Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Obrácený tah komína

Autor: Milan Lipš
Datum: 26.11.2007 21:48

Dobrý den,
řeším rekonstrukci starého cihelného domku, špaletová dřevěná okna byla nahrazena plastovým 5ti komorovým systémem.Dům disponuje komínem, na který hodlám v budoucnu připojit krbová kamna s výměníkem.Než fungovalo ústřední topení, přitápěl jsem v kamnech po dobu prací. Nedávno jsem zjistil, že komín netáhne nýbrž fouká zvenku dovnitř (plastová okna = těsnost).Jak nejlépe odstranit tento nedostatek, mám uložit do podlahy potrubí pro externí přívod vzduchu přímo ke kamnům nebo by stačilo na komín instalovat rotační komínovou hlavici,která by vytvářela podtlak komínu a tím pádem tah.Když otevřu okno komín táhne,čili evidentně je problém se vzduchem. Poraďte - Děkuji

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Jiránek09.12.2013 06:12
Ing. Frk Jaroslav25.01.2009 15:10
Zbigniew Adamus25.03.2008 23:25
Jozef Homola06.02.2008 18:41
Pavel Lanciger06.02.2008 13:13
lm,l,ůl jookk06.02.2008 11:53
marek marek17.01.2008 12:00
Radek Haa29.11.2007 13:12
Jaromír Sladký29.11.2007 12:43
Milan Lipš28.11.2007 21:15
Tomáš Fuk28.11.2007 17:18
Zdeněk Petrůj28.11.2007 14:51
Jan Mareček28.11.2007 13:31
Jaromír Sladký28.11.2007 12:42
Zdeněk Petrůj28.11.2007 10:20
Pavel Lanciger27.11.2007 23:54
Tomáš Fuk27.11.2007 23:51
Milan Lipš27.11.2007 23:08
Tomáš Fuk27.11.2007 21:00
Zdeněk Petrůj27.11.2007 10:59
Zdeněk Petrůj27.11.2007 10:51
Milan Lipš27.11.2007 10:46
Tomáš Fuk27.11.2007 00:38

Datum: 09.12.2013 06:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113194
reakce na ...
dobrý den pánové, potřeboval bych radu s podobným problémem. Mám v bytě instalovány dva spotřebyče- plynový kotel (obyč. bez turba, komín pr. 120mm) a krbová kamna (ta mají svůj externí přívod vzduchu 100mm trubkou, komín pr. 150mm). Problém je v tom, že vložky vyúsťují 10cm vedle sebe (cca 20cm výškově) a když topím krbovými kamny, tak je v cítit kouř u plynového kotle, tudíž se vrací tah komína. Kde se stala chyba? Nebo existuje zpětná klapka komína?

Autor: Ing. Frk Jaroslav
Datum: 25.01.2009 15:10 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Přiveďte si k topidlu trubku zvečí s regulací na vzduch - tak se to řeší i u plynových kotlů, podle mé stačí průměr 80 mm.

Autor: Zbigniew Adamus
Datum: 25.03.2008 23:25 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážený pane,
každá odpověď má kus své pravdy. Pan Sladký upozornil na možný jev přetlakové a podtlakové zóny objektu, stejně tak následující příspěvek o možném působení na vstup vzduchového potrubí. Předně si proveďte kontrolu výšky vyústění komína nad střechou, nevím zda nedošlo k její úpravě (minimální výška nad hřebenem střechy poctivě 65 cm (viz ČSN 73 4201) lépe kolem 80 cm, nad plochou střechou bývalo dobře 1,5m, nyní možno při dobrých tahových podmínkách pouze 1m. Problémy s komínovým tahem vznikají v objektech stavených na patro, pokud se odstraní dveře a masa vzduchu "pochoduje" mezi přízemím a poschodím volným schodištěm. Možných příčin je cela řada.
Pokud budete instalovat potrubí do podlahy, tak nejméně Js 100mm - jinak při rychlejším proudění vzduchu příliš malé potrubí "troubí". Osvědčily se vzduchotechnické kanálky 50x150mm. V krajním případě, místo instalace kohouta nad komínovým ústím, použijte osvědčenou protitlakovou hlavici EKON z JIHOKOVU Č.Budějovice - cca 1.500,- Kč, která při větrném počasí zvyšuje podtlak v komínovém průduchu a nijak nebrání volnému odvodu spalin (pozor! nejedná se o "regulátor").
S pozdravem Z.Adamus

Autor: lm,l,ůl jookk
Datum: 06.02.2008 11:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
vítr na odtokové hraně hlavice, 1/10na výšky zasypána sazemi a neabsorbuje poryvy , objekt nevyužíván a celý prochladlý, vyčistit , poryvová hlavice difuzorová za 1000,- ,zavřít dvířka do kamen

Autor: marek marek
Datum: 17.01.2008 12:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
dobry den.
napiste mi na , poradim vam jak na komin.

Autor: Jan Mareček
Datum: 28.11.2007 13:31 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dlouhá diskuze bez posluchačů. S fyzikou je to trochu jinak.
Ve studeném komínu je chladný vzduch, který je těžší než vzduch uvnitř místnosti. Proto se studený vzduch tlačí dovnitř místnosti. Tah komínu se počítá z rozdílu hmotnosti studeného vzduchu v komínové hlavě a teplého vzduchu, který se pohybuje komínu.Na tlak se převádí součinitelem g.
Pokud je studený vzduch v celém komínu, nemáme žádný rozdíl, jen studený vzduch o hmotnosti 1,2 kg/m3, který vytlačí vnitřní vzduch v kotelně s hmotností 0,7 kg/m3. Proto naše babička při zatápění zapalovala petrolejový hadr v komíně a teprve pak počítala komínový tah.

Autor: Zdeněk Petrůj
Datum: 28.11.2007 14:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Odvážná babička. A výpočty praktikovala dokud nedošlo k výbuchu par a sazí. :-)))

Autor: Tomáš Fuk
Datum: 28.11.2007 17:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pro to, kterým směrem komín táhne, je podstatné, jaká je průměrná teplota sloupce vzduchu v komíně v porovnání s průměrnou teplotou vzduchu vně baráku. Teplota v místnosti má pro tah komína pouze ten význam, jak teplým vzduchem se komín plní v případě, že táhne správným směrem.
Pokud tedy je komín alespoň trochu izolovaný proti ochlazování z venku, má snahu táhnout.
To, že Vaše babička posilovala tah prochladlého komína petrolejem na věci nic nemění.

Datum: 27.11.2007 00:38 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Řekl bych, že při tom obráceném tahu komína máte puštěný někde v kuchyni nebo na WC odsávání, a při utěsněných oknech si to nasává vzduch jedinou možnou cestou, a to komínem.
Při používání odsávače, komína nebo čehokoli podobného musíte taky ten vzduch někudy do domu pustit.

Datum: 27.11.2007 10:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Odsávání je umístěno na WC a v koupelně,do obytných místností hodlám ještě instalovat přívodní prvky vzduchu od firmy Nativa,aby bylo přirozené výměně vzduchu učiněno za dost.V kotelně běží plynový kotel v provedení Turbo, čili ten by si měl vystačit se vzduchem přisátým potrubím a navíc jde o uzavřený plynový spotřebič, další věcí je,že když jsem kotel vypnul, neběžel žádný odtahový ventilátor a okna byla zavřena, přesto komín "foukal" namísto tahu.Jistě že ten komín musí mít kde vzít vzduch, proto bych rád radu, zda by postačil externí přívod vzduchu vedený potrubím v podlaze zvenku a vyústěným v soklu u kamen a nebo zda by postačila rotační komínová hlavice (v postatě komínový ventilátor),který by mechanicky vytvářel podtlak v komínu a tím vytvořil správný tah???

Datum: 27.11.2007 10:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No já teda nejsem odborník na komíny, ale už ze základní školy vím, že když někde nepřivedu vzduch a pak se to budu snažit ještě nějak odsávat, tak to bude fungovat jako vývěva a nejspíš se tam udusím.

Datum: 27.11.2007 10:59 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Takže si spočítejte spotřebu vzduchu pro externí spotřebiče (digestoř, WC, výměna kvůli větrání), k tomu přičtěte výkon komínové hlavice a rovnicí z první třídy základní školy dostanete kolik vzduchu musíte do domu přivést. Je jasné, že tolik, kolik chcete odvést z domu, musíte do domu někudy přivést. :-)

Datum: 27.11.2007 21:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
re: "když jsem kotel vypnul, neběžel žádný odtahový ventilátor a okna byla zavřena, přesto komín "foukal" namísto tahu"

Tak se zamyslete, kam v tuto chvíli ten vzduch, vháněný do domu komínem, odcházel. Někdo nebo něco ho muselo nasávat, ne?

Datum: 27.11.2007 23:08 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Takže Vážení zapomeňte na toto téma, až budu potřebovat,aby ze mě někdo dělal blbce, tak založím další téma k diskuzi.Než byla v domě plastová okna, komín přirozeně táhl.Dnes jsou tam plasty a ačkoli v domě neběží !!! žádné sání!!! komín netáhne,chtěl jsem radu jak tah komína vyřešit přívodem vzduchu a nebo zda by pomohl komínový ventilátor.O tom že komín potřebuje vzduch jsem se dozvěděl už když mi netáhl.Potřebuji konstruktivní radu a ne filozofii vzduch nevzduch.

Datum: 27.11.2007 23:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No comment.

Autor: Pavel Lanciger
Datum: 27.11.2007 23:54 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
prostě do domu nemůže být nasávaný vzduch pokud neodchází jinudy, to je bohužel jednoduchá rovnice, v komínu totiž vzniká tah a aby byl přetažen tak musíte někde jinde vytvořit ještě větší tah. jinak by mě zajímalo, jak jste zjistil, že vám táhne dovnitř komínem a za jakých podmínek to bylo. tah komína se níkdy neobrátí jen tak sám od sebe bezdůvodně.

Datum: 28.11.2007 10:20 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No myslím, že nikdo z vás blbce nedělá. Ale komínový ventilátor jen zlepšuje nějaké špatné podmínky tahu komínu, vzniklé špatnou konstrukcí komínu (výška, průřez, výkon připojeného spotřebiče). Ale rozhodně nevyrobí v utěsněné místnosti vzduch. Jestliže vám před výměnou oken komín fungoval a po výměně oken nefunguje, tak prostě musíte nahradit chybějící výměnu vzduchu netěsností oken jiným způsobem ventilace v době používání vytápění. A jestliže komín před výměnou oken fungoval, tak je zbytečné na něj cpát nějakou drahou hlavici, když stačí obrazně řečeno dole díra ve zdi. Mimochodem jedna ze základních věcí při revizi komínu je způsob jakým je přiváděn vzduch ke spotřebiči (jakým způsobem je větráno, jaká jsou v místnosti okna, eventuelně jaký je externí přívod vzduchu). :-)

Autor: Jaromír Sladký
Datum: 28.11.2007 12:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
No a aby jste to měl naprosto jasné, udělejte tu trubku, ale (a to je už na víc na to jste se neptal) nezapomeňte na tepelnou izolaci aby nebyl na podlaze ledový pruh. Pokud si tady projdete diskuse najdete různá řešení přívodu vzduchu ke krbům krbovým vložkám a pod.

Datum: 28.11.2007 21:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Vážený pane, konečně mi někdo odpověděl na co jsem se ptal,za Vaši bystrost Vám velice děkuji, protože o tom jak komín funguje a jaký vliv na jeho funkci mají odtahové ventilátory a co způsobí dokonale těsná okna jsem obeznámen již dávno před touto diskuzí. Pokud pánové, kteří tu řeší fyziku chování vzduchu, četli příspěvky pozorně - v domě budou instalovány PŘÍVODNÍ PRVKY VZDUCHU od firmy Nativa, bohužel teď nemám 15000,- na jejich instalaci a dům je možno přitápět kamny.Že komín netáhne,ale fouká jsem zjistil tak, že byl pootevřen přívod vzduchu na kamnech a druhý den po topení v kamnech byla místnost plná odéru z popela,tudíž jsem udělal jednoduchou věc, kousek tenkého papíru jsem přiložil k oněm otevřeným dírkám v dvířkách u kamen a papír vlál směrem do místnosti, kdyby komín táhl papír by se na ony dírky přicuc.Je pravdou že byl ten den nízký tlak, jenže hodlám topit i při níkém tlaku, takže mi šlo o tu zmíněnou rouru v podlaze dokud ještě nemám hotové podlahy, abych udělal při nepříznivých podmínkách možnost jak fungovat dál.

Autor: Jaromír Sladký
Datum: 29.11.2007 12:43 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Je jasné, že v domě (s dokonale utěsněnými dveřmi a okny) máte kromě komína i jiné otvory (odvětrání) pak stačí jen trocha větru a tlakové poměry mezi těmito otvory se změní a jeden je sací a druhý odsávací. Bohužel toto se Vám může stát i v případě vybudování přisávací roury vzduchu ke kamnům. Proto zamyslete se nad převládajícími směry větrů. (Ideální vstup pro sací rouru by bylo místo nahoře vedle komína - stejné tlakové poměry, ale pro dopravu vzduchu odtud by jste musel překonávat přirozený svislý tah).

Autor: Radek Haa
Datum: 29.11.2007 13:12 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Já pro tento účel uvažuji nasávat vzduch ze sklepa pod domem. Tedy roura přímo za kamna, s klapkou. Sklep má vstup z venku, není plně uzavřen. V zimě je navíc vzduch teplejší, než venku a nebude tedy tolik ochlazovat místo prostupu ke kamnům. Dalším plusem je odvětřání sklepa, je tam vlhko. Samozřejmě počítám i stím, že teplota ve sklepě výrazně klesna, ale nic tam neskladuji.

Autor: Pavel Lanciger
Datum: 06.02.2008 13:13 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
hlavní problém bude ve špatném komíně, nekvalitní či nekvalitně provedený, netěsný atd. protože mám utěsněný dům, topím krbovými kamny a to že bych měl problémy s tahem nepociťuji a to se jedná o komín průměru 150 mm, tj. relativně malý komín, nikde není nic otevřeno, ale při spotřebě vzduchu 20 m3 u domu s prostorem 550 m3 obestavěného není nikdy dostatečná těsnost, aby se těch pitomých 20 m3 přisálo netěsnostmi. jsou to sotva 4 procenta tj. 1/25 objemu vzduchu a žádný dům není dostatečně těsný v běžném provedení.

Autor: Jozef Homola
Datum: 06.02.2008 18:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Souhlas s panem Sladkým. Něco podobného jsem měl na mysli, že když se blbě sejdou okolnosti a vítr obteče nějakou stranu domu rychleji a vytvoří tam podtlak a nachází li se zrovna tam nějaký otvor nebo škvíra (a to platí i vertikálně), tak to tam pěkně cucá a pak hravě obrátí i tah komína. To je i častý případ odnesení střech.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.