Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Bentonitová injektáž vrtu pro TČ

Autor: Petr Bodnár
Datum: 17.12.2007 00:01

Chci se zeptat, co je to vlastně bentonit a jestli je lepší injektovat vrt pro TČ bentonitem, nebo ho vysypat křemičitým pískem, slyšel jsem názor, že křemičitý písek bude mít lepší tepelnou vodivost. A jaký způsob zasypání, nebo injektáže by byl nejlepší pro vrt hluboký 120m v převážně skalnatém podloží a s předpokladem, že bude hodně zvodnělý (mám již vedle velice vydatnou 30m studnu). Děkuji za odpověď.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 35   starší >>
Příspěvky
Autor: Milan Svoboda
Datum: 05.02.2008 13:17 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den.
Bentonit je vlastně resfactum jíl. Pochopitelně následně upravený. Opravdu se s ním pracovalo a stále pracuje u vodních staveb, i jinde. Ovšem ze zcela jiných důvodů pro jiné vlastnosti k jinému účelu. ;)
Přestože se na první pohled zdá že jde o něco primitivního, je to skoro obor sám o sobě. Ale je pravdou že k využití pro účely zemních kolektorů (podle geologie etc.)některé jeho vlastnosti přímo vybízejí. Proto jej používáme i k těmto účelům.
PS: Nerozumím ovšem tomu proč chcete ČÍMKOLIV zasypávat studnu kde jestli jsem to dobře pochopil bude voda. Ideálnější vrt si lze snad stěží představit.

Autor: RNDr. Petr Čížek
Datum: 05.02.2008 14:09 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ve Švédsku se skutečně do zvodnělých vrtů zapouštějí smyčky bez zasypávání, ale musí to být čerstvá hornina, nahoře přes zvětralý vršek zapažená. Přesně pro takový vrt jsou odvozeny Eskilsonovy křivky pro stanovení tepelné odezvy na stěně vrtu, které jsou základem pro návrh rozmístění a hloubky vrtů. Jejich hloubka se pak musí uvažovat teprve od hladiny podzemní vody dolů, protože vzduch je tepelný izolant. Pro zainjektované vrty dělají počítačové programy opravy na tepelný odpor výplně a na ztrátový výkon mezi větvemi smyčky.
Momentálním hitem v Americe jsou tzv. vrty se stálým vodním sloupcem (SCW), kde se voda ochlazená tepelným čerpadlem vypouští do horní části vrtu a čerpá se ode dna. Tady vlastně předává nebo přebírá teplo celý vodní sloupec. Tyto vrty se povolují jen v určitých hydrogeologických podmínkách (vysoká hladina podzemní vody a jen jediný zvodnělý obzor) a v U.S.A. je jich zatím jen několik tisíc. Podle mně může nastat problém se životností čerpadel (pískování ze zbytků vrtané horniny usazených na stěnách vrtů)a pokud je naražena tektonická porucha, tak i se životností těchto vrtů. Rozhodně se nedělají na běžícím páse a u nás je navíc ta nevýhoda, že zatímco v USA se dělají v regionech se střední teplotou horniny 10 až 13°C, u nás je nejvyšší u Prahy (kolem 9°C) a třeba v Podkrkonoší je jenom 5,5°C.

Autor: petr kocina
Datum: 06.02.2008 08:11 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ovšem ze zcela jiných důvodů pro jiné vlastnosti k jinému účelu. ;) - mohl bych se zeptat ke kterym ucelum ??

mam vybagrovany rybnik a chtel jsem na tesnost rybniku pouzit bud bentonit nebo jíl.nechce se mi davat predrazena folie.
chci proste aby byl rybnik stejny jako to funguje v prirode.
nikdo o tom nic nevi,nemate nahodou nejaky zkusenosti?

Autor: Milan Svoboda
Datum: 08.02.2008 19:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Osobně znám dva případy kdy ve snaze ušetřit za fólii se docílilo toho že se jezírko za rok, dva předělávalo a fólie se ve finále stejně použila. Takže náklady byly ve finále mnohem vyšší. Pokud si najmete solidní firmu není to předražené. Pakliže samozřejmě neuvažujeme v úrovni tady máte "boženu" a chci zaizolovat Lipno. ;) Obávám se že v případě rybníku, by náklady na sanaci byly vyšší nežli při použití hydroizolační fólie. Ale těžko se vyjadřovat k věci kterou jsem neviděl a nic o ní nevím. Rybník chce holt svojí správnou polohu a pak je to takřka zdarma jelikož se příroda postará. Smůla je, že tam kde by byl výborný rybník, (z hlediska geologie )chceme často stavět domy, a opačně... ;)

Autor: petr kocina
Datum: 13.02.2008 19:52 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ja si zase rikam,ze kdyz to funguje v prirode,nevidim jediny duvod,proc by to nemelo fungovat,kdyz tomu pomuzu a udelam to stejne.
proto by me zajimali jakekoli zkusenosti s bentonitem nebo jilem.folie se muze na navazce protrhnout a je po ptakach :-( .jil si jen sedne a unikem castecne vody sam zacely.
nepredpokladam,ze bych se v uvaze mylil.
odpar je vec jina.

Autor: Milan Svoboda
Datum: 14.02.2008 00:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Nemýlíte se a ani se o to nikdo nepře. Jde o to aby Jste vytvořil vrstvu dostatečnou, souvislou a aby vám neunikla na druhou stranu. Odpařování opravdu nehrozí. Takže jak Jste sám napsal, "kdyz tomu pomuzu a udelam to stejne" ... "nevidim jediny duvod,proc by to nemelo fungovat". ;)

Autor: RNDr. Petr Čížek
Datum: 14.02.2008 10:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Důvod by tu byl, mohlo by dojít k vyplavení jílu sufozí. Z toho, že potřebujete rybník utěsnit je zřejmé, že ho chete vybagrovat v něčem propustném, např. ve svahové suti (v takovém případě pozor, mohlo by dojít k nadlehčení svahu, nebo ke vzniku pórového tlaku a tím k narušení stability svahu!). Musíte tedy udělat tzv. "obrácený filtr". To znamená napřed dát na rostlou zeminu vrstvu štěrku o takové zrnitosti, aby nemohl mezi jejími kameny projít, na to vrstvu ještě drobnější, na to vrstvu písku a na to teprve jíl. Také to jde řešit geotextilií, pískem a jílem. V každém případě si ale myslím, že je snazší a levnější tam dát vrstvu písku nebo přesáté zeminy, teprve na to těsnící fólii aby se neprotrhla a tu překrýt vrstvou betonu, nebo písku a zeminy tak, aby nebyla vystavena slunečnímu záření (degraduje). Dělají se i hotové těsnící vložky z bentonitu, ale to je asi už úplně mimo Váš zájem.

Autor: petr kocina
Datum: 14.02.2008 20:27 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
k vyplaveni jílu sufozi - tak tomu tedy nerozumim.
jinak je umisteni na rovine a sednuti navazky je z 97% hotove.mocnost v miste je cca 36 metru.

vybagrovany je uz od zari.jestli si myslite ze zakoupeni folie za vice nez 100 000kc je levnejsi reseni tak jak si mylsim opak.je to cca 300m2 a hloubka 2 metry.
ten obraceny filtr se mi nezda i kdyz jsem to pochopil a k cemu vlastne je?beton v zadnem pripade nechci.jen jako schodiste a betonove patky na molo.
tesnici vlozky z bentonitu znam,ale to je mimo realitu.

Autor: RNDr. Petr Čížek
Datum: 15.02.2008 09:50 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Sypký bentonit pro Váš účel nepřichází v úvahu. Jílovitá zemina má tu vlastnost, že mění konzistenci podle obsahu vody. Od tvrdé přes pevnou a plastickou až po tekutou. Pokud jílová vrstva, tak pod ní musí být něco, co zabrání jejímu přechodu do podloží, musí být po malých vrstvičkách zhutněná (k tomu musí mít přesnou vlhkost) a pak musí být překryta dostatečně odolnou vrstvou něčeho dalšího, aby po napuštění rybníka nemohlo dojít k její mechanické dezintegraci a k rozbřednutí. Koukám, že ten Váš bazén nemá být žádné plivátko, nejspíš ho máte i s barákem na staré výsypce a také kolem Vás může být pár sousedů. Obraťte se proto na nějakou odbornou firmu z oboru inženýrské geologie nebo zakládání staveb, aby posoudila Vaše záměry a řekla Vám, co všechno si tam vůbec můžete bez rizika dovolit. Teď Vás určitě naštvu, ale ten bazén bude stavba a ne malá, takže ho podle stavebního zákona musí vyprojektovat autorizovaný inženýr. U toho se předpokládá, že o tom něco ví a navíc je pojištěný na odpovědnost z blbosti. Howgh.

Autor: petr kocina
Datum: 16.02.2008 03:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
co takhle pouzit jako podklad stare koberce a na to teprve jil?
souseda budu mit jen jednoho.nikdo okolo me stavet uz nemuze.
nejspíš ho máte i s barákem na staré výsypce - to je pravda.
na firmy se neobratim.nemaji s tim zadnou praxi.musim na to prijit sam.kdyz se to nepovede,necham to zasypat a bude pokoj.
firma by ze me tahala jen penize a garance mi nedaji stejne zadny.reknou,ze je to nesourode podlozi a za to rucit nebudou atd atd .

nema to byt bazen,ale koupaci jezirko.priznavam ale,ze v nem chci mit i ryby.
jinak jsem se o tom informoval na stavebnim urade a budu potrebovat jen vyjadreni povodi.stavebni povoleni neni treba,neni to stavba.
nastesti to nema prutocnou vodu,tak se nejedna o stavebni dilo.jinak by to bylo s budovanim podstatne slozitejsi.

Autor: RNDr. Petr Čížek
Datum: 18.02.2008 10:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Problém s úředníky stavebních úřadů je v tom, že dávají svá razítka na základě nějakých jiných razítek a mnohdy tomu ani nerozumí. Bazén na navážce může být problematický vždycky. Ta Vaše utkvělá představa, že specializované firmy netouží po ničem jiném, než, aby Vás za každou cenu okradli, Vám může přinést problémy, které člověka hned ani nenapadnou. Určitě bych to nechal řešit někomu kdo tomu rozumí. Nějaké firmě specializované na zakládání staveb, nejlépe na nějakému pohrobkovi bývalé Stavební geologie, nebo Vodních staveb.
Ten nápad s tím kobercem není od věci, ale musel by být umělohmotný. Použil bych geotextilii, nebo petex. Přes něj bych dal 10 cm písku 0-4, na to hutnil po 10 cm jíl až bych ho měl zhutněných 20 cm, přes něj bych dal znovu trochu písku 0-4 a přes něj 10 cm štěrkopísek, nebo tříděné těžené kamenivo (valouny !) 8/16. Ale já na to nejsem specialista, a pořád si nemyslím, že by to bylo levnější nežli fólie, kterou by musela svařit a za kterou by zodpovídala prováděcí firma.
Promiňte, musím makat.

Autor: petr kocina
Datum: 20.02.2008 18:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
ja bazen ale nechci.
chci se jen co nejvice priblizit prirode a pokud to funguje v prirode tak to musi fungovat i u me :-)

Určitě bych to nechal řešit někomu kdo tomu rozumí. - zatim jsem nikoho nenasel.

vetsina levnych kobercu je umelohmotnych.

problem u ty folie ale je,ze se muze prothnout.jil se mi tezko protrhne.

Autor: petr kocina
Datum: 14.02.2008 20:28 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
nevite o nikom kdo by to mel takto udelany.

Autor: Luboš Kaukal
Datum: 20.02.2008 20:56 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Pánové, kamarád má postavené jezírko jen tak pro ryby a pro oko. Při čištění se mu podařilo přetrhnout fólii. Asi prošlápnul nějaký kamínek. Teď zjistil, že existuje fólie s názvem BENTOFIX, která je na bázi bentonitu. Má tu vlastnost, že při propíchnutí se sama zatáhne a uzavře vzniklý otvor. Používá se i u podloží pro smeťáky. Neslišeli jste něco o tom, případně nevíte kde to sehnat a za kolik? Možná by to bylo řešení i pro Vás.

Autor: chytra hlava
Datum: 20.02.2008 22:40 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
jo jo lidi skočijou na všechno. Já znám nadobu do které nalijete vodu a pak se taky zatáhnou...říkají jim necky.

Autor: petr kocina
Datum: 22.02.2008 19:53 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
:-))))))to bych tedy musel mit poradny necky :-)
ona to neni primo folie,ale nejaky porezni material,ktery je vyplnen bentonitem.predpokladam,ze ten bentonit je s nejakou slozkou,jelikoz pri styku s vodou nabobtna.
nekde jsem to cet,uz si to ale presne nepamatuji.jen vim,ze to bylo pekne drahy,tak jsem to vypustil z hlavy.

Autor: Hana Walweelová
Datum: 21.06.2019 21:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130452
reakce na ...
Dobrý den, pane Kocino. Četla jsem celou diskuzi a mám stejný záměr jako vy... jen v menším měřítku. Malé bentonitové jezírko. Podařilo se Vám vybudovat to Vaše? A funguje to? Poradíte mi prosím? Děkuji moc.

Autor: petr kocina
Datum: 22.02.2008 06:34 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
tohle znam,ale je to silene drahy.
precet jsem skoro vsechno o rybnikach na netu.
nejaky kloudny reseni jsem vsak nenasel :-(
zatim pripada v uvahu jen ten jíl.
toho proslapnuti se taky bojim a to nepocitam co s folii muzou udelat psi.

Autor: Milan Svoboda
Datum: 21.02.2008 01:15 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ach jo.
Pane Kocina já sem na TZB koukám již delší dobu a i když Vás neznám tak jste mi docela sympatický. ( opravdu ) Sám jsem řekl bych docela aktivní zvídavý člověk a nepřemýšlivé a líné lidi nemám rád skoro stejně jako lenochy podvodníky a lháře, ale ...
Když Vy Jste až ... úporný ... jestli mi rozumíte. Ale k věci. Chtěl bych předeslat že rozhodně stojím za panem Čížkem. Jednak tu jezírkem trochu flamujeme Za druhé pan RNDr. Petr Čížek to naznačil a posléze i napsal. Tohle se nedá, pokud chce být někdo seriózní, řešit univerzálním návodem. Posouzení té Vaší stavby je opravdu potřeba hlubší a především konkrétnější. Výstavba stejně jako případné likvidovavání rybníka a často i malé nádrže souvisí totiž nejen s tím "jestli Vám to teče neteče" ale taky s povrchovou a především podpovrchovou vodou a týká se to nejen toho jestli se Vám (pro příklad) na dvorku bude za deště dělat močál nebo obráceně ale především ve vztahu k sousedním pozemkům. Etc. etc. Takových věcí je více. Dále. Chcete něco jednoduchého parafrázuji "Jenom tak aby tam byli ryby a mohl se tam i vykoupat" Můžu Vás ubezpečit že to vůbec není žádná legrace. Buď to vzdají ryby nebo koupající. ;) Zvláště v posledních letech kdy hnijou i rybníky u nás jihu. Skloubit tyto dva požadavky opravdu není legrace. Je to docela věda. A co se týče fólie ... Já sám jsem konzerva až to bolí, ale to ssssse nedá nic dělat. když k tomu není geologie... Neříkám že u vás není! Chraň bůh!! Totiž chraň přírodo! Neznám to u Vás. Jen, že každá firma Tedy alespoň ta s kterou spolupracuji já a nepředpokládám že ostatní by to dělali jinak, zabezpečí fólii proti propíchnutí, protože na své dílo dávají Záruku. A pokud chtějí přežít musí tak postupovat všichni. Čímž Vám neříkám že máte položit fólii a vše je hotovo. Ale rozhodně bych si dal poradit (a také tak činím );) od někoho kdo této problematice rozumí. Jestli tam chcete mít ryby musíte jim dopřát stín, stejně jako vodní ploše jinak je uvaříte. Tzn. Vodní rosliny... etc. Dal bych Vám link na firmu která se fóliemi a jezírky zabývá a přesto je s majitelem řeč a předpokládám že by Vám poradil aniž by to podmiňoval realizací když už si ho chcete udělat sám. Ale nevím jak to tu funguje s odkazy. Co se smí a co ne. Takže mi když tak napište na nebo na Ale nevím jak stihnu odepsat mám toho nyní opravdu hodně.
Btw: BENTOFIX je v tomhle případě na ... Jak to napsat... ;)

Autor: fany fany
Datum: 21.02.2008 07:30 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Souhlasím, buď ryby a nebo koupání. Také jsem kdysi chtěl obojí, ale nakonec vyhrálo koupání. Udělat kvalitní a funkční jezírko, které se v létě nestane smradlavou, zarostlou louží, je umění.
Kdo se chce dozvědět více, tak doporučuji například toto: http://forum.living.cz/viewtopic.php?f=154&t=2044309&st=0&sk=t&sd=a&hilit=koupac%C3%AD+jez%C3%ADrko&sid=53c769d45872e1d74785529011f3e9c4

A nebo si dejte na www.living.cz do vyhledávání "zahradní jezírko" je tam již dlouho diskuze, kde jsou jednak zajímavé návrhy realizací, postřehy z praxe a to ze všech oblastí. Jak stavět jezírko, jakou filtraci volit, jaké rostliny použít apod.

Autor: petr kocina
Datum: 22.02.2008 06:38 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
tu diskuzi jsem cetl celou je to dlouhe cteni.jenze tam neni ani jedno jezirko o moji velikosti :-(

Autor: fany fany
Datum: 22.02.2008 07:00 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Z vlastní zkušenosti s koupacím jezírkem bych radil, pokud rybník, tak jedině se stálým přítokem vody. Jinak byste musel nějak zabezpečit pohyb vody a provzdušňování. A to v celé ploše, což byste se pomocí čerpadel a filtrů asi nedoplatil. Co se týče čištění pomocí rostlin, tak základní zásada je, že by to mělo být plošně jedna ku jedné. A zase se to bez pohybu vody neobejde. Ten pohyb je důležitý i z důvodu líhně komárů. Věřte, že vím co píši. Něž jsem dělal jezírko, tak jsem toho navštívil tolik, že by to vydalo na pěknou knihu. Nakonec nejdále v tomto jsou v Rakousku a ve Švýcarsku. Dnes Vám mnoho firem udělá jak koupací jezírko, tak rybník, ale těch skutečně funkčních a bezproblémových zatím moc není. Jejich ceny jsou od 250 tisíc až po miliony.

Autor: petr kocina
Datum: 22.02.2008 07:41 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
no prave ty ceny :-(
pohyb vody o tom neni pochyb.nejdulezitejso je dodrzet nejspis CHSK.
cirkulace vody je zabezpecena cerpadlem.ktere bude sbirat kal ze dna do sedimentacni nadrze a cista voda pak pujde na korenovy system zpet.nejaky ty kaskady a vodotrysk jsou samozrejmosti na provzdusnovani.
velkemu prehrivani moc neverim.stineni rybnika je zajisteno stromy.
kazdopadne to bude poradny orisek :-( ,horsi nez stavba domu.

Autor: fany fany
Datum: 22.02.2008 07:58 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Máte to asi dobře vymyšlené, tak ať se to povede :-)

A až se to povede, tak uvidíte, že to bude nejkrásnější koutek vaší zahrady. Když si pak večer, či ráno, sednete k jezírku a pozorujete přírodu, tak zapomenete na vše ostatní. Uvidíte jak poletují vážky a jak přilétají ptáci pít. Uslyšíte jejich zpěv, který je doplněn kuňkáním různých druhů žab a hlavně tekoucí voda z vodopádu, k tomu otevřená láhev toho nejlepšího vína z Moravy........ to prostě nemá chybu. Je to úžasná relaxace ducha.

PS: Pokud budete dělat jílové dno, či hráze, tak pozor na myši a podobnou havět. Ty dokážou nadělat dost nepříjemností. Hlavně to udělejte s co nejjednodušším systémem čerpání vody a pokud možno bez dodatečné filtrace, či UV lampy. Nejlepší filtrace je pomocí kořenového systému vodních rostlin.

Autor: petr kocina
Datum: 22.02.2008 11:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
kruci ty mysi me nenapadli!to by prijemny nebylo.

jednoduchost systemu byt musi.zadny filtr ani UV lampy tam nechci.

na to posezeni se uz tesim.bude to super jestli se to povede.

Autor: Luboš Kaukal
Datum: 21.02.2008 22:04 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
BENTOFIX je v tomhle případě na ... Jak to napsat

Nechápu, máte stím nějaké konkrétní záporné zkušenosti?
Jezírko není na koupání. Jenom ryby vodopádek a okrasa pozemku. Podstatné je to, že když se tam vleze při čištění a šlápnete na ostrý šutrák - pak neteče. Proto se BENTOFIX používá při výsavbě smeťáků.

Autor: Milan Svoboda
Datum: 22.02.2008 01:18 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Tak si přečtěte jak to funguje. Samo o sobě se to nepoužívá není na Izolaci ale dotěsnění. Z principu jak funguje je to zřejmé. Často lze nahradil samotnou geotextilkou a montmorilonitem samotným.
Ale vy tam asi máte ještě fólii že? To je už jiná.
Btw To jste jí hodil jen tak na šutry?
Nevím ale myslím že by bylo levnější pod ní dát Geotextilku?
A už opravdu dost. Musím ještě dělat. :(

Autor: petr kocina
Datum: 22.02.2008 06:39 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
diky za radu a uz pisu :-))

Autor: RNDr. Petr Čížek
Datum: 17.12.2007 10:45 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Zasypávat vrt čímkoliv je nesmysl, protože se nikdy zcela nezaplní. Nemá pak ani dobré tepelné připojení, ani potřebnou mechanickou pevnost a navíc nežádoucím způsobem propojí různá patra podzemní vody. Jediným akceptovatelným způsobem je injektáž. V roce 1999 vyvinula Národní laboratoř v Brookhavenu na zakázku Ministerstva energetiky U.S.A. pískocementovou směs Mix 111, která má několikanásobně vyšší tepelnou vodivost nežli bentonit, nepatrnou propustnost, výbornou přilnavost k PE a odolnost proti vzniku trhlin, působících jako tepelný izolant. Na základě toho zrušil stát New Jersey dočasný zákaz hloubení vrtů pro tepelná čerpadla a vydal normu, podle které se musí provádět. Do pevných hornin povoluje injektáž pouze touto směsí. Norma uvádí její složení a technologický postup k jejímu namíchání. Vyžaduje to standardní vybavení, jaké mají zeměvrtné firmy v USA a jaké měly ještě před dvaceti lety velké firmy i u nás. Většina vrtařů jím ale u nás již nedisponuje. Písek o složení toho amerického produkují Provodínské písky a.s. Neznám způsob, jak bych Vám mohl překlad té normy poslat v diskuzním příspěvku. Proto pokud máte zájem, zavolejte mi na tel. 284 840 380.

Autor: Honza Bašta
Datum: 23.12.2007 14:03 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
A není o té směsi alespoň v angličtině někde na internetu?

zobrazuji 1 - 30 z 35   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama