Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

krb vs. digestoř vs. řízené větrání

Autor: Rudolf Kobrcík
Datum: 27.08.2007 20:36

V RD budeme mít centrální řízené větrání s rekupercí (Atrea).

V obývacím pokoji budeme mít krbovou vložku. Celé přízemí je spojené - obývací pokoj - kuchyň - jídelna. Realizační firma na krby doporučuje mít vnitřní digestoř, aby její spuštění případně neobrátilo tah komína. Takovou digestoř teď máme v bytě a nejsme s její účinností dvakrát spokojení. Nevidím problém v tom uhlídat, aby se při zapnuté digestoři neotvírala dvířka v krbové vložce, případně se při funkční krbové vložce nezapínala digestoř. Je to tak možné řešit?

Druhý problém je přívod venkovního vzduchu ke krbové vložce. Jedna krbařská firma říká ano, další ne. Asi to udělám, zadělat to můžu vždycky. Máte ke svému krbu udělaný přívod venkovního vzduchu? Za měsíc bueme dělat podlahy, musím se konečně rozhodnout.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Libor Martin21.01.2008 21:24
Rudolf Kobrcík30.08.2007 17:11
Pavel Lanciger30.08.2007 11:15
Martin Ličko30.08.2007 10:15

Příspěvky
Autor: Libor Martin
Datum: 21.01.2008 21:24 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Můžete mi tedy, prosím, poradit jak mám zrealizovat externí přívod vzduchu?.....Pokud má být někde v podleze, bude na vnějším plášti objektu vyveden téměř u země (mohou se tam dostávat nečistoty, déšť, apod....). Jsou na toto vzduchové vedení nějaké spec. trubky?

Autor: Pavel Lanciger
Datum: 30.08.2007 11:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
já budu mít podobný systém jako vy a v domech, které jsem navštívil s tím problém není. uvědomte si, že ta digestoř je tam hlavně proto, aby na ní zkondenzovaly mastné páry a aby tyto nekondenzovaly ve vzduchotechnice či aby dokonce nedošly až do jednotky, navíc budete mít kuchyň odvětranou vzduchotechnikou. o nedostatečné větrání bych se nebál.
nevím jak budete mít velkou krbovou vložku, ale vložky s výkonem do 10 kW mají spotřebu vzduchu jestli se nepletu do 15 m3 za hodinu, to při otevřené dispozici dosajete při mírném podtlaku netěsnostmi v domě bez problémů, navíc pro režim topení doporučuje atrea buď cirkulaci, kdy se navíc při podtlaku přisává vzduch přes jednotku nebo rovnotlaký režim s cirkulací, kdy při odtahu přes jednotku se přisává do domu další vzduch a při podtlaku bude logicky přisávaného vzduchu víc. kdysi dávno to tu řešil pan Morávek. lidé totiž nechápou, že je něco jiného otevřený krb a uzavřená krbová vložka. otevřený krb může mít dle velikosti potřebu až stovek m3 vzduchu, ale uzavřená krbová vložka má až v řádu menší spotřebu vzduchu. zkuste si najít ten příspěvěk ing. Morávka, je to tak 2 roky zpět.

Autor: Rudolf Kobrcík
Datum: 30.08.2007 17:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zvažoval jsem krbové vložky ZEUS a Blanzek, vše kolem 10 kW, jak mi doporučovali krbaři. Asi půjdu do Blanzek 700P.

Zde je odpověď z Atrey na mou otázku ohledně nutnosti samostatného přívodu vzduchu ke krbu vs. VZT.
" Otázka samostatného přívodu vzduchu ke krbové vložce - v podstatě jednotky DUPLEX EC pracují v rovnotlaku a co se týká regulace, tak nelze dosáhnout stavu rozhození ventilátorů (např. snížit otáčky odtahového, aby byl zajištěn přetlak).

Dle našich výpočtů a doporučení je vhodné provozovat krb (krbovou vložku) bez samostatného přívodu vzduchu z exteriéru do jmenovitého výkonu krbu cca. 8kW (pak je potřebné množství vzduchu na spalování možno přisávat přímo z interiéru aniž by docházelo k vytváření výrazného podtlaku, který by ovlivňoval komínový tah - množství vzduchu odebrané pro spalování se doplňuje do objektu infiltrací). Pokud je jmenovitý výkon krbu větší než cca. 8 kW je vhodné realizovat externí přívod - množství spalovacího vzduchu je už takové, že by se (u těsných domů) do objektu přirozenou infiltrací nedostalo potřebné množství vzduchu na vyrovnání deficitu a mohl by nastávat problém s přetahováním spalin do interiéru."

Odpovědi z mnou oslovených krbařských firem:
"Pokud bych se díval na tuto problematiku jen z pozice krbu, řekl bych že otevřený prostor ve kterém se krb nachází je dostatečně veliký na to, aby si bral přirozený vzduch pouze z interiéru a přívod zvenčí považuji za zbytečný. Na druhou stranu chápu poznámku pana projektanta na VZT a problematice rekuperace a digestoře v blízkosti krbu. Pokud Vám to řekl
tento člověk jako podmínku, je třeba vést v podlaze trubku z exteriéru a přivézt ji někam do místa přibližně přímo pod vložku. Do podlahy většinou neschováte větší průměr než 1x150 mm. Je třeba ovšem pamatovat i na období, kdy bude venku mrznout a přes tuto trubku by mohlo docházet k prudkému
ochlazování krbové vložky a také interiéru ať už se v tu chvíli bude zrovna topit či nikoli). Je tedy v tomto případě vhodné ze strany projektanta (či stavbyvedoucího) zajistit, aby byla přívodní roura tomuto jevu uzpůsobena (částečné zaizolování) či případně aby někde na cestě byl uzavíratelný ventil.Obecně do spodní části pod krb by měl být veden vzduch o ploše minimálně 2x150 mm2. Takže pokud by jeden přívod byl zvenku, druhý by se udělal přímo z místnosti, kde se bude krb nacházet. Každá vložka je uzpůsobena tomu, že se vzduch dá vést z venku, zevnitř i kombinovat přívody. Kdežto oproti tomu
BeFDiny vychází jen z předpokladu vedení vzduchu z exteriéru (jsou tak konstruovány)."

"Pro nasávání vzduchu z venku nejsou krbové vložky Zeus konstrukčně přizpůsobeny,takže vzduch který by jste přivedl jen do prostoru obezdívky by zmenšoval účinnost topení a v době netopení, by Vám přes krb táhlo. A pokud přivedete studený vzduch z venku na rozpálenou k.v.(v případě k.v. která to umožňuje) tak ten se na ní sráží a vzniká koroze u litin může dojít k prasknutí litiny, proto tuto variantu z vlastní zkušenosti nedoporučujeme. K.v. si pro hoření bere minimum vzduchu asi jako obyčejná kamna škvírou o velikosti 4x 35x10mm."

Otázkou je asi trubku správně zaizolovat a opatřit klapkou, aby z ní nepromrzala podlaha a netáhl studený vzduch, když se netopí.

Autor: Martin Ličko
Datum: 30.08.2007 10:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Stojím před úplně stejným problémem.

Zatím jsem rozhodnut pro externí přívod vzduchu do krbu.
A digestoř opět stejné. Také mám obavu z neustálé výměny uhlíkových filtrů a nedostatečné účinnosti . . .

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama