Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

vzduchovody rekuperace

Autor: Cyril Tichý
Datum: 28.05.2007 19:00

Dobry den,
chci delat rekuparaci, cetl jsme tu nekolik prispevku, ale stale jsem nenalezl odpoved na otazku.
Z ceho postavit vzduchovody, ktere mi vedou z mistnosti (zachod + kuchyn) do rekuperacni jednotky podhledem.
Kdyz budu volit nejakou zvrasnenou trubku, abych nemel problemy pri protahovani a v zahybech, tak se bojim toho, ze pri vysavani neprijmnych pachu z kuchyne se muze neco uchytit v trubce a postupem casu to tam zacne smrdet (jako v centralnim vysavaci, mozna se pletu)
Z ceho tedy udelat a natahat vzduchovody, aby bylo mozne trubky procistit (a nebo se to nemusi cistit??) nebo pouzit obycejne KG trubky nebo ty šedé??
Navrhnete prosim reseni.
Vim, ze ATREA prodava ohebne trubky, ale tam se bojim zahybu.

Cyril

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 43   starší >>
Datum: 08.02.2010 15:33 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobry - ako ste vyriesili tento vas problema a ake mate s tymto reisenim skusenosti? Velmi pekne vam dakujem za odpoved.

Datum: 09.02.2010 20:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravím, šel jsem do HT trubky, průměr 8 cm a spokojenost

Autor: Aleš Stiller
Datum: 02.07.2007 22:55 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ahoj Cyrile,

tak jak jsi se nakonec rozhodl. Z ceho jsi udelal sve rozvody? Resim ulpne stejny problem.
Mozna mi porais ze sve skusenosti jak s tim nalozit.
Uz to mas v provozu ? Jak ti to vetra kuchyn. Staci ti jdnotka odtahovat pachy z vareni?

Zdravi Ales

Datum: 03.07.2007 08:01 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zdravím, viz odpověď níže:
COPY + PASTE..
tak jsem premeřoval výšku v místnosti a mám k dispozici pouze 10 cm na podhled (včetně sadrokartonu + profily), takze do sedych trubek jit nemohu, musim najit trubky, ktere maji průmer cca 5 cm, coz odpovida hranatým rozvodum ala ATREA, bohuzel jak pro přívody vzduchu do místností, tak zároven i odtah z mistnosti. Kdyz jsem si spocital, kolik vzduchu privedu jednou hranatou trubkou ATREA (5x20 cm)=100cm2 a kolik vzduchu privedu HT šedou trubko o prumeru 5 cm = 19cm2, tak bych tech sedych potřeboval asi 5 trubek, coz je financne narocnejsi nez ATREA. A jeste jedna malickost: privody a odvody z mistnosti budu mit jen v podhledech (budu pouze vetrat NE topit pres rekuperator). Skoda, že nemohu jít do šedých, průměr 10 cm, to by bylo jine kafe (čištění, spojování-při instalaci,..)

Autor: petr kocina
Datum: 31.05.2007 15:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
cetl jste velmi spatne .
o techto vecech tu bylo snad nekonecna diskuze.

Autor: Bohuslav Vintr
Datum: 29.05.2007 13:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pro odpadní vzduch je nejlepší plast a jedno jaký. Počítejte s odvodem kondenzátu. Kromě snadného čištění jsou výhodné také nízké tlakové ztráty a korozní odolnost.

Datum: 29.05.2007 16:19 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Takze je nejlepsi tahnout z kuchyne sedou odpadni trubku a tu obalit zvukovou izolaci?

Autor: Jozef Homola
Datum: 29.05.2007 21:05 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
V marketech jako BAUMAX nebo OBI lze pro vedení vzduchu zakoupit potrubí plastová hranatá včetně kolen a oblouků, které na první pohled vypadají lépe než šedý plast a snáze se vedou rohy a kouty.

Datum: 30.05.2007 11:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A je mozne je pouzit jako odtah z kuchyne do rekuperacni jednotky (odtah je v podhledu)?
Mluvil jsme totiz s pracovnikem ATREA a on mi rekl, ze za cca 15 let budu muset jejich trubky vymenit za nove, coz se mi nechce, protoze budu mit vse zakryte a udelane (doufam) a rozkopavat podhled pres cely dum kvuli vymene odsavaci trubky je prece kravina.
Navic mi rekl, ze jejich trubky neni mozne cistit, protoze jsou vyrobene z materialu, ktery je nachylny na protrzení ( neco jako alobal,..)

Autor: Test Test
Datum: 30.05.2007 14:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já bych řekl, že zmiňovaná plastová potrubí jsou na to přímo určeny - odtahy z WC, koupelen a kuchyní.
Atrea používá potrubí Sonoflex, Aluflex a Thermoflex, jejichž základem je vždy spirála z ocelového drátu, "obalená" hliníkovou fólií.

Datum: 30.05.2007 21:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Takze jsou tyto trubky od ATREA-i doporučivší nebo jsou lepší trubky plastové výše zmiňované.

Radeji bych se uchylil k temto plastovym, protoze se nemusim bat čištění plastových trubek protahovacím perem a štětkou (nebo neco lepšího - dálkově ovládaný robot nebo malý chlupatý psík + fretka)

Datum: 31.05.2007 15:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
s cistenim se netrapte a vemte plast !!!!!!!!!!!!

Datum: 31.05.2007 15:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
dekuji za nazory, jdu do plastu

Autor: jozef jjj
Datum: 01.06.2007 07:16 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
aj ja som si myslel ze urobim vsetko z plastu ale problem je ze sa v nom dobre siri zvuk. Cize je to dobre na odsavacie potrubie. Na privodne potrubie som dal Sonoflex.

Datum: 01.06.2007 07:21 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Mam z toho pochopit, ze jste privody od rekuperacni jednotky do mistností (pod okna) vedl stropem? a ne podlahou v kovovych hranatych rozvodech?

Ja totiz budu privody do mistnosti tahat v podlaze pod podlahovym topenim (jako je na www.skvor.com) a odtahy z mistnosti budu na zaklade rad a peclivem procteni prispevku tahat podhledem v umele trubce

Autor: Test Test
Datum: 01.06.2007 11:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Sonoflex se používá mezi rekuperační jednotkou a rozdělovačem vzduchovodů v podlaze, myslím, že je tam i doporučená min.délka trubky 3m, aby mělo odhlučnění smysl.

Autor: kocina petr
Datum: 07.06.2007 19:32 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
v podlaze jsem sonoflex nevidel,nebo jsem asi slepej.

Datum: 07.06.2007 21:21 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Jiz jsou jasne odvody z mistnosti do rekuperacni jednotky
Jeste bych se chtel zeptat na distribucni kanalky v podlaze.

Co je vyhodnejsi pro rozvody vzduchu v podlaze?
1) ala Atrea v podlaze a nebo 2) KG ci sede trubky vcetne kolinek 45stupnu nebo 3) opet rozvody typu Baumax (viz výše).

Datum: 08.06.2007 07:19 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Hranaté ploché kanálky nejsou příliš vhodné z hydraulického hlediska a nelíbí se mi také místní zeslabení izolace a to zrovna v místě, kde je jí nejvíce třeba. Je ale jednoduchá montáž.
KG trubky jsem raději nepoužil, nemají atest pro toto použití na zdravotní nezávadnost. Možná jsou obavy tohoto typu zbytečné, ale přesto, proudí tam dosti teplý vzduch.
Trubky z Baumaxu neznám.
Použil jsem kruhové trubky z FeALZn plechu, tvarovky vyrobené s pozvolným náběhem z flexi AL a celé je to zalito polystyrénbetonem v kanálku izolovaném min. 10 cm EPS. Budu mít nízké tlakové ztráty rozvodů a pořídil jsem to za velmi nízkou cenu.

Datum: 08.06.2007 07:23 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Mohl byste zde umistit foto pri instalaci, abych mel lepsi predstavu.
Dekuji

Datum: 10.06.2007 19:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6
Několik foto i když ty plechové trubky zrovna vidět nejsou:
1) Vlevo odtah plast, vpravo kanál připravený pro rozvody, izolovaný EPS.
2) Koleno přichystané pro vývod vzduchu. Od základu izolováno 15 cm EPS, zevnitř 10 cm.
3) Vyplňování prostoru kolem trubky izolačním betonem (drcený EPS, dřevěné piliny) a kousky EPS.
4) Vývod vzduchu (chybí ještě mřížka).
5) a 6) PT nad vzduchovými rozvody.

Autor: Petr Halada
Datum: 10.06.2007 20:26 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pěkný den,
zajímavé použít noviny pro oddělení EPS od betonu. Čím jste ty noviny lepil? Jaký jste použil EPS? Kde jste prosím sehnal ty kruhové trubky?
Děkuji moc, Halada

Datum: 11.06.2007 07:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
EPS je 100 podlahový 10+2 cm s překládáním spár. Ty noviny jsou lepeny disperzí proti posunu a rychlému rozmočení a jsou tam proti zatečení betonu do spár. Fólii jsem nedával především proto, že by pod ní zůstala zabudovaná voda.
Trubky jsem si stáčel sám z pásů odpadního plechu. Jsou dělané podobně jako kouřové pro kamna - na jedné straně mají větší průměr, takže jdou zasunout do sebe. Plech má kvalitní antikorozní úpravu (používá se jako střešní krytina) a vzhledem k tomu, že je to odpad z výroby je cena velmi příznivá i kdybych si ho nechal zpracovat u klempířů.

Datum: 15.06.2007 18:23 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
koukam,ze je to nejspis rekonstrukce nejakyho starsiho domu.
co je to za draty pod tema hadicema a proc jsou tam v kolech?

Datum: 18.06.2007 08:05 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Průměr 5 mm tvrdé (jdou špatně ohýbat, nebo rovnat) dráty. Jsou tam jako výztuž + pro fixaci trubek. Železo také poněkud zlepšuje přenos tepla v betonu. Tento způsob ukládání je nejjednodušší, stačí roztáhnout jenotlivé závity.

Datum: 19.06.2007 00:48 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
dik za vysvetleni :-)

Autor: Tomas Ponic
Datum: 08.06.2007 08:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
KG trubky atest nemaji ale PP (sede) "ano". Uz jsem sem daval vyjadreni od dvou vyrobcu, ze material trubek PP je shodny s materialem na PP potrubi na pitnou vodu a pro ten maji atest nezavadnosti i na teplou vodu - vzduch urcite nebude horcejsi nez tepla voda. Navic pry EU prosazuje prave PP z duvodu "zdravotniho - hygienickeho - ci ekelogickeho?" Nekde v diskuzich to tu je, jinak bych musel pohledat v starych mejlech.

Datum: 09.06.2007 09:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
osobne budu davat HT trubky.nejlevnejsi a 100mm by mely stacit.
ceka me to na podzim.

Autor: Jaroslav Stoklasa RT PZ
Datum: 10.06.2007 23:07 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Múj známý montuje centrální vysavače a byl na to vyškolen. Na otázku proč nepoužívá HT, ale drahé trubky odpověděl, že HT není antistatické a mohlo by dojít k výboji, což by v proudu vzduchu s prachem znamenalo, že by došlo k vzplanutí nebo výbuchu. Hned ale dodal, že doma si HT dal.
To je asi podobné, zadáte-li si to jako zakázku, montážní firma vám nemůže dát to nejlevnější i kdyby chtěla, ale to co splňuje všechna kritéria. Sám si dejte co se vám zdá nejlepší (nebo nejlevnější). a co se týče škodlivin, nemyslím si, že by se snad z HT neco mohlo uvolnit, více bych se obával levných polystyrenů, parozábran apod., ale to je můj názor.

Datum: 10.06.2007 23:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
taky me udivili ceny tech trubek pro centralni vysavac,ale ta antistaticka uprava me nanapadla to zahoreni taky.je to asi tak pravdepodobne jako vytopeni kostela,ktery stoji na navrsi :-)))
hlavne,ze lidi solí.
to by musela bytantistaticka uprava snad u vsech vysavacu.pri tech cenach o tom silne pochybuji,nebo si zase vyrobci masti kapsy.
jsem uz pevne rozhodnut jit do HT a menit to nebudu.

zobrazuji 1 - 30 z 43   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama