohřev AN pro topení a TUV.
Po přečtení vašich příspěvků jsem dost na rozpacích.
Můj RD bych byl rád aby skutečně byl PD s nízkou potřebou tepla.Výrobci rekuperačních jednotek v tom to duchu razí že stačí vytápět PD pouze ohřevem vzduchu.
Musím se přiznat že v praxi bych na tom to druhu vytápění nechtěl být závislí.Rád bych měl podlahové topení jako hlavní zdroj tepla a vzduchové topení jako doplněk - přechodné období atd.
Dost mě znepokojuje změna vnitřní teploty v místnosti při využití solárních zisků okny.Plánoval jsem rozumné o proti normálu však výrazné prosklení = větší zisk ze slunce = větší ztráta bez slunce = a jak píšete i velké problémy s teplotnímy výkyvy v místnostech.
Kladu si otázku zda by nebylo nejlepší zvolit velikost prosklené plochy jen se zřetelem na viditelnost a radši místo teplotních výkyvů při plném slunci v zimě a drahém zamezení tep.ztrát kdy slunce nejeví kladnou bilanci zisku.Radši investovat do solárních kolektorů ve větší míře a s optimální AN regulovat teplotu v místnosti podlahovým topením bez výkyvů.
V případě nutnosti chlazení přes léto bych využil jako zdroj chladu vrtanou studnu o průměru 1 m.Na dno plánuji umístnit měděný výměník a nahoru ponorné čerpadlo které mi bude odvádět ohřátou vodu na zalívání zahrady - skleníku a WC v domě.Studenou vodu budu přez výměník pouštět do PT nebo do výměníku v rekuperační jednotce.V podstatě to velmi účinně nahradí zemní registr-pořizovací a čistící náklady se nikdy nevrátí.V případě velkých mrazů by voda ze studny mohla posloužit i jako předehřev vzduchu.
Vše je ve fázi těžké přípravy před oslovením bohužel zatím nevybraného projektanta.
Rád bych svůj dům postavil z litého betonu včetně stropu mezi přízemím a 1 patrem.strop v 1 patře bude zřejmě řešen zaklopením dřevocementových desek nebo tak nějak.Střechu musím mít bohužel sedlovou z čehož nejsem nadšen vzhledem k vyšším nákladů na pořízení a k velkému počtu tepelných mostů které budu muset vyřešit.
Nemáte náhodou někdo zkušenosti s pěnovým sklem pod obvodovou zeď.
Pokud mi zdělíte vaše připomínky-rady-zkušenosti budu vám velmi vděčný.
Lovec
JD Jiří Dvořák @jiri.dvorak574Dobrý den. Nejdříve bych doporučil, abyste si založil samostatné vlákno, neboť na tomto vlákně je již takové množství příspěvků, že se ztrácí orientace. Bude dobré prezentovat i předpokládané rozměry, nejlépe půdorysy, pohledy a důležité řezy. K té Vaší
konstrukci z litého betonu pouze malá poznámka. Zatím téměř vždy tyto pokusy zkrachovaly na bednění. Profi bednění
pro amatéry je drahé a jakékoliv pokusy o náhradu profibednění nedopadly dobře. Já si osobně myslím, že z hlediska únosnosti,
rychlosti, jednoduchosti a ceny nakonec to uděláte z bednících tvárnic. Prosklení - fixy, ano. Já osobně upřednostňuji prosklení pouze na osvětlení a zimní zisky jsou mi ukradené. Upřednostňuji co nejlepší izolační schopnosti okna jako celku.
Preferuji podlahové teplovodní topení, leč podle mě toto není vhodné do pasivního domu. Tam bych šel zřejmě do elektrických topných fólií pod plovoucí podlahu. Potom regulace v jednotlivých místostech je triviální záležitost.Jako doplňkový zdroj tepla bych použil aktivní rekuperaci. Soláry pouze na ohřev teplé vody, i když přez aktivní rekuperaci by to mohlo někdy
i přitápět. Když použijete aktivní rekuperaci od ELMETu ELAIR 2,5, tak ta umí přitápět i chladit a dá se říci, že ta studna i s měděným výměníkem bude určitě zbytečná. Ke krbové vložce mohu pouze říci, že to asi půjde. Já v tomto mám pro všechny stavaře neutrální stanovisko, ač sám bych si to nikdy nepořídil, včetně komínu.
K tomu projektantovi - budete ho horko-těžko hledat, je jich jako šafránu. Pasivní dům je o detailech, jak po stránce projektu,
to je nutný předpoklad, tak po stránce provedení. A pokud si to neuděláte sám, zřejmě nenajdete ve Vašem okolí firmu, která by to tak kvalitně udělala, že z projektovaného pasivního domu nakonec ten pasivní dům postavíte.
Hodně zdaru.
S pozdravem Laďa.
Topíte někdo a případně jak dlouho a kolik jste už protopili? Osobně jsem zatím topil jen týdenní zimě v říjnu a to jen v krbových kamnech. Jinak elektrika (přímotopy) zatím mlčí.... :-)
Pane Kocina co solarka v soucasnem pocasi? Dlouho se tu nic nevyskytlo. Už je provozujete na podlahovku? Zkušenost?
JV Jiří Vondrouš @jiri.vondrous853To by mně taky zajímalo. Sice občas kouknu na Profisolar, ale přece jen je to prodejce, tak tomu zas na 100% nevěřím...
Mám na Vás, pane Kocina takový dotaz: Vy Jste při montáži oken používal těsnící pásky jak z ext., tak z interiérové strany. Pak Jste rámy oken (tím pádem i onu mezeru mezi oknem a zdivem)překryl fasádním polystyrenem(mimochodem kolik cm rámu okna jste překrýval??).
Příjde mi to, že překrytím mezery mezi oknem a zdivem, jste daný prostor uzavřel z hlediska nějaké té propustnosti par. Není v tomto případě montáže těsnící (paropropustný) pás zbytečný? Co z toho, že vám těsnící pás propustí vlhkost, která doputuje až k polystyrenu, který ji už dál nepropustí?
Díky za komentář, ať už Váš, nebo něčí jiný.
PS: Jsem před montáží oken.
CC churles churles @churles.churlestesnici pasky ILLBRUCK jsou z interierove strany.paropropustne jsou z exterierove strany.jsou zde i foto z montaze.nekdy okolo rijna 2007.
viditelna cast ramu je okolo 1cm,jen spodni cast je obnazena cela,kvuli parapetu.parapety jsou plastove (tvrzena PUR pena).
zas tak dokonale vyrezany EPS nemam,aby z exterierove casti presne dolehal na ram okna a zed.proto je tam paska,ktera nabyde (obdoba pur peny).vypada jako molitan.
Pane Kocino, můžu se zeptat od kdy topíte?
DG Darek Grabarczyk @darek.grabarczykod 19.10. jede primotop na 750W.
denni spotreba i s ohrev TUV je okolo 25kWh.
CHtěl bych vědět jak silny kotel mam koupit na jedno patrový dum o obsahu 400m3.Jedna se o kotel na peletky.Děkuji Malinovská.
KM klara Malinovska @klara.malinovskaPodle toho jaké máte výpočtové ztráty
graf hodnot z domu.
vyssi hodnoty posledni tyden jsou zpusobeny vyssim poctem osob v dome 5-6.
od kdy jsou solarka v provozu byl mel kazdy poznat.
nechal jsem si delat rozbor vody ze ZR a vypada to na prusak.
pH - 7,9
dusitany 0
dusicnany 2,68
cpavek 0
vapnik 119,4
horcik 61,29
zelezo 0,19
vodivost 1161
tvrdost 5,5
KP kocina petr @kocina.petr131Dobrý den, to se mi líbí. Vlhkost už je v dobrých hodnotách...
Od kdy do kdy ten graf je?
Ještě se chci zeptat čím měříte?
Co se týká vody na průsak se mi zdá tvrdost hodně nízká...
tak se mi podarilo odcerpat kondenzat.
28.8. venkovni teplota 28st.vystup ze ZR byla pri maximalnim tahu 260m3/hod teplota 17,9st
dnes rano 30.8. pri venkovni teplote 6,3st byla teplota pri maximalnim tahu 17,6st.
Dobrý den, nemáte někdo praktické zkušenosti s prováděním zateplení fasády PUR izolací (konkrétně se jedná o vnitřky z kingspanových panelů), co se týče lepení, kotvení apod, za informace děkuji.
Mám před omítkami a chci osadit vnitřní parapety. Řeší se u vnitřních parapetů nějaké tepelné mosty nebo se to ohlídá při vnějším zateplení.
MP Milan Pavoucek @milan.pavoucekosazujete parapety pred omitkami?
mam problem se ZR.
pro me z nepochopitelnych duvodu je plny vody.daval jsem si na nem zalezet,aby nemohlo dojit k prusakum vody.bohuzel je niz, nez hladina vody v biotopu.zrejme lokalni voda pod povrchem.
nevim :-(
budu muset resit odcerpani vody a ze ji tam bude.odhaduji ji tak na 1,5m3 ne-li vice.¨hodilo by se mi nejaky malinky ponorny cerpadlo.
docela problem,ale nevidim ho ako neresitelny.
kdyby nekdo nahodou vedel o nejakem sikovnym cerpadle at mi da vedet.kdyby melo rozmery prumer 60-80mm (s vrchnim vyvodem vody na cerpadle - ne bocnim) a delku cca 20cm bylo by naprosto idealni.
KP kocina petr @kocina.petr131Dobrý den, řekl bych že je to zkondenzovaná voda z vnějšího vzduchu. Při současné vysoké vlhkosti a teplotách to může "pár" litrů udělat... Na kolik ochladíte v ZR vzduch 12 oC ?
solarka uz jsou v provozu.
maka to spickove.
rano mirne poprchavalo a teplota v bojleru byla 18st.kdyz jsem v 8:00 hod odchazel na solarkach uz bylo 22st.rani teplota byla okolo 17st.
ted dopoledne kdy bylo od 9:00 - 12:00 hod polojasno,tak uz je bojler na 40st a vystup ze solarek 45st.momentalne se zatahuje a vypada to na dest.
spotreba obehoveho cerpadla je 6W.
KP kocina petr @kocina.petr131aky velky bojler to ohrieva?
kolko tato sranda stoji bezne ?
dakujem
solarka jsou hotovy :-)
je to parada.ridici jednotka je maly notebook s velkym displayem :-)
pokud bude cas,tak zitra dodam veskery foto.
mozna to bude trosku drazsi nez jsem si myslel,ale za tu paradu to rozhodne stoji :-)
AN nadrz prijde zapojit az v zari.nemam hlavni komponenty pohromade.
cela instalace dneska trvala 11 hodin,byl jsem z toho na prasky.dalo by se to zkratit maximalne o 2 hodiny.clovek se ale musi taky najist a obcas napit a to jsme na to byli 3.jeste ,ze tu bracha byl a pomohl nam.v jednom se to zvladnout neda.
KP kocina petr @kocina.petr131Dobrý večer, tak to jsem zvědav...
zdravim,
rozmyslam nad rekuperckou bez ZR.
nakolko to v projekte (katalogovom) samozrejme nie je a nemyslelo sa na to ani pri dumani pred zacatim hrubej stavby takze situacia je nasledovna:
- hruba stavba stoji
prikladam podorys prizemia
v podkrovy v tom problem nevidim tam sa rozvody daju pekne potahat napr. medzi dol. kliestinami
RJ chcem umiestnit do garaze ktora je spojena s domom, viac vid obrazok.
ta RJ je planovana v cipe kde sa strecha garaze napaja na strechu domu.
cize odtial je lahke prejist nad dolne kliestiny a po povale do ktorejkolvek miestnosti
otazne je prizemie, hlavne nakolko sa s tym nepocitalo tak na to nie je nic pripravene
jedna varianta bola nad ktorou som uvazoval a to, ze tahat to po strope z garaze cez prepojovaciu chodbu do hlavnej chodby domu
s tejto chodby je pristup do kazdej miestnosti takze odtialto to rozviest k jednotlivym miestnostiam.
tym padom na tychto chodbach znizit strop.
problem je:
1. "L-ko" co ide okolo kuchyne, tech. miestnosti a spajze - tak tam sme na presvetlenie chceli dat 2 rady sklobetonu, ak vsak znizim strop tak to tam uz nevojde.
druha moznost bola viest to v podlahe, ale tym padom sa uberie aj z izolacie podlahy co sa mi moc nepaci. ak do podlahy, ake rozvody pouzit?
co by ste poradili, ako to idealne poriesit?
priprava na solarka se sklonem 55st.do 14 dnu by to melo makat i s podlahovkou :-)
KP kocina petr @kocina.petr131Tak co solárka, už jsou na místě? Co Vás vedlo k tomu zvolit si zrovna trubicové Heat pipe?
Dobrý den, velice mě zaujala tato diskuze a protoze budu stavet RD chtěl bych Vás poprosit o nekolik rad a kritiku. Dům budu stavět svépomocí.
Bude to bungalov cca13x9+připojena garaz s dilnou7x9, obvodové zdi budou z ocelových čtvercových nepozikovaných profilu 80x80mm síla steny 5mm s navařenými ocelovými patkami.Tyto sloupy budou připevněny na beton pomocí zavitových tyčí zalitých v betonu. Na těchto nosných sloupech budou připevneny stropní trámy přesazené o 40cm směrem ven kde je bede spojovat podzednicový trám na kterém budou připevněny trámky vnějšího oplaštění, které bude z OSB desky nebo cetris desky. Zavětrování Oc.sloupů bude provedeno krížem navařenými roxory. Mezi sloupy bude vložena klasická plná cihla (z bouračky) na výšku tedy 80mm sila steny. Do vzniklé mezistěny nasypu z podkrový drcený polystyren v síle 40cm a na strop 60cm mám ho slíbený od znamého za flašku kamion:). Podlaha v přízemí bude na dřevěném roštu výška 20cm také vyplněno drc.polystyrenem zadeklováno nalakovanou dřevotrískou 18mm.(mam ji doma 100m2 tak ji musím někde zdělat) Vnitřní přičky a nosná zed plné cihly založené na 30cm vysokém YTONGu. Pasy izolované perimetrem do 1m hloubky 6cm od 0,5m výš 12cm(6+6cm).
Jak hodně se budou rosit ty nosné sloupy pridělané na studený beton? Jak tomu zabranit? Sehnal jsem je levně proto je chci pouzít. Firma která mi spočitá statiku mi tvrdí ze me to určite přezije ale chci více názorů. Děkuji
Mila
MH Míla Hora @mila.horadost neobvykla stavba na nosnikach.podobnou delal mara mara.prakticky EPS kostka se zelezem,ale bez patra.
musim se ho zeptat jak to s tim barakem vypada.uz je urcite dodelany a bydli se v nem.
Jak hodně se budou rosit ty nosné sloupy pridělané na studený beton? Jak tomu zabranit? - obalit paroteskou.z praxe vam tezko nekdo poradi.
odvaha toho kluka me fascinuje a vsichni by si tento rozhovor meli dat za ramecek,aby vedeli kam se nechcem dostat a kde jsme pred 20 byli!!!!jsem zvedav jak dopadnou podzimni volby.kazdopadne by si tento clanek mel kazdy v rijnu precist,pred vhozenim listku do urny.
http://zpravy.idnes.cz/pan-paroubek-by-m…
KP kocina petr @kocina.petr131odvahu? myslite toho nevychovanyho spratka?
se spoustou lidi muzu nesouhlasit, ale neznamena to, ze po nich pujdu neco hazet. to po nem bude priste strilet? je to vrchol ubohosti, omezenosti a priklad spatne vychovy.
ale to sem vubec nepatri
sice by to na odborny server nemelo patrit,ale predpokladam,ze vsichni co zde diskutuji jsou rozumni lide a pujdou k volbam do EP.jsou totiz dulezitejsi nez do naseho parlamentu.rozhodne nehodlam volit nasi soucasnou politickou reprezentaci.to je bes a hruza.
osobne volim cislo 23,jinou moznost nemam :-(((
KP kocina petr @kocina.petr131mel jsem ted rozhovor s otcem 73 let a jimala me hruza.
doufam,ze vsichni na TZB si k tem volbam zajdou.je to par minut prace a rozhoduje se predevsim o vas.do EP je moznost vyberu.do naseho parlamentu to bude na podzim jine kafe :-(
tak aby nam v tom EP jeste nezdanili slunce a stavby PED.vubec bych se tomu pri tech dluzich nedivil !!!!!
Ahoj Petře a ostatní diskutující. Aktuálně řeším problém kotvení do EPS. Mám 30cm, hotovou omítku... a potřebuji do špalet uchytit vodící lišty na venkovní žaluzie. Záměrně píšu do špalet, protože nemám dostupné rámy oken. A nemůžu už ani vyrábět nějaké "pevné" montážní body pod omítkou v izolaci, protože nehodlám opravovat omítku (víc než bude bezpodmínečně po skončení akce nutné).
Takže prosím o zkušenosti s kotvením do fasády na EPS.
Lišty se šroubujou, musí být demontovatelné - odpadá plošné lepení, počet montážních bodů není limitovaný. Největší okno má 2,8x2,2m, tzn. nejdelší upevňované lišty budou dlouhé 2,2 metru.
Díky za inteligentní reakce :-)
Standa
SD Stan daS @stan.das489Jak lišty uchytit vám neporadím, ale doporučím Vám, zeptat se výrobce žaluzíí,jak to bude se zárukou žaluzií v případě jiného kotvení, než stanovuje výrobce - nejlépe písemně. Předpokládám, že Vám výrobce žádnou záruku neuzná.
Ještě drobný dodatek - uvědomte si jaké síly na žaluzii působí v případě silného větru a dle toho je také třeba dimenzovat uchycení - zatížení větrem se u žaluzií vypočítá:
Fn= 0,2 x p x L x H
p= mezní hodnota zkušebního tlaku větru uvažované třídě odolnosti (třídu Vám sdělí výrobce, hodnoty jsou v normě ČSN EN 13659 viz příloha)
L= šířka v m
H= výška v m
Dovolené zatížení se vypočítá Fn x 1,5
U rolet je výpočet:
Fn= 1 x p x L x H
Dobrý den, mám obavy ze vzduchotěsnosti obvodové stěny NED z Porothermu. Před zateplením bych proto chtěl obvodové stěny omítnout, aby byl RD vzduchotěsně uzavřený z venku. Na tuto omítku pak přijde 18cm EPS. Prováděcí firma mi však odmítá provést zateplení, které by bylo pouze lepeno na omítku - bez použití kotev. Pokud bychom nechali zateplit s kotvami, vytvoří zas tyto kotvy prostup přes vnější "vzduchotěsnící" omítku, čímž tato ztratí svůj význam. Poradíte mi řešení, jak zeteplit a dosáhnout co nejnižší průvzdušnosti?
Díky za radu, Honza
Právě pokládám v přízemi polystyrén 15cm. Různě se to houpe na spojích hydroizolace a podobně tak to brousím, ale jde to velmi pomalu. Asi jsem puntičkář. A to ještě ty desky jsou malinko prohlé. W patře jsem to řešil podlepením nejlevnějším lepidlem, ale dole na hydroizolaci mám strach ,že to nikdy nevyschne. Jak jste to řešil Vy pane Kocino.
Díky za odpověd.
RP Robert Podkonický @robert.podkonickyDobrý den. Vámi uváděný problém má několik řešení. Jedno jste
použil v patře. Obavu , že to lepidlo nevyschne mít nemusíte, protože záměsová voda chemicky zreaguje s cementem v lepidle
a tudíž mokro se nekoná. Další možnost je rovinu vytvořit
volně sypaným suchým žlutým pískem. Další možnost je EPS skládat po vrstvách - na rovné plochy dát 2 cm a na spoje 1 cm
silný EPS a potom naskládat křížem vrstvu 8 cm a 5 cm. Při všech způsobech se nic houpat nebude.
S pozdravem Laďa.
Co jsem se ale chtěl zeptat je: jak jste udělali detail napojení balkonových a vchodových dveří na podlahu. Na ostění ve styku s okenním rámem budu mít polystyren, na překladu taky, ale jak dole - přeci to nebude sedět na betonu (dlažbě)?
MP Milan Pavoucek @milan.pavoucekvchodovy dvere mi sedi na 10cm XPS (severni strana) tam problem neni.
terasove (jih) jsem bohuzel dal na YTONG a ne na XPS.do zimy to musim predelat.
Posílám dlouho slibované fotky:
Zateplení je stejné, typ krytiny (tvar) taky, orientace ke světovým stranám též stejná. Jen ta jedna krytina je novější a hladší než ta druhá.
=>to že je a nebo není na nějaké střeše v daném okamžiku sníh, NEMUSÍ být žádný argument o dobře či špatně zateplené střeše!
Můžete mi poradit nějakého schopného architekta a firmy které staví pasivní dřevostavby.Chtěla bych dům do 100m čtverečních a můj architekt mi napsal že jen návrh+dokumentace ke stavbě mě výjde na 450 000. Je to vůbec možné???? Má někdo zkušenosti a kontakty?? Díky. Meil : marketapisek at email.cz
MB Markéta Burešová @marketa.buresovaCeny jsou smluvní, takže klidně může být. Předpokládám, že jste oslovila nějakého kvalitního (nebo sebevědomého) architekta.
Zkuste se podívat třeba na http://www.archiweb.cz a kontaktovat architekta nebo ateliér, jehož stavby se Vám líbí - nepočítám ale, že projekt pořídíte výrazně levněji...
Meil na dotaz na architekta je: marketapisek at email.cz
mŮŽETE MI NĚKDO SDĚLIT, jak dlouho mám čekat s pokládáním asfaltových pásů a následně s pokládáním ztrac. bednění poté, co jsem vylil zákl. desku? Jaká je nutná doba pro kropení a zrání betonu? Stačí týden do pokládky asf. pásů?
Pan Kocina neví, jak by dopadl při měření
a je mu to asi úplně jedno. - ano je mi to jedno,jelikoz jsem dum stavel pro sebe a na diry a mozne komplikace jsem si dal zalezet.tesnost domu byla na prvnim miste.
jsou zde i foto kdy jsem si delal maly BD test jen pro sebe :-).
ze by mohla byt napr. klickova dirka pomerne vyznamnym zdrojem netesnosti me ani nenapadlo.
dum jsem daval jak do pretlaku,tak i podtlaku.krasne to bylo videt pri podtlaku,jak do domu tahlo.pokud jsem nastolil rovnotlak k nicemu nedochazelo.
musim ale priznat,ze i pri rovnotlaku dochazi v dome temer k minimalnimu podtlaku - nepatrny.(je to poznat hlavne v zime.diky tomu jsem prisel na to,kde jsou diry.hlavne vchdove a balkonove dvere - nejsou jeste sestelovane).
podle meho je to dano tim,ze sani vzduchu ze ZR a pri te delce ZR dochazi k "vysokym" tlakovym ztratam.
tudiz na strane sani je nizsi tlak o cca 30Pa oproti vytlaku spinaveho vzduchu z domu.mozna by se to dalo resit otackami na jednotlivem ventilatoru.rozhodne me tato vec vubec netrapi.
smerodatne pro me je do konce leta nainstalovat solarka jak na topeni podlahy tak i na TUV :-)
osobne po zkusenostech ve svem dome si myslim,ze by rekuperace pri rovnotlaku fungovala i v jinych domech - hure utesnenych.
BD test je pro svepomocneho stavitele naprosto zbytecnym luxusem.pro me jsou smerodatna fakta a spotreba.
KP kocina petr @kocina.petr131Pane Kocina uvažoval jsem taky o solárkách s natápěním TUV a podlahovkou. Pak mi, ale někdo řekl, a asi má pravdu, že hnát teplo ze solárek do topení jde účinně mimo topnou sezónu a s malým efektem v topné sezóně.
Tak asi zainvestuji jen do solárního vytápění TUV.
Pan Kocina ,aj ked merania vyzeraju zaujimavo ,dufam ze ceny nebudu az prilis zavratne....(mozno sa to hodi ako argument)...
Chcel som sa opytat - Ako ste na tom s vhlkostou v dome teraz? Dufam ze sa uz pohybujete v ok hranici
Cinsko-australska joint venture ,predavajuca cez dealerov po celom svete
Company Name: Apricus Solar Co., Ltd.
Company Address: 402, Building 8 East, Pukou New & High Tech Development Zone, Nanjing, Jiangsu, China
City/Province: Nanjing/Jiangsu
Country/Region: China
MM martin martins @martin.martinsmomentalne se pohybuje 55-60%
Mám dilema. Původně jsem RD nechtěl zateplovat. Je z Porothermu 44. R bude s tep. iz. omítkou 3,3 m2K/W. Teď když vyhlásili dotace jsem na vážkách. Sice mi řekli, že neskolaudovaných novostaveb se týká pouze kompletní zateplení s dosažením pasivního energetického standardu - což určitě nedosáhnu a o dílčí zateplení požádat nemůžu - týká se jen zkolaudovaných RD. Ale zároveň mi řekli, že časem se možná podmínky změní a o dotaci by mohly požádat i novostavby.
Jde o to, že bez zateplení budou mít obvodové zdi "slušné" tepelně izolační vlastnosti. Po zateplení by měly ještě lepší, ale vrátila by se investice ? Nemám ponětí co stojí m2 zateplení RD s prací - nevěděl by někdo ? Případně zateplovakl někdo a ví coho to stálo na celý RD ?
Díky
MP Milan Pavoucek @milan.pavoucekSoused zateploval - EPS (8cm) kupoval sám, práci mu dělal nějaký melouchář, cenu měl se vším všudy cca 700,- Kč/m2.
neporovnaval jste nekdo stavebni materialy z hlediska utlumu hluku mezi mistnostma? Porovnani pricek z BST/ytongu/sadrokartonu/...?
JS Jirka Svoboda @jirka.svoboda508obecně - čít "těžší", tím větší útlum
Počítám , že v domku rozvedu trubky na vzduchotechniku. Byl jsem upozorněn zdejším odborníkem, že není dobré na řízené větrání s rekuperací napojovat koupelnu. Údajně vlhký vzduch na sebe váže prach a trubky se brzy zanesou. Mohli byste to, vy co s tím již máte praktické zkušenosti, potvrdit nebo vyvrátit ?
MP Milan Pavoucek @milan.pavoucekNemam zatial skusenost, no pary by som sa osobne nebal - rekuperacia ju pusti von. A myslim si, ze prach pri prievane, aky vladne v potrubi, asi nehrozi.
A zmena :-)
Bol som na vystave ABC stavebictvo u nas v Presove a po velkom zvazovani som sa rozhodol zmenit koncepciu vystavby. Architekt bude zurit.
Predtym som uvazoval nad 25 EPS + 25 YTONG (a ponukli mi zlavu 20% + vrecia malty na celu stavbu po 1cent (30 hal.)). Teraz sa silno priklanam k betonovym murovacim tvarniciam.
System, ktory mi vychadza: 20 cm tvarnica+30 cm EPS + 1,25 cm sadrokarton. Este ale zvazujem. Niekde som cital,. ze len doska sadrokartonu ma R 1,3. To si ale chcem overit. Potom by som isiel do mensej hrubky. Izolacia je v tomto pripade zvnutra.
Jediny problem, ktory amm je izolovat nosnyu vnutornu priecku. Cast som "vyriesil" tak, ze je sucastou pivnice a teda teplo nevyjde nazmar.
System ma podstatne rychlejsiu vystavbu. A zo skusenosti pana, u ktoreho som si to bol pozriet v reale, sa da dom postavit za 150 dni.
Dreveny strop vsak nechavam kvoli vedeniu ventilacie a rozvodov.
Chtěl jsem se poradit. Budu dělat betonové schody do podkroví. Ty budou muset ležet na hrubé podlaze - tj. nebude pod nimi polystyren jako ve zbytku podlahy v přízenmí. Zřejmě je položím na tepelně izolační maltu - ta by váhu schodů měla unést a je to určitá izolace od studené desky. Dělal to někdo jinak ? Izolovali jste to víc ? (Nestavím PD)
MP Milan Pavoucek @milan.pavoucekStavím PD a mám naprojektováno 10cm pěnoskla.
Chtěl jsem se poradit: uvažujem do podlahy použít Anhydrit (6cm) kvůli jeho dobrým vlastnostem na podlahovku. Firma HM beton ze Strakonic mi nabízí Anhydrit za 480kč/m2. Zároveň mi nabízí použít beton s chemií (s plastifikátory) za 240kč/m2 - udajně to má stejné vlastnosti jako Anhydrit tj. rovinost do 2mm/1m bez pórů atd. Slyšel někdo už o tom ?
MP Milan Pavoucek @milan.pavoucekPlastifikátory sice vylepší vlastnosti betonu, ale ne o tolik. Anhydrid má kromě jiného výhodu v možnosti udelat tenci desku. Má lepší vodivost a o něco menší akumulaci. Díky těmto vlastnostem umožnuje Anhydridová podlaha rychlejsí náběh a regulaci. Jinak Anhydrid je hlavně o bussinesu. Je to totiž odpad, takže cena je urcena pouze poptávkou po konečném řešení...
Jinak pánové, když jsme u těch izolací znáte toto?
http://p25ext.lanl.gov/~hubert/aerogel/a…
PK Pavel Kříž @pavel.kriz891Dobrý den. Ano znám to. Je to super.Škoda, že se to nedá
masově využít.
S pozdravem Laďa.
Prave som absolvoval skolenie u znameho a mam pre vsetkych s pasivnym domom otazku - ako ste izolovali ramy okien?
JG Juraj Gradoš @juraj.gradosramy jsou zaizolovany.
Este otazka pre toho, kto daval perimeter na zaklady, ako ste ho "lepili" - iba te ho polozili, alebo...
JG Juraj Gradoš @juraj.gradosPerimetr doporučuji lepit montážní pěnou na fasádní polystyren. Dobrá a rychlá práce i v kontaktu s hydroizolací.
MZ
Este pre p. Kocinu:
Zaujali ma tie I-cka nad otvormi na okno. Pouzili ste ich namiesto prekladu?
Rozhodli sme sa tiez stavat pasivny dom. Nie sme najbohatsi, tak si mnohe veci riesim svojpomocne a teda cim lacnejsie. Ideme stavat z porobetonu (YTONG alebo SOLBET) 30 cm+20cm zateplenie EPS70F. Na severnej plke domu asi trochu viac. Jednak to zlepsi izolaciu (aj ked mionimalne) ale skrasli to nasu "kocku".
Ako vzduchotechniku pouzijeme NILAN VP 18 K - uz sme si ho kupili, kym bol kurz dobry a aj cena bola pred zvysenim - usetrili sme oko 50 litrov.
Do podlahy pojde asi 35-40 cm EPS 150S.
Na strechu priblizne rovnake monostvo Nobasilu Classic 044.
Okna pravdepodobne Slovaktual - dobre Uf, Ug - takze vsetko pekne cisla. A okrem balkonovych dveri vsetko FIX.
Musime sa este rozhodnut ohladom stropu a strechy. Poriadne zvazujeme dreveny strop - PLUSY: cena, rychlost montaze a bezproblemove tahanie rozvodov vzduchotechniky.
Co sa tyka strechy sme na pochybach. Necheme zbytocne vysoky stit spredu. Tak bud to bude plocha s 5 stupnovym sklonom (a la pultova) alebo sedlova s 10 stupnovym sklonom.
Ak sa najde niekto, kto ma co k tejto realizacii co povedta, poradit, skritizovat a pod., rad si ho precitam.
Vdaka
JG Juraj Gradoš @juraj.gradosJak píšete, že do podlahy půjde 35-40cm EPS. Na to přijde ještě cca 6cm betonu + 2cm dlažby = čistá podlaha 43-48cm. Minimální světlost obytných místností je 2,5m. Běžně se zdí patro na světlost 2,75m tj. 25cm je prostor na čistou podlahu. Vy budete muset domek vyzdít na 3m.
Počítám, že budu dělat podlahové topení.Váhám mezi betonem a anhydritem. Bylo mi řečeno, že před aplikací anhydritu na polystyren je třeba polystyren důkladně přikotvit k podlaze - aby nevyplaval. To se navrtávají terčíky k hrubé podlaze ? Vždyť je tam lepenka-izolace proti vhkosti. To by se muselo vrtat do ní a tím by se porušila. Má s tím někdo zkušenosti.
MP Milan Pavoucek @milan.pavoucekPremyslejte -
Aby neco plavalo, tak by to muselo nejdrive nejakou kapalinu vytlacit, t.j. byt to do ni ponorene.
Ale to preci ten polystyren nebude.
Pri liti sadrove podlahy (at uz jde o ahydrit nebo anhyment) se preci na podkladove vrstve (treba EPS) nejdrive vytvori jakysi bazenek (vana) z folie , takze EPS je po naliti smesi vahou teto smesi pritizen a neni duvod proc by mel plavat - tedy pokud ve vasi lokalite plati fyzikalni zakony.
Nebo snad cekate ze pokud nalejete vodu do polystyrenoveho tacku co se v nem prodavaji treba chlazena kurata, tak vam ten tacek zacne levitovat nad stolem ? ;-)
Pokud by se samozrejme nasel nekdo, kdo vam tam tu sadru zacne pumpovat bez predchoziho polozeni te folie, tak by to teoreticky plavat mohlo, ale nejdrive by to muselo nejak zatect pod ten EPS. Predohladam ze ho budete mit polozeny beze spar, tak i v takovem pripade bych to videl jako pouze teoretickou moznost.
Tomas Dolezal
Mám hotovou kanalizaci, dokončuji vodu a chystáme se na elektriku. Chci se poradit: s manželkou se nám líbí bodová světla na stropě. Chtěli bychom je všude tj. mimo koupelny, kde je to obvyklé i v kuchyni, obýváku, pracovně, hale atd. Zajímalo by mne zda je to výrazně finančně nákladnější než klasická světla - jak vybudování tak provoz. ? A zda se např. prodávají úsporné žárovky do bodovek ? Máte někdo s tím zkušenost? Děkuji.
MP Milan Pavoucek @milan.pavoucekdělají se LED bodovky, ale jsou velmi drahé. Navíc zabudovat bodovky - to chce podhledy...
Dokončuji rozvody vody a kanalizace.Srdce mi krvácelo, když jsem trubky zasekával do obvodé zdi. Stavím z Porotherm 44 a zateplovat už nebudu.Poraďte jak kompenzovat tepelné ztráty v místě, kde jsou zasekané kanalizační a vodovodní trubky ? Myslím, že se asi nejedná o žádné dramatické zhoršení tepelně izolačních vlastností obvodové zdi, protože plastové vodovodní trubky jsou obalené 5mm izolací a v kanalizačních trubkách je vlastně relativně teplý vzduch z veřejné kanalizace. Navíc pokud to pak zahodím tepelně izolační maltou ? Jak jste to řešili vy ?
MP Milan Pavoucek @milan.pavoucekpokud možno nezasekávat - soustředit stoupačky a předsadit předstěnu, tam kde není jiná možnost a je to zasekáno, se žádná další opatření neprovádí, větší problém než tepelně izolační je statika, pokud podkutáte obvodovou stěnu ve větším rozsahu
Pane Kocino, se zájmem pročítám diskuzi o výstavbě vašeho domu. Můžete mi říct jak jste vyřešil problém s předokními roletami? Vedla se tu o tom několikrát debata, ale nějak nemohu najít jak to nakonec dopadlo.
Děkuji Luboš
LK Luboš Kazatel @lubos.kazatelnakonec jsem je nedal.na dum by vysly 75 000kc.mohl jsem aplikovat pouze elektricke a davat vodici listy na ram okna se mi nechtelo.
praxi ted zjistuji,ze nejsou potreba.zatahnu tezke zavesy a mam pokoj :-)
Poradil byste někdo, jak správně při pokládání asfaltových pásů s hliníkovou fólií proti radonu (Bitalbit) udělat místa kde skrz podlahu prostupují kanalizační trubky ?
mohl by jste se rozepsat o těch venkovních parapetech kolikatky vlastně máte a z čeho, fotky atd.
osobně jsem moc vody na vnitřním podkladovém profilu nenaměřil,
i při oroseném trojskle 13°C rh 80% se sklo orosilo uprostřed, ale podkladový profil samozřejmě taky i když nezdálo se mi to nějak asi proto jsem to asi nevyfotil.
střed okna nebylo chráněno vůči studenému sálání z vesmíru a moc tepla okno taky nedostávalo, prakticky nic.
JH jiri holub @jiri.holub048mam tato parapety.jsem s nimi spokojen.
http://www.deceuninck.cz/produkty/interi…
uprostred se mi drive okno rosilo taky.
Chtěl jsem se ještě poradit ohledně podlahového vytápění.
Má někdo z vás podlahové vytápění jako hlavní zdroj topení (bez kombinace s radiátory) ?
Projektant na vytápění mi naprojektoval jen podlahovku a řekl, abych do toho radiátory už nekombinoval, protože podlahovka a radiátory mají rozdílnou teplotu topné vody a bylo by to složitější na regulaci=dražší. Podlahovka to prý dostatečně vytopí.
Dozor stavby se na samotnou podlahovku moc netvářil s komentářem, že to není pro člověka nic zdravého-hlavně pro dolní končetiny. Má někdo k škodlivým účinkům podlahovky nějakou informaci ? Na záchodě by se podlahovka údajně dělat neměla-kvůli odpařování např. moči.
Instalatér mi radí, abych v koupelně udělal podlahovku na elektriku (přitom elektrice jsem se chtěl vyhnout), abych si mohl v koupelně zatopit do podlahy i v době, kdy se v RD netopí. Vytápět topnou vodou do podlahovky jen v koupelně, by byl asi problém, že ?
MP Milan Pavoucek @milan.pavoucekDobrý den,
Podlahové vytápění jako hlavní zdroj topení je běžná věc. Dříve, když byly tepelné ztráty objektů daleko vyšší, nebylo možné podlahovkou dostatečně vytopit. Proto se kombinovala s radiátory. Také se dříve používala vyšší teplota podlahy, z důvodu většího tepelného spádu, což se říká, že není zdravé na krevní oběh. Pokud máte objekt dobře zateplen, je podlahové vytápění dostačující a dokonce se na dotek nezdá podlaha teplá (nemá vyšší teplotu než cca 34oC). Podlahové topení má dost velkou setrvačnost, proto předatava, že zapnete topení a za půl hodinky máte v koupelně teplo je lichá. Náběh může být i několik hodin...
Dobrý den, nedávno jsem zde popisoval některá netěsná místa, odhalená při Blower Door testu. Myslel jsem, že k takovému jevu dochází stejně jen během testu (rozdíl tlaku interiér/exteriér cca. 50 Pa), nebo za velkého větru.
Včera, při dělání otvorů na hmoždinky v obvodové zdi, jsem zjistil, že tomu tak není.
Z každého minimálně druhého otvoru zřetelně „táhlo“. Mám zděnou stavbu (vápenopísková cihla 25 cm + 30 cm. polystyrénu + silikonová omítka). U zděných staveb s vnějším zateplením je vzduchotěsnou vrstvou vnitřní omítka, kterou jsem vyvrtáním otvoru narušil.
O to mi nejde, to zevnitř vždy snadno pořeším.
Není ale onen průvan důkazem, že mezi vrstvou zateplení a stěnou je solidní „provětrávaná“ mezera? Otvor samozřejmě není skrz cihlu. Každá má v sobě 6 svislých odlehčovacích otvorů o průměru cca. 3 cm. Vysvětluji si to teda, že se studený vzduch do tohoto otvoru dostane spárou mezi cihlami. Zateplovák je lepený vždy po obvodu + pár „buchet“ v místech kotev. Lepidlo ale vytvoří cca. 1 cm. mezeru, která nejspíš není příliš vzduchotěsná. Nejsou v takovém případě veškeré výpočty tepelných odporů konstrukcí jen laboratorní hodnotou, jestliže se dostane pod vrstvu izolace studený vzduch? Nebo má někdo jiné vysvětlení, proč dochází k tomuto „průvanu“?
Předem děkuji za názory, docela mě toto zjištění vylekalo.
DG Darek Grabarczyk @darek.grabarczykano je to úplně normální vzduchotěsnost má být zajištěna z vnější strany z vnitřní strany je to jen takový berlička která moc nepomůže.
Dobrý večer, pane Kocino. Můžu mít jeden dotaz zdánlivě "mimo mísu"? Máte v domácnosti jeden nebo dva automobily?
LP Ladislav Polášek @ladislav.polasek834kazdy mame svoje auto 2+2.
Zdravím všechny na zdejším fóru. Delší dobu sleduju tuto diskuzi a moc fandím p.Kočinovi. Co říkáte tady na tento druh vytápění? Máte s tím někdo nějakou zkušenost?
http://perpetus.wz.cz/
VF Vlastimil Fiala @vlastimil.fialaTady si o tom můžete po dobu zimních večerů číst:
https://forum.tzb-info.cz/101046-perpetu…
Nemate nekdo zkusenosti s termosnimky? Nechal jsem si vyfotit svuj dum od RWE. Potvrdilo to co jsem cekal - mizerne vchodovky, tepelne mosty u nevypenenych spar mezi eps u pozdnice atd. Ale co mne prekvapilo jsou ramy oken, ktere se ve sve horni polovine tvari jako horsi nez ve spodni. Je to teplotnim rozvrstvenim uvnitr nebo cim?
Jak jsem se dival po netu tak to tak maji skoro vsechna okna co jsem videl.
Dobrý den, tak jsem dnes absolvoval Blower Door test našeho domku, a vřele doporučuji všem, co nejsou rozhodnuti. Přijdete na věci, které by člověka, tedy alespoň mě nenapadly. Jinak test dopadl na 0,57, tak bychom mohli být opravdu pasivní.
DG Darek Grabarczyk @darek.grabarczykTak nás nenapínejte a rozdělte se... :-)
Pane Kočino, můžete trochu popsat dům Vašeho bratra? Myslím tím izolace, z čeho stavěl, vytápění apod.? Předpokládám, že jde o PD.
MK michal kucharcik @michal.kucharcik174jen zhruba
velikost cca 10 x 12m dispozice 1+4,jedna koupelna,jedno WC.
v podlaze 15cm EPS + podlahove vodni topeni.elektrokotel pripojen na podlahovku.bojler 180l pripraven na solarka.steny 20cm betonove salovaci tvarnice + 30cm EPS.strop cca 45cm vaty.okna trojskla.
ZR nedodelan,rekuperace pripravena k provozu.
podkrovi neobyvatelne - sama vata.
jeste v nem nebydli,ackoli to ma dostaveny.takze se spotrebou nemohu slouzit.
Pane Kočino, jak máte řešenou digestoř?
MK michal kucharcik @michal.kucharcik174zatim nemam a svagr mi rikal,ze je to pitomost.
bydli uz 4 roky a proboural stenu.nema PD.
jsem ted na vazkach jestli ji mam vubec koupit - recirkulacni.
diru do steny si nemohu dovolit.on ma krb a nema vzduchotechniku.
se spotrebou je ovsem nekde jinde nez ja.
tak k ty rekuperaci a ZR.
schvalne jsem si zmeril i teplotu na vystupu ze ZR.samotneho me to zajimalo i kdyz je v nem slaby pruvan.teploty jsem radeji nakraslil vcetne tlaku,aby me zas odbornici neobvinovali,ze jsem si vse vymyslel.
mel jsem moznost si zapujcit chytrou masinku na mereni tlaku.
predpokladam,ze me kazdy napadne,ze mam mizerny podtlak a pretlak v dome.z toho si ale nic nedelam.on je docela problem utesnit jen vstupy a vystupy do baraku.nemam zatky a rozebrat vstup ZR do baraku se mi nepodarilo,jen jsem si zbytecne urazil odkondenzovani rekuperacni bedny a musel to tam zas pracne prilepit.venoval jsem tomu vice jak cele dopoledne,vcetne mereni :-((
samozrejme jsem nemusel a delam to vice mene pro laiky nez pro odborniky.ti si totiz vzdy najdou nejaky mouchy jak je to po jejich podstatne lespi.ovsem uz nereknou ze taky nekolikanasobne drazsi a s problemy.koneckoncu si taky zajistuji praci i do budoucna.to ze se nekteri odbornici k danemu problemu postavi zady a ne celem je uz o necem jinem.
rozhodne to bude zajimat ty co stavi svepomocne za pakatel penez :-)
se vzduchotechnikou jsem maximalne spokojen.jen pri vetsim mnozstvi lidi proste nestiha.casem vyresim i to :-)
PK petr kocina @petr.kocinaze by zadna odpoved od odborniku i kdyz tam maji vsechny udaje?
nebo je pomala posta na TZB,coz se nekdy stava se spozdenim nekolika hodin :-(
to jen abych popichnul TZB z duvodu zlepseni sluzeb.uz se mi to stalo nekolikrat :-(
rozhodne jim to nemam za zle a nechaji uverejnene vse co se zde napise,coz se o nekterych serverech rici neda.
kazdopadne je TZB nejlepsi server na ceskem netu :-)
takze me presvedceni se opet potvrdilo,ze laici se stavaji odborniky a obornici - kdyz to reknu velmi slusne se stavaji amatery.
problem tech radoby odborniku je v tom,ze dokazi jen veci napadat,ale jeste jsem od nich necetl zadne jejich uvahy,rozbory (logicke) a vysledky jejich prace.za to teorie maji mraky a nedokazi si je vysvetlit ani na prakticky zdokumentovanych vecech.takze od tech radobyodborniku radeji dal.jeden se mi taky snazil vnutit,ze ho topeni a cena topeni absolutne nezajima :-(,nevim co si o tom myslet.
a ted k ty strese.
vsechny strechy jsou foceny z J,JZ,JV.
v te dobe byly minusove teploty,teprve behem rana se zacalo oteplovat na cca 2st.bez deste a prakticky bezvetri - mozna lehky vanek.
pod strechou tedy byla minusova teplota a pro odborniky na vysvetlenou,studeny vzduch pada dolu a teply nahoru (nejsem si jistej,jestli by to chapali - laici ano).tudiz se teply vzduch dostaval pod vlnky stresni krytiny a zacal ji prohrivat.je dost mozny,ze k tomu prispeli i okna,ackoli teplota oken z venkovni strany ma rozdil o proti okoli pri teto teplote jen 1 stupen.vse ale nasvedcuje k tomu,ze sehrali taky svoji roli.je videt,ze snih sklouznul po glazure jen ze strany oken.prvni snih sjel ze stresni krytiny nad vchodovym pristreskem,tam se prohrivala rychleji,nez z izolovane strechy.taky je videt patrny posuv snehu z prave strany vchodu nad oknem.tam se to sesunulo jen castecne,ale do druhyho dne to bylo taky dole.tam kde jsou okna to sjelo v jednom okamziku cely.jen z leve strany vchodu nad oknem to nesjelo vubec,zrejme v tom miste bylo slabe prohrati strechy.je to SZ strana a sesuv byl brzden uzlabim z te strany.druhy den to bylo taky dole
takze k danemu tematu tu jsou za odboniky laici a odbornici zcela propadli - skoda.
jediny pan Smutny si vsimnul,ze nemam provetravaci tasky.osobne uz pri vystavbe jsem je povazoval za nesmysl.jen tahani penez z kapes zakaznika.i kdyby tam totiz byly,dopadlo by to naprosto stejne.takze provetravaci tasky nemaji absolutne zadny vyznam.taky mu dekuji za ty okna - to me nenapadlo.
dalsim laikem odbornikem je pan Mitacek - ma opravdu o snehu prehled jako malokdo.musim si pamatovat.
dale pan svaton tesco - to je ale odbornik pres izolace a toho beru jako jedineho za odbornika.taky mu dekuji za upozorneni tech okapu.kdybych je mel vys casem by mohlo dojit k jejich utrzeni.verim,ze tato situace nebyla ani prvni a posledni.
co vy ostatni odbornici?co vy na to?
jeste upozornim na to,ze jsem to jsem nedaval z nejakeho duvodu prezentace svy stavby,ale ciste jen z praktickeho hlediska,aby si to mohli uvedomit i ostatni.
od vas odborniku se toho totiz ostatni moc nedovi :-(,tedy az na par vyjimek,ale o tech vetsina vy.takze si ty svoje plky priste rozmyslete.
pokud maji totiz odbornici problem,hledaji je prave u tech laiku :-(
priste si dame rekuperaci a to hned zitra :-)))HLAVNE Z PRAXE :-))
PK petr kocina @petr.kocinamy odborníci nemáme čas si tu psát s laiky. my musíme projektovat naším zákazníkolaikum:-)))
pan Mitacek ma z 50% pravdu, je k ty pravde nejbliz.
netusil jsem v dobe vystavby a vyberu strechy jak by to mohlo byt dulezity.na to prichazim az ted.
sklon strechy je jen cca 17st.vsechny strechy v okoli ktere maji sklon strechy do 45st maji snih dosud na strese.
je s podivem,ze si nikdo nevsiml strech okolnich.
svaton tesco ma pravdu taky v tom,ze okap je posazen níž
,ale pristi rok se okap zvedne na beznou uroven stresni krytiny.jsem zvedav co to bude delat pak.
dal jsem to sem pro zajimavost ostatnich az budou planovat stresni krytinu,treba v horskych oblastech.
pravou pricinu a vysvetleni jak je to mozny sem dam za tyden.
verim,ze se vsichni shodnem ze to tak je.
kazdopadne me to prekvapilo.
dalsi zajimavy veci jeste dodam,ale to je jina parketa.
jen se divim,ze teoretici co maji vypocty v malicku se jeste neozvali :-(
mame na TZB velmi chytre lidi,proto by mi tuhle skutecnost v pripade PD mohli vysvetlit.osobne vysvetleni mam,jen by me zajimal nazor tech vypoctovych odborniku,jak je tohle mozny !!!!
predpokladam,ze vetsina lidi - odborniku muj dum znaji,takze by se o tani strechy oproti ostatnim strecham mohli vyjadrit.
STRECHA JE STANDARTNI JAKO MAJI VSICHNI V OKOLI.JEN STRESNI KRYTINA JE GLAZUROVANA.tu v okoli nema nikdo - tedy v dosahu fotaku.
nekomentujte detaily,ale podstatu veci.
proc neni na strese snih ackoli ostatni jej maji a maji podstatne vetsi sklon strechy nez mam ja.mam nejmensi sklon strechy v okoli dosahu foto.
TAK TED JSEM ZVEDAV NA ODBORNIKY :-) A JEJICH UVAHY.
aby se nekdo nemohl vymlouvat,ze ma malo fotek,tak jsem se dal vsechny ze vsech stran.posledni jsou uz skoro ve tme.je ale videt na nich cela strecha.kvalita techto foto nen smerodatna.podstatna je pricina.
kdyby ji odbornici nechapali,tak at se podivaji o mesic zpatky z foto strech.
tak ted me budou zajimat ty vypocty :-)
zamerne jsem sem dal vsechny foto,aby se nekdo nemohl vymlouvat na to ze mu neco chybi.
tak ostatni jdem na ty uvahy.tohle totiz vidim prvne a hned me napadlo,proc k tomu doslo.
jeste upozornuji,ze ranni venkovni teplota byla 0st a v dobe foceni byla teplota prakticky cely den stejna od 9:00 hod 1-2st
PK petr kocina @petr.kocinaBerte to jen jako názor, v žádném případě se nehodnotím jako odborník :-), ale z mích zkušeností ze zimních lezení a bivaků na hřebenech hor soudím, že nejde jen o sklon a teplotu a případně ještě natočení ke slunci, ale jde mnohdy i o konkrétní kombinaci těchto klimatických poměrů. Někdy na ostrých špičkách hor a kolmých svazích můžete vidět dokonale bizarní útvary jaké nikdo jiný nevytvoří, jen příroda.
Zkusím to raději vysvětlit na Vašem případě. Sníh sám o sobě je přilnavý k předmětu jen v omezeném teplotním intervalu. Lepí jen když je mokrý. Asi každý z nás stavěl někdy něco ze sněhu. Nemusí to bejt zrovna iglů stačí třeba sněhulák. Když je suchý sníh, tak toho moc nepostavíte.
A právě díky tomu ve vašem případě mohlo dojít k tomu, že vítr sníh prostě odvál dál, ale u střech rádodopičů, kde uniká množství tepla ze střechy se ze suchého sněhu stal mokrý a proto vytvořil podmínky pro další nalepení sněhu. Také máte hladší povrch střechy a díky tomu se snadněji sníh ze střechy odfouká...
tak jsem obehnul barak a vyfotil strechy.
strecha je totiz vyborny dukaz jaky kdo ma RD.
schvalne jestli poznate kdo ma PD,NED a klasiku :-))
vse je foceno z JV,J a JZ - podle orientace staveb.
jen svuj jsem vyfotil i ze severu.
snad me nebude nikdo zalovat za to,ze jsem jeho strechu vyfotil.
jeste jsem se na TZB nesetkal,ze by nekdo nafotil okoli strech.
zajimala by me reakce a strecha bambus-trambus :-)
je totiz projektant a ztraty ho nezajimaji :-(,holt to teplo za sve zakazniky neplati :-((
PK petr kocina @petr.kocinaStrechy uz sleduju pomerne dlouho a zjistil jsem, ze nemuzete porovnavat bungalov s neobydlenym podkrovim a RD s obytnym podkrovim. U obydleneho podkrovi snih roztaje vzdy drive - pravdepodobne to bude tim, ze u bungalovu je krytina ochlazovana i ze spodu, kdezto u pokrovi je pod krytinou izolace. Dale nezanedbatelny vliv ma barva krytiny - snih na cerne krytine roztaje mnohem drive nez na cihlove cervene zvlast pri orientaci na JV-J-JZ
Jedine, kdy ma snih na strese vypovidaci hodnotu je, ze ukaze mista, kde jsou tepelne ztraty vetsi (popr je tam vetsi teplo). Treba u nas je to misto kolem komina.
Pane Kocina, jake jste pouzil schody pro vylez na pudu, pokud jej tedy mate? Uvazuji o stahovacich schodech se zateplenym vikem - Lusso ZP od firmy JAP, ale zda se mi, ze k - 1,6 neni pro NED nicmoc.
JP Jan Pavlík @jan.pavlikzadne jsem nepouzil.s mym sklonem by to byl naprosty nesmysl.i kdyz v projektu se s tim pocitalo (tedy projektant).
problem s tesnenim a pak taky na co by mi ta puda byla,kdyz je tam půl metru vaty a ke kohoutku strechy by mi zbylo na par metrech jen 1,5m.nevim ani jak bych resil pochuznost - dalsi problem.
na to abych skladoval bordel by to bylo dost drahy.radeji vyhodit.
je to porad lepsi jak klasika.nad temi schody pri vylezu na pudu si muzete klidne udelat EPS krabici,kterou pak odsunete a zase prisunete.pak uz budete s K nekde jinde :-)
Pro p. Petra Vašíčka - je naprosto zbytečné 7x kopírovat stejný příspěvek jako reakci na různé příspěvky. Pokud by to takto dělal každý tak tu máme 10 příspěvků na 70 stranách.
K těm stropům - sice je předepsaná výška, ale pokud nebude viditelně nepřiměřená, tak vám to nikdo při kolaudaci měřit nebude. Spíše by vám mohl nastat problém s horní hranou dveřního otvoru.
My máme v podlaze 14 cm EPS a izolaci soklů cca 0,5m a myslím že to je bohatě dostačující. Tedy pokud nechcete PD.
Dobrý den, jdu vás poprosit o radu.Použití drceného polystyrénu? Máme postavený bungalow, cca 100 m2,ytong 30+15polystyrén,podlaha 1O cm polystyren, okna trojsklo Profi-line od Sulko, vazníková střecha, pochůzí půda.Uvažuji zateplit strop 27 cm sypaného drceného polystyrenu místo vaty.Z důvodu ceny i z důvodu prostupu vzduchu,nenasakavosti.Máte s tímto způsobem někdo zkušenosti?Topení elektrické,podlahové teplovodní. A 2dotaz.Instalovat pouze boiler na ohřev TUV nebo jít do solárka při parametrech NED?Z pohledu investice/návratnost nejsou to vyhozené peníze?
Chtěl jsem se zeptat k roletovým překladům. Pokud pomineme, že roletový překlad je sám o sobě tepelný most (pro mne ne, protože jeho tepelný odpor je stejný jako odpor okolního obvodového zdiva) zajímalo mne co ta díra co se jí vede šnůra na ovládání rolet. To je přeci díra o průměru cca 1cm, vede ze schránky, která je přímo spojená s vnějším prostředím, dovnitř domu. To je přeci teprv tepelný most. Má někdo k tomu nějaký nápad ?
tak me pan Martin Šperl nakopnul k tomu,abych tu vzduchotechniku sel zaregulovat.trvalo mi to cca 2 hodiny.
par poznatku:
pri podtlaku v dome jsem zjistil,ze profukuje i klicova dirka ve vstupnich dveri.dale jsem zjistil,ze dvere na terasu mi netesni priblizne z 15-20cm v pravem spodnim rohu u podlahy.kdyby to bylo aspon nahore.smula je to dole.jinak vstupni dvere a vsechny okna tesni suprove.SLAVONA odvedla perfektni praci :-)
da se to poznat pouze pri podtlaku.pri rovnotlaku neni nic znat a nemeli by jste ani sanci na to prijit.
dale mi netesneni tech.mistnost,ale s tim jsem pocital,proto mely byt dvoje dvere mezi tech.mistnosti a obytnou mistnosti "vzduchotesne uzavrene".na toto jsem i upozornoval firmu pri montazi.je sice pravda,za mi nektere veci zmastili,ale byl jsem s jednanim a pristupem firmy maximalne spokojeny a varim,ze i toto se v ramci reklamace v pohode vyresi :-).
jinak vsech 10 dveri v obytne mistnosti,kde funguje vzduchotechnika udelali na jednicku.pod dvermi super.druha cast bytu taky super.maximalni spokojenost.prechodove listy tak za 1- . i to je ale pekna znamka.
predpokladam,ze jedny dvere mi predelaji.dvere mam SAPELI.
par foto z regulace:
anemostaty pri zapnuty vzduchotechnice a vypnute,vcetne klicove dirky a dveri na terasu.
snad ten kour bude patrny.
upozornuji,ze pod anemostatem se vytvari dost silny podtlak,coz me docela udivilo.proto ten prouzek mikrotenu na anemostatu se chova tak podivne.jako by do luku.
vitr je tam dost silny.jedna se o vsechny vstupni vzduchy.vystupy jsou tak silny,ze to kour primo vsalo a neslo to vyfotit,tak jsem anemostat refuloval tahem pod dvermi.
taky jsem zjistil,ze v kuchyni mam taky odtah a kdyz jsem ho moc otevrel,tak mi to salo obracene.tedy v uvozovkach.proste mi sel z chodby vzduch do obyvaku a do kuchyne.musel jsem tedy v kuchyni anemostat priskrtit a bylo hned po problemech :-)
prakticky jsem to vysteloval tak,ze obyvak s kuchyni ma svuj staly odtah pri rovnotlaku a do chodby se vubec nedostane.
snad to bude patrne z foto.
PK petr kocina @petr.kocinaat to mame vse v jednom.
Autor: Martin Lichtenberg
Datum: 16.10.2008 13:29 Dovolte mi zapojit se do diskuze. Mám dřevostavbu + teplovzdušné vytápění Duplex RK. Vše celkem funguje podle představ, jediné na co chci upozornit a týká se to i větrání je zmiňovaná škvíra pode dveřmi. Při zhruba rovnotlakém větrání resp. cirkulaci stejně při zavřených dveřích vzniká v místnostech mírný přetlak proti okolí. V pokojích jsou štulpová okna s drobnou netěsností v místě styku křídel a hlavního rámu. V zimě to způsobuje kondenzaci vody v rámové mezeře a namrzání ledu na vnější straně rámu. Jenom doufám že není podobná netěsnost někde v parozábraně a uvedený jev neprobíhá v izolační vatě... Při zaregulování "od oka" asi bude příslušný rozdíl tlaků ještě vyšší. Samozřejmě v dokonale vzduchotěsném domě to problém nebude, ale obávám se že takové neexistují. Neboli vzduchotechnika může některé problémy zvýraznit a nové (hluk atp.) přinést. Myslím že je dobré že existují příklady kterak vše zrealizovat svépomocí, ale určitě bych problém nebagatelizoval a podobné řešení nedoporučoval jako univerzální recept každému kdo si občas něco udělá sám.
Stojím před rozhodnutím jaká okna - zda dřevěná či plastová. Zde často doporučujete plastová s 3 skly. Proč nikdo z vás nepoužil dřevěná okna? Nevím zda je to pravda, ale slyšel jsem, že na západě se už od plastových upouští. Co se týče tepelného odporu rámu okna - lepší má plast nebo dřevo ?
O kolik procent jsou asi dražší 3 skla vůči 2 sklu ? Máte někdo zkušenosti s firmou oknamacek.cz ?
MP Milan Pavoucek @milan.pavoucekProč jen plastová? Osobně mám všude dřevěná a jsem spokojen. Mám také jeden byt ve městě v bytovce, kde se měmí postupně okna. Sousedé dávají platová, ale já dám dřevěná. Už i proto, že dvoje sousedi už to reklamovali a letos jim dokonce jedno okno měnili komlpet a u dvou křídla. každou chvíli tam byl někdo něco štelovat. Samozřejmě asi záleží na výrobci a na kvalitě montáže.
Pan Kocina,
ako mnohi, aj ja som Vam nesmierne vdacny za ochotu podelit sa krok za krokom s vystavbou podla "selskeho rozumu" a praxe a nie podla tzv. odbornikov prip. na kluc.
Netvrdim, ze je to idealny sposob, ale zivot je uz taky (viz Ecotermhaus ako nieco neuveritelne).
Podla toho co citam:
1. vystavba PD (zrejme aj NED) si vyzaduje bezpodmienecne riesit riadene vetranie.
2. som velmi zvedavy ako po zime zhodnotite pomer nakladov na TUV a vykurovanie (ostatne - kolko Vas vlastne byva v dome?).
Ako budete vykurovat? Mate uz tep. cerpadlo? TUV mate iba na elektriku?
MP Michal Porazik @michal.porazik672NED nepotrebuje rizene vetrani
zajimalo by me jestli se s tim uz nekdo setkal a jaky ma kdo zkusenosti.
do izolace se mi dali nejaci camraci.nestihnul jsem je jeste vyfotit.zatim to nema nejake tragicke dusledky.pokud by to ale melo trvat celou zimu,tak uz to bude na povazenou a budu to muset resit :-(
trva to asi posledni tyden.jinak problemy nebyly.
EPS je zatim v pohode.datla ani strakapouda jsem tu zatim nevidel.
srny,bazanti,koroptve na pozemek chodi bezne.kanci uz tu nastesti nejsou i kdyz tu jeste pred 2 lety byl.
PK petr kocina @petr.kocinavidel bych to na vrabce. Nam v mezere mezi stitovou zdi a izolaci nad krokvemi bydli asi 3 rodiny vrabcaku. Jedina sance je udelat podbiti.
Pekny mrchy jsou i vosy - byla mezirka mezi krokvi a EPS kryjici pozednici. Vosy si tam postavily hnizdo a jak rosto tak vykousali diru o prumeru cca 20 cm.
Poraďte mi ještě jak správně napojit asfaltovou lepenku. Naměřili mi střední zátěž - předepsali Bitalbit - asfaltová lepenka s hliníkovou folií. Dávali jsme klasicky pod obvodové zdivo pasy Bitalbitu. Na Bitalbit jsme položili ještě navíc IPU - jako ochranou vrstvu Bitalbitu - kvůli bezohledným řemeslníkům. Pásy z IPY jsme udělali o něco širší, aby Bitalbit nebyl vidět. Teď se chystáme položit další Bitalbit - pod příčkami - a napojit na stávající. Jak udělat správně napojení ?
1. Máme krycí vrstvu IPY odříznout, aby byl Bitalbit vidět a nový pás Bitalbitu přilepit na stávající Bitalbit nebo
2. Prostě nový pás Bitalbitu přelepit přes krycí IPU (samozřejmě s dostatečným přesahem)
MP Milan Pavoucek @milan.pavoucekBod 1. bude správně.
Chtěl jsem s Vámi skonzultovat detail napojení střechy na zeď - viz. obrázek. Přesto, že jsme to již jednou řešili. Jedná se mi o to zda má cenu dávat vně vedle pozednice ještě polystyren, když uvnitř vedle pozednice bude vata, která seběhne ze střechy a dosedne až na cihlu (i na pozednici) bude v tloušce 22cm a to je dle www.rockwool U=0,24W/m2.K. Cihla, která je pod tím má U=0,31W/m2.K. Takže z hlediska izolace to význam dle mne nemá. Možná řeknete, že tím nic nezkazím, ale i ten polystyren něco stojí - a pokud to má být zbytečné. Můj projektant říká nedávat, aby pozednice mohla "dýchat". Kde by vycházel v tomto případě rosný bod - jak se to dá spočítat ?
Druhá otázka je ohledně mezírky mezi dozděnou cihlou vně pozednice (mezi krokvemi) a palubkami co budou nabité na krokvích zhora. Můj projektant mi radí ať tam mezírku nechám, že bude pozednice lépe "luftovat" stejně tak vata pod fólií. Zedníci to nikdy nedělali a koukali na tento nápad dost podivně. Má někdo s tím zkušenost ?
Dobrý den,
pane Kocina chtěl bych se zeptat použil jste anemostaty
univerzální nebo speciální pro přívod a speciální pro odvedení vzduchu?
OČ Oldřich Česák @oldrich.cesakuniverzalni.
nejaky foto,uz se to rysuje,ale bude to trvat nejmene dva roky :-(
PK petr kocina @petr.kocinaVypadá to zatím dobře. Pokud se to povede, tak budete mít nejlevnější jezírko, které jsem kdy viděl :-)
Odhaduji, že v případě použití geotextilie a kvalitní fólie, byste měl co dělat se vejít do 100 tisíc bez práce.
Ještě mi prosím poraďte: mám hotový krov a chystám se dozdít pod a kolem krovu. Jak správně dozdít kolem pozednic ? Pozednice leží uprostřed na Porotherm cihle 44 cm tj. na každé straně je cca 12cm. Na vnější straně pozednice je třeba dozdít až do výše horního okraje krokví , ale čím ? Mohu použít staré plné cihly bez izolačních vlasností ? Podle mne ano, protože uvnitř bude vata přecházet ze stropu podél vnitřní strany pozednice až po obvodé zdivo. Má význam dávat mezi pozednici a plnou cihlu (která bude vyzděná vně pozednice) ještě polystyren ?
MP Milan Pavoucek @milan.pavoucekzdravim, toto ma este len caka, mate niekde obr. vasej stavby?
Vážení, chtěl bych poradit jeden detail: Mám hotový krov a teď budu dozdívat štít pod krokve. Obecně se dozdívá cihla až do urovně vrchu krokví tj. cihla se dotýká bednění (prken co jsou přibité na krokvích). Připadalo by mne, ale lepší nechat mezi cihlou a bedněním mezeru cca 5 cm a tu vyplnit vatou. Má to význam ?
Možná ne, protože vata co bude na stopě v podkroví bude na sraz doléhat ke štítu a ochrání případné tep. mosty.
MP Milan Pavoucek @milan.pavoucekMezi štítovým zdivem a bedněním bych nechal stejnou mezeru jako je tloušťka izolace ve střeše. Izolaci pak protáhnout nad štítem až k izolaci obvodového zdiva.
vcera 21.9.2008 byl na ČT 2 od 20.00hod porad pro pasivni a nulove domy.stihnul jsem jen posledni pulhodinu trvalo to od 20 - 22 hod.
zajimalo by me jestli to nekdo nenahral na DVD.
ani jsem nekoukal jestli to nahodou neopakujou.ten porad byl suprovej.
PK petr kocina @petr.kocinaopakuji zitra ve 23:50
Chtěl jsem se poradit: stojím před rozhodnutím zda dřevěná či plastová okna. Zajímalo mne jaký izolační odpor má dřevěný rám oproti plastovému. A ještě - nemám jasno - pochopil jsem že se okna dělí na 3 druhy: dřevěná, plastová, hliníková. Znamená to, že když se řekne plastové okno znamená to že v něm není žádný hliníkový rám ?
Pan Kocina,
mozem sa opytat, co by ste na svojej stavbe urobili po doterajsich skusenostiach inak? Co bol dost problem?
1. Ostali by ste pri Ytongu ?
2. Pri dnesnych zateplenych stavbach je zrejme problem s vlhkostou. Cize bez riadeneho vetrania (idealne s rekuperaciou) to asi nejde ?
3. Ako volit technologiu vykurovania a pripravy TUV? Je to pravda, ze v kvalitnych novostavbach ide viac energie na pripravu TUV ako na vykurovanie?
PS Peter Sivecky @peter.sivecky2141. dnes bych sel uz do obvodoveho zdiva z betonu 15cm a 35cm EPS.YTONG se stava drahym stavebnim materialem.
2. rekuperaci v kazdem pripade.pokud si stavebnik udela rozvody sam,vyjde to levne.radove 10 000kc + 20 000kc ZR.rekuperacni bedna se da za 30 000kc poridit.
3.ano za pripravu TUV dam vice nez za vytapeni.TUV mam pripravenou na solarka.
u novostavby okna zasadne s trojsklem s dvojitym pokovenim.
uz se to rysuje :-)
prosil bych pany TEST TEST a FANY FANY aby se mi ozvali na email.diky
Chtěl jsem se zeptat: tesař chce zasekat jeden trám do obvodové cihlové Porotherm 44 zdi - mně se to moc nelíbí kvůli ztenčení obvod. zdi a souvisejícím tep. mostem. Tesař tvrdí, že dřevo má větší tep. odpor než Porotherm cihla 44. Neznám hodnoty dřeva tak nevím zda má pravdu - nevíte někdo R dřeva ?
MP Milan Pavoucek @milan.pavoucektak v tomhle vam neporadim.urcite se najde nekdo jiny :-)
zasekavat tram do obvodive zdi by se mi nelibilo,kort kdyz je to STI.
Dobrý den. Jak řešíte případné usazování nečistot(prach, plísně, bakterie) ve vedení VZT a v zemním registru? To je jediný důvod, který by mě odrazoval od případného použití tohoto systému.
JK Jirka Kotrba @jirka.kotrbaTaky by mne to zajímalo. Mám zatím pouze společný odtah z koupelny a digestoře a na půdě zařazeno sítko proti zpětnému průniku masařek a musí se to čistit každé 3 měsíce jak je to zalepeno od mastnot a prachu . Digestoř má sice papírový filtr ale koupena ne a už to dělá problémy co pak potom dělá ještě nějaké intenzívnější větrání. Stejně to do budoucna předělám na jednotlivé zaizolované segmenty s nějakým rychlo upínáním aby čas od času to šlo snadno rozpojit a protáhnout nějakým vytěrákem.
bracha dostane polovinu z investovanych penez do solarka vracenu.prislo mu uz rozhodnuti MŽP,ze to ma schvaleny a penize dostane do 5 mesicu na ucet.
Můžu se zeptat, jestli je nutné základové pasy nějak odvodňovat? Mám pozemek rostlou skálu a nemohu se rozhodnout, zda pod pasy udělat 20cm lože z frakce 8/16 a nato položit ztracené bednění nebo vylít rovnou 20cm betonu a nato ZB.
Pasy chci zateplit perimetrem od Rigipsu, který má už "nopovku" nalepenou na sebe a celé to zase částečně zasypat frakcí a nato zem.
MM Marek Marek @marek.marek662pokud tam mate skalu je to zbytecny.nalejte rovnou beton,ztracene bedneni a pak desku.
parimetr zasypte frakci a nezahrnujte zeminou.
Dobrý den pane Kocina,
před časem jsem pročítal nějakou diskusi, tuším o úsporách vytápění TČ, na které jste dával odkaz na malou větrnou elektrárnu z USA za velmi rozumnou cenu.(asi 35000,-kč) Tenkrát jsem tomu nevěnoval moc pozornost, ale nějak mi to utkvělo. Nyní by to pro mne bylo aktualní, ale již třetí den hledám a hledám a nedaří se mi to najít. Nevíte o co šlo? Pokud se mi to nějak zamotalo a vy jste nic nevkládal, tak se omlouvám za zbytečný dotaz. Děkuji
PD Pospíšil David @pospisil.davidMožná jste myslel mé příspěvky :-)
Podívejte se třeba tady: http://cgi.ebay.com/Skystream-3-7-Wind-T…
Ale je jich tam více....
par lidi uz mi vytklo,ze jsem dlouho nedal zadnou fotku.
tak ted to jezirko.je na cisto vybagrovany a prakticky pripraveny na zavoz jilu.chtel bych to stihnout do zimy.
cela vystavba nebude zadnou prochazkou ruzovym sadem.bude to podstatne horsi a slozitejsi nez vystavba celeho PD :-( a to jen z toho duvodu,ze nikdo nema zadnou praxi ani zkusenosti.
mam z toho vetsich strach,nez ze stavby domu.
pokud to bude funkcni bude to nadhera.
financne by to melo vyjit na zhruba 100 000kc,ale ta prace bude strasna.
nevim o nikom,kdo by jezirko do 300m2 provozoval.objem vody cca 350m3.
PK petr kocina @petr.kocinaNa jedne fotce vidim usti ZR. Muzete dat lepsi foto s popisem jak jste to vyresil?
Dekuji.
dnes je den D
hotovo zkolaudovano :-)
PK petr kocina @petr.kocinaGRATUJULEM!!
zdravim, mam taku otazku nie presne ohladom vasho domu p. kocina ale vseobecne ohladom viacpodlaznych domov. kadial sa vedie standartne kanalizacia na poschodie? ja mam v projekte v stene a teda logicky pokraciovanie na poschodie bude cez veniec.
Avsak co som sa zatial docital a pocul tak kanalizacie robia zvlast pred stenou ako volakedy stupcku v bytovkach. uvitam vsetky info, dik...
MC Miro Ceresna @miro.ceresnanejidalnejsi je to tak aby byly co nejkratsi rozvody a je jedno jestli kanalizace ci vody.treba TUV jsem vedl do podlahy a pak opet nahru.dnes vim,ze to byla chyba a to mam bojler prakticky za zdi kuchyne.
zalezi jakou silu steny mate?
muze se to tak udelat a nemusi,zalezi na sile steny.da se to resit pripadne i malym prekladem.
Dobrý den,
nemohl bych Vás pane Kocino požádat o vaší e-mailovou adresu, nebo telefon ohledně konzultace způsobu zateplení domu. Mám dle projektu dávat izolaci 28 cm a dosud nevím přesný způsob provedení.
Předem děkuji
Zdravím
Marcel Wolf
Vážení, prosím poraďte. Chci dávat, u méně duležitých místností (garáž, zádveří, tech. místnost), místo Porotherm překladů - 2 traverzy+plné cihly. Chci se poradit, kam dát polystyrena kam plné cihly, abych přerušil tep. most. Vně, mezi traverzy.
MP Milan Pavoucek @milan.pavoucekMáte traverzy z druhé ruky? Jinak je toto řešení dražší než ty hotové překlady.
nesetkal jste se nekdo s timto problemem??
nepocital jsem s tim,ze mi vlhkost poleze i po lepidle,kdyz je tam sterk a kamenny prach pod zamkovkou.
mam obavy aby to pak nedelalo problemy s fasadou.ta me ceka v rijnu.
nopovou folií se mi to resit nechce,casem by se stejne zanesla prachem a problem by byl stejny.jen by se o par let odsunul.
obklady jako sokl taky nechci.
PK petr kocina @petr.kocina1. hydrofobizace
2. nopova folie (jeste jsem nezazil, ze by se zanasela - myslim, ze jsou to zbytecne obavy...)
3. nepouzivat ostre kameny ale kulaty sterk (ostre mohou poranit vrstvu lepidla, kdyz na nich nekdo treba chodi atd.)
V niektorom príspevku som čítal,že ste realizovali omietky aj na sadrokartón. Ako ste to realizovali? Najskôr ste to celoplošne presieťkovali a ako vrchnú vrstvu ste dávali akú omietku? Sieťkovali ste aj steny spolu s prechodom stena-sadrokartón? Neobjavili sa zatiaľ žiadne praskliny ani na prechodoch?
FF Fero Fero @fero.fero255jen jsem YTONG prebrousil,vyrovnal a natahnul lepidlem.na to pak penetrace a stuk.naprosto bez problemu a nikde praskliny.
jedna mikroprasklina je na prekladech.tam jsem to tusil.
rohy jsou zaperlinkovany.nikde zadny praskliny.
tak dalsi cast skoro hotova :-)
jen do toho uzlabi se mi nechce :-((
kuchyn je hotova zitra prijedou na dvere.
SLAVONA prijede na serizeni oken a dveri s vymenou tesneni v cervenci,tak uz to bude skoro komplet.
technicka mistnost mi dala zabrat :-(
rekuperace zatim v provizornim stavu a bypassovana.
mimo revize elektriky vsechny zpravy pohromade.jen psani stavebniho deniku mi dalo zabrat 5 hodin :-(
PK petr kocina @petr.kocinazdravím, tak a máte tu finále. Deník mi taky zabral nějaký čas než jsem to doplnil. Já koluduju 18.7.
Proč máte ten chodník od branky tak divně klikatý?
Pane Kocino, měl jste stavět z jednovrstvého Ytongu, tak jak jste zprvu chtěl. Ostatní přemýšlejte, než se dopustíte stejné základní chyby. Zateplení je opravdu zbytečně drahý špás http://www.xella.cz/html/czk/cz/zbytecne…
BM Michael Benek, MgA. - architekt @michael.benek.mga.-.architekt460Plácáte nesmysly. Pokud místo Ytong lambda 375mm použiju Ytong P4-500 200mm + 175mm EPS Neopor (abychom byli na stejné výsledné tloušťce), dostanu tepelný odpor min. o 50% vyšší za max. stejnou cenu.
tak me ceka za 14 dni stehovani a kolaudace :-))
vystavba trvala prakticky 15 mesicu.dalo by se to hrave stihnout i za rok.
delam tereni upravy.po kolaudaci spocitam celkovou castku a hodiny.
v dome byla nejvyssi teplota 22st.celkem zima :-((
zatim jsem tam teplo z venku nepoustel.
poslednich 10 dni se drzi teplota v rozmezi 20-22st.
Vážení pomýlení našenci, co spolu mluvíte, všechno je jinak. Budoucnost patří ALUMINIU.
Tudíž žádné NEDy a PEDy, ale normální klasický dům z aluminia. Okna a dveře již znáte, nyní celý "moderní" svět staví domy z aluminia. Idelání do každého počasí. Neteče do něj, v létě hřeje a v zimě chladí.
U Vás se, v současné době, ještě staví starší typy kontejnerových staveb, ale i ty budou patřit minulosti. ( http://www.novinky.cz/clanek/141682-ekol… ) Po nich přijdou na řadu hliníkové NEDy, dle výběru a paněženky.
Tudíž zapomeňte na předražené pálené bláto, nějaké izolační šmejdy a vrhněte své snahy jedine k aluminiu. Dokud je čas.
PS: Další obrovská výhoda je v tom, že se nemusí montovat hromosvody. Čest práci
AJ Ing. Arch. Jára da Cimrman CSc. - architekt @ing.arch.jara.da.cimrman.csc.-.architekt681V tom článku ale není o alumíniu ani zmínka. Alumínium není zrovna ekologicky "košer". Nejdříve se pracně vyrobí kysličník hlinitý z bauxitu a pak kdo má hodně elektrického proudu elektrolyticky vyrábí hliník.
Pánové, se vám divím, že skočíte na občasnou, cílenou, provokaci člověka, který se tím vysloveně baví. Prostě jej ignorujte. Pokud by se jednalo o skutečného odborníka ve stavebnictví, tak by nedával odkaz na reklamní článek, ale na svá, výpočty a praxi doložená, fakta, doplněná patřičnými referencemi.
FM Franta Marek @franta.marekZásah do černého, řekl bych, že někde sedí nějaký znuděný Ajťák, který se zkrátka jen baví. Bylo by možná lepší stát se objektem zájmu studenta prvního ročníku sociologie, který dostal úkol "internetové komunity a jejich chování", ale co už :-))
Pane Kocino a ostatní poblouznění sendvičové a příznivci dřevěnic, tady máte kudlu do svých zad http://si.vega.cz/clanky/porotherm-si-na… Vy to ale ve své jednoduchosti nikdy nepřiznáte i kdyby jste to pochopil. Budoucnost patří jasně jednovrstvým keramickým stěnám.
BM Michael Benek, MgA. - architekt @michael.benek.mga.-.architekt460Nějak nechápu, co jste nám chtěl tím odkazem říct.
Myslím, že většina zde prezentovaných domů má vše, co se píše v článku:
"„Lidé se o zateplení rozhodují mnohdy bez dostatečných informací,” zdůrazňuje Ing. Konůpka. „Podle odborných měření uniká zdmi jen asi čtvrtina energie, zbývající tři čtvrtiny se ztrácí okny, střechou, podlahou přízemí a zejména větráním.” Podle něj však tyto údaje většina stavebníků příliš nezvažuje. „Pokud má být dům energeticky úsporný, musí být již ve fázi projektu dbáno na optimální poměr oken a zdiva a správné osazení do terénu. Stejně tak musí být pečlivě navržena skladba střechy a u podlah v přízemí se nesmí opomenout správné vrstvy izolace.”
tudíž vhodně zvolená okna, dostatečně zateplenou střechu, správnou orientaci vůči světovým stranám a řízené větrání.
To, že si někdo postaví dům z materiálu, který má výrazně lepší tepelně izolační vlastnosti, s menší nebo stejnou tloušťkou stěn, ale za nižší cenu než cihlovzduch, je podle Vás jednoduchost?
Není to tak dávno co jsem tady psal o zabedněnosti architektů, myslím, že jste my dal plně za pravdu.
P.S: je dobře, že jste uvedl i titul - magistr umění
Dobrý den,
někde v diskusi jsem četl, že jste nedával na vnitřní stěnu přes YTONG perlinku. Jaké s tím máte zkušenosti. Nepraská to? A z venkovní strany přes polystiren jste jí dával? A poslední otázka, natíral jste před lepením izolace YTONG z venkovní strany sokratem, nebo nějakou podobnou penetrací?
Děkuji Pospíšil
PD Pospíšil David @pospisil.davidv celym baraku je uvnitr pouze v rohach a na strope.
nikde neni ani prasklinka.
ani v zadnych rekonstrukcich jsem ji nedaval.nikdy mi nic nepopraskalo ani po letech.
jen kazeta pro posuvne dvere je popraskana.nechal jsem si poradit od odborniků :-((
na fasade pres EPS samozrejme je.tam bych si ji neodvazil ji nedat.
ano natiral jsem SOKRATEM.
dobry den, nekde v diskusi je uvedeno, ze mate u oken hlinokove ramy. zajimalo by me proc (mozna kvuli vaze velikych prosklenych ploch) a jak jste resil mozne tepelne mosty na ramech.
dekuji dan karpisek
DK dan karpisek @dan.karpisek984hlinikove ramy nemam.
ramy jsou prekrytý izolaci.nejsou skoro videt.na strankach jsou i detaily z montaze.
Těch 0,25 objemu kubatury bytu jste počítal jako průměr,který vznikne při nározovém větrání velkého množství vzduchu kratší dobu s doběhem zapínané impulzy při použití WC,koupelny a při vaření + třeba nějaké cyklické větrání,které si nastavíte na nějaké časy během dne,nebo jenom větrání nastavené v nějakých časových intervalech během dne a nebo stálé větrání těch 0,25 ? Ale tenhle poslední případ by asi nebyl moc vhodný.
Ta cena za ty anemostaty. je hodně dobrá já jsem jen tak namátkou koukal při průměru potrubí 100 mm od 119 až do 268 kč s DPH.
Ještě jsem se chtěl zeptat máte natahaný k těm anemostatům všechny stejné průměry,nebo někde už to máte trochu ztažený na menší průměr abyste to nemusel tolik zškrcovat?
po delsi odmlce.
delaji se uz tereni upravy.vnitrek je prakticky hotov,vcetne elektriky a podlah.davam dohromady revizni zpravy ke kolaudaci.
pokladka zamkovky zacne behem 14 dnů.ted se chodniky zavazeji kamennym prachem.rezani zamkovky bude strasna prace je toho pomerne dost.
objednaval jsem thermo baterie a jen jsem zasnul jesti je u nas toto mozne :-)
objednal jsem 6ks baterii a za 5 dni jsem je mel doma,bez zaplaceni !!!!
http://www.stavba.wbs.cz/Vodovodni_bater…
levnejsi s 5 letou zarukou tezko nekde sezenete.u nas mi delali cenovku za 9ks baterii pres 32 000kc.
PK petr kocina @petr.kocinaDobrý den, pane Kocino
z čisté sympatie k vašemu projektu, bych Vás rád varoval před výrobky firmy Arttec. Jejich baterii typu art: SD 900190 (http://sanita.arttec.cz/velkoobchod_s.ph… ) si mamka sama aktivně koupila v hobby marketu za „výhodnou“ cenu. Je to typ určený pro paneláková jádra a větší šmejd (na poli vodovodních baterii) jsem v životě neviděl. Po půl roku odešla "katruš" a za další měsíc letěla baterie z okna a místo ní jsme koupili baterii myslím od fy. Metalia. Ta sice stála „nevýhodných“ cca 2000,- Kč zato již bez problémů slouží více jak dva roky. Takže má zkušenost....Arttec no-more!!...:-)
PS: netuším jakou kvalitu mají jejich termostatické baterie, ale opět vzhledem k jejich „výhodné“ ceně ve stejném hobby marketu, to bude asi podobné....pak dejte vědět jakou s nimi uděláte zkušenost.
zas nejaky foto :-)
obklady jsou ze 2/3 polsky a z 1/3 slovensky.
docela me udivuje jak jsou ty polsky obklady presny.jsem s nimi naprosto spokojen.
asi ty polsky smejdy (vyrobky) vezmu na milost :-))
obklady tedy urcite - vrele doporucuji.
spanelsky a italsky jsou nejhorsi kramy co jsem mel kdy v ruce.mm rozdil neni zadna mira.
jeste musim zalozit diskuzi dvere SAPELI.manzelka si je preje a ja k nim moc velkou duveru nemam :-(
PK petr kocina @petr.kocinaSapeli nevim, koupili jsme Vltaviny nejak jsem nechtel davat za dvere 10 tisic a podyhovany smejd mi nesmi do baraku, drevo je drevo...
pane Kocino,
zminujete v jine diskusi sveho bratra, ktery dal za topeni 130tisKc. Taky stavi PD jako vy? Vytusil jsem, ze ma asi vse na elektro + solar na dohrev TUV. Muzete blize specifikovat? Pokud take stavi PD nebo NED preprokladam, ze ma pouze vetraci jednotku, nikoliv teplovzduch.
PF petr furst @petr.furst335Proč by nemohl mít v NED/PD teplovzduch? I v NED musíte topit
Petře, všiml jsem si jednoho detailu, který se neřeší na mnoha stavbách a to je ukončení pojistné folie. Pokud tam budeš mít palubkový obklad, kondenzát ti poteče přímo na palubku. Řeší se to tak, že trámy se na konci vyříznou (na tloušťku použitého prkna), přibije se prkno, na něj okapnice a folie se zvrchu přilepí k okapnici. Vím že je to fůra další práce navíc, ale doporučil bych to udělat jěště před okapy.
RB Richard Blažek @richard.blazek562palubkovy obklad bude pod okapem.mam tam hlinikove okapnicky,ktere prihnu do okapu.tim padem by se na drevo nemohla v zadnem pripade dostat voda.
moc prace by s tim byt nemelo.snad se k tomu do podzimu dostanu.
delam ted pripravu na zamkovou dlazbu,at tam nechodim porad v bahne a netaham to do baraku.
rok s rokem se na stavbe sesel :-)
stavba je prakticky hotova.
chybi zasuvky,podlaha,dvere,kuchynska linka,baterie a osvetleni.cena okolo 300 000kc.
cca 300 hodin prace.
celkovy cas na stavbu 2 360 hodin (rok).
zaplacena suma dosud 1,28mio
pokud zas najaky jouda bude tvrdit,ze se barak do roka neda stihnout postavit svepomocne,tak at radeji zvedne zadek od PC a jde neco delat :-).treba to stihne i za par mesicu.
upozornuji,ze jsem se posledni dva mesice spise flakal.
PK petr kocina @petr.kocinapekne, hodte sem víc fotek,jak to vypadá uvnitř.
Ještě jste zapoměl fasádu,podbití sřechy a parapety, což je dalších 70tis. Případně sítě na okna, žaluzie...
Dobrý den, mam na vás jednu asi osobní otázku.Pokud mi na ní odpovíte budu ráda, pokud ne, nic se neděje. Platíte si tu stavbu hypotékou? Mockrát vám děkuji a přeji krásný den.
Dobrý den,mohl by jste prosím napsat na kolik vás vyšla stavba domu a popřípadě trochu ji rozdělit?(základová deska,ytong,střecha)Děkuji
ZM Zuzana Machaňová @zuzana.machanovanevim to uplne presne
deska cca 300 000
zdivo cca 100 000
strop cca 50 000
strecha 280 000
izolace 150 000
okna + dvere 170 000
nejaky dalsi veci okolo asi 200 000kc
Pane Kocina nač vás vyjde ten váš domek.-) vím že jste kdysi dobře zainvestoval do čezu, pokryje vám zisk z prodeje stavbu? Pokud se vám zdá otázka neslušná nemusíte odpovídat, sám bych měl radost kdyby vám to tak nějak vyšlo.
TÁ Tom áš @tom.as788pokrylo to vice jak celou vystavbu domu.prumernou nakupku akcie jsem mel 100kc.
zatim jsem na cene 1,3 mio.do kolaudace jeste okolo 250 000kc.
150 000kc by se dalo odecist diky vice nakladum,ktere nebyly nutne.
mohol by som sa spytat p. Kocina ci mate niekde na webe viacej fotiek (pisete ze ich mate viac ale samozrejme ich nemozte vsetky vyhodit na toto forum). zaujimali by ma hlavne detaily ako mate riesene - rad sa inspirujem :) - tiez staviam svojpomocne, urcite by to pomohlo. D.
MC Miro Ceresna @miro.ceresnajake detaily mate na mysli?vetsina dulezitych jsou na techto strankach.
fotak mam jako stavebni denik.jen nevim kdo ho bude ve finale psat :-(
za chvilku me ceka kolaudace.
dodavam tu slibenou dokumentaci.
jeste nejaky foto.jde mi spis o to,aby ostatni mohli srovnavat rychlost vystavby svepomocne oproti firmam.
jeste chybi zasuvky,vypinace,svetla,kazeta mezi obyvakem a kuchyni,podlahy,dvere a kuchyne s obkladem.vymalovano uz prakticky je.prace zhruba na 2-3 mesice.
shrnuto :stavba svepomcne se da postavit prakticky za rok.
oproti projektu jsou na stavbe jen minimalni zmeny.vetsi striska nad vchodem a prostredni WC je vetsi z duvodu umisteni bidetu.tim se o neco zmensila koupelna.za umistenim pracky tak vznikla jeste na chodbe skrin pro sezoni obleceni hned za zadverim.
PK petr kocina @petr.kocinaDobry den
Stavim tez svepomoci ale vasi rychlosti vystavby ani zdaleka nedosahuji. Mohu se tedy zeptat jak casto na stavbe jste. Osobne jsem pouze vikendy a dovolena. Taky je pravda, ze stavba je patrova a tak spoustu casu zabere manipulace s materialem a lesenim. Ze stavite i v tydnu at se tak moc netrapim :-)
Diky
řešil jste někdo problém vzduchotěsnosti okolo bodových světel do podhledů? je to ve vztahu k vzduchotěsnosti celého baráku.
DM Dan Milyan @dan.milyanJá to řeším tak, že parotěsnou folii budu mít mezi krokví (kleštinou) a profilem SDK tudíž budou všechny rozvody taženy až pod folií a nedojde k jejímu proděravění.
Jediná díra která do ní bude, jsou dvířka se stahovacími schody do prostoru nad kleštinami. Nemáte někdo typ na vzduchotěsná dvířka?
po delsi dobe zas nejaky foto.delam ted oklady a jeste predel mezi kuchyni a obyvakem.tam prijde dverni kazeta se zasupovanim dveri do zdi.
nechtel jsem zadny listely ani bombata.vubec se mi to nelibi a za par let se na to clovek nemuze ani podivat.lepsi je razit heslo v jednoduchosti je krasa :-)
aspon konecne jina prace,nez jen stukovani a zacistovani.za chvilku uz musim zacit malovat.
Zdravím pane Kocina,
už pár měsíců pročítám různé diskuze na tomto protálu, především tuto. Musím přiznat, že jste jeden z mála, který i přes to že píše o odborných věcech, tak tomu rozumí i laik. V dubnu se chytstám na stavbu RD a v mnoha věcech jste mě velmi inspiroval. Proto bych se Vás rád zeptal na Váš názor na použití materiálu na stavbu RD. Domek bude dvoupodlažní s pultovou střechou, prosklená stěna orient.na jih, vytápění pomocí plynového kondenzačního kotle, podlahové vytápění, krbová vložka (spíše pro efekt) a rekuperace tepla. Vše bude provádět firma ECOSYSTEM. Stavbu budu provádět svépomocí (lépeřečeno většinu prací budu dělat sám spolu s jedním odborníkem). Původní záměr byl stavět z obv.zdiva Ytong 30 cm + 160 mm EPS. Můj architekt mě začal přesvědčovat, že si z RD udělám lednici a že v létě tam budu mít přetopeno a kdesi cosi o nulové akumulaci tepla apod. Proto jsem přemýšlel o variantě vápenopískových cihel Sendwix od KM Beta + 200 mm EPS. Tepelně technické parametry jsou obdobné jako u předešlé varianty.
Mohl by jste mi prosím sdělit váš názor na věc???
Děkuji a mějte se fajn MH :-)
MH Martin Hubinger @martin.hubinger129Pane Hubingér nepředbíhejte mne prosím.-)
Dobrý den pane Kocina.: Kdysi dávno jste někam dal odkaz na tiché ventilátory, nevzpomenete si, já hledal leč marně, na Kocinu Petra mě vyběhlo =milióndvěstěpadesátosmtisícčtyřistapadesátšest= odkazů a nemůžu to najít.-) Děkuji.
TÁ Tom áš @tom.as788mate kliku,ze je mam v oblíbenych.treba se nekdo jeste vyjadri a njde vykonove lepsi a tissi :-)))))))
ja jsem se rozhod pro tyhle.
nejak zmenili stranky,ale mam doejm,ze je to tenhle
http://www.multivac.cz/core.php?page=cat…
4TT125S
Dobrý deň pán Kocina,
V prvom rade Vám chcem pogratulovať k peknému domu a zložiť poklonu odvahe a zručnosti s ktorou riešite výstavbu.Rád by som Vás aj ostatných diskutujúcich poprosil o názor.
Tak isto budeme stavať a už dávno padlo rozhodnutie, že sa pokúsime o PD. Strávil som už veľa času čítaním na fórach tzb-info. Vnútorne sme už vyriešili dilemu medzi masívnou stavbou a ľahkou stavbou. Náš dom by mal byť bungalow s orientáciou všetkých obytných priestorov na juh. Výsledok našich mnohých diskusií s manželkou som nakreslil v CorelDraw a je priložený ako príloha. V rozhodovaní o stavebnom systéme viac inklinujeme k drevu a prírodným materiálom. Pôvodne sme uvažovali o konštrukcii z HIPS panelov. V novembri sme v rámci "Dňa pasívnych domov" navštívili rozostavanú drevostavbu PD pri Stupave a boli sme nadšený konštrukčným riešením a použitými materiálmi.Odkazy na dom sú - http://www.createrra.sk/?EPD_energeticky… a http://www.passivehouse.blogspot.com/
Zaujímal by ma Váš názor na použité konštrukcie a riešenia detailov. V prípade, že si myslíte že to sem nepatrí, môžeme aj súkromne, môj mail: nexo-dm at mail.t-com.sk
Ďakujem a držim Vám palce.
JĎ Jozef Ďuriš @jozef.durisdispozicne to spatny neni.
na severni strane bych znacne zredukoval okna.treba v tech.mistnosti je naprosto zbytecne.taky z vychodni strany (garaz) bych dal okno jen jedno.tyto veci znacne prodrazuji stavbu a problemy s tesnosti.taky vchod z garaze primo do domu.
na stavbe PD neni nic sloziteho v pripade zdenych staveb.
jak je to konstrukcne u drevostaveb si nejsem jist.je tam pro me prilis neznamych a s drevostavbami nemam zadne zkusenosti.
na drevostavbu se muzete zeptat petra škvora
http://dum.skvor.com/
ten s tim ma zkusenosti vice.je tam stavba od zacatku do finale.
pokud by jste sel do zdenych materialu,tak co nejtenci nosne obvodove zdivo,vnitrni muze byt masivnejsi.vyborne se mi osvedcilo.od zacatku se snazte vyvarovat omitkam.to taky neni levna zalezitost.
koukam,ze predpokladate vnitrni izolaci a vaznikovou strechu.
P. Kocino, zajímal by mne Váš názor na volbu zdroje pro Duplex RK. Když vyloučím možnosti svépomocné výroby TČ atp.(netroufám si). Varianta 1. - Klasika AN cca.750l (asi Dukla)s topnými spirálami, průtočným ohřevem TUV a do budoucna napojení na solární kolektory (hned na ně asi nebude a rentabilita je přeci jen diskutabilní.
Varianta 2. - pro Duplex elektrokotel (v projektu 6 kw)a samostatný bojler na TUV. V budoucnu možná(vysoká cena energie, jistější dotace atp.) solár jen na TUV s cca. 300l zásobníkem. Nějak se mi ten klasický model s objemnou nádrží zdá "těžkopádný" a investičně náročný. Už se na podobné téma na TZB diskutovalo, nepadly ale žádné jednoznačné argumenty pro jednu z variant. Projektant vzduchařiny se přiklonil k var.2. Firma co dělá cenovou nabídku, mi zase podsouvá var.1. Z hlediska pořizovacích nákladů mám jasno, neumím ale porovnat provozní náklady (tarify za el. spotřebu atp). Děkuji za názory.
DG Darek Grabarczyk @darek.grabarczykv techto typech domů je nejvetsi spotreba tepla prave na ohrav TUV.proto mi solarka vychazi nejlip.par tydnu v roce je reseni dohrevem v bojleru.
v mem pripade pujde veskera solarni energie do AN.z ni pak predehrev TUV do bojleru a zbytek tepla do podlahoveho topeni.
jevi se mi toto reseni jako nejlepsi.pokud by energie na vytapeni byla nedostacujici (treba v tomto obdobi) bude dum dotapen primotopy (1ks by mel stacit pro cely dum).alespon prozatim primotopy,jinak to mam pripraveny pro zapojeni TC.
tarify a cenu energii neresim,ty pujdou neustale nahoru.spoleham jen na slunce.na dotace bych nespolehal.
pokud tedy uvazujete o pripojeni solarek,priklanel bych se k variante č.1
mozna je trosku tezkopadnejsi,ale v budoucnu prinese vetsi uspory nez č.2
Dobrý den pane Kocino, možná jste to někde psal ale já to nenašel. Jak jste řešil tepelný most pod vstupními dveřmi a případně dveřmi na terasu? Hledám řešení pro přerušení takového tepelného mostu a krom řešení německé firmy Puren jsem nic nenalezl. Děkuji
RK Roman Kraut @roman.krautXPS deskou na vchodove terase.ty snimky jsou zde nekde na zacatku.vsechny detaily jsem nafotil.
Pane Kocina, mohu se zeptat co Vás vedlo k základové desce tl.20-30cm??
Prosím o radu k právě stavěnému PD.
Mám plochou střechu, a z ní 2 vnitřní svody.
Jeden jde v šachtě s ostatními sítěmi, druhý bude po zaizolování obezděn. V přízemí jsou použity čistící (revizní) kusy. Zatím jsou oba svody obaleny nějakou tenkou asi georextilií.
Potřeboval bych poradit čím je dále zaizolovat. Hlučnosti se nebojím, jde mi o kondenzaci a tepelné mosty. Jedná se o pasivní dům. Ze střechy bude svod procházet 50 cm izolace, čím ale pokračovat. U vaty se bojím plísně, vzhledem k té kondenzaci. Děkuji za názory.
DG Darek Grabarczyk @darek.grabarczyktak tohle jsem jeste nerisil.ve vasem pripade to bude pekny ořech.
tahnout svody domem to vam navrhnul kdo?predpokladam,ze je tam i svod vody ze strechy.
Musim smeknout pred Vasi praci, kdyz na fotkach vidim okolni RD a vim kolik stoji :)
Pomalu se koukam po moznosti poridit/stavet RD (nevidim smysl davat stejne prostredky bytu), pravdepodobne zustanu verny nasi lokalite. Bohuzel ceny novostaveb nejsou nejnizsi, no a pak vrtani se v PC mi jde mnohem lepe, nez na stavbe. Stavba svepomoci u me asi nebude to prave orechove :-/ Presto diky za inspiraci.
Projizdel jsem v lete okolo, a podle fotek jsem si vybavil, ze jsem si rikal,jaky stastlivec to tam stavi :-)
Tak preji at jde prace od ruky a bez komplikaci.
KJ Krahulik Jr. @krahulik.jrklidne jste se mohl stavet.
jednu kompikaci ted mam.oko mi zalepil štuk a mam to pekne popaleny :-(( zatim na nej blbe vidim,tak snad se to zlepsi.
vsem radim pokud budou stukovat stropy,at si vemou radeji bryle.oko uz mam natekly 4den a zlepsuje se to jen velmi pozvolna :-((
tak si muzem udelat malou rekapitulaci z uplynuleho roku.
bagrovani zakladu zapocalo 2.4.2007.do soucasnosti je na stavbe odmakano 2 060 hodin.osobne mam 1 340 hod.predpokladam,ze jeste tak 1 000hod a melo by byt hotovo.
vastavba stal dosud 1 247 000kc.pokud bych odecetl dovoz zeminy,bagrovani rybnika,nadstandartni izolace,luxusnejsi strecha a okna,byl by na cene nekde okolo 1 mio.
polovina baraku je uz vystukovana.
predpokladam,ze vsechny dodelavky me budou stat cca 400 000kc (kuchyn,dvere, obklady, sanita,dlazby ...).
takze pokud nekdo tvrdi ze se do 1,5 mio neda postavit RD tak LŽE.
PK petr kocina @petr.kocinaNo jsem rad a vy jste toho dukazem ze lze postavit normalni rodinny dum (a to i PD) s komplet vybavenim (kuchyne, obklady, sanita, ...) za 1,5mil. Kč. Mam z toho radost a uz se tesim az dostaneme stavebni povoleni. Drzim palce k zdarnemu dokonceni
Dobrý den pane Kocino,
chtel jsem Vas pozadat o radu respektive Vaseho kamarada co stavi z BST. Jak resil vedeni elektroinstalace, vodoinstalace a odpady ve zdech z BST tusim 20cm. Neoslabi drazka variznuta takovou tou dvoukotoucovou bruskou s diamantakama celou zed. Nebo vedl cele elektro a vodu v jednotlivych vrstvach v podlaze a v EPS a provadel svisle drazky veduci primo k zasuvkam nebo kohoutkam. Odpady budu asi resit nejaky predsazenym rozsirenim steny. Predem dekuji a do noveho roku preji zdarne dokonceni stavby.
Rosenbaum
TR Tomáš Rosenbaum @tomas.rosenbaumje to vyriznuty do steny.stenu to sice oslabi,ale na statiku to nema vliv.ty BST tvarnice jsou vylity betonem.
je to jen bungalov,tudiz lehka stavba.
preji diskutujicim vse nejlepsi do noveho roku 2008.
po delsi odmlce zase par zkusenosti z praxe.
z fotek je patrny jakou mam v baraku vlhkost a v rozich mi kondenzuje voda.
udelal jsem chybu zrejme v tom,ze jsem se pokousel to trochu vyhrat PB horakem ( ackoli je tam teplo i po 14 dnech,kdy byla prumerna deni teplota hodne pod nulou).je fakt,ze u stropu bylo celkem teplo,odhadnul bych to tak na 15st a voda pri ty vlhkosti zacala kondenzovat :-(
oběhnul jsem barak jak je to mozny a zapomel jsem narozi krovu odizolovat.je to zaizolovany jen v jednom rohu a tam to nebylo tak strasny.mezera pod tim krovem je tak 2cm,ale k pozednici se samozrejme zvetsuje.tady je aspon patrne,jak jsou dulezity detaily na techto stavbach.
jeden snimek je ze šatny a po celem obvodu domu mi stuky nechteji moc schnout.je ale fakt,ze stuk neni na styku s YTONGem,ale s betonovym vencem.
ta vlhkost v dome mi vyrazila dech.odhadoval jsem okolo 70-80%,ale ze to bude pres 80% je docela sila.
zaverem z toho vypliva,aby jste se nepokouseli v takovem dome pres zimu topit a pokud ano,tak intenzivne vetrat.
jednu stenu jsem vyfotil zamerne,jelikoz se zase siri famy,ze YTONG se musi perlinkovat,jinak bude praskat a budou videt spary ve zdeni (pouze jednou natazeny lepidlem).potazmo YTONGove tvarnice.takze tito radoby praktici at radeji mlci a jdou si aspon zkusmo stlouct boudu pro čamráky.
tech jejich teorii se chytne dost lidi - bohuzel jsou to vetsinou blbosti a pak se to na TZB sahodlouze resi :-(
PK petr kocina @petr.kocinaNevím, možná se pletu, ale něco mne napadlo. Píšete, že pouštíte ventilátor 150 m3/hod na cca 15 hod denně. Přitom vyženete z domu mnoho vzduchu a doplníte ho vzduchem mírně nad 0. Pak ale píšete, že teplota vzduchu uvnitř je až 15°. Z toho jsem odvodil, že vzduch je ohřívaný naakumulovanými zdmi, příp. podlahou. Potom ale je rosení zdí v opačném sledu než jsme byli zvyklí ze staveb. Tzn. teplo odcházející ze zdi ohřeje vrstvu studeného vzduchu v těsné blízkosti zdi a následně při míchání s dalším studeným vzduchem dojde ke sražení vlhkosti (stejný princip jako ranní rosa).
Z toho ovšem vyplývá, že po mírném zahřátí vzduchu by se mělo srážení na zdech zmírnit. Na oknech to však bude fungovat opačně.
Samozřejmě, že větrání v takto syrové stavbě je nutností.
po delsi odmlce zase nejaky foto a par poznatku.podlahy jsou v celym dome hotovy (mimo tech.mistnosti) nikde jsem nedelal dilatace pod dvermi jednotlivych mistnosti,ani mezi obyvakem a kuchyni (tam je plocha 45m2).Schvalne jsem to risknul co to bude delat.podle meho nic a ta podlaha se nehne.
ty podlahy se 4 lidmi po 25 hodinach prace - jen pro predstavu pro ostatni a zhruba to odpovida.v Koline jsem to delal v 5 lidech a taky hodiny sedely :-).beru to priblizne.
podlahovka je komplet hotova vcetne rozvadece.tlak drzi a nikde to netece :-)
pokud mate mekke bantamove kolecko neni treba davat prkna na hadice.cela podlahovka me vysla na cca 15 000kc - spis mene.spotreba byla 450-500m hadic.sponek bylo pres 1 000ks :-(.celkem zbytecne,mohl jsem jich dat mene.mel jsem strach ale z tlakovky,aby mi hadice nevyskala.jedna spona stala 2kc :-(((((.hadice pri tlakovani byla v pohode,ani se nehla.tlakovani bylo na 5 atm,prakticky to co bylo v rade.dnes jsem na to koukal po betonazi a tlak z